Справа № 712/17283/25
Провадження № 1- кс/712/5951/25
про тимчасовий доступ до речей та документів
24 грудня 2025 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши матеріали клопотання прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, яке подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42025250000000028 від 03.04.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362, ч. 2 ст. 364 КК України, -
До Соснівського районного суду м. Черкаси звернулася прокурор відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.
Клопотання мотивує тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) від 13.09.2022 № 22-о переведена на посаду головного державного інспектора ІНФОРМАЦІЯ_3 .
ОСОБА_4 в силу своїх посадових обов'язків зобов'язана забезпечувати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів громадянами, зокрема податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
З огляду на зміст положень ст. 18 КК України, примітки 1 до ст. 364 КК України, а також Положень про ІНФОРМАЦІЯ_4 і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , Посадових інструкцій головного державного інспектора ІНФОРМАЦІЯ_3 та норм ПКУ ОСОБА_4 на постійній основі була наділена повноваженнями здійснення функцій представника влади щодо забезпечення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів громадянами, зокрема податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а отже була службовою особою в розумінні ст. 364 КК України.
ОСОБА_4 у період 2023-2024 років в силу виконання посадових обов'язків мала право доступу до інформації в ІКС «Податковий блок» згідно службових листів від 04.07.2023 № 3102/23-00-24-08-07, від 09.08.2023 № 3644/23-00-24-08-06, від 19.01.2024 № 328/23-00-24-08-04 про надання прав доступу до інформації в системі.
Податковим законодавством, зокрема, ст. 266 Податкового кодексу України (далі ПКУ) чітко врегульовано підстави та порядок нарахування, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а також формування, скасування (відкликання) податкового-повідомлення рішення (далі-ППР) по вказаному податку.
Установлено, що ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 , код ІНФОРМАЦІЯ_5 .
З 01.02.2007 ОСОБА_5 зареєстрований в органах державної влади як фізична особа підприємець (далі - ФОП) та знаходиться на податковому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ДПІ 2314). Стан платника - 0 («платник податків за основним місцем обліку»). Основний вид діяльності - виробництво інших меблів (КВЕД 31.09), виробництво інших виробів з деревини (16.29), виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі (31.01) тощо. Платник перебуває на спрощеній системі оподаткування - платник єдиного податку (2 група).
Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_5 відповідно договору купівлі-продажу від 09.03.2021 № 304 набув права власності на об'єкт нерухомого майна (комплекс будівель та споруд виробничого призначення) з ідентифікатором об'єкта оподаткування 66900002, площею 15 595,6 кв.м., який знаходиться за адресою АДРЕСА_2 (далі - комплекс нежитлової нерухомості).
Установлено, що ОСОБА_5 з 2021 року надав в оренду вказаний комплекс нежитлової нерухомості суб'єктам господарювання - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 ». Вказаний факт має наслідком оподаткування зазначеного комплексу нежитлової нерухомості податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, так як це майно не підпадає під вимогу підпункту 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПКУ (Не є об'єктом оподаткування: е) будівлі промисловості, віднесені до класу «Промислові та складські будівлі» (код 125) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B - F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку).
Таким чином, у платника податку ОСОБА_5 були відсутні підстави у застосуванні вимог підпункту 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПКУ (Не є об'єктом оподаткування) до належного йому зазначеного вище комплексу нежитлової нерухомості.
З огляду на положення ст. 266 ПКУ ОСОБА_4 27.06.2023 у системі ІКС «Податковий блок» на зазначений вище комплекс нежитлової нерухомості за податковий період 2022 року платнику податку ОСОБА_5 сформовано ППР № 0571939-2408-2314-UA71080170000080118 на суму 506 857 грн.
Відповідно до норм ПКУ вказане ППР мало бути скероване платнику податку ОСОБА_5 , проте вказаних дій у порядку, визначеному ПКУ, здійснено не було.
28.12.2023 ОСОБА_6 , перебуваючи на робочому місці за адресою: АДРЕСА_3 , маючи право доступу до інформації, яка зберігається та обробляється в ІКС «Податковий блок», здійснила вхід під особистим логіном та паролем до ІКС «Податковий блок».
У наступному, в порушення п.п. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, підпункту 60.1 ст. 60 ПКУ, діючи без належних правових підстав, а саме за відсутності офіційного звернення ОСОБА_5 до контролюючого органу про проведення звірки даних по вказаному ППР, за відсутності у контролюючого органу оригіналів документів, а також за відсутності рішення контролюючого органу про скасування вказаного ППР, діючи умисно, протиправно, використовуючи електронно-обчислювальну машину (робочий комп'ютер) та автоматизовану систему ІКС «Податковий блок», з огляду на технічні можливості такої електронно-обчислювальної машини та системи, ОСОБА_6 вчинила маніпуляції з ППР № 0571939-2408-2314-UA71080170000080118 від 27.06.2023, на суму 506 857 грн. щодо видання інформації, яка зберігалася і оброблялася у вказаній системі.
Внаслідок таких несанкціонованих дій ОСОБА_6 та здійснення пливу на ППР № 0571939-2408-2314-UA71080170000080118 від 27.06.2023 володілець інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 втратила інформацію про ППР, а також інформацію, зазначену в цьому ППР, детальний розрахунок до нього щодо обчисленої суми податку на нерухоме майно, інформацію про адресу місцезнаходження об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, його площу, ставки та надані фізичним особам пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та по яких обчислена була сума податку.
У подальшому, ОСОБА_4 повторно 29.12.2023 відповідно до ст. 266 ПКУ у системі ІКС «Податковий блок» на вказаний комплекс нежитлової нерухомості за податковий період 2022 року платнику податку ОСОБА_5 сформовано ППР № 0656100-2408-2314-UA71080170000080118 на суму 506 857 грн.
Відповідно до норм ПКУ вказане ППР мало бути скероване платнику податку ОСОБА_5 , проте вказаних дій у порядку, визначеному ПКУ, здійснено не було.
30.01.2024 ОСОБА_6 , перебуваючи на робочому місці за адресою: АДРЕСА_3 , маючи право доступу до інформації, яка зберігається та обробляється в ІКС «Податковий блок», здійснила вхід під особистим логіном та паролем до ІКС «Податковий блок».
У наступному, в порушення п.п. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, підпункту 60.1 ст. 60 ПКУ, діючи без належних правових підстав, а саме за відсутності офіційного звернення ОСОБА_5 до контролюючого органу про проведення звірки даних по вказаному ППР, за відсутності у контролюючого органу оригіналів документів, а також за відсутності рішення контролюючого органу про скасування вказаного ППР, діючи умисно, протиправно, використовуючи електронно-обчислювальну машину (робочий комп'ютер) та автоматизовану систему ІКС «Податковий блок», з огляду на технічні можливості такої електронно-обчислювальної машини та системи, ОСОБА_4 вчинила маніпуляції з ППР № 0656100-2408-2314-UA71080170000080118 від 29.12.2023 на суму 506 857 грн. щодо видалення інформації, яка зберігалася та оброблялася у вказаній системі.
Внаслідок таких несанкціонованих дій ОСОБА_6 та здійснення пливу на ППР № 0656100-2408-2314-UA71080170000080118 від 29.12.2023 володілець інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 втратила інформацію про ППР, а також інформацію, зазначену в цьому ППР, детальний розрахунок до нього щодо обчисленої суми податку на нерухоме майно, інформацію про адресу місцезнаходження об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, його площу, ставки та надані фізичним особам пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та по яких обчислена була сума податку.
Таким чином, неправомірні дії ОСОБА_4 спричинили знищення інформації, яка оброблюється в ІКС «Податковий блок» по платнику податків ОСОБА_5 по об'єкту оподаткування - нерухомого майна (комплекс будівель та споруд виробничого призначення) з ідентифікатором об'єкта оподаткування 66900002, площею 15 595,6 кв.м., яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , по сформованому ППР.
Окрім того, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді головного державного інспектора ІНФОРМАЦІЯ_3 , з огляду на положення ст. 18 КК України, примітки 1 до ст. 364 КК України була службовою особою податкового органу.
Так, ОСОБА_4 в порушення п.п. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, підпункту 60.1 ст. 60 ПКУ, діючи без належних правових підстав, а саме за відсутності офіційного звернення ОСОБА_5 до контролюючого органу про проведення звірки даних по ППР, за відсутності у контролюючого органу оригіналів документів, а також за відсутності рішення контролюючого органу про скасування ППР, будучи службовою особою, діючи в супереч інтересам служби, використовуючи своє службове становище як інспектор податкового органу, з метою отримання неправомірної вигоди ФОП ОСОБА_5 у вигляді звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на об'єкт оподаткування - нерухоме майно (комплекс будівель та споруд виробничого призначення) в сумі 506 857 грн., допустила зловживання службовим становищем та вчинила діяння, які обумовлені її службовим становищем і пов'язані зі здійсненням нею свої службових повноважень, шляхом неправомірного, безпідставного видалення із автоматизованої системи ІКС «Податковий блок» ППР № 0571939-2408-2314-UA71080170000080118 від 27.06.2023 на суму 506 857 грн., сформованого за 2022 рік на ім'я платника зазначеного податку ОСОБА_5 .
У наступному, в порушення п.п. 266.7.3 п. 266.7 ст. 266 ПКУ, підпункту 60.1 ст. 60 ПКУ, діючи без належних правових підстав, а саме за відсутності офіційного звернення ОСОБА_5 до контролюючого органу про проведення звірки даних по ППР, за відсутності у контролюючого органу оригіналів документів, а також за відсутності рішення контролюючого органу про скасування ППР, будучи службовою особою, діючи в супереч інтересам служби, використовуючи своє службове становище як інспектор податкового органу, з метою отримання неправомірної вигоди ФОП ОСОБА_5 у вигляді звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на об'єкт оподаткування - нерухоме майно (комплекс будівель та споруд виробничого призначення) в сумі 506 857 грн., допустила зловживання службовим становищем та вчинила діяння, які обумовлені її службовим становищем і пов'язані зі здійсненням нею свої службових повноважень шляхом неправомірного, безпідставного видалення із автоматизованої системи ІКС «Податковий блок» № 0656100-2408-2314-UA71080170000080118 від 29.12.2023 на суму 506 857 грн., сформованого за 2022 рік на ім'я платника зазначеного податку ОСОБА_5 .
Таким чином, внаслідок протиправних діянь ОСОБА_6 допущено порушення вимог податкового законодавства щодо забезпечення належного контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, платнику податку ОСОБА_5 на об'єкт оподаткування - нерухоме майно (комплекс будівель та споруд виробничого призначення) в сумі 506 857 грн., у результаті чого державним інтересам спричинено тяжкі наслідки в сумі 506 857 грн., що 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, установлений на 2023-2024 роки у порядку, визначеному ПКУ.
Під час досудового розслідування 21.11.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362, ч. 2 ст. 364 КК України.
Під час досудового розслідування кримінального провадження № 42025250000000028 установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_9 розглядалася справа №580/11607/24 за позовом ОСОБА_5 до ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо скасування податкових повідомлень-рішень, які сформовані на об'єкт оподаткування - нерухоме майно (комплекс будівель та споруд виробничого призначення) на ім'я платника зазначеного податку ОСОБА_5 за 2022 рік та інші роки.
Оскільки досліджувані в рамках кримінального провадження № 42025250000000028 обставини стосуються фактів, які досліджувалися при розгляді справи № 580/11607/24, виникли підстави для проведення слідчої дії - огляду документів, а саме матеріалів судової справи №580/11607/24 із отриманням копій необхідних документів, які сторона обвинувачення має намір використати як докази, зокрема, подані сторонами докази (письмові документи, свідки) та доводи сторін у рамках судової справи № 580/11607/24
Прокурором в порядку ст. 93 КПК України на адресу ІНФОРМАЦІЯ_10 скеровано запит від 11.11.2025 про надання для огляду в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_10 матеріалів судової справи № 580/11607/24 з можливістю отримання копій необхідних документів.
На вказаний запит ІНФОРМАЦІЯ_9 надано інформацію від 11.12.2025, відповідно до якої доступ до вказаних матеріалів справи може бути надано на підставі ухвали слідчого судді відповідно до ст. 165 КПК України.
Таким чином, під час досудового розслідування кримінального провадження №42025250000000028 виникли підстави для отримання тимчасового доступу до документів, пов'язаних із розглядом ІНФОРМАЦІЯ_9 та іншими судами справи № 580/11607/24 за позовом ОСОБА_5 до ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо скасування податкових повідомлень-рішень, які сформовані на об'єкт оподаткування - нерухоме майно (комплекс будівель та споруд виробничого призначення) на ім'я платника зазначеного податку ОСОБА_5 за 2022 рік та інші роки з можливістю вилучення копій необхідних документів.
Вказані копії документів необхідні для проведення їх аналізу на предмет вчинення можливих протиправних дій, встановлення причетних осіб, свідків подій, а також обставин, які мають значення для кримінального провадження.
З огляду на зміст отриманої інформації з ІНФОРМАЦІЯ_10 запитувані документи знаходяться у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_10 , що за адресою: АДРЕСА_4 .
Ураховуючи наведене, отримання тимчасового доступу до документів, речей з можливістю вилучення копій документів справи є необхідним для встановлення обставин, які відповідно до ст. 91 КПК України, підлягають доказуванню у кримінальному проваджені, зокрема, події кримінального правопорушення, способів вчинення неправомірних дій, причетних осіб тощо.
З огляду на ненадання запитуваних документів на запит прокурора, іншим способом окрім як отримати тимчасовий доступ, сторона обвинувачення позбавлена можливості отримати їх.
Отже, встановити відповідні обставини в рамках провадження інакше, а ніж як отримати доступ до оригіналів цих документів, речей не представляється за можливе.
Таким чином, вилучення копій документів із судової справи № 580/11607/24 необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів, а саме встановлення суттєвих обставин, які мають значення для подальшого досудового розслідування.
У судове засідання прокурор не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд клопотання без її участі. Заявлені вимоги підтримує у повному обсязі.
Згідно із ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно із ч. ч. 5-7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону. Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Із доданих до клопотання матеріалів випливає, що Четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, здійснюється досудове розслідування у об'єднаному кримінальному провадженні № 42025250000000028 від 03.04.2025 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 362, ч. 2 ст. 364 КК України.
Звертаючись до слідчого судді з указаним клопотанням, прокурор посилається на необхідність в отримані дозволу на тимчасовий доступ до матеріалів судової справи №580/11607/24 за позовом ОСОБА_5 до ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо скасування податкових повідомлень-рішень, які сформовані на об'єкт оподаткування - нерухоме майно (комплекс будівель та споруд виробничого призначення) на ім'я платника зазначеного податку ОСОБА_5 за 2022 рік та інші роки з можливістю вилучення копій необхідних документів.
Зміст рішення Ради суддів України № 12 від 4 лютого 2016 року дає підстави для висновку про те, що тимчасовий доступ до матеріалів справ, які перебувають у провадженні конкретного суду, може бути надано органу досудового розслідування чи прокурору виключно у випадку, коли провадження у цій справі завершено, інакше може бути розцінене як безпідставний та необґрунтований тиск на суд.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши додані докази, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає до задоволення, оскільки в судовій справі №580/11607/24, що знаходиться у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_10 , що за адресою: АДРЕСА_4 , прийнято рішення, а отримання тимчасового доступу до вказаної справи для досудового розслідування маєсуттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні №42025250000000028.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 159-165, 309, 369-372, 395 КПК України,-
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю отримання копій документів судової справи №580/11607/24, зокрема, надані сторонами докази (письмові документи, свідки), а також інших документів, у яких виникне необхідність, які знаходяться у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_10 , що за адресою: АДРЕСА_4 .
Виконання ухвали доручити слідчому Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкасах) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_7 , прокурору відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 та працівникам оперативних підрозділів (які діятимуть відповідно до доручень слідчого, прокурора у порядку, визначеному КПК України).
Строк дії ухвали 30 діб з моменту постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1