м. Вінниця
24 грудня 2025 р. Справа № 120/17615/25
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Дончик Віталій Володимирович, розглянувши матеріали позовної заяви Державного підприємства "Адміністрація річкових портів" (вул. Миколи Оводова, 64, м. Вінниця, 21050) до державного реєстратора прав на нерухоме майно Смішко Алли Миколаївни Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (вул. Сердюка Ігоря, 27, м. Кременчуг, Полтавська область, 39600) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
19.12.2025 року Державне підприємство "Адміністрація річкових портів" звернулось до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Смішко Алли Миколаївни Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Смішко Алли Миколаївни, Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області №80336005 від 12.08.2025 року про відмову в проведенні реєстраційних дій;
- зобов'язати державного реєстратора прав на нерухоме майно Смішко Аллу Миколаївну, Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області провести державну реєстрацію права власності, форма власності: державна, на портову споруду річкову Береговий пірс, що розташована за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Флотська, 2, за суб'єктом: Держава в особі Міністерства розвитку громад та територій України.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач вказав, що рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Смішко Алли Миколаївни №80336005 від 12.08.2025 року відмовлено в проведенні реєстраційних дій за заявою від 06.08.2025 року за реєстраційним номером 68286822, з підстав, що подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», а саме: п.3.ч.1 ст.24 цього Закону.
Вважаючи вказане рішення державного реєстратора протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до статті 168 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
В силу приписів статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Вирішуючи питання про можливість розгляду даної справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд виходив з наступного.
У відповідності до п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України, справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, яку не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
На підставі викладеного, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами вважаю, що вона підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства в порядку спрощеного позовного провадження, підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, подана з додержанням вимог встановлених статтями 160, 161, 172 КАС України, що є підставою для відкриття провадження у справі.
У прохальній частині позовної заяви позивач просить в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Міністерство розвитку громад та територій України.
Розглядаючи клопотання про залучення третіх осіб, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
З огляду на викладене, визначальним критерієм встановлення доцільності вступу у розгляд справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, є ймовірність того, що рішення у даній справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Частиною 4 статті 9 КАС України встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
За приписами частини 5 статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Відповідно статті 165 КАС України у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову. Пояснення третьої особи подаються в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк, який дасть змогу третій особі підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази і надати пояснення до позову або відзиву, а іншим учасникам справи - відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті.
Враховуючи предмет спору та характер спірних правовідносин, рішення у справі може вплинути на права та обов'язки Міністерства розвитку громад та територій України, суд вважає за доцільне залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача.
Керуючись статтями 171, 248, 256-262 КАС України, -
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом Державного підприємства "Адміністрація річкових портів" до державного реєстратора прав на нерухоме майно Смішко Алли Миколаївни Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Розгляд справи здійснюватиметься суддею одноособово в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропонувати відповідачу у 15-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження подати відзив на позов із поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів у тому числі документів, що підтверджують надіслання копії відзиву та доданих до нього документів позивачу, а також, у разі надходження відповіді на відзив, подати свої заперечення у 2 - денний термін з дня отримання відповіді на відзив.
Запропонувати позивачу у 2 - денний строк з дня отримання відзиву подати відповідь на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Міністерство розвитку громад та територій України (пр. Берестейський, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 37472062).
Запропонувати третій особі 10-денний строк з дня отримання ухвали для подання пояснень письмових пояснень з приводу заявлених позовних вимог.
Роз'яснити третій особі, що пояснення подаються до суду разом із доказами направлення їх на адреси інших учасників справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: “http://court.gov.ua/fair/».
Копію ухвали направити особам, що беруть участь у справі.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Дончик Віталій Володимирович