Постанова від 19.12.2025 по справі 712/14939/25

Справа №712/14939/25

Провадження № 3/712/4258/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2025 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово непрацюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи колишнім головним спеціалістом відділу обстежень домогосподарств Головного управління статистики у Черкаській області, та відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією в порушення вимог ч.2 ст.45, п. 2-7Прикінцевих положень Закону без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє свою діяльність пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 по 11.10.2023, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 29.03.2024 чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи колишнім головним спеціалістом відділу обстежень домогосподарств Головного управління статистики уЧеркаській області, та відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України«Про запобігання корупції» (далі - Закону) суб?єктом відповідальності за правопорушення, пов?язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила свою діяльність пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2024, а декларація фактично подана 08.10.2025, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні підтримав протоколи про адміністративні правопорушення, та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки нею були порушені вимоги антикорупційного законодавства.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнала повністю, підтвердила обставини вчинення адміністративних правопорушень, викладені у протоколах. З огляду на обставини вчинення адміністративних правопорушень (невідслідковування змін в законодавстві), з урахуванням характеризуючих даних про особу (наявність на утриманні двох малолітніх дітей, позитивну характеристику з роботи), ОСОБА_1 просила звільнити її від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю діянь.

Заслухавши ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи, суддя встановив таке.

Відповідно до наказу Головного управління статистики в Черкаській області від 19.09.2012 №103-к «Про призначення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 призначено на посаду спеціаліста 1 категорії - економіста у відділ обстеження умов життя домогосподарств управління обстежень домогосподарств з 19.09.2012.

Згідно з витягом із наказу Головного управління статистики у Черкаській області від 19.02.2013 №22-к, ОСОБА_1 призначено за результатами стажування на посаду головного спеціаліста - економіста відділу організації проведення вибіркових обстежень населення управління обстеженнядомогосподарств з 19.02.2013.

Відповідно до витягу із наказу Головного управління статистики у Черкаській області від 15.12.2022 №143-к, ОСОБА_2 переведено на посаду головного спеціаліста відділу обстежень домогосподарств з 15.12.2022.

Наказом Головного управління статистики у Черкаській області від 10.10.2023№87-к «Про звільнення ОСОБА_1 », ОСОБА_2 звільнено з посади головного спеціаліста відділу обстежень домогосподарств 11.10.2023.

Відповідно до Положення про Головне управління статистики у Черкаській області (далі - ГУС у Черкаській області), затвердженого наказом Державної служби статистики від 30.09.2015 №249 (у редакції наказу Державної служби статистики від 15.02.2023 №77), Головне управління статистики у Черкаській області є територіальним органом Державної служби статистики України (далі - Держстат), що в межах наданих повноважень здійснює реалізацію державної політики у сфері статистики.

Згідно з п.9 ч.1 ст.8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України від 14.10.2014 №1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці. Одночасно, зазначена категорія віднесена до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов'язки передбачені ст.45 Закону.

Отже, ОСОБА_2 є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на неї розповсюджуються обмеження, передбаченні ст.45 Закону.

Згідно з ч.1 ст.45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Абзацом першим частини другої статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з абз.2 ч.2 ст.45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до пункту 2-7 Розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону, особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подаються такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановленні частинами сьомої-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Згідно з п.5 ч.1 ст.12 Закону, Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Закономта Порядком заповнення та подання декларації особи,уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 08.11.2023 №252/23, передбачено три види декларацій, зокрема:

1. Щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 Закону (щороку), або абз.2 ч.2 ст.45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року;

2. Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду;

3. Декларація суб'єкта декларування, який припинив відповідну діяльність (декларація після звільнення) декларація, яка подається відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Отже, беручи до уваги, що ОСОБА_2 звільнено з посади 11.10.2023, а тому граничний термін подачі:

- декларації особи, яка припиняє свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 по 11.10.2023, є 31.01.2024;

- декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) є 31.03.2024.

Згідно з витягом із офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_2 фактично подала декларацію при звільненні - 29.03.2024 та декларацію після звільнення - 08.10.2025.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання декларації без поважних причин.

Вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення №561/2025 від 21.10.2025; протоколом про адміністративне правопорушення №560/2025 від 21.10.2025; копією листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції №47-06/75754-25 від 11.09.2025, адресованого Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України; копією Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування; Послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_2 за період з 22.11.2023 - 29.03.2024; рапортом оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР НП України лейтенанта поліції Білоуса В. від 10.10.2025; фотокопією сторінки публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» сайту «public.nazk.gov.ua»; фотокопією публікації декларації при звільненні за період з 01.01.2023 по 11.10.2023, яку подала ОСОБА_1 ; фотокопією публікації щорічної декларації за 2023 рік, яку подала ОСОБА_1 ; копією листа Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №108253-2025 від 24.09.2025 «Про надання інформації», адресованого Головному управлінню статистики у Черкаській області; копією листа Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №111215-2025 від 01.10.2025 «Про надання інформації ПОВТОРНО», адресованого Головному управлінню статистики Черкаської області; копією листа Головного управління статистики у Черкаській області, адресованого Управлінню стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України; копією наказу Головного управління статистики у Черкаській області №103-к від 19.09.2012 «Про призначення ОСОБА_1 »; копією витягу з наказу Головного управління статистики у Черкаській області №22-к від 19.02.2013; копією витягу з наказу Головного управління статистики у Черкаській області №143-к від 15.12.2022; копією наказу Головного управління статистики у Черкаській області №87-к від 10.10.2023; копією Посадової інструкції головного спеціаліста відділу обстежень домогосподарств, затвердженої начальником Головного управління статистики у Черкаській області Приймак В. 30.03.2023; копією наказу №77 від 15.02.2023 «Про внесення змін до Положення про Головне управління статистики у Черкаській області, затвердженого наказом Держстату від 30.09.2015 №249»; копією Положення про Головне управління статистики у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби статистики від 30.09.2015 №249; копією Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації осіб уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування №16-10/257-24 від 12.02.2024.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_2 є щире каяття.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_2 не вбачаю.

Враховуючи викладене, суддя вважає, що в діях ОСОБА_2 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

З огляду на викладене, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу, в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Підстав для застосування положень ст.22 КУпАП суддя не вбачає.

Згідно зі ст.40-1 КУпАП з особи на яку накладено адміністративне стягнення, слід стягнути судовий збір у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 9, 11, 245, 284, ч.1 ст.172-6 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції»,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп., який зарахувати на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Згідно зі ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.Ю. Гоменюк