Справа № 752/30456/25
Провадження №: 3/752/10190/25
23 грудня 2025 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Вдовиченко О.О., розглянувши матеріали, які надійшли від УП ГУНП у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ,
До Голосіївського районного суду м. Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 743189 від 10.12.2025, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, в провадження Голосіївського районного суду міста Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 743190 від 10.12.2025, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Також, в провадження Голосіївського районного суду міста Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 743188 від 10.12.2025, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
На підставі положень ст. 36 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 743189 від 10.12.2025, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП (судове провадження №3/752/10190/25) було об'єднано з протоколом про адміністративне правопорушення ВАД № 743190 від 10.12.2025, складеним відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП (судове провадження №3/752/10191/25) та протоколом про адміністративне правопорушення ВАД № 743190 від 10.12.2025, складеним відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (судове провадження №3/752/10192/25).
Об'єднаному провадженню надано номер справи №752/30456/25 та номер провадження №3/752/10190/25.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №743188 від 10.12.2025, 09.12.2025 близько 07:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 , а саме: ображав ненормативною лексикою, принижував, погрожувавфізичною розправою, завдавши своїми діями шкоду психологічному здоров'ю, що виразилося у погіршенні сну, тривожності та дративлівості, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 743189 від 10.12.2025, 09.12.2025 близько 07:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 в присутності неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , спричинивши останньому шкоду психологічному здоров'ю, що виразилося у тривожності, пригніченості, дратівливості, порушенні сну, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 743190 від 10.12.2025, 09.12.2025 близько 07:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 в присутності неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , спричинивши останньому шкоду психологічному здоров'ю, що виразилося у пригніченості, дратівливості, порушенні сну, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст.173-2 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою заперечував, пояснив що просив не вмикати на кухні воду, була побутова сварка, домашнього насильства не вчиняв. Просив долучити позитивні характеристики з місця роботи та проживання, сертифікати про проходження курсів з особистісного розвитку.
Крім того в судовому засіданні взяли участь потерпіла ОСОБА_2 , яка є дружиною ОСОБА_1 та потерпілий ОСОБА_3 , який є неповнолітнім сином ОСОБА_1 , які підтвердили обставини зазначені в протоколі, пояснили що їхньому психологічному здоров'ю внаслідок частих конфліктів з боку ОСОБА_5 спричиняється шкода, що зафіксовано зокрема в матеріалах й даної справи.
Дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, заслухавши учасників судового провадження, суд дійшов висновку про таке.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначених адміністративних правопорушень встановлено дослідженими доказами в справі, зокрема:
- протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАД №743188, №743189, №743190, в яких зафіксовані обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення;
- реєстраційною карткою звернення ОСОБА_2 до ГУНП у м. Києві, у якій потерпіла повідомила про вчиненя пихологічного (словесні образи, нецензурна лайка, крики, залякування, приниження, психологічний тиск) домашнього насильства щодо неї та дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ;
- поясненнями ОСОБА_2 , наявними в матеріалах справи та наданими в судовому засіданні;
- поясненнями ОСОБА_3 наданими в судовому засіданні;
- формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства;
- терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії АА№482284.
Так, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Водночас ч. 2 ст. 173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Отже, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 173-2 КУпАП ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, при цьому правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП відноситься до числа більш серйозних, оскільки санкція цієї статті передбачає більш суворіше стягнення, ніж санкція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, з огляду на що адміністративне стягнення необхідно призначити в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Беручи до уваги положення ст. 33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого порушення, особу ОСОБА_1 , ставлення його до вчиненого, позитивні характеристики з місця роботи та місця проживання, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, необхідним і достатнім убачається накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 173-2 КУпАП у мінімальному розмірі.
Крім того, відповідно до статті 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Так, у п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програм для кривдників.
Разом з тим, суб'єктами відповідальними за виконання програм для кривдників є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ч. ч. 1, 2 ст. 28 згаданого Закону).
Відповідно до ч. ч. 6, 8, 9 ст. 28 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством. У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.
Враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку про необхідність направлення ОСОБА_1 до Центру у справах сім'ї та жінок «Родинний дім» Голосіївського району міста Києва на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству", строком на 3 місяці.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі ч. 5 ст. 4, ст. 9 Закону України «Про судовий збір», ст. 40-1 КУпАП, у зв'язку з ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір підлягає стягненню з правопорушника на користь держави в сумі 605 грн. 60 коп.
Ураховуючи викладене, керуючись ст. 23, 33, ч. 2 ст. 36, 173-2, 283, 284, 287, 294, 303, 307, 308 КУпАП та ст. 3, 4 Закону України «Про виконавче провадження»,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2, ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Центру у справах сім'ї та жінок «Родинний дім» Голосіївського району міста Києва, що розташований по пр. Науки, 18 у м. Києві, з метою проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" строком на 3 (три) місяці.
Роз'яснити, що у разі неявки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів.
Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму.
За умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність ст. 390-1 КК України.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд міста Києва.
Штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя О.О. Вдовиченко