Справа № 355/2441/24
Провадження № 2-а/355/10/25
24 грудня 2025 року Баришівський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Троценко Т. А.
за участю секретаря Ліберацької Ю. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Баришівка Київської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому вказав, що 05 листопада 2024 року відносно нього начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_2 винесена постанова № 1972 про накладення на нього адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 201-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. за те, що в період з 17 травня 2024 року по 17 липня 2024 року він не уточнив свої облікові дані, чим порушив ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543- ХІІ ( в редакції від 18. 05. 2024) та вимоги п. 10 Додатку 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою КМУ від 30. 12. 2022 року за № 1487.
Із зазначеною постановою не згодний і просить її скасувати з тих підстав, що його не було повідомлено про час розгляду справи про адміністративне правопорушення, посадовою особою не було з'ясовано усі обставини справи, його вина у скоєнні адміністративного правопорушення відсутня.
Протокол не містить його підпис про ознайомлення його з правами, відсутні його пояснення.
До ТЦК він прибув добровільно, його дані були оновлені у застосунку Резерв +, і він вважав їх актуальними
В судовому засіданні 18. 02. 2025 року позивач підтримав свої вимоги і просить задовольнити. Пояснив, що він мав відстрочку від призову на військову службу до 02. 04. 2025 року у зв'язку з хворобою. Він проходив ВЛК, в нього було виявлено захворювання, у зв'язку з чим його було направлено на обстеження та лікування, 02. 10. 2024 року зробили операцію, він протягом 3-х місяців не мав змоги оновити свої дані. Його документи перебувають у військоматі, і він вважав, що строк для їх оновлення не пропустив.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якій вказав, що позивач був належний чином повідомленим про дату та час розгляду адміністративної справи, у протоколі міститься підпис ОСОБА_1 про отримання другого примірна протоколу від 31. 10. 2024 року, у якому вказано, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 05. 11. 2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, відсутність пояснень правопорушника не свідчить про те, що протокол оформлено неналежним чином. Він був оформлений відповідно до Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Міністерства оборони України 01. 01. 2024 року № 3.
Позивач надав до позову копію витягу з Резерв+, у якій вказано дату уточнення даних 05. 11. 2024 року, що підтверджує те, що він не уточнив свої облікові дані у визначений законом час.
Просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Представник відповідача в судовому засіданні 18. 02. 205 року позов не визнав, підтримав викладені у відзиві обставини і просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Пояснив, що позивач мав у будь - який спосіб оновити свої облікові дані в установлений законом термін - протягом 60 днів з дня набрання чинності Указу Президента України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції від 18. 05. 2024 року), а саме: особисто; або через електронний кабінет; або через застосунок Резерв+, він зробив це лише 05. 11. 2024 року, тому його дії підпадають під ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАп.
Вислухавши сторони, розглянувши матеріали справи, зокрема, оригінал справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , виходячи з наступного.
31 жовтня 2024 року відносно ОСОБА_1 старшим інструктором ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
Судом встановлено, що протокол складений у присутності позивача, підписаний ним особисто без надання пояснень, що зафіксовано свідками ОСОБА_4 та ОСОБА_5
05 листопада 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_6 винесена постанова № 1972 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 201-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн. за те, що останній в період з 17 травня 2024 року по 17 липня 2024 року не уточнив свої облікові дані, чим порушив ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543- ХІІ ( в редакції від 18. 05. 2024) та вимоги п. 10 Додатку 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою КМУ від 30. 12. 2022 року за № 1487.
Посилаючись на наявність в нього захворювання, у зв'язку з чим він перебував на лікуванні, наявність відстрочки від призову на військову службу до 02. 04. 2025 року, та того факту, що він оновив свої облікові дані 05. 11. 2024 року, ОСОБА_1 просить скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності, провадження по справі закрити.
8 травня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024.
Цим Законом положення ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно зі ст.42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та пункту 19 Порядку №1487 громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Тобто у відповідності до частини 10 статті 1Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку також зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Абзацом 4пункту 1частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Отже вищезазначені норми законодавства передбачають три шляхи, якими громадяни України, які перебувають на території України та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 17 травня 2024 року по 16 липня 2024 року (включно), а саме: через центр надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Згідно із ч.7 ст.1 вказаного Закону №2232-ХІІ, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Статтею 210 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
19.05.2024 набув чинності Закон №3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким ст. 210 КУпАП було доповнено частиною 3, а саме: щодо порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.
ОСОБА_1 , посилаючись на те, що він проходив лікування, не встиг вчасно оновити свої облікові дані, у зв'язку з чим просив скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення.
У доказ цього надав Довідку № 209/1/2526 ВЛК, з якої вбачається, що 31. 10. 2024 року був проведений медичний огляд, внаслідок чого він визнаний тимчасово непридатним до військової служби на термін до 02. 04. 2025 року, надав довідку про проведення патогістологічного дослідження 04. 10. 2024 року та квитанції на придбання медичних препаратів від 03. 02. 2025 року.
Проте суд враховує, що вказані докази не є такими, що вказують на об'єктивну неможливість здійснити оновлення своїх облікових даних саме у період з 17 травня 2024 року по 17 липня 2024 року.
Той факт, що він оновив свої дані лише 05. 11. 2024 року вказує саме на наявність у його діях складу адміністративного правопорушення.
Те, що він перебував на військовому обліку, не спростовує його обов'язок виконати вимоги ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та здійснити оновлення своїх облікових даний саме у визначений термін.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 10, 210, 245, 247, 251, 280 КУпАП ст. ст. 5-10, 14, 20, 22, 72-79, 139, 205, 211, 229, 241-246, 250, 286 Кодексу КАС України, суд-
Ухвалив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Баришівського
районного суду Тетяна ТРОЦЕНКО