Постанова від 17.12.2025 по справі 280/9101/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/9101/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Сафронової С.В., Чабаненко С.В., секретар судового засіданні Жмуренко В.В., за участі представника позивача Іванус О.А., представника відповідача Чепіга В.Л. розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.06.2025 року в адміністративній справі №280/9101/24 за первісним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій та за зустрічним позовом Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», в якому просило стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період 01.10.2023 року - 01.10.2024 року, яка складає 9901212,27 на р/р НОМЕР_1 ПАТ «Державний ощадний банк України» МФО 305482, ЄДРПОУ 21910427.

30.10.2024 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла зустрічна позовна заява Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просив:

- прийняти до спільного розгляду з первісним позовом зустрічну позовну заяву у справі №280/9101/24;

- відстрочити АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» сплату судового збору за подання зустрічного позову до розгляду справи №280/9101/24 по суті;

- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо складання стосовно АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та направлення на його адресу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України, за період з 01.10.2023 року - 01.10.2024 року;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області утриматися від вчинення дій щодо складання щомісячних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, не в порядку і не у спосіб, передбачений пунктами 6.5, 6.7. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1;

- витребувати від позивача наступні докази про призначення пільгових пенсій: заяви про призначення пенсій, протоколи, розпорядження про призначення пільгової пенсії, довідки про виплату пенсії працівникам підприємства, переліченим у розрахунках; відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п. 6.5 Інструкції №21-1, саме на підставі яких складені Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.10.2023 року - 01.10.2024 року; витяги з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, що зазначені у наданих Розрахунках; відомості на виплату пенсій відповідним пенсіонерам, що зазначені у Розрахунках за період з 01.10.2023 року - 01.10.2024 року.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій задоволено у повному обсязі.

Стягнуто з Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області суму заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період 01.10.2023 - 01.10.2024 у розмірі 9 901 212,27 грн (дев'ять мільйонів дев'ятсот одна тисяча двісті дванадцять гривень 27 копійок).

У задоволенні зустрічного позову Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій відмовлено у повному обсязі.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області відмовити повністю та задовольнити у повному обсязі зустрічний позов скаржника.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції є не обґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що судом першої інстанції неправильно встановлено обставини у справі, оскільки орган ПФУ жодним чином не довів правомірність своїх дій щодо складання спірних розрахунків у частині правомірності збільшення сум відшкодування, не надав жодних документів, що могли б спростувати неправомірність збільшення розміру пенсії.

Вважає, що документами, які могли б підтвердити факт правомірного збільшення розміру пенсій могли б бути протоколи/розпорядження про призначення/перерахунок пенсії по конкретним пенсіонерам, але орган ПФУ їх не надав, хоча був зобов'язаний, отже не довів факту правомірності підвищення пенсій, як і не довів правомірності самих оскаржуваних розрахунків.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у задоволенні скарги позивача, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача вимоги апеляційної скарги підтримала, просила їх задовольнити.

Представник позивача просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на скаргу, встановила наступне.

Позивач - Акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00130872) зареєстроване як юридична особа 08.04.1998 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 27.06.1997 № 400/97-ВР (далі - Закон України №400/97-ВР) АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України № 1058-ІV.

Як встановлено судом першої інстанції, колишнім працівникам ВП «Криворізька ТЕС» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б-з» статті 13 Закону №1788-XII та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України № 1058-ІV за Списком № 2.

Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області надсилало на адресу ВП «Криворізька ТЕС» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» рекомендованими листами з повідомленням про вручення поштового відправлення Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначені особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України №1788-ХІІ та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України № 1058-ІV (далі - Розрахунки), а саме:

- з липня 2023 року розрахунок від 03.07.2023 року №12531/Р на суму 4 904,03грн, та з жовтня 2023 року від 10.10.2023 року №15637/Р на суму 749 251,59 грн., які направлені супровідним листом від 11.10.2023 року №0400-010607-8/159517;

- з листопада 2023 року розрахунок від 31.10.2023 року №15813/Р на суму 744 209,01 грн., який направлений супровідним листом від 03.11.2023 №0400-010607-8/174845;

- з грудня 2023 року розрахунок від 01.12.2023 року №16655/Р на суму 731 506,98 грн., який направлений супровідним листом від 06.12.2024 року №0400-010507-8/196093;

- з січня 2024 року розрахунок від 09.01.2024 року №547/Р на суму 724 941,01 грн. та з січня 2024 року розрахунок від 05.01.2024 року №156/Р на суму 4 904,03 грн., які направлені супровідним листом від 10.01.2024 №0400-010607-8/6074;

- з січня 2024 року розрахунок від 10.01.2024 №615561/12 на суму 14 581,87грн та з лютого 2024 року розрахунок від 01.02.2024 №3935/Р на суму 753 755,42грн, які направлені супровідним листом від 06.02.2024 №0400-010607-8/24166;

- з січня 2024 року розрахунок від 09.02.2024 року №1003/Р на суму 14 581,87 грн, з березня 2024 року розрахунок від 04.03.2024 року №5192/Р на суму 778 311,36 грн., та з березня 2024 року розрахунок від 04.03.2024 року №5189/Р на суму 10 533,40 грн., які направлені супровідним листом від 07.03.2024 року №0400-010607-8/46281;

- з квітня 2024 року розрахунок від 01.04.2024 року №7677/Р на суму 768 203,54 грн., та з березня 2024 року розрахунок від 06.03.2024 року №1054/Р на суму 14 587,20 грн., які направлені супровідним листом від 03.04.2024 року №0400-010607-8/66716;

- з травня 2024 року розрахунок від 02.05.2024 року №8604/Р на суму 752 486,00 грн., який направлений супровідним листом від 07.05.2024 року №0400-010607-8/93863;

- з червня 2024 року розрахунок від 10.06.2024 року №10356/Р на суму 773 793,79 грн., та з травня 2024 року розрахунок від 09.05.2024 року №1100-0603-9/28901 на суму 8 405,35 грн., які направлені супровідним листом від 11.06.2024 року №0400-010607-8/120771;

- з липня 2024 року розрахунок від 02.07.2024 року №10687/Р на суму 768 844,62 грн., та з червня 2024 року розрахунок від 10.06.2024 року №1100-0604-9/36553 на суму 8 495,89 грн., які направлені супровідним листом від 08.07.2024 року №0400-010507-8/141635;

- з серпня 2024 року розрахунок від 01.08.2024 року №11571/Р на суму 763 539,66 грн., та з липня 2024 року розрахунок від 09.07.2024 року №1100-0504-9/45680 на суму 8 495,89грн, які направлені супровідним листом від 06.08.2024 року №0400-010507-8/161150;

- з вересня 2024 року розрахунок від 04.09.2024 року №12606/Р на суму 773 666,17 грн., з травня 2024 року (додатковий) розрахунок від 14.08.2024 року №12284/Р на суму 3 431,82 грн. та з серпня 2024 року (додатковий) розрахунок від 14.08.2024 року №12270/Р на суму 7 318,18 грн., які направлені супровідним листом від 13.09.2024 року №0400-010507-8/185950.

Загальна сума заборгованості АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» перед Пенсійним фондом України по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України №1788-ХІІ та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України № 1058-ІV за Списком №2 за період з жовтня 2023 року по жовтень 2024 року становить 9 901 212,27грн, про що свідчить довідка про заборгованість ВП «Криворізька ТЕС» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій по списку №2 за період жовтень 2023 року - вересень 2024 року.

Враховуючи несплату відповідачем за первісним позовом заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 за період жовтень 2023 року - вересень 2024 року в сумі 9 901 212,27грн у добровільному порядку, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області звернулось із позовом до суду.

При цьому, АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» вважаючи протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо складання стосовно АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та направлення на його адресу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України, за період з 01.10.2023 року - 01.10.2024 року, звернулось до суду із зустрічним позовом.

Апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України №1058-ІV, зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.

Статтею 13 Закону України №1788-ХІІ визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Так, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.

є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років.

ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;

з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, після досягнення 55 років і при стажі роботи:

- для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

- для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Відповідно до пунктів 1-8 частини другої статті 114 Закону України №1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається:

1) працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

2) працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

3) чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

5) жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

6) робітницям текстильного виробництва, зайнятим на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затвердженим у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 55 років і за наявності стажу зазначеної роботи не менше 20 років.

7) жінкам, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятьох і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

8) водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу:

- для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;

- для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України №1058-ІV.

Абзацами 3, 4 пункту 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України № 1058-ІV передбачено, що покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України №1788-ХІІ до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку: підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком.

Отже, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до пунктів «а», «б-з» частини 1 статті 13 Закону України №1788-ХІІ за списком №1 та списком № 2 покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом України після 01 січня 2004 року, не пов'язаний з датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.

Подібна правова позиція висловлена Верховним Судом України, зокрема в постанові від 25.09.2012 у справі №21-251а12 та Верховного Суду у постановах від 20.02.2019 у справі №809/602/17, від 28.02.2019 у справі №808/329/17, від 12.03.2019 у справі №809/602/17 від 25.04.2019 у справі №816/3653/15 і суд не вбачає підстав для відступу від неї під час розгляду цієї справи.

Так, обов'язок відшкодування відповідачем за первісним позовом (позивачем за зустрічним позовом) Управлінню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2, імперативно встановлений діючим законодавством.

Інструкція №21-1 визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно з пунктом 1.3 Інструкції №21-1 застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом пункту 2.1.1. Інструкції №21-1 платниками страхових внесків є страхувальники: 2.1.1. Роботодавці, зокрема, підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до пункту 6.1. Інструкції №21-1 (в редакції, яка була чинною до 03.05.2024 внесення змін постановою правління Пенсійного фонду України від 20.03.2024 № 7-1) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до набрання чинності Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» та призначених відповідно до частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

- особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

- особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів б-з статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З 05.03.2024 року абзац перший даної норми викладено в такій редакції: «Для підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України) відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:..». В іншій частині норма чинна в попередній редакції.

Пунктами 6.4 та 6.5 Інструкції №21-1 визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

За приписами пункту 6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Отже, на роботодавця покладений обов'язок з відшкодування у повному розмірі витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-IV, в частині пільгових пенсій, призначених на підставі пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України №1788-ХІІ, пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України № 1058-ІV.

При цьому, суд першої інстанції обґрунтовано визначив, що позивач (за первісним позовом) зобов'язаний визначити належні до відшкодування роботодавцем суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, а відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених органом Пенсійного фонду.

Так, під час розгляду справи відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) не ставить під сумнів наявність в нього обов'язку відшкодувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України №1788-XII та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України №1058-IV.

Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, які надсилаються роботодавцю. Органи Пенсійного фонду зобов'язані повідомити підприємство про настання обставин, які впливають на суму відшкодування, шляхом надіслання відповідного розрахунку.

Як встановлено судом першої інстанції, на виконання вимог пункту 6.4 Інструкції №21-1 позивач за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) направляв на адресу відповідача за первісним позовом розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту «б-з» статті 13 Закону України № 1788-XII, та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України № 1058-ІV за Списком № 2, якими визначався розмір щомісячних внесків за спірний період.

Доводи відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) про несвоєчасність направлення розрахунків, суд першої інстанції правильно відхилив, оскільки несвоєчасність направлення органами Пенсійного фонду України розрахунку, не впливає на встановлення наявності і визначення розміру сум витрат на виплату і доставку пільгових пенсій працівникам, та не звільняє роботодавця від обов'язку їх відшкодування.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 27.06.2018 року у справі №804/18327/14, від 27.09.2021 року у справі №813/1012/15.

Усі долучені до справи розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону № 1788-XII та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України № 1058-ІV за формою та змістом відповідають додатку 6 Інструкції № 21-1, яким затверджено бланк розрахунку.

Проте, надані до матеріалів справи письмові докази доводять, що Управлінням виконано обов'язок щодо направлення на адресу підприємства розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 за період з жовтня 2023 року по вересень 2024 року, вказані обставини відповідачем за зустрічним позовом (позивачем за первісним позовом) не спростовані.

При цьому, вказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідачем за первісним позовом не оскаржені, а отже визначені ними суми належних до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є узгодженими. Доказів іншого до суду не надано.

Отримавши вищевказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не надавши на них до Пенсійного органу жодних заперечень та не оскарживши ці розрахунки в суді, відповідач фактично узгодив їх, а отже ці розрахунки є узгодженими та підлягали сплаті. Аналогічний висновок вказано Верховним Судом у постановах від 28.05.2020 у справі №826/7913/17, від 14.05.2021 у справі № 812/1125/17, від 28.07.2022 у справі № 812/630/17.

При цьому, суд першої інстанції обгрунтовано відхилив доводи представника АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» щодо порушення Головним управлінням ПФУ в Дніпропетровській області вимог Інструкції №21-1, зокрема, у зв'язку із складення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за липень 2023року, січень 2024 року та березень 2024 року на ім'я ДЕРЖ АК «КРИВОРІЗЬКА Теплова електрична станція», яке є припиненим та зауважує, що зазначені обставини жодним чином не спростовуються обов'язком АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Також, з наданих до матеріалів справи супровідних листів Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 11.10.2023 року №0400-010607-8/159517, від 10.01.2024 року №0400-010607-8/6074 та від 07.03.2024 року №0400-010607-8/46281, якими направлялися розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за липень 2023 року, січень 2024 року та березень 2024, судом першої інстанції вірно встановлено, що зазначені розрахунки №12531/Р від 03.07.2023 року, №156/Р від 05.01.2024 року та №5189/Р від 04.03.2024 року були направлені саме на адресу АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» чого відповідачем за первісним позовом (позивачем за зустрічним позовом) під час розгляду справи спростовано не було.

Враховуюче викладене, вказані розрахунки у встановленому законом порядку відповідачем за первісним позовом оскаржені не були, тобто останній був згоден із зазначеними в них сумами фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно доказів протилежного суду не надано. Крім того, обставини призначення пільгової пенсії та обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку такої пенсії відповідачем за первісним позовом не спростовані.

З цих самих підстав суд першої інстанції вірно відхилив доводи, викладені представником відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) у численних письмових поясненнях щодо незгоди саме із розміром визначених на підставі таких розрахунків сум заборгованості, зокрема в частині включення до загальної суми відшкодування пенсій за віком, оскільки вказані обставини не охоплюються предметом первісного позову, перебувають поза межами підстав зустрічного позову, та могли бути підставою для оскарження відповідних розрахунків по суті при своєчасному їх оскарженні відповідачем за первісним позовом (позивачем за зустрічним позовом), проте, не підлягають оцінці у межах розгляду даної справи.

Крім того, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів неправильного розрахунку позивачем за первісним позовом заявленої до відшкодування суми.

Додатково на підтвердження погодження АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» із загальною сумою заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 свідчить і наданий до матеріалів справи акт звірки №213 від 27.12.2024, який без зауважень підписаний уповноваженими представниками АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області.

Щодо доводів представника АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про не надання підприємству детального розрахунку суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період у розрізі пенсіонерів, розпоряджень УПФУ про призначення пенсії, витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відривних талонів від відомостей на виплату пенсії, довідок про виплату пенсій, а також ненадання відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п.6.5 Інструкції №21-1, суд зауважує, що Інструкцією №21-1 передбачено надсилання платнику лише розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що згідно матеріалів справи і було вчинено органом Пенсійного фонду України.

При цьому, єдиним документом, на підставі якого відповідач має нести обов'язок згідно з чинним законодавством по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, є розрахунок фактичних витрат відповідного органу ПФУ.

Крім того, аргументи зустрічного позову про те, що положення Інструкції 21-1 не передбачають складання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щомісяця, що має місце у спірному випадку, є хибними, оскільки відповідно до пунктів 6.4, 6.7 Інструкції №21-1 направлення роботодавцю розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій здійснюється органом Пенсійного фонду України не лише до 20-го січня поточного року, як стверджує позивач за зустрічним позовом, а також протягом місяця у зв'язку з новим призначенням пенсії, прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення її виплати.

Оскільки судом першої та апеляційної інстанції встановлено відповідність розрахунків вимогам Інструкції № 21-1, зазначене зумовлює відмову у задоволенні зустрічного позову в частині визнання протиправними дій Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області зі складання розрахунків.

Станом на день вирішення спору суду не надано доказів погашення АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» заборгованості перед Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 за період з жовтня 2023 року по вересень 2024 року по ВП «Криворізька ТЕС» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в сумі 9 901 212,27 грн.

Згідно зі статтею 23 Закону №1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги первісного позову документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а також те, що за АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» обліковується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з жовтня 2023 року по вересень 2024 року у розмірі 9 901 212,27 грн, а доказів її погашення суду не надано, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги про стягнення зазначеної заборгованості підлягають задоволенню.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення первісного адміністративного позову.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують, а зводяться до переоцінки та незгоди з доказами.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 77, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року в адміністративній справі №280/9101/24 залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19 червня 2025 року в адміністративній справі №280/9101/24 залишити без змін.

Вступна та резолютивна частина постанови складені 17 грудня 2025 року повний текст постанови складено 23 грудня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дати складання повного тексту постанови.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя С.В. Сафронова

суддя С.В. Чабаненко