Постанова від 16.12.2025 по справі 160/17604/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/17604/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),

суддів: Малиш Н.І., Баранник Н.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Марганецької міської ради

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.04.2025, (суддя суду першої інстанції Рянська В.В.), прийняте в порядку спрощеного провадження в м. Дніпрі, в адміністративній справі №160/17604/24 за позовом Марганецької міської ради до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Акціонерного товариства «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» про визнання протиправними та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

02.07.2024 Марганецька міська рада звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 11/32-00-04-01-06 від 19.10.2022 про неможливість виконання податкового обов'язку АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат»;

- визнати припиненим право АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» на невиконання податкового обов'язку згідно з рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 11/32-00-04-01-06 від 19.10.2022 про неможливість виконання податкового обов'язку АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» (відповідач-2) є користувачем земельних діяльнок комунальної власності, розташованих на території Марганецької міської ради, та є платником земельного податку. У 2023 році відповідач-2 припинив сплату земельного податку. На звернення позивача Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків (відповідачем-1) та Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було повідомлено про прийняття Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків рішення № 11/32-00-04-01-06 від 19.10.2022 про неможливість виконання податкового обов'язку АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат». У наданні копії вказаного рішення позивачу було відмовлено відповідачем-1. Марганецька міська рада вважає протиправним оскаржуване рішення, яке відтерміновує сплату відповідачем-2 податків до місцевого бюджету, чим порушує інтереси позивача. На думку позивача, станом на дату прийняття відповідачем-1 рішення про неможливість виконання податкового обов'язку АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» були відсутні передбачені законодавством України підстави неможливості виконання податкового обов'язку. Пошкодження певного майна АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» внаслідок здійснення обстрілів об'єктивно не перешкоджало йому виконувати податкові зобов'язання, у тому числі здійснювати сплату земельного податку. Крім того, після прийняття оскаржуваного рішення відповідач-2 продовжував виконання своїх податкових зобов'язань зі здійснення плати за землю, що, на думку позивача, свідчить про наявність в АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» можливості виконання податкового обов'язку.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 08.04.2025 відмовив в задоволенні позовних вимог Марганецької міської ради.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позову.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що Марганецьким ГЗК не було надано до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП належних доказів неможливості виконання податкового обов'язку. Також, позивач зазначає, що після прийняття органом державної податкової служби рішення від 19.10.2022 р. № 11/32-00-04-01-06 про неможливість виконання податкових обов'язків АТ «Марганецький ГЗК», останнє ще протягом значного періоду часу, по червень 2023 року, сплачувало податок «плату за землю», а отже будь-які об'єктивні перешкоди у нарахуванні та сплати податків та зборів у нього були відсутні, що підтверджується послідовними діями Відповідача-2. До позовної заяви було долучено платіжні документи, які підтверджують сплату плати за землю з боку Відповідача-2 у період часу з жовтня 2022 року по червень 2023 року, що підтверджує відсутність будь-яких реальних чи об'єктивних перешкод у Відповідача-2 як подавати податкову звітність, так і сплачувати податок, зокрема і плату за землю, яка є одним із основних джерел наповнення бюджету Марганецької міської ради. Будь-якої оцінки вказаних доводів позивача, суд першої інстанції не надав, що свідчить про невмотивованість та безпідставність судового рішення, а також здійснення поверхневого та формального розгляду доводів позовної заяви.

В апеляційній скарзі позивач заявив клопотання про витребування у Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платника податків копій декларацій з плату за землю за період з 2022 по 2024 роки та інформації про розмір нарахованих та сплачених платежів по цим податковим зобов'язанням.

Розглянувши зазначене клопотання колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 80 КАС України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

Згідно з ч. 2 ст. 79 КАС України, позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.

Як видно з матеріалів справи позивач як в позовній заяві так і в апеляційній скарзі заявляв клопотання про витребування у Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платника податків копій декларацій з плату за землю за період з 2022 по 2024 роки та інформації про розмір нарахованих та сплачених платежів по цим податковим зобов'язанням.

Колегія суддів констатує, що предметом оскарження в цій справі є правомірність та обґрунтованість рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платника податків № 11/32-00-04-01-06 від 19.10.2022 про неможливість виконання податкового обов'язку АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат».

На думку суду, зібраних в цій справі докази щодо процедури розгляду заяви відповідача -2 та підстав її задоволення, достатньо для вирішення справи по суті, відтак суд вважає, що підстави для витребування додаткових доказів, зокрема, щодо сплати позивачем плати за землю в 2022- 2024 роках - відсутні.

Від АТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому посилаючись на необґрунтованість доводів скарги, просить рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП також подало відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначає про правомірність оскаржуваного рішення, просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 11/32-00-04-01-06 від 19.10.2022 визнано неможливість виконання податкового обов'язку АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат».

У зв'язку з припиненням сплати АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» у 2023 році земельного податку позивач для з'ясування обставин несплати податку звернувся до органів Державної податкової служби. На звернення позивача Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків та Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було повідомлено про прийняття Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків рішення № 11/32-00-04-01-06 від 19.10.2022 про неможливість виконання податкового обов'язку АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат». У наданні копії вказаного рішення позивачу було відмовлено відповідачем-1.

Судом встановлено, що листом Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 15.02.2024 № 633/5/32-00-04-01-09 на лист Марганецької міської ради від 31.01.2024 повідомлено про прийняття рішення № 11/32-00-04-01-06 від 19.10.2022 про неможливість виконання податкового обов'язку Акціонерним товариством “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» за результатами розгляду його заяви від 28.09.2022 № 2198/1.

Листом Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 11.04.2024 № 2003/6/32-00-04-01-08 у доповнення до листа від 15.02.2024 № 633/5/32-00-04-01-09 повідомлено Марганецьку міську раду про ненадання АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» згоди Східному міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на розголошення інформації про прийняте рішення про неможливість виконання податкових обов'язків від 19.10.2022, а також на надання копії цього рішення третім особам за їх зверненнями.

Вважаючи рішення відповідача 2 № 11/32-00-04-01-06 від 19.10.2022 про неможливість виконання податкового обов'язку АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» протиправним, Марганецька міська рада звернулась до суду з адміністративним позовом в цій справі.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що рішення відповідача 2 № 11/32-00-04-01-06 від 19.10.2022 про неможливість виконання податкового обов'язку АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» є правомірним та не підлягає скасуванню в судовому порядку.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Згідно з положеннями статті 16 Податкового кодексу України (далі також - ПК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) платників податків зобов'язано, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У зв'язку з тим, що в Україні Указом Президента України № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» оголошено воєнний стан, з метою забезпечення прав і обов'язків платників податків протягом цього періоду, Законом України від 03 березня 2022 року № 2118-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 07 березня 2022 року, доповнено підрозділ 10 розділу XX “Перехідні положення» ПК України пунктом 69, згідно з яким установлено тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, здійснювати справляння податків і зборів з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті, який підлягає застосуванню у редакції на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Порядок № 225), який набрав чинності 6 вересня 2022 року, відповідно до пункту 1 розділу ІІ якого до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків-юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Відповідно до пункту 3 розділу II Порядку № 225 у разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків-юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків-фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку-фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків-юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).

Платники податків зобов'язані зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку.

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

До переліку документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, включено:

1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030.

2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 599).

3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.

4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року №326.

5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).

6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)).

7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.

9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.

10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.

11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).

14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).

15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.

16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України).

17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).

Як передбачено у пункті 8 розділу ІІ Порядку № 225 платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.

Вказаним податковим законодавством, чинним на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено чіткі вимоги до порядку подання та змісту таких заяв платників податків, зокрема, щодо зазначення обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів, вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ), а також які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки.

Зазначене узгоджується з правовими висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 4 жовтня 2023 року у справі № 160/19575/22, від 06 грудня 2023 року у справі № 280/6502/22, від 23 липня 2024 року у справі № 160/4688/23.

Положеннями Розділу ІІІ Порядку № 225 врегульовано процедуру розгляду документів платників податків щодо можливості чи неможливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок.

Згідно з положеннями пункту першого Розділу ІІІ Порядку № 225 заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку. У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання (пункт другий Розділу ІІІ Порядку № 225).

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням Акціонерного товариства “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» є м. Марганець Дніпропетровської області.

Марганецьку міську територіальну громаду Дніпропетровської області було включено до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 (у редакції на час прийняття оскаржуваного у цій справі рішення про неможливість виконання податкового обов'язку).

До заяви АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» від 28.09.2022 № 2198/1 було додано копії таких документів: розпоряджень про надання відпусток без збереження заробітної плати працівникам АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат»; наказів про увільнення працівників у зв'язку з призовом на військову службу під час загальної мобілізації; заяв АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» про кримінальне правопорушення від 28.07.2022, 10.08.2022, 12.08.2022, 26.08.2022, 29.08.2022, 09.09.2022, 27.09.2022 (за фактом пошкодження майна АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» внаслідок обстрілів); адресованих виконавчому комітету Марганецької міської ради листів АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» від 28.07.2022, 12.08.2022, 29.08.2022, 09.09.2022, 27.09.2022 про проведення комплексу організаційно-технічних заходів щодо комісійного обстеження пошкоджених внаслідок обстрілів будівельта споруд АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат»; витягів з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення; протоколу огляду місця події (обстрілів) від 25.09.2022 за фактом пошкодження серверного обладнання; акта № 1681 від 27.09.2022 технічного огляду обладнання - сервера інв. № 18170 будівлі АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат».

До відзиву АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» додано копію листа від 05.10.2022 № 2240/1 у доповнення до заяви від 28.09.2022 № 2198/1 з відомостями про його отримання Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків 06.10.2022. До листа на обґрунтування відсутності можливості своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану було додано копії листа Нікопольської районної військової адміністрації Дніпропетровської області № 505 від 03.10.2022, наказу АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» № 84 від 30.09.2022 “Про простій Грушівської збагачувальної фабрики та відділу технічного контролю з 01 жовтня 2022 р.», акта про простій Грушівської збагачувальної фабрики та відділу технічного контролю з 01 жовтня 2022 р.

На лист АТ “Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» від 05.10.2022 відповідач-1 посилався у відзиві. В оскаржуваному рішенні про вказаний лист відомості відсутні, як і про подані разом із цим листом копії документів, у зв'язку з чим суд не бере до уваги доводи позивача про неправомірність врахування відповідачем-1 документів, що надійшли від відповідача-2 після встановленого законом строку - 30.09.2022 для подання заяви та документів.

Обставин допущення Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків порушень під час прийняття оскаржуваного рішення № 11/32-00-04-01-06 від 19.10.2022 щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, які могли би слугувати самостійною підставою для визнання його протиправним та скасування, судом апеляційної інстанції не встановлено.

Колегія суддів зазначає, що під час розгляду справи встановлено наявність визначених Законом підстав для прийняття відповідачем 1 рішення про неможливість виконання відповідачем 2 свого податкового обов'язку.

Водночас, та обставина, що відповідач 2 ще деякий час сплачував податкові зобов'язання за платежем плата за землю саме по собі не може зневілювати наявність законних підстав для прийняття рішення про неможливість виконання податкового обов'язку.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції - відсутні.

Керуючись ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 325 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Марганецької міської ради - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.04.2025 в адміністративній справі № 160/17604/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів до Верхового Суду.

Головуючий - суддя О.О. Круговий

суддя Н.І. Малиш

суддя Н.П. Баранник