24 грудня 2025 року Справа № 280/9291/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, 158-б, ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення індексації пенсії за віком ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення її пенсії (за 2021 - 2023 роки) на коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796 з дати його застосування, а саме з 24 травня 2024 року та на коефіцієнт 1,115 з 01 березня 2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 збільшивши показник середньої заробітної плати, який застосовується при обчисленні її пенсії (за 2021 - 2023 роки) на коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796 з дня його застосування, а саме з 24 травня 2024 року та на коефіцієнт збільшення 1,115 з 01 березня 2025 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області та на виконання вимог рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/11115/24 отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач зазначає, що відповідно до приписів частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Проте, пенсія позивача не була проіндексована ) на коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796 з 24 травня 2024 року та 01 березня 2025 року на коефіцієнт збільшення 1,115 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209, чим порушено права та законні інтереси позивача. З урахуванням викладеного у позовній заяві, позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою судді від 27 жовтня 2025 року відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, також витребувано у відповідача докази по справі.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив та зазначив, що підстави для перерахунку пенсії відсутні. Зазначає, що позивачу на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/11115/24 з 24 травня 2024 року призначено пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки у розмірі 13559,41 гривень. Відповідач зазначає про те, що показник середньої заробітної плати ( доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії з 01 березня 2025 року становить 8913,83 грн. (3764,40х1,17х1,11х1,11х1,14х1,197х1,0796х1,115). Відповідач посилається на те, що згідно підпункту 6 пункту 2 Постанови №209 з 1 березня 2025 року з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону №1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення, зокрема, для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023, та становить 13871,28 грн. (13559,41х1,023). Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Пенсія перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства згідно з наявними в пенсійній справі документами. Відповідач вказує на те, що з 01 березня 2025 року позивачу правомірно проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески 13871,28 грн. (13559,41х1,023) відповідно до підпункту 6 пункту 2 Постанови №209. Також, зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, відтак перерахунки пенсії після виконання судового рішення у справі № 280/11115/25 мають здійснюватись саме цим органом пенсійного фонду, а не відповідачем по справі. З урахуванням викладеного у відзиві на позовну заяву, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі, з огляду на наступне.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що 01 липня 2010 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.
24 травня 2024 року позивач звернувся до органів пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком, яка з урахуванням принципу екстериторіальності розглянута Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про часткову відмову у перерахунку пенсії за віком №918200125404 від 31 травня 2024 року, ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, проте відмовлено у проведенні перерахунку її пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2021 - 2023 роки.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 09 січня 2025 року у справі № 280/11115/24, яке набрало законної сили 20 травня 2025 року, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про часткову відмову у перерахунку пенсії за віком №918200125404 від 31 травня 2024 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку її пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2021 - 2023 роки та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021 - 2023 роки з дня її призначення, а саме з 24 травня 2024 року.
З 24 травня 2024 року відповідач на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 січня 2025 року у справі № 280/11115/24 призначив позивачу пенсію за віком, із цієї дати позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області як одержувач пенсії за віком.
28 серпня 2025 року позивачем на електронну адресу відповідача направлено лист про перерахунок індексації пенсії із збільшенням показника середньої заробітної плати, який застосовується при обчисленні її пенсії (за 2021 - 2023 роки) на коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796 з дня його застосування, а саме з 24 травня 2024 року та на коефіцієнт збільшення 1,115 з 01 березня 2025 року.
Однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 29 вересня 2025 року за № 17330-16826/В-02/8-0800/25 з урахуванням пункту 1 розділу ІІ Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою ПФУ 30 липня 2015 року № 13-1, рекомендовано звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Позивач вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не проведення йому з 01 березня 2025 року індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,115 звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Закон №1058-ІV, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно із статтею 1 Закону №1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Відповідно до пункту 4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ).
Згідно із абзацом другим частини першої статті 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4, 6 Закону №1282-ХІІ є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування (частина перша статті 9 Закону № 1282-XII).
Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії.
Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 05 жовтня 2000 року №2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон №2017-ІІІ), у якій визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону №2017-ІІІ).
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджено постановою Правління пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі (Порядок - № 22-1) .
Положеннями пункту 4.10 Порядку № 22-1 передбачено, що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Також, варто зазначити, що відповідно до пункту 1 розділу ІІ Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою ПФУ 30 липня 2015 року № 13-1, з інших питань, в тому числі щодо даних пенсійної справи, справи одержувача житлової субсидії, пільги, справи про страхові виплати, прийом та обслуговування здійснюються в органі Пенсійного фонду за місцем проживання, перебування особи.
Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області. Заява позивача про призначення пенсії за віком від 24 травня 2024 року з урахуванням принципу екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Після проведення позивачу перерахунку пенсії на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/11115/24 (із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021 - 2023 роки з 24 травня 2024 року), з урахуванням Порядку № 22-1 пенсійна справа позивача повернута до органу пенсійного фонду, до компетенції якого належить подальший перерахунок та виплата пенсії позивачу, в даному випадку - ГУ ПФУ в Житомирській області.
З урахуванням розрахунків пенсії, наданих відповідачем до суду із відзивом на позов, пенсія позивачу призначена із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021 - 2023 роки.
При цьому, суд враховує, що питання щодо коефіцієнтів збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796 Запорізьким окружним адміністративним судом в межах адміністративної справи № 280/11115/24 не вирішувалось.
Враховуючи місце проживання позивача та місце її перебування на обліку в органах пенсійного фонду, всі подальші перерахунки пенсії ОСОБА_2 належать до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, а не Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
З огляду на вказане, суд не вбачає протиправної бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення індексації пенсії за віком ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення її пенсії (за 2021 - 2023 роки) на коефіцієнти збільшення 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796 з дати його застосування, а саме з 24 травня 2024 року та на коефіцієнт 1,115 з 01 березня 2025 року.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
З урахуванням положень статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У р азі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 24 грудня 2025 року.
Суддя Д.В. Татаринов