Справа № 750/12086/25
Провадження № 1-кп/750/820/25
23 грудня 2025 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
із секретарем судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю: прокурора ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Чернігові у порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 62025100150003231 від 08 серпня 2025 року, по обвинуваченню:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м.Херсон, з вищою освітою, раніше не судимого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України,
24 лютого 2022 року, приблизно о 05 год. 00 хв., президент Російської Федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам Збройних Сил РФ про вторгнення на територію суверенної України.
24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та продовжує діяти на сьогодні.
Так, 24 лютого 2022 року, на виконання вищевказаних наказів, військовослужбовці Збройних Сил Російської Федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі м. Херсон.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року (в редакції від 07 травня 2022 року, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22 грудня 2022 року «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», Херсонська міська територіальна громада внесена до вказаного як така, що перебувала під тимчасовою окупацією.
Після остаточної військової окупації м. Херсон, представниками збройних формувань Російської Федерації фактично узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених територіях м. Херсон, представники збройних формувань РФ, діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення із числа діючих та колишніх співробітників правоохоронних органів України, створили на тимчасово окупованій території м. Херсон незаконний правоохоронний орган - так званий «ИК «Северная исполнительная колония (№90)» УСИН по Херсонской области» (мовою оригіналу).
При цьому установлено, що згідно з наказом керівника ДУ «Північна виправна колонія (№90)» від 09 лютого 2021 року № 20 о/с ОСОБА_6 призначений на посаду начальника відділення соціально-психологічної служби відділу соціально-виховної та психологічної роботи державної установи та мав спеціальне звання «старший сержант внутрішньої служби».
ОСОБА_6 , будучи громадянином України, зараховуючись до кримінально-виконавчої служби присягнув з високою відповідальністю виконувати свій службовий обов'язок, вимоги статутів і наказів, постійно вдосконалювати професійну майстерність та підвищувати рівень культури, не допускати порушень прав і свобод людини та громадянина, всіляко сприяти зміцненню правопорядку.
Однак, ОСОБА_6 , будучи працівником правоохоронного органу України - начальником відділення соціально-психологічної служби відділу соціально-виховної та психологічної роботи ДУ «Північна виправна колонія (№90)», порушуючи вимоги ст. ст. 17, 19, 65 Конституції України, порушуючи присягу особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, діючи умисно та протиправно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів військової агресії російської федерації проти України, з власної ініціативи, добровільно в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України за наступних обставин.
Так, з 24 лютого 2022 року збройними силами та іншими військовими формуваннями Російської Федерації здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію суверенної держави Україна.
На початку березня 2022 року, більш точний час встановити не вдалося, Збройні Сили Російської Федерації, здійснюючи військове вторгнення, зайняли та здійснювали контроль частини території України, а саме тимчасово окупували територію м. Херсон, захопили і взяли під силовий контроль будівлі та споруди на території даного населеного пункту, що забезпечували діяльність органів державної влади, в тому числі й ДУ «Північна виправна колонія (№90)», розташовану за адресою: м. Херсон, вул. Некрасова, 234, задля припинення їх законної діяльності згідно законодавства України та створення на їх базі і забезпечення функціонування органів окупаційної влади, зокрема і незаконного правоохоронного органу з правозастосовними функціями.
Зокрема, з метою утворення вертикалі незаконних органів управління та їх функціонування на тимчасово окупованій збройними силами російської федерації території м. Херсон на початку березня 2022 року було створено незаконний правоохоронний орган під назвою «УСИН по Херсонской области» (мовою оригіналу) та його структурний підрозділ ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу), за адресою: м. Херсон, вул. Некрасова, 234.
В свою чергу, під час перебування в м. Херсон під тимчасовою окупацією збройних сил російської федерації, начальник відділення соціально-психологічної служби відділу соціально-виховної та психологічної роботи державної установи ДУ «Північна виправна колонія (№90)» ОСОБА_6 , будучи громадянином України, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась повномасштабним військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, переслідуючи особисті інтереси, добровільно залишився на тимчасово окупованій території збройними формування держави-агресора, а саме в м. Херсон.
Перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме в м. Херсон ОСОБА_6 , будучи громадянином України, перебуваючи на території м. Херсон, діючи зі своїх особистих мотивів погодившись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора, умисно та протиправно, добровільно, за власним бажанням, діючи із власних ідеологічних мотивів, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, всупереч вимог діючого законодавства України 31 травня 2022 року зайняв посаду в незаконно створеному правоохоронному органі - так-званупосаду «начальника помещения функционирующего в режиме следственого изолятора на територии исправительного учереждения ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу) та добровільно працював в указаному незаконному правоохоронному органі, чим створив умови для функціонування зазначеного незаконного правоохоронного органу, тим самим забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Україні.
Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia) ОСОБА_6 , який показань суду не надавав та будь-яких клопотань від останнього на адресу суду також не надходило.
При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області.
Повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_6 , а також інформація про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_6 , який в свою чергу повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед судом України та захищати себе безпосередньо в такому суді, що так само свідчить про його наміри ухилення від кримінальної відповідальності.
В той же час, ухилення обвинуваченого ОСОБА_6 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останнім його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Захисник приймав участь у реалізації права на захист обвинуваченого ОСОБА_6 під час судового розгляду обвинувачення останнього за ч.7 ст. 111-1 КК України у даному кримінальному провадженні.
Судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного кримінального провадження, що тимчасова окупація з боку Російської Федерації частини території України (у т.ч. м. Херсон), яка розпочалася повномасштабним вторгнення збройних сил Російської Федерації на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку Російської Федерації частини території України є загально відомими фактами, які не потребують окремого судового доказування.
Вина ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, підтверджується наступними доказами.
Повідомленням заявника ОСОБА_7 від 10 лютого 2025 року, згідно якого громадяни України, зокрема і ОСОБА_6 , котрий працював в ДУ «Північна виправна колонія (№90)», після окупації м. Херсон російськими військами у 2022 році добровільно перейшов працювати в незаконно створений правоохоронний орган на базі вказаної установи виконання покарань, а саме у так-звану ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу).
Повідомленням УСБУ в Херсонській області від 11 червня 2025 року, яке отримано на виконання доручення прокурора, згідно якого встановлено, що ОСОБА_6 не перебуває на підконтрольній території України. Крім того отримані матеріали, котрі підтверджують співпрацю ОСОБА_6 з окупаційною владою так-званої ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу).
Копією протоколу огляду від 24 червня 2025 року згідно якого оглянуто веб-сайт в мережі Інтернет, котрий розміщений за посиланням http://www.kremlin.ru, який має назву «Президент России». На вказаному сайті у вкладці з назвою «Документы» відшукано нормативно-правовий акт, а саме «Указ президента Российской Федерации от 13.10.2004 г. № 1314. Вопросы Федеральной службы исполненийя наказаний», яким затверджене «Положение о Федеральной службе исполнений наказаний». В ході огляду якого встановлено, що «Федеральная служба исполнений наказаний (ФСИН Росиии)» виконує функції правоохоронного органу, пов'язану з контролем у сфері виконання покарань за особами до яких застосовані судом покарання, а також обмеження прав і свобод таких осіб, що є функцією праовохоронного органу.
Копією «Приказ Военного коменданта Херсонской области от 07.05.2022» (мовою оригіналу) згідно якого на тимчасово окупованій території Херсонської області 07 травня 2022 року був створений незаконний правоохоронний орган так-зване «Управление службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу).
Копією «Приказ УСИН по Херсонской области от 07.05.2022» (мовою оригіналу) згідно якого в оперативне розпорядження був прийнятий незаконний правоохоронний орган, так-звана ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу).
Копією «Положения об УСИН по Херсонской области» (мовою оригіналу) від 13 травня 2022 року згідно якого ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу) входила в структуру Управления службы исполнения наказаний по Херсонской области» (мовою оригіналу), та виконувала правоохоронні функції, пов'язані з контролем та наглядом у сфері виконання покарань стосовно засуджених осіб.
Всі досліджені документи складені російсьвою мовою та на всіх досліджених документах мається відтиск печатки із зображенням герба Російської Федерації.
Копією «Журнал № 3 регистрации приказов по личному составу» згідно якого 31 травня 2022 року був зареєстрований документ «Приказ О назначении сотрудников на должность № 13лс от 31.05.2022». Також в журналі 02 серпня 2022 року був зареєстрований «Приказ об откомандировании ОСОБА_8 № 53лс от 02.08.2022». Та 15 серпня 2022 року зареєстрований «Приказ об отправлении ОСОБА_8 № 60 лс от 15.08.2022».
Протоколом огляду від 27 червня 2025 року в ході якого оглянуто «Приказ о назначении сотрудников на должность» от 31.05.2022 № 13лс згідно якого ОСОБА_6 було призначено на посаду в незаконно створеному правоохоронному органі - на посаду «начальника помещения функционирующего в режиме следственого изолятора на територии исправительного учереждения ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (пункт наказу 1.13).
Копією документа «Список по штатному расписанию Учреждения ИК ««Севереная исправительная колония № 90 по состоянию на 27.07.2022» згідно якого ОСОБА_6 значиться у списку незаконного правоохоронного органу на посаді «начальника помещения функционирующего в режиме следственого изолятора на територии исправительного учреждения ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» і ззначено його звання «лейтенант внутренней службы».
Копією «Список по личному составу ИК «Севереная исправительная колония № 90» згідно якого ОСОБА_6 під № 22 значиться в списку незаконного правоохоронного органу, вказується його звання «лейтенант внутрешней службы» та номер телефону НОМЕР_1 .
Копією «График дежурств руководящего состава и оперативных груп учреждения на июль 2022 года», згідно якого ОСОБА_6 працював у відповідні зміни в незаконному правоохоронному органі - ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» (мовою оригіналу) та його робочий час табелювався.
Копією «График дежурств руководящего состава и оперативных груп учреждения наавгуст 2022 года» згідно яких ОСОБА_6 перебував у відрядженні про що зазначено в графіку чергувань за серпень 2022 року.
Копією «Отчет денежного довольствия соотвецтвенно к штатному колличеству персонала на 2022 год «Северная исполнительная колония (№ 90)» згідно якого ОСОБА_6 значиться у списку як «начальник отряда» та його заробітна плата за 2022 рік складає 403094,80 російські рублі.
Копією «Отчет по анализу физического литца Информационно-аналитической системы Главного информционного центра МВД России» згідно якого отримано інформацію про те, що ОСОБА_6 у 2022 році працював в ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» на посаді «начальника помещения функционирующего в режиме СИЗО» та отримав сукупний дохід за 2022 рік у сумі 403094,80 російські рублі.
Копією «Список осужденныъ склонных к членовредительству, которые отбывают наказания в ИК «Северная исполнительная колония (№ 90)» згідно якого ОСОБА_6 значиться як відповідальний за засудженими ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та іншими особами.
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 07 липня 2025 року згідно якого свідок ОСОБА_15 на фотознімку № 1 впізнав ОСОБА_6 , як чоловіка, котрий у 2022 році під час окупації добровільно почав співпрацювати з окупаційною адміністрацією та зайняв посаду в ИК «Северная исправительная колония № 90» з додатками до нього.
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 27 травня 2025 року згідно якого свідок ОСОБА_16 на фотознімку № 1 впізнав ОСОБА_6 , як чоловіка, котрий у 2022 році під час окупації працював на посаді так-званої УСИН по Херсонской області з додатками до нього.
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04 червня 2025 року згідно якого свідок ОСОБА_17 на фотознімку № 1 впізнала ОСОБА_6 , як чоловіка, який під час окупації займав посаду в так-званій «Северной исправительной колонии 90» з додатками до нього.
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 25 серпня 2025 року згідно якого свідок ОСОБА_18 на фотознімку № 1 впізнав ОСОБА_6 , як чоловіка, котрий у 2022 році під час окупації м. Херсон обіймав посаду керівника СІЗО так-званої ИК «Северная исправительная колония № 90». Неодноразово бачив його на території колонії коли сам там працював в 2022 році з додатками до нього.
Копією Витягу з наказу начальника ДУ «Північна виправна колонія № 90» від 09 лютого 2021 № 20/ос згідно якого ОСОБА_6 призначений на посаду начальника відділення соціально-виховної та психологічної роботи ДУ «Північна виправна колонія № 90».
Копією висновку службового розслідування стосовно ОСОБА_6 від 24 грудня 2022 року відповідно до якого встановлено факт порушення присяги ОСОБА_6 та його працю під час окупації м. Херсона в незаконному правоохоронному органі ИК «Северная исправительная колония № 90». За наслідками службового розслідування прийнято рішення про звільнення ОСОБА_6 з органів Державної кримінально-виконавчої служби України.
Копіє витягу з наказу начальника ДУ «Північна виправна колонія № 90» від 26 грудня 2022 року № 47/ос-22 згідно якого ОСОБА_6 звільнений з посади начальника відділення соціально-виховної та психологічної роботи ДУ «Північна виправна колонія № 90» у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення про звільнення.
Аналізуючи в сукупності перевірені в судовому засіданні докази, які узгоджуються між собою, суд за вказаних обставин вважає доведеною вину ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України, а саме - добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасового окупованій території.
Підстав для визнання недопустимими чи неналежними доказами наведених вище доказів, суд не вбачає. Підстав для здійснення перекваліфікації вчиненого кримінального правопорушення, судом не встановлено.
Відповідно до ст.66 КК України, обставин, що пом'якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_6 , судом не встановлено.
Відповідно до ст.67 КК України, обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_6 , судом не встановлено.
Вирішуючи питання про міру покарання обвинуваченому ОСОБА_6 суд враховує ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, яке відповідно до ст.12 КК України є особливо тяжким злочином; особу обвинуваченого, який раніше не судимий, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують його покарання, у зв'язку із чим суд вважає за можливе призначити обвинуваченому ОСОБА_6 покарання у виді 13 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах України на строк 15 років та з конфіскацією усього майна, відповідно до ч.7 ст. 111-1 КК України.
Також суд вважає необхідним застосувати до обвинуваченого додаткове покарання у вигляді позбавлення спеціального звання - «лейтенант внутрішньої служби».
Підстав для обрання більш м'якого покарання суд не знаходить.
Ухвалою слідчого судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 15 серпня 2025 року відносно ОСОБА_6 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, який до набрання вироком законної сили суд вважає за доцільне залишити без змін.
Розмір шкоди завданої кримінальним правопорушенням в матеріальному виражені не встановлений.
Витрати на залучення експертів під час досудового розслідування відсутні.
Долю речових доказів слід вирішити відповідно до вимог ст. 100 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.323, 370, 371, 374 КПК України, суд,-
ОСОБА_6 визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст.111-1 КК України та призначити йому покарання у виді 13 (тринадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах України строком на 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного йому майна.
На підставі ст. 54 КК України позбавити ОСОБА_6 спеціального звання - «лейтенант внутрішньої служби».
Обраний запобіжний захід у виді тримання під вартою обвинуваченому ОСОБА_6 до набрання вироком законної сили залишити без змін.
Строк відбування основного покарання обчислювати з моменту фактичного затримання ОСОБА_6 у порядку виконання цього вироку, після набрання ним законної сили.
Строк відбування додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в правоохоронних органах України обчислювати з моменту відбуття основного покарання.
Речові докази після набрання вироком законної сили:
документи надані листом №71/22/8-2278 від 11 червня 2025 року з Управління СБ України в Херсонській області щодо організації служби в так званій «Северной исправительной колонии №90» в травні-жовтня 2022 року в той час коли вона була під контролем окупаційної влади - залишити зберігати в матеріалах кримінального провадження.
Вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова - протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору. Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім у судовому засіданні.
Суддя ОСОБА_1