24 грудня 2025 року Чернігів Справа № 620/13802/25
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про вжиття заходів забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання протиправними та скасування пункту 1.2 рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати пункт 1.2. рішення шістдесят першої сесії восьмого скликання Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області від 20.11.2025 №61/VIII-24 в частині відмови ОСОБА_1 у затверджені проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 1,3600 га для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 7425581000:06:000:2098, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 є, на території Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області;
зобов'язати Киселівську сільську раду Чернігівського району Чернігівської області затвердити громадянці ОСОБА_1 проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду загальною площею 1,3600 га для ведення особистого селянського господарства кадастровий номер 7425581000:06:000:2098, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 є, на території Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.
Суд ухвалою від 24.12.2025 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
Одночасно з позовом позивачем подано заяву про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Чернігівській області вчиняти дії щодо скасування державної реєстрації кадастрового номеру 7425581000:06:000:2098, земельної ділянки загальною площею 1,3600 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 є, на території Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, до набрання законної сили судового рішення по даній справі.
Вказана заява обґрунтована тим, що після прийняття оскаржуваного рішення, відповідач звернувся з відповідною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про скасування державної реєстрації кадастрових номерів, в т.ч. кадастрового номеру 7425581000:06:000:2098. Дані обставини підтверджуються листом відповідача від 28.11.2025 № 02-18/1493, який додається до поданої заяви про забезпечення позову.
Враховуючи наведене вважає, що скасування державної реєстрації кадастрового номеру 7425581000:06:000:2098, зробить взагалі неможливим поновлення порушених прав Позивача, навіть у разі повного задоволення поданого позову
Також зазначає, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, зокрема, майновим, і для відновлення цих прав та інтересів необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, адже, скасування державної реєстрації кадастрового номеру 7425581000:06:000:2098 призведе до необхідності отримання позивачу нового дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, виготовлення нового проекту, вчинення дій з нового присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру, що безумовно призведе до фінансових затрат.
Дослідивши підстави, на яких ґрунтується заява про забезпечення позову, системного аналізу положень чинного законодавства України і матеріалів справи, суд зазначає про таке.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з п.4 ч.1 та ч.2 ст.151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено шляхом заборони іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору. Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
В розумінні наведених норми закону, у вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги; імовірності ускладнення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Розглядаючи та вирішуючи подану заяву, суд зазначає, що вжиття заходів забезпечення позову допускається, якщо невжиття таких заходів може ускладнити або призвести до неможливості виконання судового рішення. Забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до прийняття у справі судового рішення по суті заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому судового рішення, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Відповідно до ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, без повідомлення учасників справи. Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову. У виняткових випадках, коли наданих заявником пояснень та доказів недостатньо для розгляду заяви про забезпечення позову, суд може призначити її розгляд у судовому засіданні з повідомленням заінтересованих сторін у встановлений судом строк.
Так, перевіривши зазначені у заяві доводи на предмет їх відповідності вищевикладеним нормам та обставинам, суд дійшов висновку про достатність наданих позивачем доказів та пояснень, що в свою чергу дає підстави для розгляду даної заяви без участі представників сторін та призначення судового засідання.
Оцінюючи докази, які подано на обґрунтування поданої заяви та доводи позивача, суд приходить до висновку, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі і для відновлення цих прав та інтересів необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, і в даному випадку, з урахуванням обставин справи, такий спосіб забезпечення позову попереджає ризики щодо ускладнення його виконання в майбутньому.
При цьому таким способом забезпечення позову фактично не спричиняється будь-якої шкоди учасникам справи, не завдаються збитки, натомість запобігається завдання суттєвої та невиправданої шкоди як стороні позивача так і стороні відповідача, в залежності від результатів розгляду справи, що цілком відповідає завданню адміністративного судочинства та меті забезпечення позову.
З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що заяву позивача про забезпечення адміністративного позову належить задовольнити.
Керуючись статтями 150, 154, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву про вжиття заходів забезпечення позову - задовольнити.
Заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 11-А, м. Чернігів, 14000, ЄДРПОУ 39764881) вчиняти дії щодо скасування державної реєстрації кадастрового номеру 7425581000:06:000:2098, земельної ділянки загальною площею 1,3600 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 є, на території Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, до набрання законної сили судового рішення по даній справі.
Копію ухвали направити сторонам до відома, Головному управлінню Держгеокадастру у Чернігівській області ухвалу суду від 24.12.2025 - до виконання.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено 24.12.2025.
Суддя Л.О. Житняк