22 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 140/7011/25 пров. № А/857/46063/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Кухтея Р.В., Носа С.П.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2025 року (судді Каленюк Ж.В., ухвалене у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження в м. Луцьк) у справі № 140/7011/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з моменту її призначення з 29 грудня 2020 року на підставі довідки Військової частини НОМЕР_1 від 10 квітня 2025 року №1193/494/3/306/пс про розмір грошового забезпечення; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з моменту її призначення з 29 грудня 2020 року на підставі довідки Військової частини НОМЕР_1 від 10 квітня 2025 року №1193/494/3/306/пс про розмір грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2025 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із вказаним рішенням Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подало апеляційну скаргу, яку обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову. Вважає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством.
Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Відповідно до статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Справа розглядається в порядку письмового провадження відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , з якої був звільнений 28 грудня 2020 року, що встановлено рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року у справі №140/10937/24, яке набрало законної сили 28 січня 2025 року.
З протоколу від 29 грудня 2020 року за пенсійною справою №0301008469 (а.с.26) слідує, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 29 грудня 2020 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, яку йому призначено на підставі грошового атестата від 28 грудня 2020 року №350/494/1199пс та довідки від 28 грудня 2020 року №350/494/1229пс, виданих Військовою частиною НОМЕР_1 (а.с.22-26).
Згідно з довідкою від 28 грудня 2020 року №350/494/1229пс грошове забезпечення позивача відповідно до статті 43 Закону №2262-ХІІ, пункту 7 Постанови №393 становить: посадовий оклад - 3260,00 грн, оклад за військовим званням - 1020,00 грн, надбавка за вислугу років - 4033,90 грн; щомісячні додаткові види за 24 місяці перед звільненням - 164194,50 грн, з них надбавка за особливості проходження служби - 94234,90 грн, премія - 69959,60 грн (або 6841,44 грн на місяць).
За результатами вирішення спору в адміністративній справі №140/10937/24 рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 підготувати та надати до ІНФОРМАЦІЯ_1 для призначення (перерахунку) пенсії нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2020 року по 30 листопада 2020 року.
На виконання рішення суду у справі №140/10937/24 Військова частина НОМЕР_1 підготувала довідку від 10 квітня 2025 року №1193/494/3/306/пс про грошове забезпечення у перерахованому розмірі (а.с.30). Відповідно до цієї довідки грошове забезпечення позивача становить: посадовий оклад - 3890,00 грн, оклад за військовим званням - 1220,00 грн, надбавка за вислугу років - 4816,18 грн; щомісячні додаткові види (з січня по листопад 2020 року) в загальному розмірі 108733,86 грн, з них надбавка за особливості проходження служби - 53974,38 грн, премія - 36215,90 грн, індексація - 18543,58 грн.
19 квітня 2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії з дня її призначення на підставі довідки від 10 квітня 2025 року №1193/494/3/306/пс (а.с.9).
Листом від 27 травня 2025 року №0300-0308-8/35424 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, оскільки рішенням суду у справі №140/10937/24 не зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області застосовувати таку оновлену довідку (а.с.10).
Не погоджуючись з неправомірними діями відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Даючи правову оцінку оскаржуваному судовому рішенню та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт 3 статті 9 Закону №2011-XII).
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-ХІ.
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма статті 43 Закону №2262 міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Стаття 43 деталізована у пункті 7 Порядку №393, яким (в редакції на дату призначення пенсії позивачу - 29 грудня 2020 року) установлено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
З наведеного слідує, що при обчисленні розміру пенсії враховуються оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною особою перед звільненням, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 календарних місяці служби підряд перед звільненням.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із частиною першою якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
За приписами частин другої, третьої статті 51 названого Закону перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Спірні правовідносини виникли з приводу перерахунку пенсії позивача з 29 грудня 2020 року у зв'язку із видачою йому оновленої довідки від 10 квітня 2025 року №1193/494/3/306/пс про розмір грошового забезпечення у перерахованому Військовою частиною НОМЕР_1 розмірі (а.с.30); така довідка видана на виконання рішення суду у справі №140/10937/24.
У свою чергу перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 проведено на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2024 року у справі №140/31964/23, яке набрало законної сили 10 червня 2024 року, що встановлено з тексту рішення суду від 26 грудня 2024 року у справі №140/10937/24. Вказаним судовим рішенням, з-поміж іншого, зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 здійснити нарахування та виплату позивачу грошового забезпечення за період 01 січня 2020 року по 28 грудня 2020 року з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови №704, з урахуванням раніше виплачених сум; також зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 скласти та надати до ІНФОРМАЦІЯ_2 грошовий атестат ОСОБА_1 щодо розмірів грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до Постанови №704 за період з 01 січня 2020 року по 28 грудня 2020 року.
За змістом висновків суду у рішенні від 05 лютого 2024 року у справі №140/31964/23 ОСОБА_1 у період з 01 січня 2020 року по 28 грудня 2020 року виплачувалось грошове забезпечення у зменшеному розмірі. При цьому грошовий атестат та довідка про розміри щомісячних додаткові види грошового забезпечення та премії, з врахуванням яких позивачу було призначено пенсію, також містять розміри складових грошового забезпечення, які обчисленні без урахування розміру посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 Постанови № 704, тож суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок його пенсії на підставі оновленого грошового атестату, а також оновленої довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії.
Натомість Волинський окружний адміністративний суд при вирішенні спору у справі №140/10937/24 встановив, що ОСОБА_1 безпідставно не було включено у довідку про розмір грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №2262-ХII, індексацію грошового забезпечення.
Оскільки обидва судові рішення набрали законної сили та ними по суті встановлено, що під час проходження військової служби Військова частина НОМЕР_1 з порушенням чинного законодавства виплачувала ОСОБА_1 грошове забезпечення, індексацію, що мало наслідком зобов'язання судом Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення за період з 01 січня 2020 року по 28 грудня 2020 року, у т.ч. індексації, то суд враховує висновки суду у вказаних справах під час вирішення цього спору, а також ту обставину, що видача позивачу оновленої довідки від 10 квітня 2025 року №1193/494/3/306/пс є результатом не тільки захисту порушеного права останнього на отримання належного грошового забезпечення, а й права на соціальний захист військовослужбовця.
На розмір призначеної позивачу пенсії за вислугу років безпосередньо вплинув неправильно зазначений розмір грошового забезпечення в розрізі його складових згідно з грошовим атестатом від 28 грудня 2020 року №350/494/1199пс та довідкою від 28 грудня 2020 року №350/494/1229пс, а тому у зв'язку із видачою Військовою частиною НОМЕР_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення від 10 квітня 2025 року №1193/494/3/306/пс, у якій визначені розміри складових грошового забезпечення (в т.ч. додаткових видів грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення) у відповідному розмірі, у позивача виникло право на перерахунок призначеної з 29 грудня 2020 року пенсії з їх урахуванням.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що перерахунок пенсії має бути проведений саме з дати призначення пенсії, так як призначення пенсії із заниженого грошового забезпечення сталося з вини органу, який виплачував грошове забезпечення та видав грошовий атестат і довідку про грошове забезпечення для обчислення пенсії не у відповідному розмірі.
Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи зазначені вище встановлені обставини справи, норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини та висновки Верховного Суду, колегія суддів дійшла висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення позивачу перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 10 квітня 2025 року №1193/494/3/306/пс та зобов'язання відповідача провести ОСОБА_1 з 29 грудня 2020 року перерахунок та виплату пенсії на підставі вказаної довідки (з урахуванням раніше виплачених сум), а наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують викладених у судовому рішенні цього суду висновків, тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Частиною 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію і практику Суду як джерело права.
У контексті оцінки доводів апеляційної скарги апеляційний суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не стягуються.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області - залишити без задоволення.
Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2025 року у справі № 140/7011/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Постанову разом із паперовими матеріалами апеляційної скарги надіслати до суду першої інстанції для приєднання до матеріалів справи.
Головуючий суддя Н. В. Ільчишин
судді Р. В. Кухтей
С. П. Нос
Повне судове рішення складено 22.12.25