Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/12058/25
Номер провадження 1-кс/711/2908/25
23 грудня 2025 року
м.Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
слідчого - ОСОБА_3 ,
розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу управління Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_5 , у кримінальному провадженні №12025250000000685 від 06.10.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, про надання дозволу на проведення огляду,-
Старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням в якому просить надати дозвіл на проведення огляду вугілля кам'яного, яке поставлене ТОВ «Торговий дім Облпаливо», Сатанівському ліцею Монастирищенської міської ради Черкаської області за адресою: Черкаська область, Монастирищенський район, с. Сатанівка, вул. Щаслива, 1, для відібрання зразків вугілля кам'яного.
Клопотання мотивує тим, що у провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області перебувають матеріали кримінального провадження №12025250000000685, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, за фактом розтрати бюджетних коштів службовими особами Управління освіти, молоді та спорту Монастирищенської міської ради під час закупівлі «твердого палива».
Підставою для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку проведення досудового розслідування слугували матеріали УСБУ в Черкаській області.
Установлено, що 25.06.2025 Управлінням освіти, молоді та спорту Монастирищенської міської ради, код ЄДРПОУ: 43983521, оприлюднено тендер на закупівлю «твердого палива» на суму 4 448 000 грн.
У вказаному тендері приймало участь 23 учасника. За результатами вказаного тендеру переможцем торгів визнано ТОВ «Торговий дім Облпаливо», код ЄДРПОУ: 42841714, з найвищою ціновою пропозицією 4 080 000 грн., в той час коли учасники тендерних торгів пропонували нижчу ціну на поставку (нижча цінова пропозиція 2 720 000 грн).
В подальшому, 25.07.2025 між Управлінням освіти, молоді та спорту Монастирищенської міської ради, в особі керівника ОСОБА_6 та керівником ТОВ «Торговий дім Облпаливо» ОСОБА_7 укладено Договір № 268 на придбання вугілля кам'яного на суму 4 080 000 грн.
В ході досудового розслідування встановлено, що усім учасникам тендеру було відмовлено та надано 24 години для надання додаткових документів, що є порушенням норм законодавства щодо надання терміну для подачі додаткових документів. Зазначені терміни визначені Замовником вказують на штучне створення перешкод іншим учасникам тендера та умов для перемоги заздалегідь визначеного підприємства.
Згідно отриманого в порядку ст.93 КПК України листа від ТОВ «Енерго Восток Антрацит» установлено, що у процесі оголошення та проведення вказаної закупівлі Замовником було допущено низку порушень законодавства, які полягають у встановленні незаконних вимог в проекті договору, які суперечать Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822, які обмежують коло потенційних учасників, та в подальшому призводять до розкрадання бюджетних коштів. Отже, Замовник штучно обмежує коло учасників тільки тими, які напряму співпрацюють з виробником вугілля, нажаль, вирішує встановити в проекті договору вимогу, яка прямо суперечить ДСТУ 7146:2010. Замовник цілеспрямовано здійснює закупівлю вугілля за завищеними цінами, які не є ринковими, як приклад можемо навести такі закупівлі UA-2025-05-26-013668-a, UA-2025-06-13-003298-a, UA-2025-06-19-002979-a. Як можна побачити всі закупівлі містять однакові умови, зокрема Замовниками закуповується одна і таж сама марка вугілля, на майданчику міститься проект договору з аналогічними вимогами, але середня ціна за тону в таких торгах складає 12 тисяч гривень, в той час як Управління освіти, молоді та спорту Монастирищенської міської ради вирішує для себе закуповувати вугілля за ціною 13 200,00 грн., що є значно вищим.
Таким чином, приймаючи до уваги лист ТОВ «Енерго Восток Антрацит», є вагомі підстави вважати, що службові особи Управління освіти, молоді та спорту Монастирищенської міської ради, достовірною знаючи про суттєво нижчу вартість вугілля кам?яного, ймовірно за попередньою змовою із ТОВ «Торговий дім Облпаливо» заволоділи бюджетними коштами у сумі понад 1 000 000 грн під час придбання та поставки вугілля кам'яного за завищеною вартістю.
Відповідно до Додатку № 2 до Договору про закупівлю товару № 268 від 25.07.2025 року товар - вугілля кам'яне було поставлено на наступні навчальні заклади, а саме:
-Копіюватський ліцей Монастирищенської міської ради Черкаської області за адресою: Черкаська область, Монастирищенський район, с. Копіювата, вул. Центральна, 4-А, в кількості 100 тон;
-Коритнянський ліцей Монастирищенської міської ради Черкаської області за адресою: Черкаська область, Монастирищенський район, с. Коритня, вул. Братка, 3, в кількості 100 тон;
-Сатанівський ліцей Монастирищенської міської ради Черкаської області за адресою: Черкаська область, Монастирищенський район, с. Сатанівка, вул. Щаслива, 1, в кількості 100 тон;
-Халаїдівська філія ліцею Монастирищенської міської ради Черкаської області за адресою: Черкаська область, Монастирищенський район, с. Халаїдове, вул. Пархоменка, 16, в кількості 40 тон.
На даний час, з метою встановлення відповідності поставлено вугілля кам'яного сертифікату генетичних, технологічних та якісних характеристик шляхом проведення судової експертизи, у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведені огляду вугілля кам'яного, яке поставлене Сатанівському ліцею Монастирищенської міської ради Черкаської області за адресою: Черкаська область, Монастирищенський район, с. Сатанівка, вул. Щаслива, 1 для відібрання зразків вугілля кам'яного.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно - інформація щодо права власності відсутня.
Слідчий ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити, посилаючись на обставини викладені в ньому та додані до нього докази.
Слідчий суддя, заслухавши доводи слідчого, перевіривши надані матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.
Відповідно до положень ч.3 ст.132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Статтею 223 КПК України, передбачено, що слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Частинами 1, 2 та 3 статті 237 КПК України визначено, що з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи. Для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.
Подане клопотання про надання дозволу на проведення огляду, відповідає вимогам ст.234 КПК України.
Обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду (ч.ч.1, 2 ст.234 КПК України).
Відповідно до ч.5 ст.236 КПК України, обшук на підставі ухвали слідчого судді повинен проводитися в обсязі, необхідному для досягнення мети обшуку. За рішенням слідчого чи прокурора може бути проведено обшук осіб, які перебувають в житлі чи іншому володінні, якщо є достатні підстави вважати, що вони переховують при собі предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження.
Конституцією України заборонено проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду (ч.2 ст.30).
Відповідно до вимог ст.13 КПК України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
За нормами частини 1 статті 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Відповідно до ч.ч.5-7 ст.237 КПК України встановлено, що при проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу. Усі вилучені речі і документи підлягають негайному огляду і опечатуванню із завіренням підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду. У разі, якщо огляд речей і документів на місці здійснити неможливо або їх огляд пов'язаний з ускладненнями, вони тимчасово опечатуються і зберігаються у такому вигляді доти, доки не буде здійснено їх остаточні огляд і опечатування.
При огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
В судовому засіданні встановлено, що СУ ГУНП в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за №12025250000000685 від 06.10.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України за фактом розтрати бюджетних коштів службовими особами Управління освіти, молоді та спорту Монастирищенської міської ради під час закупівлі «твердого палива».
Підставою для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку проведення досудового розслідування слугували матеріали УСБУ в Черкаській області.
За версією органу досудового розслідування, службові особи Управління освіти, молоді та спорту Монастирищенської міської ради, достовірною знаючи про суттєво нижчу вартість вугілля кам?яного, ймовірно за попередньою змовою із ТОВ «Торговий дім Облпаливо» заволоділи бюджетними коштами у сумі понад 1 000 000 грн під час придбання та поставки вугілля кам'яного за завищеною вартістю.
Відповідно до Додатку № 2 до Договору про закупівлю товару № 268 від 25.07.2025 товар - вугілля кам'яне було поставлено крім інших навчальних закладів також на Сатанівський ліцей Монастирищенської міської ради Черкаської області за адресою: Черкаська область, Монастирищенський район, с. Сатанівка, вул. Щаслива, 1, в кількості 100 тон.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно - інформація щодо права власності відсутня.
Отже, з урахуванням обставин події кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає, що проведення огляду за адресою: Черкаська область, Монастирищенський район, с. Сатанівка, вул. Щаслива, 1, є необхідною слідчою дією, оскільки без проведення такого огляду, неможливо встановлення чи спростування фактів, які встановляються під час досудового розслідування, що, в свою чергу, має значення для повного, об'єктивного та швидкого розслідування даного кримінального провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.234, 235, 237, 309 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , про проведення огляду - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення огляду вугілля кам'яного, яке поставлене ТОВ «Торговий дім Облпаливо», Сатанівському ліцею Монастирищенської міської ради Черкаської області за адресою: Черкаська область, Монастирищенський район, с. Сатанівка, вул. Щаслива, 1, для відібрання зразків вугілля кам'яного.
Строк дії ухвали становить 1 місяць з дня постановлення ухвали.
Слідчий суддя: ОСОБА_1