Справа № 320/21357/23 Головуючий у 1-й інстанції: Лиска І.Г.
Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.
23 грудня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Черпака Ю.К.,
суддів Василенка Я.М., Штульман І.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 липня 2024 року, ухвалене в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження без повідомлення без повідомлення та (або) виклику учасників справи, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій,
У червні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач/апелянт/ ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач/ ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про:
- визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови у складанні довідки за формою додатку другого Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 у редакції чинній з 05 березня 2019 року, з обрахунком розмірів складових грошового забезпечення шляхом множення на відповідні коефіцієнти розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року;
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 скласти за встановленим порядком та надіслати довідку про грошове забезпечення за посадою (аналогічною посадою) ОСОБА_1 станом на 01 лютого 2023 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших надбавок, підвищень, доплат та премії), обрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року, на відповідні коефіцієнти згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 та у розмірах, встановлених окремими дорученням Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з для перерахунку його пенсії з 01 лютого 2023 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 17 липня 2024 року відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що обов'язок уповноваженого органу складати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виникає виключно за наявності двох передумов: прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб та надходження від органів Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Суд встановив, що станом на 01 січня 2023 року підвищення посадових окладів і окладів за військовим званням не відбулося, рішення Кабінету Міністрів України щодо зміни грошового забезпечення не приймались, а списки від органів Пенсійного фонду України до відповідача не надходили. При цьому посилання позивача на пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 103 суд визнав безпідставними, оскільки на момент набрання чинності постановою № 704 діяла інша редакція зазначеної норми. Також суд дійшов висновку, що окреме доручення (телеграма) Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з не є нормативно-правовим актом, не поширюється на ІНФОРМАЦІЯ_4 і не може слугувати підставою для перерахунку пенсії.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати судове рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги. Скарга обґрунтована посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права. Зазначає, що суд першої інстанції неправильно визначив правову природу ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійшовши помилкового висновку про те, що він не входить до структури Міністерства оборони України, у зв'язку з чим безпідставно відмовив у застосуванні окремого доручення (телеграми) Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з. Апелянт наголошує, що суд фактично не дослідив статус відповідача як органу військового управління та зробив хибні висновки щодо відсутності для нього керівного характеру відповідних розпорядчих документів Міністерства оборони України. Крім того, суд спотворив зміст пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704, безпідставно зазначивши, що позивач посилався на редакцію цієї норми, яка нібито не діяла, тоді як фактично позовні вимоги ґрунтувалися на редакції пункту 4 постанови № 704 до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 103, яка була відновлена внаслідок скасування відповідних змін судовим рішенням. У зв'язку з цим апелянт вважає висновки суду щодо відсутності правових підстав для визначення розмірів грошового забезпечення із застосуванням прожиткового мінімуму на 01 січня 2023 року необґрунтованими. Суд першої інстанції неправильно застосував правові позиції Верховного Суду, пославшись на зразкову справу № 160/8324/19, натомість не врахував висновки Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладені, зокрема, у постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 та № 340/608/23, в яких визнано протиправною відмову у наданні довідок про грошове забезпечення станом на 01 січня 2023 року з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Суд безпідставно дійшов висновку про відсутність змін грошового забезпечення, не дослідив норми законодавства про державні соціальні стандарти та щорічне встановлення розміру прожиткового мінімуму як базового державного соціального стандарту.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач підтримав висновки, викладені судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні, та просив залишити його без змін.
Апеляційний розгляд справи відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) здійснюється в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами та на основі наявних доказів.
Згідно з частинами першою та другою статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів вирішено продовжити на розумний строк її апеляційний розгляд.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, повноту встановлення фактичних обставин справ та їх правову оцінку, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У квітні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із вимогою скласти і подати/надати відповідну довідку за формою, що відповідає чинному із 05 березня 2019 року законодавству, із обрахунком розмірів складових грошового забезпечення шляхом множення на відповідні коефіцієнти розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року, для проведення із 01 лютого 2023 року перерахунку основного розміру пенсії.
Листом від 04 травня 2023 року № 06/8673 ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовив позивачу в підготовці та видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та повідомив, що пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, розраховуються виходячи з розміру 1 762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт. Оскільки рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок пенсій, призначених за Законом, не приймалося, а розміри посадового окладу позивача, окладу за військовим званням та інших складових грошового забезпечення розраховані шляхом множення 1 762 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт, у ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутні підстави для складання та направлення до ГУ ПФУ в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з відмовою відповідача у видачі оновлених довідок, позивач звернувся до суду.
Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували зокрема, на військовій службі, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).
Згідно із статтею 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
21 лютого 2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 103).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 встановлено, що перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Постановою Кабінетом Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 704), яка відповідно до пункту 10 набрала чинності 01 березня 2018 року, збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України № 704 затверджено, зокрема: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 (в редакції, чинній на момент прийняття постанови) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Згідно з пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України № 704, внаслідок яких пункт 4 викладено у новій редакції, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»
Однак, у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 втратив чинність.
Тобто, після 29 січня 2020 року була відновлена дія пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 у первісній редакції, яка визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а не на 01 січня 2018.
Отже, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/6453/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач мав право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Передбачений пунктами 1-3 Порядку № 45 механізм взаємодії відповідних органів у процесі здійснення перерахунку пенсії розпочинається з прийняттям Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій. Підставою для складення довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовця є надходження відповідного списку від територіального органу Пенсійного фонду України.
Рішенням, яке створило передумови для здійснення перерахунку пенсії позивача є постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, з прийняттям яких настали обставини для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, форма якої визначена у додатку 2 до Порядку № 45.
Відповідач, відмовляючи у виготовленні та наданні оновленої довідки, в якості підстави для відмови вказав, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1 762, 00 грн. та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт. Розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Суд не погоджується з викладеним, оскільки починаючи з 29 січня 2020 року через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Такі правові висновки викладені в постанові Верховного Суд від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21, які відповідно до частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» підлягають врахуванню в подібних правовідносинах.
Таким чином, враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини, з метою належного та ефективного способу захисту прав, свобод та інтересів позивача, колегія суддів вважає необхідним задовольнити позовні вимоги в частині визнання протиправною відмови у виготовленні та видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року та зобов'язати виготовити та видати відповідну довідку.
Однак, позовні вимоги в частині зазначення у довідках премії в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за певною посадою, та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік згідно з Додатком 1 до доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з, задоволенню не підлягають, оскільки ОСОБА_1 з таким питанням до органу Пенсійного фонду України не звертався і йому в цій частині відмови не було.
Оскільки суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, то відповідно до статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Враховуючи звільнення позивача від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 17 липня 2024 року скасувати, з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у складанні довідки за формою додатку другого Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 у редакції чинній з 05 березня 2019 року, з обрахунком розмірів складових грошового забезпечення шляхом множення на відповідні коефіцієнти розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) скласти за встановленим порядком та надіслати довідку про грошове забезпечення за посадою (аналогічною посадою) ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) станом на 01 лютого 2023 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших надбавок, підвищень, доплат та премії), обрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року, на відповідні коефіцієнти згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Черпак Ю.К.
Судді: Василенко Я.М.
Штульман І.В.