25 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/10471/23
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимонович Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, у якому просить:
- визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії з включенням до страхового стажу період роботи 1986-1994 роки головою сільської ради з часу звернення з заявою до відповідача.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком, розмір якої нараховано відповідно до норма Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". 15 лютого 2023 року позивач звернувся із заявою до відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перерахунок мені пенсії так як при нарахуванні мені пенсії не був повністю мені врахований страховий стаж. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 13.03.2023 йому відмовлено в перерахунку пенсії, відповідач до страхового стажу не врахував йому період роботи з 22.07.1986 року по 14.07.1994 року. Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду Липи В.А. від 27.04.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до розпорядження керівника апарату Житомирського окружного адміністративного суду "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи" від 15.07.2024 №130 та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.07.2024, у зв'язку з призовом з 04.07.2024 на військову службу судді ОСОБА_2 , справу передано на розгляд судді Шимоновичу Р. М.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 22.07.2024 прийнято справу до провадження та вирішено здійснювати її розгляд у порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вважає, що пенсійний органу діяв на підставі та у межах наданих повноважень.
Розглянувши матеріали даної адміністративної справи, дослідивши докази, повно та всебічно з'ясувавши обставини, які стали підставою для прийняття контролюючим органом спірних рішень, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 16.11.2022 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування».
Позивач 13.02.2023 звернувся до Управління із зверненням щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 13.03.2023 за №7475-5276/Г-02/8-0600/23 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії та повідомлено, що відповідачем до страхового стажу не враховано період роботи з 22.07.1986 року по 14.07.1994 року.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Згідно з частиною першою ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пунктом 1.6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зі змінами) передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення/перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.12.2018 у справі №243/2677/15-а.
Так, призначення і виплата пенсій в Україні здійснюється згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншими законами і нормативно-правовими актами та міжнародними договорами (угодами), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.
Розмір пенсії за віком залежить від страхового стажу, набутого протягом трудової діяльності, та розміру заробітної плати, яку отримувала особа.
При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців) та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, від якого залежить середньомісячний заробіток для обчислення пенсії.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Довідка про заробітну плату видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ, організацій або архівними установами, які прийняли первинні документи на зберігання.
Форма довідки про заробітну плату передбачена додатком 1 «Порядку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (із змінами). У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку про заробітну плату за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Встановлення заробітної плати для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Тому, у разі надання для призначення або перерахунку пенсій довідки про заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01.07.2000, зазначена довідка може бути врахована для призначення або перерахунку пенсій тільки після обов'язкового підтвердження первинними документами, на підставі яких було видано зазначену довідку.
Документи про заробітну плату для призначення пенсії подаються лише в оригіналах, належним чином оформлених та завірених підписами уповноважених осіб.
Відповідно до пунктів 2.1. та 2.10. «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1, до заяви про призначення пенсії за бажанням пенсіонера може подаватись довідка про заробітку плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Орган Пенсійного фонду України, отримавши певні документи для перерахунку пенсії, зобов'язаний здійснити перевірку обгрунтованості їх видачі, а відповідно й достовірності зазначених в них показників та фактів.
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 1 липня 2000 року є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах викладена Верховним Судом України у постанові від 15 березня 2015 року (справа №2-а/576/29/14) та у постанові від 20 березня 2018 року по справі №527/1655/17, згідно з якою обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, іншого чинним законодавством не передбачено. зараховуються до страхового стажу.
Обчислення пенсії проводиться із заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до страхового стажу.
Враховуючи вищезазначене, для обчислення пенсії довідки про заробітну плату без проведення перевірки первинних документів про нараховані суми заробітної плати не враховуються.
Для обчислення розміру пенсії позивача при призначенні пенсії з 16.11.2022 було враховано заробітну плату за періоди трудової діяльності з липня 2000 року по вересень 2022 року - за даними системи персоніфікованого обліку.
Оскільки довідки про заробітну плату (дохід) особи, які не підтверджені первинними документами, для обчислення пенсії не враховуються, тому питання проведення перерахунку пенсії з урахуванням наданої довідки про заробітну плату від 30.10.2022 №5, виданої Ярунською сільською радою Новоград-Волинського району Житомирської області за період з липня 1986 року по липень 1994 року, буде розглянуто за результатами контрольно- перевірочних заходів щодо обгрунтованості її видачі та достовірності зазначених у ній відомостей первинним документам.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Закону.
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі -Порядок) основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування є трудова книжка.
Згідно з пунктом 3 Порядку за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженої наказом Мінпраці, Мінюсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 №58 (далі - Інструкція) у графі 4 зазначається, на підставі чого внесено запис: наказ (розпорядження), його дата та номер.
Записи внесені до трудової книжки з порушенням вимог Інструкції до страхового стажу не враховуються.
До страхового стажу при призначенні пенсії було не враховано періоди Роботи з 22.07.1986 по 14.07.1994 у Великогорбашівській сільській Раді, оскільки в трудовій книжці відсутні підстави внесення запису про звільнення (номер наказу/розпорядження, його дата).
Слід враховувати, що відповідачем була проведена позапланова перевірка достовірності даних зазначених в довідці про заробітну плату від 30.10.2022 №3, яка видана для обчислення пенсії позивачу за період роботи з 01.07.1986 по 31.07.1994.
Відповідно до акту про результати позапланової перевірки достовірності документів про заробітну плату від 25.04.2023 №0600-1004-1/2154 в даних, які зазначені у довідці №5 від 30.10.2022 встановлено розбіжності із даними первинних документів.
Крім того, видана нова довідка про заробітну плату від 27.04.2023 №370, яка відповідає первинним документам, а тому, здійснення перерахунку відповідно до довідки №5 є безпідставним, оскільки вона є недійсною.
З'ясовано, що 04.05.2023 звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На виконання зазначеної заяви, пенсійним органом з 01.05.2023 здійснено перерахунок пенсії позивача та зараховано стаж та заробітну плату за період роботи з 22.07.1986 по 14.07.1994 у заробітну плату від 27.04.2023 №370 Великогорбашівській сільській Раді відповідно до довідки про заробітну плату від 27.04.2023 №370.
Слід зазначити, що відповідно до частини четвертої ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті першою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенси, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Враховуючи зазначені обставини та докази наявні у справі, суд дійшов висновку, що дії відповідача є правомірними та вмотивованими, а позов є необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням вищенаведеного, суд доходить висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 317, 322, 361, 369 Кодексу адміністративного судочинства України суд -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ: 13559341) про визнання неправомірною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 25 грудня 2025 року.
Суддя Р.М.Шимонович