Постанова від 23.12.2025 по справі 340/1207/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 340/1207/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),

суддів: Білак С.В., Юрко І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 червня 2025 року в адміністративній справі № 340/1207/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №110130012029 від 15.10.2024 року про перерахунок її пенсії з 01.10.2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити їй пенсійне забезпечення, яке існувало до 01.10.2024 року на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №26 від 26.01.2024 року, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №27 від 26.01.2024 року, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавка за вислугу років) №28 від 26.01.2024 року, виданих Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області, з виплатою різниці недоотриманої з 01.10.2024 року пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу".

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 червня 2025 року позов задоволено, а саме, суд:

- визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №110130012029 від 15.10.2024 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити з 01.10.2024 року виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 року, обчисленої з урахуванням довідок №28 від 26.01.2024 року, №27 від 26.01.2024 року про складові заробітної плати;

- стягнув на користь позивача судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211, 20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити повністю.

В обгрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що з 23.02.2023 ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримувала пенсію за віком за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058). 26.01.2024 до Головного управління ОСОБА_1 подала заяву про переведення на пенсію за віком за нормами Закону № 889 та рішенням від 18.04.2024 № 110130012029 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 889. Відповідно запису №14 в трудовій книжці серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 звільнено з управлінням Держаної судової адміністрації України в Кіровоградській області з 25.01.2024. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823, головним управлінням здійснено перевірку прийнятих у період з 01.01.2024 рішень про призначення пенсій за нормами Закону № 889, на відповідність вимогам Порядку № 622 щодо обчислення заробітної плати державним службовцям. За результатами проведеної перевірки встановлено, що обчислення розміру пенсії за нормами Закону № 889 проведено на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, які не відповідають вимогам пункту 4-1 Порядку № 622 (Додатки 1-3). Відтак, з 01.10.2024 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 та направлено до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області лист від 16.09.2024 № 1100-0306-5/59826 щодо надання довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формами, передбаченими пунктом 4-1 Порядку № 622 (додатки 1-3). Розмір пенсії за віком ОСОБА_1 , обчислений за нормами Закону № 1058 з 01.10.2024 складає 6530,31 грн. Разом з листом від 30.09.2024 № 1654/24 до Головного управління надійшли оновленні довідки з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області: про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 26.09.2024 № 135, в якій посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років зазначені станом на 25.01.2024 (на дату звільнення з посади державної служби); про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 26.09.2024 № 136, із зазначенням надбавок, премій та інших виплат за січень 2024 року; про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 26.09.2024 № 137, із зазначенням середніх розмірів надбавок, премій та інших виплат за січень 2024 року.

З 01.10.2024 ОСОБА_1 зроблено перерахунок пенсії згідно наданих оновлених довідок про складові заробітної плати від 26.09.2024 № 135, від 26.09.2024 № 136 видані Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області. Обчислення розміру пенсії проведено виходячи із страхового стажу 43 роки 3 місяці 8 днів, в тому числі 22 роки 11 місяців 20 днів - стаж державної служби станом на 01.05.2016. В результаті проведеного перерахунку на підставі довідок від 26.09.2024 № 135, 136 розмір пенсії за віком за нормами Закону № 889 з 01.10.2024 склав 8573,49 грн (12815,38 грн (8591,00 грн (посадовий оклад) + 600,00 грн (надбавка за ранг) + 2577,30 грн (надбавка за вислугу років ) + 1047,08 грн ( середній розмір надбавок, премій та інших виплат за січень 2024 року) х 60 %. Розмір пенсійної виплати з 01.10.2024 складає 7689,23 грн. Апелянт зазначає, що Постанова № 823 діє з 01.01.2024, тому її норми розповсюджуються на всі правовідносини які виникли з 01.01.2024, внаслідок чого рішення суду першої інстанції є безпідставними та не ґрунтується на нормах діючого законодавства.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.

Перевіривши підстави для перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, позивач з 1992 року працювала в Кіровському районному суді м. Кіровограда на посаді секретаря суду, яка належить до посад державної служби.

У березні 2023 року позивачка, продовжуючи працювати, звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про призначення їй пенсії за віком.

Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області №110130012029 від 10.03.2023 року позивачці з 23.02.2023 року призначена пенсія за віком у зв'язку з досягненням віку, установленого статтею 26 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (шифр 101).

Звільнившись 25.01.2024 року з державної служби з посади секретаря Кіровського районного суду м. Кіровограда, позивачка звернулася із заявою від 26.01.2024 року про переведення її на пенсію на підставі Закону України "Про державну службу".

До заяви позивач додала довідки про складові заробітної плати, видані Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області, а саме:

- №28 від 26.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років),

- №27 від 26.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби,

- №26 від 26.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області №110130012029 від 18.04.2024 року позивачці з 26.01.2024 року призначено пенсію за віком на умовах Закону України "Про державну службу" (шифр 130). При цьому обраховано загальний страховий стаж позивачки, який склав 43 роки 3 місяців 8 днів, у т.ч. 30 років 6 місяців 21 день на посаді державного службовця.

Визначаючи заробітну плату для обчислення пенсії державного службовця, відповідач врахував складові заробітної плати за січень 2024 року, що вказані у довідці №28 від 26.01.2024 року, а саме: посадовий оклад 5368 грн., надбавка за ранг 600 грн., надбавка за вислугу років 2684 грн., усього 8652 грн., а також середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, які вказані у довідці №27 від 26.01.2024 року, а саме: надбавка за інтенсивність праці 27196, 59 грн., інші виплати 1938, 24 грн., усього 29134, 83 грн.

Таким чином, за розрахунками відповідача, заробітна плата позивачки для обчислення пенсії державного службовця склала 37786,83 грн. (8652 грн. + 29134, 83 грн.). Пенсія державного службовця обрахована у розмірі 60 % від цієї заробітної плати і склала 22672, 10 грн. (37786,83 грн. х 60 %).

Між тим, у вересні 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області звернулося до ТУ ДСА в Кіровоградській області із листом про надання нових довідок про складові заробітної плати, згідно з додатками 1 - 3 до постанови Кабінету Міністрів України №823 від 12.07.2024 року "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" на ім?я ОСОБА_1

ТУ ДСА в Кіровоградській області оформило та направило до ГУ ПФУ в Кіровоградській області такі довідки:

- №135 від 26.09.2024 року про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років),

- №136 від 26.09.2024 року про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця,

- №137 від 26.09.2024 року про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі.

У жовтні 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення №110130012029 від 15.10.2024 року про перерахунок пенсії позивача, вид перерахунку: перехід з виду на вид. Згідно з цим рішенням розмір пенсії позивачки з 01.10.2024 року складає 7689, 23 грн.

Визначаючи заробітну плату для обчислення пенсії державного службовця, відповідач врахував складові заробітної плати за січень 2024 року, що вказані у довідці №135 від 26.09.2024 року, а саме: посадовий оклад 8591 грн., надбавка за ранг 600 грн., надбавка за вислугу років 2577, 30 грн., усього 11768, 30 грн. Також відповідач використав довідку №136 від 26.09.2024 року, до якої включено інші виплати грошова допомога за січень 2024 року в сумі 12564, 98 грн., з якої врахував 1047, 08 грн. (12564, 98 грн. х 1/12 х 6 міс. : 6 міс).

Таким чином, за розрахунками відповідача, заробітна плата позивачки для обчислення пенсії державного службовця склала 12815, 38 грн. (11768, 30 грн. + 1047, 08 грн.). Пенсія державного службовця обрахована у розмірі 60 % від цієї заробітної плати і склала 7689, 23 грн. (12815, 38 грн. х 60 %).

Позивачка, вважаючи протиправним рішення відповідача про перерахунок її пенсії, звернулася до суду з позовом.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку, що в матеріалах пенсійної справи позивачки відсутні докази виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено/обчислено пенсію державного службовця, як це передбачено частиною 3 статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що б давало відповідачу право переглянути розмір та підстави для виплати пенсії. Постанова Кабінету Міністрів України №823 від 12.07.2024 року не містить норм про перегляд органами ПФУ раніше призначених пенсій державних службовців, зокрема для осіб, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 року.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

При вирішені спору суд виходить із того, що статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Приписами частини 3 статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» (далі Закон №889-VIII), який набрав чинності 01 травня 2016 року.

Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII втратив чинність Закон України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ установлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З урахуванням приписів пунктів 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Суд зауважує, що право позивача на призначення пенсії відповідно до Закону №889-VIII сторонами не оспорюється, у межах цієї справи вирішується виключно спір стосовно наявності у позивача права на обчислення пенсії держслужбовця з урахуванням довідок від 26.01.2024 № 26, 27, 28 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Відповідно до частини восьмої статті 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку №622 (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії та звернення зі заявою про переведення на пенсію державного службовця) установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Аналіз наведених норм свідчить, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.

Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 (далі - Постанова №1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються не тільки посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати на посаді державної служби, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як було встановлено судом вище, звільнившись 25.01.2024 року з державної служби з посади секретаря Кіровського районного суду м. Кіровограда, позивачка звернулася із заявою від 26.01.2024 року про переведення її на пенсію на підставі Закону України "Про державну службу".

Рішенням ГУ ПФУ в Кіровоградській області №110130012029 від 18.04.2024 року позивачці з 26.01.2024 року призначено пенсію за віком на умовах Закону України "Про державну службу" (шифр 130), розмір якої розраховано з урахуванням довідок №28 від 26.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), №27 від 26.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, №26 від 26.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Враховуючи, що позивача було звільнено з державної служби ще 25.01.2024 та 26.01.2024 позивач звернулася до відповідача зі заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VІІІ, тобто задовго до внесення змін до Порядку №622, а тому реалізація права особи мала здійснюватися за нормами, чинними на момент вираження нею волевиявлення у формі конкретних дій (звернення до суб'єкта владних повноважень), а розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.

Оскільки довідки №28 від 26.01.2024 року, №27 від 26.01.2024 року, №26 від 26.01.2024 року, видані позивачу, відповідають за формою і змістом Постанові №622 (до внесення змін), Постанові №1-3, то вони правильно враховані при обчисленні позивачу пенсію за Законом України «Про державну службу».

Згідно з частиною 3 статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних.

Жодних відомостей про виявлення недостовірних даних у наданих позивачем довідках матеріали справи не містять, про такі відомості апелянт також не зазначає, відповідно, у пенсійного органу не було законодавчо встановлених підстав для перерахунку призначеної на підставі чинного на час звернення позивача до пенсійного органу та призначення пенсії.

Окремо колегія суддів звертає увагу апелянта на те, що чинне на день призначення пенсії законодавство не дозволяло органу Пенсійного фонду обраховувати розмір пенсії лише з довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).

Аналогічного висновку дійшов Верховний суду в ухвалі від 04 грудня 2025 року у справі №380/14928/24.

Відтак, доводи апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 червня 2025 року в адміністративній справі № 340/1207/25 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 червня 2025 року в адміністративній справі № 340/1207/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ст. 328-329 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя С.В. Білак

суддя І.В. Юрко