Постанова від 24.12.2025 по справі 600/385/25-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/385/25-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Лелюк О.П.

Суддя-доповідач - Біла Л.М.

24 грудня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Білої Л.М.

суддів: Моніча Б.С. Гонтарука В. М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення, яке оформлене повідомленням №89/8917 від 25 грудня 2024 року, ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову в оформленні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за його заявою від 05 грудня 2024 року;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (в особі уповноваженої комісії) повторно розглянути заяву від 05 грудня 2024 року про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та прийняти рішення по суті заяви, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у мотивувальній частині судового рішення.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_3 , у 2009 році закінчив Державний професійно-технічний навчальний заклад «Чернівецький професійний ліцей автомобільного сервісу» і здобув професію рихтувальник кузовів, електрозварник ручного зварювання, що підтверджується дипломом серії НОМЕР_1 від 30 червня 2009 року.

05 грудня 2024 року позивач направив засобами поштового зв'язку на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання (оформлення) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

До вказаної заяви позивач надав копії наступних документів:

- копію паспорта громадянина України та довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків (РНОКПП);

- копію довідки представництва «Вищої Школи Внутрішньої Безпеки у Лодзі» №188 від 13 травня 2024 року, згідно з якою ОСОБА_1 01 квітня 2024 року вступив до Вищої Школи Внутрішньої безпеки у Лодзі і навчається на 1 курсі денного відділення;

- копію довідки про прийом іноземця на навчання (перекладена з польської мови на українську), відповідно до якої ОСОБА_1 був прийнятий на навчання на період з 04 квітня 2024 року по 04 квітня 2029 року на навчання ІІ рівня вищої освіти, денна (очна) форма;

- копію довідки про статус студента (перекладена з польської мови на українську), в якій вказано, що ОСОБА_1 має статус студента об'єднаного навчання з підготовки магістрів (передбачає отримання диплому магістра);

- копію умов договору про надання освітніх послуг від 01 квітня 2024 року;

- копії студентського та військового квитка.

За результатами розгляду вказаної заяви ІНФОРМАЦІЯ_2 25 грудня 2024 року направив на адресу позивача повідомлення №89/8917 (за формою, встановленою Додатком 7 до Порядку №560), в якому вказано про ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (протокол №80 від 25 грудня 2024 року). Причинами відмови зазначено: Чоловік, студент закладу (фахової передвищої, вищої) освіти, який навчається за денною формою здобуття освіти.

Відповідно до змісту протоколу засідання комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 по оформленню військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, комісією встановлено, що позивач не надав належних, підтверджуючих документів факту навчання, затверджених Порядком №560, зокрема, Додаток 9.

Не погоджуючись із отриманою відмовою, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Приймаючи рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для їх задоволення.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів виходить із наступного.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX “Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

На момент виникнення спірних у цій справі відносин, як станом і на час розгляду цієї адміністративної справи, строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Згідно із статтею 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року №389-VIII (в редакції станом на час виникнення спірних відносин), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України №69/2022 “Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва, яка триває по даний час.

Згідно пункту 4 Указу №69/2022 призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Законом, який встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, є Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-XII (далі - Закон №3543-ХІІ у редакції на час виникнення спірних відносин).

Статтею 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 22 Закону №3543-XII визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, а статтею 23 Закону №3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Зокрема, відповідно до пункту 1 частини третьої статті 23 Закону №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Як встановлено з матеріалів справи, на положення саме цієї норми посилався позивач у своїй заяві, яка була направлена на адресу відповідача засобами поштового зв'язку 05 грудня 2024 року з низкою документів, які, на думку заявника, підтверджують наявність у нього права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Однак рішенням, оформленим протоколом від 25 грудня 2024 року №80, Комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 по оформленню військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації згідно статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відмовлено позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період з тих підстав, що заявником не надано належних підтверджуючих документів факту навчання, визначених Порядком №560 (зокрема, Додаток 9 до вказаного Порядку).

Так, відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Кабінетом Міністрів України постановою від 16 травня 2024 р. №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560 у редакції на час виникнення спірних відносин).

Згідно приписів пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Абзацом першим пункту 58 Порядку №560 визначено, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відповідно до абзаців першого-шостого пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.

Як вбачається з обставин справи, розглянувши подану позивачем заяву та додані до неї документи по суті поставленого військовозобов'язаним питання, відповідачем прийнято рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку із тим, що останнім не надано належних підтверджуючих документів факту навчання, визначених Порядком №560 (зокрема, Додаток 9 до вказаного Порядку).

Так, згідно пункту 62 Порядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визначені Додатком 5 до Порядку №560.

Зокрема, відповідно до підпункту 1 пункту 2 Додатку 5 до Порядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури, для надання (оформлення) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізацію зобов'язані подати:

- довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів);

- довідку закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров'я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна (для осіб, зарахованих на навчання до інтернатури).

Форма довідки про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти визначена Додатком 9 до Порядку №560 і в такій довідці зазначається інформація, зокрема, про поточне здобуття освіти військовозобов'язаним, і чи не порушує здобуття такої освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» (на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти). При цьому частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» визначені рівні освіти в Україні, а саме: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Отже, наведеними вище нормами передбачено обов'язок для військовозобов'язаних, які претендують на надання (оформлення) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону №3543-XII, подати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, зокрема, довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. Форма такої довідки визначена Додатком 9 до Порядку №560.

Наявність саме тієї інформації, яка зазначається у довідці за формою, визначеною Додатком 9 до Порядку №560, має бути перевірена районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки при розгляді заяви військовозобов'язаного про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону №3543-XII.

Між тим, як свідчать встановлені судом першої інстанції обставини, які знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду справи, довідку про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти, форму якої затверджено Порядком №560 (Додаток 9), позивач до своєї заяви про надання (оформлення) відстрочки від призову на військову службу, надіслану на адресу відповідача 05 грудня 2024 року, не надав.

Додані позивачем до заяви про надання (оформлення) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації копії довідки представництва «Вищої Школи Внутрішньої Безпеки у Лодзі» №188 від 13 травня 2024 року про прийом іноземця на навчання, про статус студента та умов договору про надання освітніх послуг від 01 квітня 2024 року не замінюють довідки про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти, форму якої затверджено Додатком 9 Порядком №560, а також даних, які мають бути зазначені у такій довідці.

До того ж, довідка представництва «Вищої Школи Внутрішньої Безпеки у Лодзі» №188 від 13 травня 2024 року, яка, на думку позивача, містить усі необхідні дані, визначені Додатком 9 до Порядку №560, не містить відомостей про те, чи не порушує здобуття позивачем освіти у Вищій Школі Внутрішньої Безпеки у Лодзі послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

Таким чином, суд першої інстанції вірно виснував, що доводи позовивача у цій частині є безпідставними і такими, що не свідчать про протиправність прийнятого відповідачем рішення.

Відтак, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем під час подання заяви про надання (оформлення) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 1 частини третьої статті 23 Закону УЗакону №3543-XII не виконано вимоги Порядку №560 - не надано документа, визначеного підпунктом 1 пункту 2 Додатку 5 до Порядку №560.

За указаних обставин, відмова відповідача у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону №3543-XII є правомірною.

У спірних відносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Законом №3543-XII та Порядком №560, а тому правові підстави для задоволення даного позову відсутні.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.

Головуючий Біла Л.М.

Судді Моніч Б.С. Гонтарук В. М.