Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 грудня 2025 року Справа№640/33434/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛАТ" (вул. Героїв Дніпра, 7-а, м. Київ, 04209, код ЄДРПОУ 40599882) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправним та скасування наказу від 28.10.2021, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛАТ" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві в якому просить:
визнання протиправними дії відповідача щодо включення позивача до Плану - графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік;
зобов'язання відповідача виключити позивача з Плану - графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік;
визнання протиправним та скасування наказу від 28.10.2021 №8474-п "Про проведення документальної планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛАТ".
Спір виник із публічно-правових відносин у яких відповідач є суб'єктом владних повноважень. Зазначений спір згідно з вимогами ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) належить до компетенції адміністративних судів та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.11.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Разом з цим, на виконання вимог Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон) та визначає порядок передачі нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України - наказом ДСА України від 16.09.2024 №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок №399).
Пунктами 4-7 Порядку №399 визначено, що на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями. Матеріали щодо розгляду та вирішення окремих процесуальних питань у межах нерозглянутих судових справ підлягають передачі до судів, визначених у результаті автоматизованого розподілу судових справ між судами, проведеного відповідно до правил, установлених цим Порядком. Судові справи, вказані у переліку, які підлягають передачі судам, мають бути зареєстровані в базі даних. Перелік складається відповідальною особою протягом семи робочих днів після опублікування цього Порядку за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку, та формується в електронній формі із застосуванням КЕП.
На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акту приймання-передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 15.01.2025, згідно супровідного листа КОАС від 15.01.2025 №01-19/474/25 до Донецького окружного адміністративного суду передано 4132 судові справи, у тому числі адміністративну справу №640/33434/21.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №640/33434/21 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Аляб'єва І.Г.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.05.2025 прийнято до провадження судді Аляб'єва І.Г. адміністративну справу №640/33434/21 вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи у строк, встановлений статтею 258 КАС України.
Ухвалою суду від 09.07.2025 витребувано у Головного управління ДПС у м. Києві копію витягу з проекту річного плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, наданий Головним управлінням ДПС, інформаційно-аналітичну довідку щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛАТ" з обґрунтуванням підстав включення позивача до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік; витяг з затвердженого плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, з якого вбачається, що позивача було включено до плану-графіку перевірок у первинній редакції.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, 15.11.2021 року на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Аллат» надійшов наказ Головного управління ДПС у м. Києві від 28.09.2021 №8474-п щодо проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аллат» ідентифікаційний код юридичної особи 40599882 з 18.11.2021 по дату завершення перевірки, тривалістю 10 робочих днів. Перевірку провести з метою дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2018 року по 31.12.2020, валютного - за період з 01.01.2018 року по 31.12.2020 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 24.06.2016 по 31.12.2020 та іншого законодавства за відповідний період.
Вважає, що включення ТОВ «Аллат» до Плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік є протиправним, оскільки у ТОВ «Аллат» відсутня інформація щодо віднесення його до категорії ризику платників, що наведені у п. 5 розд. ПІ Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524.
Оскільки:- Відповідачем не надано позивачу затверджений План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік або належним чином оформлений витяг з нього в частині, що стосується ТОВ «Аллат»; Відповідач не надав позивачу Інформаційно-аналітичної довідки щодо нього та Обґрунтування підстав включення позивача до Плану-графіка; Відповідач безпідставно відніс позивача до категорії платників податків, із невідомими позивачу ступенем ризику (високого, середнього, незначного), до якого віднесено ТОВ «Аллат», Відповідачем було охоплено строк більше чим 1095 днів.
Зважаючи на вищевикладене дане, свідчить про протиправність дій Головного управління ДПС у м. Києві та Державної податкової служби України щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю «Аллат» до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.
ТОВ «Аллат» копію оскаржуваного наказу №8474-п від 28.10.2021 була отримано лише 15.11.2021 р., тобто позивачем отримано копію наказу з порушенням строку, визначеного п.п. 77.4 ст. 77 ПК України, за З календарних днів до дати початку проведення перевірки (18.11.2021 р.).
З огляду на зазначене вважаємо, що відповідач при включенні ТОВ «Аллат» до Плану-графіку перевірок на 2021 рік, винесенні оскаржуваного наказу №8474-п від 28.10.2021., діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України, необгрунтовано, тобто, без урахування всіх обставин, які мали значення для вчинення вказаних дій та винесення оскаржуваного наказу, без дотриманням вимог ч. 2 ст. 2 КАС України.
Таким чином, позовні вимоги ТОВ «Аллат» щодо визнання протиправними дії відповідача щодо включення позивача до Плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік; зобов'язання відповідача виключити позивача з Плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік та визнання протиправним та скасування наказу від №8474-п від 28.10.2021 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аллат»». Просить задовольнити позов.
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву в якому зазначає, що на підставі ст. ст. 20, 77, 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, із змінами та доповненнями, та наказу ГУ ДПС у м. Києві від 28.10.2021 № 8474-п призначено з 18.11.2021 проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Аллат" (код ЄДРПОУ 40599882) питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, валютного - за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період 24.06.2018 по 31.12.2021, та іншого законодавства за відповідний період.
30.03.2020 р. був прийнятий Закон України № 540-1Х «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)», а 13 травня 2020 р. - Закон № 591-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким до п. 522 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу були внесені зміни, відповідно до яких на період дії карантину був встановлений мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок платників податків, крім прямо передбачених вказаними вище законодавчими актами.
Верховною Радою України був прийнятий Закон від 17/09/2020 р. № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі - Закон №909) згідно із п.4 розділу II Прикінцевих положень якого: «У період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID -19, надати право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи».
Таким чином, вищезазначеним Законом № 909 Кабінету Міністрів України на час дії карантину було надано право скорочувати строки дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених законами, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню COVID-19.
У зв'язку з цим на підставі п.4 розділу II Прикінцевих положень вказаного Закону № 909 з лютого 2021 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок», якою контролюючому органу було дозволено проводити наступні податкові перевірки:
тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18.03.2020 р. та не були завершеними;
документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 ПКУ»
Отже, підбиваючи підсумки, можна констатувати, що оскаржуємий наказ № 2003-п про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Аллат» - є таким, що відповідає законодавству України.
ТОВ «Аллат» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на листопад 2021 року, який сформовано та затверджено, відповідно до вимог Порядку формування плану-графіка у редакції наказу МФУ від 07.09.2020 № 548, Головою Державної податкової служби України Любченком О.М. 23.12.2020 року.
ТОВ «Аллат» включено до плану-графіка у зв'язку із наявністю 4 критеріїв відбору платників податків - юридичних осіб високого ступеня ризику, перелік яких наведено у п. 5 розділу ІІІ Порядку формування плану-графіка, а саме:
рівень зростання податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень зростання доходів платника податків, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування - (-) 0,31 %;
рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю - 0,45 %;
наявність інформації про не підтвердження реального здійснення операції з придбання із сумою податку на додану вартість понад 1 млн. грн. або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше ніж 100 тис. грн. - 3,4 млн. гривень;
наявність розбіжностей у платника податків згідно із системою автоматизованого співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту у розрізі контрагентів (завищення податкового кредиту) у сумі понад 1 млн. грн. або понад 5 відсотків загальних обсягів податкового кредиту, але не менше ніж 100 тис. грн. -1,1 млн. гривень.
Враховуючи вищевикладене, ТОВ «Аллат» було включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік з дотриманням вимог чинних нормативних документів щодо його формування.
Щодо посилання позивача про невчасне надсилання наказу про проведення перевірки, зазначає, що Відповідно до п. 77.4. ст. 74 Кодексу: «Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Щодо порушення ГУ ДПС п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПКУ у зв'язку із проведенням перевірки під час мораторію на проведення перевірок зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52 2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" - ПКУ, в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок.
Відповідно до пункту 4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 17 вересня 2020 р. № 909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» Кабінет Міністрів постановив:
«Скоротити строк дії обмежень, встановлених пунктом 52^ підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу, в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення таких видів перевірок юридичних осіб:
• тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 р. та не були завершеними;
•документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 ПКУ».
Отже, підбиваючи підсумки, можна констатувати наступне: Постанови КМУ є обов'язковими до виконання. Тому наказ від 28.10.2021 № 8474-п, який безпідставно оскаржується, є таким, що відповідає законодавству України.
Виходячи з наведеного просить відмовити в задоволенні позову.
Представником позивача надано до суду пояснення в яких зазначено, що 15.11.2021 року на адресу товариства надійшло повідомлення 01 листопада 2021 року №1790/2615-07-06-02-15, та наказ ГУ ДПС у м.Києві від 28.09.2021 №8474-п щодо проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аллат» ідентифікаційний код юридичної особи 40599882 з 18.11.2021 і по дату завершення перевірки, тривалістю 10 робочих днів. Перевірку провести з метою дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2018 року по 31.12.2020, валютного - за період з 01.01.2018 року по 31.12.2020 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 24.06.2016 по 31.12.2020 та іншого законодавства за відповідний період.
ТОВ «Аллат» вважає проведення документальної планової виїзної перевірки неправомірною у зв'язку з відсутністю підстав для прийняття Наказу №8474-п від 28.10.2021.
ГУ ДПС у м. Києві не надано підстав включення ТОВ «Аллат» до плану-графіку на 2021 рік, що свідчить про недотримання умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, що в свою чергу не може бути належною підставою для прийняття наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 28 жовтня 2021 р. N 8474-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аллат».
Оскільки порушений порядок повідомлення платника податків про проведення планової виїзної перевірки, факт невручення (і надіслання) Товариству копії наказу про проведення документальної планової перевірки до початку зазначеної перевірки, а саме копію наказу №8474 від 28.10.2021 було отримано ТОВ «Аллат» лише 15.11.2021 р., тобто з порушенням строк визначеного п.п. 77.4 ст. 77 ПК України, за З календарних днів до дати початку проведення перевірки (18.11.2021 р.).
Наказ №8474-п від 28.10.2021 не містить будь-яких посилань на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, крім посилання на норми, що їх регулюють та на Постанову КА від 03.02.2021 року №89. У наказі не відображено в рамках яких заходів контролюючого органу встановлено невідповідність діяльності ТОВ «Аллат» вимогам чинного законодавства, на підставі яких відомостей або документів були встановлені факти сумнівності.
Як на наявність підстави для проведення перевірки посилається на введення в дію Постанови Кабінету Міністрів України «Про скорочення строку дії обмежень в частині дії мораторію проведення деяких видів перевірок» №89 від 03.02.2021, за якою дозволено здійснювати документальні перевірки, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 72.4 статті 77 Кодексу та, що повноваження щодо скорочення строків дії обмежень, заборон, пільг гарантій встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігай виникненню, поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, Законом України від 13.05.2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інш їх законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходи, спрямованих на запобігання виникненню поширенню коронавірусної хвороби» було надаю Кабінету Міністрів України.
Дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року N 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID - 19 спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2". Водночас постановою Кабінету Міністрів України від грудня 2020 №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних: протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України вірусної респіраторної хвороби СОVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2" продовження карантину з 19.12.2020 р. до 28.02.2021 р. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 № 104 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" продовжено дію карантину до 30.04.2021 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 №405 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" продовжено дію карантину 30.06.2021 року (період в який було прийнято оскаржуваний наказ). Постановою Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 №611 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України продовжено дію карантину до 31.08.2021. 11.08.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято рішення про продовження адаптивного карантину, а також продовження режиму надзвичайної ситуації до 1 жовтня 2021 року. 20 вересня 2021 року прийнято рішення про продовження адаптивного карантину та режиму надзвичайної ситуації до 31 грудня 2021 року.
Норма п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України в частині обмежень на проведення планових перевірок є чинною та наразі не скасована. Інших змін до даної норми внесено не було. Карантин також діє на території України до 31.12.2021 року.
Крім того, відповідно до п. 5.2. ст. 5 ПК України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
Пункт 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України є нормою вищої юридичної сили ніж Постанова Кабінету Міністрів України N 89 від 03.02.2021 року і суперечить останній, тому, у відповідності до п. 5.2 ПК України, саме норми ПК України підлягають застосуванню у спірних правовідносинах.
Змінити норми, встановлені ПК України, в тому числі і щодо зміни строків та компетенції проведення документальної планової виїзної перевірки можливо лише шляхом внесення відповідних змін до ПК України, як передбачено п.2.1 ст. 2 ПК України.
Відтак наявність чинної норми пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України, прийняття оскаржуваного наказу Головного управління ДПС у м. Києві від 28.10.2021 р. №8474-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аллат» у період дії карантину суперечить вимогам податкового законодавства.
Також до суду надано заперечення на відзив в яких представник позивача, які за змістом дублюють пояснення представника надані до суду 13.12.2021.
На виконання ухвали суду від 09.07.2025 відповідачем надано витребувані докази та зазначено, що наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України від 24.06.2015 за № 751/27196), зі змінами, затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - Порядок формування плану-графіка).
ТОВ "АЛЛАТ" (далі - ТОВ "АЛЛАТ") включено на листопад місяць до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік шляхом проведення його коригування у другому кварталі 2021 року, а саме червні місяці.
Згідно з п. 3 розділу І Порядку формування плану-графіка, проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДПС не пізніше 15 числа останнього місяця першого або другого кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.
Головним управлінням ДПС у м. Києві, відповідно до вимог п. 3 розділу І Порядку формування плану-графіка, сформовано коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків у червні місяці 2021 року засобами інформаційно-телекомунікаційних систем, яке затверджено в.о. Голови Державної податкової служби України Олейніковим Є.В. 29.06.2021.
Про затвердження коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків у червні 2021 року, яке сформовано згідно з вимогами Порядку формування плану-графіка, Державна податкова служба України повідомила Головне управління ДПС у м. Києві листом від 30.06.2021 № 14743/7/99-00-07-04-02-07 (вх. Головного управління ДПС у м. Києві № 6495/8 від 30.06.2021).
Інформація стосовно включення ТОВ "АЛЛАТ" на листопад місяць міститься у розміщеному на офіційному вебпорталі ДПС плані-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік з урахуванням коригування у червні місяці.
Причиною включення ТОВ "АЛЛАТ" до плану-графіка є наявність оперативної інформації про ухилення від оподаткування, яка надана листом Національної поліції України від 24.05.2021 № 16710зн/24/2/2-2021 (вх. Головного управління ДПС у м. Києві № 33501/5 від 27.05.2021).
При включенні до плану-графіка на 2021 рік ТОВ "АЛЛАТ" мало 2 критерії відбору платників податків - юридичних осіб високого ступеня ризику, перелік яких наведено у п. 5 розділу ІІІ Порядку формування плану-графіка, а саме:
- рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;
- наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДПС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків: які мають ознаки фіктивності.
Додатково повідомляємо, що документальні планові перевірки ТОВ "АЛЛАТ" не проводилися з моменту держреєстрації, а саме з 24.06.2016.
Враховуючи вищевикладене, ТОВ "АЛЛАТ" включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік з дотриманням вимог чинних нормативних документів щодо його формування (внесення змін).
На виконання вимог п. 5 розділу I Порядку формування плану-графіка, після затвердження Головою ДПС плану-графіка, Головне управління ДПС у м. Києві засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» направлено із супровідним листом від 08.07.2021 № 8526/8/26-15-07-05-01-12 до Департаменту податкового аудиту ДПС: коригування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків у червні 2021 року та обґрунтування підстав його проведення (скановані копії документів, що підтверджують причини коригування).
За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Отже, судом встановлено, що 29.06.2021 заступником голови ДПС України затверджено коригування плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків відповідно до якого внесено до плану графіка Товариство з обмеженою відповідальністю «Аллат», причиною включення вказано: рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю; наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДПС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків: які мають ознаки фіктивності.
На підставі ст. ст. 20, 77, 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, із змінами та доповненнями, та наказу ГУ ДПС у м. Києві від 28.10.2021 № 8474-п призначено з 18.11.2021 проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Аллат" (код ЄДРПОУ 40599882) питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, валютного - за період з 01.01.2018 по 31.12.2020, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період 24.06.2018 по 31.12.2021, та іншого законодавства за відповідний період.
15.11.2021 ТОВ «Аллат» отримало наказ ГУ ДПС у м. Києві від 28.10.2021 № 8474-п, що підтверджено поштовим відправленням ШКІ 0315125659455.
Листом Національної поліції України від 24.05.2021 №16710зн/24/2/2-2021 повідомлено заступника начальника ГУ ДПС у м.Києві, що співробітниками четвертого відділу УПЕП ГУ ДФС у м.Києві під час оперативного супроводження кримінального провадження №12020000000001082 від 04.11.2020 року яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, що кваліфікуються за ч.5 ст.191, ч.3 ст.209 КК України відносно групи осіб до якої входили громадянин ОСОБА_1 , громадянинка ОСОБА_2 та громадянин ОСОБА_3 які в період 2018 року по грудень 2021 року надавали послуги підприємствам реального сектору економіки з формування незаконного податкового кредиту та переведення безготівкових коштів у готівку.
В ході проведення ряду оперативно-слідчих заходів співробітниками четвертого відділу УПЕП ГУ ДФС у м. Києві встановлені учасники «конвертаційного центру», які з метою прикриття своєї незаконної діяльності щодо вчинення фіктивних фінансово-господарських операцій, переведення безготівкових коштів у готівку, штучного завищення податкового кредиту для СГД реального сектору економіки, створили (зареєстрували) та/або придбали ряд транзитних та/або фіктивних підприємств, а саме: ПТ «ТОВ «Сервер 404» і компанія» (код ЄДРПОУ 32400700, код ДПІ 1553), ПП «БКК «Альтек» (код ЄДРПОУ 33897761, код ДГП 2030), ТОВ «Негін» (код ЄДРПОУ 35415793, код ДНІ 2658), ТОВ «Пріоритет-Буд» (код ЄДРПОУ 40879945, код ДНІ 2653), ТОВ «Експреспроф» (код ЄДРПОУ 41273189, код ДПІ 1306), ТОВ «Кінкард» (код ЄДРПОУ 41357745, код ДПІ 701), ТОВ «Фрікан» (код ЄДРПОУ 41597891, код ДПІ 1819), ТОВ «Профіт Біз» (код ЄДРПОУ 42049703, код ДГП 2655), ТОВ «Квест Ін» (код ЄДРПОУ 42050085, код ДНІ 2657), ТОВ «Грань Стар» (код ЄДРПОУ 42090442, код ДГП 2655), ТОВ «Сервер 404» (код ЄДРПОУ 42150401, код ДПІ 2030), ТОВ «Ява Скрипт» (код ЄДРПОУ 42150368, код ДПІ 2651), ТОВ «Експо-Трейдінг Плюс» (ТОВ «Укрбуд Консалт») (код ЄДРПОУ 42248965, код ДПІ 2659), ТОВ «Кріейтівбудторг» (ТОВ «Убк Компані») (код ЄДРПОУ 42506852, код ДПІ 2659), ТОВ «Бреазтейкінг Трейдс» (ТОВ «АВГ Буд») (код ЄДРПОУ 42789602, код ДПІ 603), ТОВ «Спецбудсервіс Україна» (код ЄДРПОУ 42796830, код ДПІ 2654), ТОВ «Будгруп Інвест» (код ЄДРПОУ 43493677, код ДПІ 2659), ТОВ «Будсервіс 2020» (код ЄДРПОУ 43498277, код ДПІ 2656), які входить до складу транзитно-конвертаційного центру.
Так, встановлено, що протягом 2018 року по грудень 2021 року посадові особи ряду підприємств «реального сектору економіки» (СГД- вигодонабувачів), в т.ч., ТОВ «Аллат» (код ЄДРПОУ 40599882, податкова адреса: м. Київ, вул. Героїв Дніпра, буд, 7А, основний вид діяльності - будівництво житлових і нежитлових будівель), формувало «штучний» податковий кредит з ПДВ, шляхом проведення безтоварних операцій, а також здійснювали реалізацію ТМЦ за готівку, невстановленим особам, натомість, з метою прикриття незаконних операцій та заниження об'єкта оподаткування з податку на прибуток, документально оформляли їх ніби-то реалізацію в адресу «транзитних» та «фіктивних» підприємств, що входили до складу даного «конвертаційного центру», в т.ч. на ПТ «ТОВ «Сервер 404» і компанія» (код ЄДРПОУ 32400700, код ДГП 1553), ПП «БКК «Альтек» (код ЄДРПОУ 33897761, код ДПІ 2030), ТОВ «Негін» (код ЄДРПОУ 35415793, код ДПІ 2658), ТОВ «Пріоритет-Буд» (код ЄДРПОУ 40879945, код ДПІ 2653), «Пріоритет-Буд» (код ЄДРПОУ 40879945, ТОВ «Експреспроф» (код ЄДРПОУ 41273189, код ДПІ 1306), ТОВ «Кінкард» (код ЄДРПОУ 41357745, код ДПІ 701), ТОВ «Фрікан» (код ЄДРПОУ 41597891, код ДПІ 1819), ТОВ «Профіт Біз» (код ЄДРПОУ 42049703, код ДПІ 2655), ТОВ «Квест Ін» (код ЄДРПОУ 42050085, код ДПІ 2657), ТОВ «Грань Стар» (код ЄДРПОУ 42090442, код ДПІ 2655), ТОВ «Єервер 404» (код ЄДРПОУ 42150401, код ДПІ 2030), ТОВ «Ява Скрипт» (код ЄДРПОУ 42150368, код ДПІ 2651), ТОВ «Експо-Трейдінг Плюс» (ТОВ «Укрбуд Консалт») (код ЄДРПОУ 42248965, код ДПІ 2659), ТОВ «Кріейтівбудторг» (ТОВ «Убк Компані») (код ЄДРПОУ 42506852, код ДПІ 2659), ТОВ «Бреазтейкінг Трейдс» (ТОВ «АВГ Буд») (код ЄДРПОУ 42789602, код ДПІ 603), ТОВ «Спецбудсервіс Україна» (код ЄДРПОУ 42796830, код ДПІ 2654), ТОВ «Будгруп Інвест» (код ЄДРПОУ 43493677, код ДПІ 2659), ТОВ «Будсервіс 2020» (код ЄДРПОУ 43498277, код ДПІ 2656).
Під час відпрацювання в рамках кримінального провадження ПТ «ТОВ «Сервер 404» і компанія» (код ЄДРПОУ 32400700, код ДПІ 1553), 1111 «БКК «Альтек» (код ЄДРПОУ 33897761, код ДПІ 2030), ТОВ «Негін» (код ЄДРПОУ 35415793, код ДПІ 2658), ТОВ «Пріоритет-Буд» (код ЄДРПОУ 40879945, код ДПІ 2653), ТОВ «Експреспроф» (код ЄДРПОУ 41273189, код ДПІ 1306), ТОВ «Кінкард» (код ЄДРПОУ 41357745, код ДПІ 701), ТОВ «Фрікан» (код ЄДРПОУ 41597891, код ДПІ 1819), ТОВ «Профіт Біз» (код ЄДРПОУ 42049703, код ДПІ 2655), ТОВ «Квест Ін» (код ЄДРПОУ 42050085, код ДПІ 2657), ТОВ «Грань Стар» (код ЄДРПОУ 42090442, код ДНІ 2655), ТОВ «Сервер 404» (код ЄДРПОУ 42150401, код ДПІ 2030), ТОВ «Ява Скрипт» (код ЄДРПОУ 42150368, код ДШ 2651), ТОВ «Експо-Трейдінг Плюс» (ТОВ «Укрбуд Консалт») (код ЄДРПОУ 42248965, код ДПІ 2659), ТОВ «Кріейтівбудторг» (ТОВ «Убк Компані») (код ЄДРПОУ 42506852, код ДПІ 2659), ТОВ «Бреазтейкінг Трейдс» (ТОВ «АВГ Буд») (код ЄДРПОУ 42789602, код ДПІ 603), ТОВ «Спецбудсервіс Україна» (код ЄДРПОУ 42796830, код ДПІ 2654), ТОВ «Будгруп Інвест» (код ЄДРПОУ 43493677, код ДПІ 2659), ТОВ «Будсервіс 2020» (код ЄДРПОУ 43498277, код ДПІ 2656), встановлено що у вказаних підприємств відсутні необхідні трудові та матеріальні ресурси, а також реальні можливості здійснення даних операцій, що свідчить про наявність ознак удаваності правочинів (не спрямовані на настання дійсних наслідків їх вчинення) та нереальність проведення операцій.
Не погоджуючись з діями ДПС України щодо включення ТОВ «Аллат» до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік та з прийнятим ГУ ДПС в м.Києві наказу про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аллат», позивач звернувся в суд з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно з частиною третьою статті 9 КАС України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Відтак, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Тобто, для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що у зв'язку з прийняттям рішення, дією або бездіяльністю суб'єктом владних повноважень порушуються права позивача.
При цьому, таке порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у відповідних законодавчих актах право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Вирішуючи спір, суд має пересвідчитись у належності особі, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення).
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13 листопада 2019 року у справі № 687/1539/16-а та від 04 лютого 2020 року у справі № 320/7969/17.
З матеріалів справи вбачається, що позивач оскаржує дії відповідача щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЛАТ» до Плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.
Водночас, у постанові від 22.07.2021 у справі № 1.380.2019.005730 Верховний Суд визнав помилковим висновок суду першої інстанції, що позов є необґрунтованим, оскільки ТОВ НВП «Енергія-Новояворівськ» не оскаржило дії ГУ ДПС з коригування плану-графіка, а тому обраний спосіб захисту порушеного права є неналежним, підлягає відхиленню, оскільки у даному випадку юридично значущим для позивача є саме спірний наказ, тоді як оцінка дій податкового органу щодо здійснення коригування плану-графіка охоплюється вирішенням спору щодо правомірності наказу про проведення документальної планової перевірки, прийнятого на підставі змін, внесених до плану-графіка. Натомість, самі по собі вимоги про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень про проведення коригування плану-графіка за наявності нереалізованого владного управлінського рішення (наказу), не можуть призвести до ефективного захисту порушеного права.
Вказана правова позиція викладена також у постанові Верховного Суду від 02.11.2022 року у справі № 580/170/20.
Отже, належним способом захисту прав платників податків є оскарження рішень контролюючого органу, прийнятих за результатами такої перевірки, в тому числі з підстав порушення процедури її призначення та проведення.
Зважаючи на те, що позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушеного права у вказаній справі, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Дана позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 04.10.2023 року по справі №480/12329/21.
За таких обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У зв'язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставіПодаткового кодексу України, суд
Відмовити в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛАТ" (вул. Героїв Дніпра, 7-а, м. Київ, 04209, код ЄДРПОУ40599882) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ44116011) про визнання протиправним та скасування наказу від 28.10.2021, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 25.12.2025 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв