Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 грудня 2025 року Справа№200/6728/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Хомича Івана Олександровича, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивачу за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн, на коефіцієнти у розмірі 1.11, у розмірі 1.11, починаючи з 1 березня 2020 року у розмірі 1.14, починаючи з 1 березня 2021 року у розмірі 1.197, починаючи з 1 березня 2022 року починаючи з 1 березня 2023 року у розмірі 1.0796, починаючи з 1 березня 2024 року у розмірі 1.115, починаючи з 1 березня 2025 року для забезпечення індексації пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести, починаючи з 3 березня 2025 року, перерахунок пенсії позивача у відповідності до ч. 2 ст. 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.11 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.11 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.14 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.197 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.0796 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.115 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.
Ухвалою суду від 9 вересня 2025 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
19 вересня 2025 року судом отримано клопотання відповідача про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду.
19 вересня 2025 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позов та додаткові докази по справі.
Ухвалою суду від 22 вересня 2025 року відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви позивача без розгляду.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, обчислену відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 6 вересня 2019 року з урахуванням заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону 1058-IV щороку з 1 березня передбачено перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, встановлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV та п. 3 Порядку № 124 пенсія позивача підлягала перерахунку з 1 березня 2020 року, з 1 березня 2021 року, з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року, з 1 березня 2024 року та з 1 березня 2025 року.
Позивач через свого представника звернувся до відповідача з проханням повідомити інформацію про те, чи проведено йому перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV із застосуванням коефіцієнтів збільшення, установлених постановами Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 251, від 22 лютого 2021 року № 127, від 16 лютого 2022 року № 118, від 24 лютого 2023 року № 168 та від 23 лютого 2024 року № 185 та від 25 лютого 2025 року № 209, а також з вимогою усунути порушення законодавства та провести належний перерахунок пенсії з 1 травня 2020 року, 1 березня 2021 року, з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року, з 1 березня 2024 року та з 1 березня 2025 року у тому випадку, якщо зазначений перерахунок проведено не було.
Листом від 18 серпня 2025 року відповідач повідомив, що згідно з Порядком № 124 внаслідок індексації пенсія позивача не підлягала підвищенню, а тому з 1 травня 2020 року на підставі п. 1 Постанови № 251 позивачу встановлено щомісячну доплату в розмірі 100 грн, з 1 березня 2021 року на підставі п. 2 Постанови № 127 позивачу встановлено щомісячну доплату в розмірі 100 грн, з 1 березня 2022 року на підставі п. 4 Постанови КМУ № 118 позивачу встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, з 1 березня 2023 року на підставі п. 6 Постанови КМУ № 168 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн, а з 1 березня 2024 року та з 1 березня 2025 року позивачу проведено часткову індексацію пенсії.
За твердженням позивача відповідач починаючи з 1 травня 2020 року протиправно не проводив перерахунок його пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.11, установлений Постановою № 251, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.11, установлений Постановою № 127, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.14, установлений Постановою № 118, починаючи з 1 березня 2022 року, у розмірі 1.197, установлений Постановою № 168, починаючи з 1 березня 2023 року, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.0796, установлений Постановою № 185, починаючи з 1 березня 2024 року та на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.115, установлений Постановою № 209, починаючи з 1 березня 2025 року, установивши натомість доплату в розмірі 135 грн та по 100 грн, та після його звернення відмовився провести такий перерахунок та виплату недоплаченої суми пенсії, при цьому до спірних правовідносин відповідач протиправно не застосував ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, пункти 1-4, 7 Порядку № 124, п. 1 Постанови КМУ № 251, п. 1 Постанови № 127, п. 1 Постанови № 118, п. 1 Постанови КМУ № 168, п. 1 Постанови №185 та п. 1 Постанови №209, натомість помилково застосував абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124, п. 4 Постанови № 118, п. 6 Постанови КМУ № 168, п. 3 Постанови КМУ № 185 та п. 3 Постанови КМУ № 209 (а.с. 1-12).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем позовних вимог, обґрунтовуючи це наступним.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 6 вересня 2019 року як отримувач пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV; при призначенні пенсії за віком йому було застосовано середній показник заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки (2016-2018 роки) в розмірі 6 188,89 грн; середньомісячна заробітна плата (дохід), яка враховується для обчислення пенсії, збільшилась з 5 426,60 грн до 6 186,32 грн.
Оскільки пенсія позивачу була призначення із застосуванням середнього показника заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки в розмірі 6 188,89 грн, то згідно із постановами Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 251 та від 22 лютого 2021 року № 127 пенсія перерахунку з 1 травня 2020 року та з 1 березня 2021 року не підлягала.
З 1 липня 2021 року було проведено перерахунок пенсії позивача «Встановлення доплати 100 грн (код виплати 5007) з 1 липня 2021 року (масовий)» та встановлено доплату в розмірі 100,00 грн відповідно до п. 2 Постанови № 127.
З 1 березня 2022 року позивачу здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку встановлено доплату «Надбавка 135 грн на індексації 1 березня 2022 року» в сумі 135 грн, та збережено доплату «Доплата 100 грн з 1 липня 2021 року» в розмірі 100 грн, оскільки середній показник заробітної плати (доходу) в Україні заявника при призначенні пенсії за віком 6 188,89 грн перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 6 186,23 грн.
З 1 квітня 2022 року проведено автоматичний масовий перерахунок пенсії по стажу відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.
З 1 березня 2023 року здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) в Україні з 6 186,32 грн збільшено на коефіцієнт 1.197 та склав 7 405,03 грн. Оскільки збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні (7 405,03 грн) більший ніж середній показник заробітної плати (доходу) в Україні заявника, який застосовувався при призначенні пенсії за віком (6 188,89 грн), то позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні 7 405,03 грн. У зв'язку із чим підвищився загальний розмір пенсії та перераховано раніше встановлені доплати.
З 1 березня 2024 року позивачу проведено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку підвищено середній показник заробітної плати (доходу) в Україні з 7 405,03 грн до 7 994,47 грн.
З 1 квітня 2024 року проведено автоматичний масовий перерахунок по стажу та заробітній платі відповідно до абз. 1 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058.
З 1 березня 2025 року здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 7 994,47 грн до 8 913,83 грн.
Відповідач стверджує, що ним не порушено вимог чинного законодавства, пенсія позивачу обчислено відповідно до чинного законодавства, а тому просить суд відмовити позивачу у задоволенні її позовних вимог у повному обсязі (а.с. 63-76).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), є громадянином України згідно із паспортом серії НОМЕР_1 від 9 липня 2002 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 14-15).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 77).
Відповідно до матеріалів справи позивачу з 6 вересня 2019 року призначена пенсія за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (а.с. 28).
Як вбачається з рішення ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 25.09.2019 11:26) № 052530001177 «про перерахунок пенсії» (вид перерахунку - «У зв'язку з уточнення показників середньої ЗП по НГ (міс.) (масовий)») з 6 вересня 2019 року: середньомісячний заробіток - 13391.27000; […] коефіцієнт стажу без урахуванням кратності - 0.58500; розмір пенсії за віком (ст.27) (13391,27 * 0,58500); - 7 833,89 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 23 роки) - 359,72 грн; загальний розмір пенсії - 8 193,61 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 2 519,41 грн; сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 13 391,27 грн) - 10 713,02 грн; розмір пенсії з надбавками - 10 713,02 грн […] (а.с. 28, 116).
Відповідно до протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «ЗП 06.09.2019»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:
Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 32 роки 6 місяців 17 днів (390 м);
Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 17 років 11 місяці 7 днів (215 м);
Дата вводу заробітку - 6 вересня 2019 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016 - 2018 роки) - 6 188,89 грн;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 липня 2019 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 липня 2019 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 539.46102 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 511.15228 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 276 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 39 (межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 237 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.95457 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 236.23333 (237 - 2 + 37/30);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.16376 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 13391.27000 (а.с. 95).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 12 лютого 2020 року № 052530001177 «про перерахунок пенсії» позивача з 6 лютого 2020 року (вид перерахунку - «Факт працевлаштування/звільнення»); середньомісячний заробіток - 13391.27000; розмір пенсії за віком (ст.27) (13391,27 * 0,58500); - 7 833,89 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 23 роки) - 359,72 грн; загальний розмір пенсії - 8 193,61 грн; Доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 2 519,41 грн; сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 13 391,27 грн) - 10 713,02 грн; місяць підвищення розміру пенсії - серпень 2019 року; розмір пенсії з надбавками - 10 713,02 грн […] (а.с. 117).
Рішень про проведення індексації призначеної позивачу пенсії з 1 травня 2020 року та 1 березня 2021 року матеріали справи не містять.
За поясненням відповідача з 1 травня 2020 року та з 1 березня 2021 року перерахунок пенсії позивача у звязку із індексацією не проводився, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні позивача при призначенні пенсії за віком 6 188,89 грн перевищив суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в 2020-2021 роках - 4 888,83 грн та 5 426,60 грн (3 764,40 * 1,17 * 1.11 (* 1.11)) (а.с. 63-76).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 03.08.2021 17:53) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Встановлення доплати 100 грн (код виплати 5007) з 01.07.2021 р. (масовий)»; середньомісячний заробіток - 13391.27000; розмір пенсії за віком (ст. 27) (13391,27 * 0,58500) - 7 833,89 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз. 2) (за 23 роки) - 426,42 грн; загальний розмір пенсії - 8 260,31 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 2352,71 грн; сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 10 713,02 грн; «доплата 100 грн з 01.07.2021» - 100,00 грн; розмір пенсії з надбавками - 10 713,002 грн (а.с. 27, 118).
Отже, з 1 липня 2021 року відповідачем було встановлено позивачу доплату до пенсії в розмірі 100 грн, передбачену п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 127 від 22 лютого 2021 року (як особі, якій призначено пенсію за зверненням, що надійшло до 31 грудня 2020 року, і якій пенсія не перераховувалась (не індексувалась) з 1 березня 2021 року на коефіцієнт 1.11 відповідно до п. 1 зазначеної постанови та не підвищувалася із січня по липень 2021 року включно у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 22.02.2022 12:14) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)»; середньомісячний заробіток - 13391.27000; […] загальний розмір пенсії - 8 278,71 грн, «надбавка 135 грн на індексації 1 березня 2022 року» - 135,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2022 року; «доплата 100 грн з 1 липня 2021 року» - 100,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 10 848,02 грн (а.с. 25, 119).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «ЗП 03.2022»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:
Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 32 роки 10 місяців 1 день (394 м);
Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 18 років 2 місяці 21 день (218 м);
Дата вводу заробітку - 6 вересня 2019 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016 - 2018 роки) - 6 188,89 грн;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 липня 2019 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 липня 2019 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 539.46102 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 511.15228 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 276 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 39 (межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 237 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.95457 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 236.23333 (237 - 2 + 37/30);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.16376 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 13391.27000 (а.с. 99).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 23.05.2022 02:25) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «МП по стажу, абз. 3 ч. 4 ст. 42 ЗУ № 1058 (масовий)»; середньомісячний заробіток - 13391.27000; розмір пенсії за віком (ст. 27) (13391,27 * 0,58833) - 7 878,49 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз. 2) (за 23 роки) - 444,82 грн; загальний розмір пенсії - 8 323,31 грн, «надбавка 135 грн на індексації 1 березня 2022 року» - 135,00 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 2 289,71 грн; сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 13391,27 грн) - 10 713,02 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2022 року; «доплата 100 грн з 1 липня 2021 року» - 100,00 грн, розмір пенсії з надбавками - 10 848,02 грн (а.с. 120).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 25.02.2023 23:51) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)»; середньомісячний заробіток - 16022.71000; розмір пенсії за віком (ст. 27) (16022,71 * 0,58833) - 9 426,64 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз. 2) (за 23 роки) - 444,82 грн; загальний розмір пенсії - 9 871,46 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 2 946,71 грн; сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 16 022,71 грн) - 12 818,17 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2023 року; обмеження в індексації з 1 березня 2023 року - -470,15 грн; розмір пенсії з надбавками - 12 348,02 грн (а.с. 22, 121).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «ЗП 03.2023»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:
Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 32 роки 10 місяців 1 день (394 м);
Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 18 років 2 місяці 21 день (218 м);
Дата вводу заробітку - 6 вересня 2019 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016 - 2018 роки) - 3 764,40 грн;
Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 1.9671198511 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197);
Збільшення на коефіцієнт показника ЗП - 7405.03;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 липня 2019 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 липня 2019 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 539.46102 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 511.15228 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 276 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 39 (межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 237 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.95457 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 236.23333 (237 - 2 + 37/30);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.16376 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 16022.71000 (а.с. 103).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 25.02.2024 02:04) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)»; середньомісячний заробіток - 17298.11000; розмір пенсії за віком (ст. 27) (17298,11 * 0,58833) - 10 177,00 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз. 2) (за 23 роки) - 444,82 грн; загальний розмір пенсії - 10 621,82 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 3 216,67 грн; сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 17 298,11 грн) - 13 838,49 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2024 року; обмеження в індексації з 1 березня 2023 року - -470,15 грн; розмір пенсії з надбавками - 13 368,34 грн (а.с. 23, 122).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «ЗП 03.2024»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:
Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 32 роки 10 місяців 1 день (394 м);
Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 18 років 2 місяці 21 день (218 м);
Дата вводу заробітку - 6 вересня 2019 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016 - 2018 роки) - 3 764,40 грн;
Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 2.1237025912 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796);
Збільшення на коефіцієнт показника ЗП - 7994.47;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 липня 2019 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 липня 2019 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 539.46102 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 511.15228 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 276 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 39 (межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 237 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.95457 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 236.23333 (237 - 2 + 37/30);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.16376 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 17298.11000 (а.с. 107).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 26.05.2024 01:29) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «МП по стажу, абз. 3 ч. 4 ст. 42 ЗУ № 1058 (масовий)»; середньомісячний заробіток - 17547.38000; коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0.61000; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((732/100 * 12) * 1) - 0.61000; розмір пенсії за віком (ст. 27) (17547,38 * 0,61000) - 10 703,90 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз. 2) (за 26 років) - 502,84 грн; загальний розмір пенсії - 11 206,74 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 2 831,16 грн; сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 17547,38 грн) - 14 037,90 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 квітня 2024 року; обмеження в індексації з 1 березня 2023 року - -470,15 грн; розмір пенсії з надбавками - 13 567,75 грн (а.с. 123).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «ЗП 04.2024»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:
Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 35 роки 0 місяців 1 день (420 м);
Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 20 років 4 місяці 21 день (244 м);
Дата вводу заробітку - 6 вересня 2019 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016 - 2018 роки) - 3 764,40 грн;
Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 2.1237025912 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796);
Збільшення на коефіцієнт показника ЗП - 7994.47;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 липня 2019 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 липня 2019 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 539.46102 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 511.15228 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 276 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 39 (межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 237 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.95457 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 236.23333 (237 - 2 + 37/30);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.16376 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 17547.38000 (а.с. 111).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 25.02.2025 03:29) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)»; середньомісячний заробіток - 19565.32000; […] розмір пенсії за віком (ст. 27) (19565,32 * 0,61000) - 11 934,85 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз. 2) (за 26 років) - 502,84 грн; загальний розмір пенсії - 12 437,69 грн, доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 3 214,57 грн; сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 19 565,32 грн) - 15 652,26 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2025 року; обмеження в індексації з 1 березня 2023 року - -114,36 грн; розмір пенсії з надбавками - 15 067,75 грн (а.с. 26, 124).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «ЗП 03.2025»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:
Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 35 років 0 місяців 1 день (420 м);
Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 20 років 4 місяці 21 день (244 м);
Дата вводу заробітку - 6 вересня 2019 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2016 - 2018 роки) - 3 764,40 грн;
Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 2.367928 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796 * 1.115);
Збільшення на коефіцієнт показника ЗП - 8913.83;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 липня 2019 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 липня 2019 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 566.08011 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 518.51745 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 306 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 42 (межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 27 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 237 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.84994 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 236.23333 (237 - 2 + 37/30);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.19494 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 19565.32000 (а.с. 115).
14 серпня 2025 року представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області із адвокатським запитом щодо індексації пенсії ОСОБА_1 (а.с. 16).
Листом від 18 серпня 2025 року (вих. № 0500-0202-8/81541) ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило представнику позивача наступне.
Автоматизованим способом позивачу проведено перерахунок пенсії: з 1 липня 2021 року відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», розмір пенсії збільшено на 100,00 грн; з 1 березня 2022 року відповідно до п. 4 постанови Кабінету міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», розмір пенсії збільшено на 135,00 грн. Щомісячні доплати також враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За рахунок суми збільшення розміру пенсії при перерахунку пенсії, обчисленого відповідно до ст. 27 Закону № 1058, зазначені доплати поглинаються. З 1 березня 2023 року відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» показник середньої заробітної плати для перерахунку пенсії складає 7 405,03 грн. Оскільки показник середньої заробітної плати відповідно до Постанови № 168 більше показника середньої заробітної плати за 2016-2018 роки, з 1 березня 2023 року пенсія позивача була перераховано автоматизованим способом. Середньомісячний розмір заробітної плати з 1 березня 2023 року склав 16 022,71 грн (7 405,03 грн х 2,16376 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії станом на 1 березня 2023 року склав 12 348,02 грн. з 1 березня 2024 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» проведено масовий перерахунок пенсії згідно з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.0796 показника середньої заробітної плати у галузях економіки за 2016-2018 роки - 7 994,47 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1.11 х 1.11 х 1.14 х 1.197 х 1.0796). Після перерахунку відповідно до Постанови № 185, середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії становить 17 298,11 грн (7 994,47 грн - показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 216-2018 роки з урахування індексації х 2,16376 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії станом на 1 березня 2024 року складав 13 368,34 грн. з 1 березня 2025 року проведено масовий перерахунок пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та Постанови № 209 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі - 1.115, що складає 8 913,83 грн. Після перерахунку відповідно до Постанови № 209 середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії позивача становить 19 565,32 грн (8 913,83 грн - показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески в цілому по Україні за 2016-2018 роки з урахуванням індексації х 2,19494 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір пенсії з 1 березня 2025 року по теперішній час складає 15 067,75 грн. Таким чином, за пенсійною справою позивача проведені всі перерахунки пенсії передбачені чинним законодавством та документами наявними у матеріалах справи. Також було повідомлено, що ознайомитись з результатами перерахунку позивач може в особистому кабінету на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України в розділі «Моя пенсія» (а.с. 16-17).
Не погодившись із тим, що відповідач провів індексацію призначеної йому пенсії без застосування показника середньомісячної заробітної плати (доходу) за три попередні роки, що передували року призначення/перерахунку позивачу пенсії за віком, тобто за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн, на коефіцієнти у розмірі 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115 позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).
За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282-ХІІ, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282-ХІІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Частиною 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 2 ч. 2ст. 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV).
З аналізу положень абз. 1 ч. 2ст. 42 Закону № 1058-IV слідує, що індексація пенсії проводиться не шляхом безпосереднього збільшення розміру призначеної пенсії, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч. 2ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону 1058-IV враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837 (про що зазначено у п. 1.1 цього Порядку) (далі - Порядок № 4-4).
Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 цей Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць (для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи) та за рік (для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону).
Постановою Кабінет Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Постанова № 124) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Пунктом 2 Постанови № 124 установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 124 передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня (включно) року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:
ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де:
Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Відповідно до п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку (абз. 1). Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абз. 2).
Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058-IV на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
1 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова № 251).
Відповідно до п. 2 зазначеної постанови:
у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова № 127), пунктом 1 якої передбачено, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 грн, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), згідно з п. 1 якої з 1 березня 2022 року:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
При цьому п. 4 Постанови № 118 установлена з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 грн, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 3 листопада 2022 року № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710-IX) на 2023 рік зупинено дію Закону № 1282-XII. При цьому пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX встановлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
На виконання п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), відповідно до п. 1 якої з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.197.
При цьому п. 6 Постанови № 168 встановлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127 та п. 4 Постанови № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 9 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460-ІХ) у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185), пунктом 1 якої передбачено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.0796.
При цьому пп. 6 п. 2 Постанови № 185 визначено, що до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127, п. 4 Постанови № 118 та п. 6 Постанови № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
25 лютого 2025 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209), пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115.
Підпунктом 6 ч. 2 цієї Постанови визначено, що з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1.0575;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1.046;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1.0345;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1.023.
Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», і підпунктом 6 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Верховний Суд у постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, предметом розгляду у якій були аналогічні правовідносини, встановив, що положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку № 124).
Верховний Суд вказав, що з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами під час проведення індексації пенсії повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення. Відповідні постанови Кабінету Міністрів України № 127, № 118, № 168 та Порядок № 124 підлягає застосуванню лише в частині, що не суперечить положенням Закону № 1058-IV.
При цьому Верховний Суд зазначив, що починаючи з 2020 року застосування при проведенні індексації пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124 є протиправним.
16 квітня 2025 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову у справі № 200/5836/24, в якій навів наступні висновки щодо застосування ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV під час здійснення індексації пенсій та визначення показника середньої заробітної плати для її проведення:
положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку) (п. 83);
при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 (п. 94);
Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV (п. 95);
з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124, є протиправним (п. 96);
абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії (п. 97).
судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований (п. 98).
з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатувала, що Управління [відповідач у справі 200/5836/24], здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1.14, 1.197, 1.0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства (п. 99).
Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як встановлено судом, розрахунок пенсії, передбачений ст. 42 Закону № 1058-IV, здійснювався відповідачем протягом 2020-2025 років із застосуванням коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що був визначений на станом на 1 жовтня 2017 року (за 2014-2016 роки) і який становить 3 764,40 грн (збільшений на відповідні коефіцієнти).
Отже, в порушення вимог ст. 42 Закону № 1058-IV під час проведення індексації призначеної позивачеві пенсії пенсійний орган не застосовував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні, тобто показник за 2016-2018 роки, який становить 6 188,89 грн.
З огляду на встановлені фактичні правові обставини та правове регулювання спірних правовідносин, з урахуванням наведених у рішенні висновків Верховного Суду, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області з проведення перерахунку (індексації) призначеної позивачу пенсії на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та відповідних постанов Кабінету Міністрів України впродовж 2020-2025 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2016-2018 роки, який становить 6 188,89 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.17, 1.1, 1.1, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115.
Виходячи з приписів ст. 245 КАС України, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн), із застосуванням коефіцієнтів 1.17, 1.1, 1.1, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115 починаючи з 3 березня 2025 року та здійснити виплату перерахованої пенсії - з урахуванням раніше виплачених сум.
Таким чином, адміністративний позов позивача підлягає задоволенню в повному обсязі.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з квитанцією ID: 9427-6608-2929-3622 від 2 вересня 2025 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Держбюджету України, позивачем за подання позову було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн (а.с. 29, 32).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Беручи до уваги приписи ст. 139 КАС України та висновок суду про задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати останньої зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 72-78, 90, 94, 139, 245, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведенні індексації призначеній ОСОБА_1 пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, та відповідних постанов Кабінету Міністрів України впродовж 2020-2025 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2016-2018 роки, який становить 6 188,89 грн, збільшеного послідовно на коефіцієнти 1.17, 1.1, 1.1, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести з 3 березня 2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2016-2018 роки в розмірі 6 188,89 грн), на коефіцієнти збільшення 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115, передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», від 25 лютого 2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна