Постанова від 23.12.2025 по справі 340/2306/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 340/2306/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Юрко І.В., Чабаненко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.12.2024 року в адміністративній справі №340/2306/24 (головуючий суддя першої інстанції - Брегей Р.І.,) за позовом Управління освіти Кропивницької міської ради до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «ОПТОРГ-К» про визнання протиправним і скасування моніторингового висновку,-

ВСТАНОВИВ:

Управління освіти Кропивницької міської ради звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «ОПТОРГ-К», в якому просило:

визнати протиправним і скасувати моніторинговий висновок від 03 квітня 2024 року, яким встановлено порушення законодавства у сфері публічної закупівлі й зобов'язано здійснити заходи щодо припинення договірних відносин.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити. Апелянт вказує, що за результатами моніторингу 03.04.2024 року складено та підписано висновок про результати моніторингу, який оприлюднено в електронній системі закупівель 03.04.2024 року, за результатом якого зазначено про порушення законодавства про закупівлі в частині не відхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону. Так, згідно з пунктом 2 «Забезпечення тендерної пропозиції» розділу З «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації, строк дії забезпечення тендерної пропозиції (строк дії гарантії) має відповідати строку дії пропозиції учасника. Гарантія має набувати чинності з дня її надання. До закінчення встановленого у тендерній документації строку, замовник має право вимагати від учасників продовження строку дії тендерної пропозиції та її забезпечення у формі банківської гарантії (у вигляді електронного документа, скріпленого ЕП (електронним підписом) банка - гаранта) відповідно до строку, на який продовжено тендерну пропозицію учасника, про що у складі тендерної пропозиції учасник надає довідку довільної форми про погодження продовження строку дії тендерної пропозиції та її забезпечення у формі банківської гарантії у разі отримання відповідної вимоги від замовника. Тобто, учасник повинен погодитися не тільки на продовження строку дії тендерної пропозиція, а й на продовження строку дії забезпечення тендерної пропозиції - електронної банківської гарантії, шляхом надання у складі тендерної пропозиції довідку у довільній формі. Однак, у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «ОПТТОРГ-К» вказана довідка відсутня, чим не дотримано вимоги пункту 2 Розділу 3 тендерної документації Замовника. У своєму рішення суд підтверджує не надання такої довідки учасником ТОВ «ОПТТОРГ-К». Водночас, проаналізувавши зазначене положення тендерної документації, суд зробив висновок, що у третьої особи (ТОВ «ОПТТОРГ-К») не настав обов'язок її подати. Ну думку суду, такий обов'язок міг виникнути після отримання відповідної вимоги замовника у разі продовження дії тендерної пропозиції. Проте, судом не враховано той факт, що умовами тендерної документації вимагалось надання такої Довідки довільної форми про погодження продовження строку дії тендерної пропозиції та її забезпечення саме у складі тендерної пропозиції. Виходячи з викладеного, після закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій жоден учасник не може вносити будь-які зміни або додавати документи до своєї тендерної пропозиції. Відтак, в даній закупівлі всі документи тендерної пропозиції повинні бути подані до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, встановленому самим Замовником в тендерній документації, а саме: 28 грудня 2023 року. Отже, тендерна пропозиція учасника ТОВ «ОПТТОРГ-К» підлягала відхиленню на підставі підпункту 2 пункту 44 Особливостей, натомість Замовником визначено ТОВ «ОПТТОРГ-К» переможцем торгів, та в подальшому укладено з ним договір про закупівлю від 04.01.2024 року № 22. Вважає моніторинговий висновок законним та обґрунтованим, який не підлягає скасуванню.

Позивач надав суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення суду без змін як законне та обґрунтоване.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

20 грудня 2023 року Управлінням освіти Кропивницької міської ради на веб-порталі Уповноваженого органу (https://prozorro.gov.ua) опубліковано оголошення про проведення процедури відкритих торгів UA-2023-12-20-010964-а за предметом закупівлі: код за ДК 021- 2015 - 15510000-6 Молоко та вершки (Молоко (не менше 2,5 % жирності), Молоко безлактозне (не менше 2,5% жирності)).

Реєстр отриманих тендерних пропозицій, протокол розкриття, тендерна пропозиція учасника - переможця ТОВ «ОПТТОРГ-К», протокол розгляду тендерних пропозицій Замовника б/н оприлюднений в електронній системі закупівель 28.12.2022 року.

Повідомлення про намір укласти договір оприлюднене в електронній системі закупівель 29.12.2022 року. Договір від 04.01.2024 року № 22.

25 березня 2024 року у межах проведення моніторингу процедури закупівлі (інформацію опубліковано в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozorro за номером ID: UA-2023-12-20-010964-а) та відповідно до пунктів 6 та 11 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», частини п'ятої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон), зі змінами, підпунктів 2 та 9 пункту 6 Положення про управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Східного офісу Держаудитслужби від 29.08.2016 № 3, постала потреба в отриманні пояснень (інформації, документів) з наступних питань:

1) Згідно з пунктом 2 «Забезпечення тендерної пропозиції» Розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації, строк дії забезпечення тендерної пропозиції (строк дії гарантії) має відповідати строку дії пропозиції учасника. Гарантія має набувати чинності з дня її надання. До закінчення встановленого у тендерній документації строку, замовник має право вимагати від учасників продовження строку дії тендерної пропозиції та її забезпечення у формі банківської гарантії (у вигляді електронного документа, скріпленого ЕП (електронним підписом) банка - гаранта) відповідно до строку, на який продовжено тендерну пропозицію Учасника, про що у складі тендерної пропозиції учасник надає довідку довільної форми про погодження продовження строку дії тендерної пропозиції та її забезпечення у формі банківської гарантії у разі отримання відповідної вимоги від замовника. В якому файлі (документі) тендерної пропозиції учасника ТОВ «ОПТТОРГ-К» надано довідку довільної форми вищезазначеного змісту?

2) Відповідно частини третьої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. Додатком 1 до тендерної документації визначено перелік документів, які учасник повинен надати в складі тендерної пропозиції, зокрема, сканкопію оригіналу договору на повірку засобів вимірювальної техніки з уповноваженою організацією з відповідним актом виконаних робіт за 2023 рік та діюче Свідоцтво на повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. Враховуючі предмет закупівлі "Молоко" з формою пакування - 0,9 кг упаковки з необхідним маркуванням та реквізитами виробника, з дотриманням температурного режиму, прошу надати пояснення щодо необхідності надання копій зазначених документів на вимірювальну техніку, та яким нормативно-правовим актом це передбачено.

Пояснення (інформацію, документи) слід було надати через електронну систему закупівель протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення цього запиту.

28.03.2024 року уповноваженою особою Управлінням освіти Кропивницької міської ради надано наступне пояснення:

1.Інформація про погодження продовження строку дії тендерної пропозиції та її забезпечення у формі банківської гарантії у разі отримання відповідної вимоги від замовника, міститься у листі-згоді з проектом договору закупівлі виданому в додатку 3 до ТД від 20.12.2023 року та тендерній пропозиції учасника згідно додатку 4 до ТД від 20.12.2023 року.

Відповідно до пп. 1.16 Опис та приклади формальних несуттєвих помилок: пункту 1 «Зміст і спосіб подання ТП» розділу 3 інструкції з підготовки тендерної пропозиції:

12) недодержання встановлених форм згідно Додатків до цієї тендерної документації, але зміст та вся інформація, яка вимагалась Замовником, зазначені у наданому документі/документах;

13) зазначення невірної назви документа, що підготовлений безпосередньо учасником, у разі якщо зміст такого документу повністю відповідає вимогам цієї документації. Наприклад: замість вимоги надати довідку в довільній формі учасник надав лист-пояснення;

14) зазначення невірної назви документу, що підготовлений безпосередньо учасником, у разі якщо зміст такого документу повністю відповідає вимогам цієї

документації. Наприклад: замість вимоги надати довідку в довільній формі учасник надав лист-пояснення;

15) відсутність інформації, що вимагається, в певних документах, однак наявність цієї інформації в інших документах у складі тендерної пропозиції;

Тож, відповідно до вимог тендерної документації замовника, інформація переможцем надана, а те що довідка не називається «довідкою в довільній формі», є неформальною помилкою.

2. Відповідно частини третьої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації. У зв'язку з тим, що предмет закупівлі Молоко (не менше 2,5 % жирності) та Молоко безлактозне (не менше 2,5% жирності) закуповується на вагу, а саме 0,9 кг, та завозиться в заклади освіти партіями, а не поштучно, з метою перевірки належних обсягів товару Додатком 1 до тендерної документації визначено перелік документів, які учасник повинен надати в складі тендерної пропозиції, зокрема, сканкопію оригіналу договору на повірку засобів вимірювальної техніки з уповноваженою організацією з відповідним актом виконаних робіт за 2023 рік та діюче Свідоцтво на повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.

03.04.2024 року Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області розміщено висновок за результатами проведення моніторингу, яким встановлено порушення вимог абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей.

Встановлено порушення законодавства в частині розгляду та/або відхилення (не відхилення) замовником тендерної (тендерних) пропозиції (пропозицій), та вказано таке:

Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації щодо зазначеної закупівлі, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) та постанові КМУ від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості), розгляду тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Управління освіти Кропивницької міської ради (далі - Замовник) на 2024 рік; оголошення про проведення процедури закупівлі; тендерну документацію, затверджену рішенням уповноваженої особи від 20.12.2023 № б/н; тендерну пропозицію ТОВ «ОПТТОРГ-К»; протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 29.12.2023 № б/н; повідомлення про намір укласти договір, оприлюднене в електронній системі закупівель 29 грудня 2023 року; договір про закупівлю від 04.01.2024 № 22; пояснення та документи Замовника на запит органу державного фінансового контролю, отримані через електронну систему закупівель 28.03.2024.

За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій установлено, що на порушення вимог підпункту 2 пункту 44 Особливостей не відхилено тендерну пропозицію учасника ТОВ «ОПТТОРГ-К» як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини 3 статті 22 Закону.

Так, згідно з пунктом 2 «Забезпечення тендерної пропозиції» розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації, строк дії забезпечення тендерної пропозиції (строк дії гарантії) має відповідати строку дії пропозиції учасника. Гарантія має набувати чинності з дня її надання. До закінчення встановленого у тендерній документації строку, замовник має право вимагати від учасників продовження строку дії тендерної пропозиції та її забезпечення у формі банківської гарантії (у вигляді електронного документа, скріпленого ЕП (електронним підписом) банка - гаранта) відповідно до строку, на який продовжено тендерну пропозицію учасника, про що у складі тендерної пропозиції учасник надає довідку довільної форми про погодження продовження строку дії тендерної пропозиції та її забезпечення у формі банківської гарантії у разі отримання відповідної вимоги від замовника.

Тобто, учасник повинен погодитися не тільки на продовження строку дії тендерної пропозиція, а й на продовження строку дії забезпечення тендерної пропозиції - електронної банківської гарантії, шляхом надання у складі тендерної пропозиції довідку у довільній формі.

Строк дії тендерної пропозиції учасника складає 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерної пропозиції. Строк дії електронної банківської гарантії від 26.12.2023 № IG/23895/Коо (далі - Гарантія) становить до 26.04.2024 включно, якщо жодна з подій, передбачена у пункті 4 Гарантії не настане.

Пункт 4 Гарантії передбачає, що строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше: сплата бенефіціару (Замовнику) суми гарантії; отримання гарантом (банком) письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов'язань за цією гарантією; отримання гарантом повідомлення принципала (ТОВ «ОПТТОРГ-К») про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, а саме, закінчення строку дії тендерної пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції, зазначеного в тендерній документації; укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі; відкликання принципалом тендерної пропозиції до закінчення строку її подання; закінчення тендеру у разі не укладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції.

Однак, у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «ОПТТОРГ-К» відсутня довідка довільної форми про те, що учасник на вимогу Замовника погоджується на продовження строку дії Гарантії, чим не дотримано вимоги пункту 2 Розділу 3 тендерної документації Замовника.

При цьому, твердження Замовника в наданому 28.03.2024 поясненні на запит Держаудитслужби, що інформація про погодження продовження строку дії Гарантії міститься у завантажених учасником листі-згоді з проектом договору та тендерній пропозиції, не відповідає дійсності, оскільки в жодному документі (файлі) тендерної пропозиції учасника ТОВ «ОПТТОРГ-К» не міститься інформація щодо погодження учасника на вимогу Замовника продовжити строк дії Гарантії.

Крім того, ні умовами Гарантії, ні умовами проекту договору про закупівлю не передбачено продовження строку дії Гарантії.

Зобов'язання щодо усунення порушень законодавства в сфері державних закупівель:

вжити заходів щодо припинення договірних відносин, враховуючи норми договору, Закону України «Про публічні закупівлі», Цивільного та Господарського кодексів України, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Не погодившись із вказаним моніторинговим висновком, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939-XII).

Відповідно до статті 1 цього Закону, здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Статтею 2 Закону №2939-XII визначено головні завдання органу державного фінансового контролю, до яких належить здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 р. №43 (далі також - Положення №43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 Положення №43, основними завданнями Держаудитслужби є реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю.

За змістом підпункту 3 пункту 4 Положення №43, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль, зокрема, через здійснення моніторингу закупівель.

Відповідно до пункту 7 Положення №43, Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Статтею 5 Закону №2939-XII визначено, що контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.

Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 14 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закон № 922-VIII, в редакції, чиннній на час виникнення спірних правовідносин) - моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Порядок здійснення моніторингу процедур публічних закупівель врегульовано статтею 8 вказаного Закону.

Так, згідно з частиною першою вказаної статті Закону №922-VIII, моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев'ятій статті 3 цього Закону.

Згідно ч. 2 ст. 8 Закону №922-VIII, рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

За приписами частини 5 статті 8 Закону №922-VIII, протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.

У відповідності до ч. 6. ст. 8 Закону №922-VIII, за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

Положеннями частини 7 статті 8 Закону №922-VIII передбачено, що у висновку обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.

За приписами підпункту 1 пункту 44 Особливостей, замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі якщо учасник процедури закупівлі не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.

Згідно підпункту 2 пункту 44 Особливостей, замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, коли вона не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Отже, замовник зобов'язаний аргументувати відхилення тендерної пропозиції.

Приписами абзацу 1 частини 3 статті 22 Закону визначено, що тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Позивачем включенол до тендерної документації надання такої інформації (довідки): до закінчення встановленого у тендерній документації строку, замовник має право вимагати від учасників продовження строку дії тендерної пропозиції та її забезпечення у формі банківської гарантії (у вигляді електронного документа) відповідно до строку, на який продовжено тендерну пропозицію учасника, про що у складі тендерної пропозиції учасник надає довідку довільної форми про погодження продовження строку дії тендерної пропозиції та її забезпечення у формі банківської гарантії у разі отримання відповідної вимоги замовника. Проте, товариством не було надало такої довідки.

Проаналізувавши зазначене положення тендерної документації, суд дійшов вірного висновку, що у третьої особи не настав обов'язок її подати. При цьому, такий обов'язок міг виникнути після отримання відповідної вимоги замовника у разі продовження дії тендерної пропозиції.

За приписами пункту 11 частини 2 статті 22 Закону встановлено, що у тендерній документації зазначаються такі відомості: строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

Так, на день укладення договору закупівлі не завершився строк дії тендерної пропозиції. Кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 28 грудня 2023 року, а договір уклали 04 січня 2024 року.

Відтак, в управління не виник обов'язок відхилити тендерну пропозицію., відповідно моніторинговий висновок є протиправним та підлягає скасуванню.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення адміністративного позову.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року в адміністративній справі №340/2306/24 залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року в адміністративній справі №340/2306/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя І.В. Юрко

суддя С.В. Чабаненко