Рішення від 19.12.2025 по справі 280/9072/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

19 грудня 2025 року (14:30)Справа № 280/9072/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНУМ-ЕЛІТ» (69014, м.Запоріжжя, вул. Андрія Лободи, буд.27, код ЄДРПОУ 38146242) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

14.10.2025 через підсистему «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНУМ-ЕЛІТ» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 15.05.2025 № №0071660406, 0071670406.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з початком війни однією з мішеней для регулярних обстрілів російської федерації стали об'єкти промисловості в тому числі промислові потужності АТ «МОТОР СІЧ», які, в тому числі розташовуються в приміщеннях позивача та знаходяться на всіх трьох земельних ділянках, які належать позивачу. Внаслідок даних ракетних обстрілів пошкоджені або знищені об'єкти нерухомості, які знаходяться на земельній ділянці. Про вказані обставини позивач повідомив ГУ ДПС у Запорізькій області листом від 09.10.2025 №38/25. Пошкоджені об'єкти нерухомості потребують значних капіталовкладень для відновлення, ведення виробничої діяльності у багатьох з них є неможливим. Ці обставини призводять до браку обігових коштів на підприємстві та призводять до складнощів по виконанню податкових обов'язків, в тому числі по оплаті орендної плати за землю. Також, орендарі позивача - ТОВ «ВЕРТОЛЬОТИ МОТОР СІЧ», АТ «МОТОР СІЧ» зайняли позицію неоплати за послуги оренди з урахуванням того, що орендована нерухомість пошкоджена або знищена. Заборгованість ТОВ «ВЕРТОЛЬОТИ МОТОР СІЧ» за договорами оренди нерухомості станом на дату подання даної заяви до суду складає 2 268 750,00 грн. Заборгованість за компенсацію по оренді земельних ділянок станом на 13.10.2025 становить 11 266 005,06 грн. Зазначає, що з 01.01.2024 на підприємстві позивача не виплачується заробітна плата. Податкові зобов'язання оплачуються з великою затримкою. Оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями позивачу були нараховані штрафні санкції за несвоєчасну оплату орендної плати за землю. При цьому, граничні строки оплати зобов'язань припадали між датами обстрілів. Позивач все ж таки поступово оплачує свої податкові зобов'язання за землю, хоч і з порушенням строків та вважає незаконним застосування штрафних санкцій за порушення строків оплати зобов'язань до позивача в таких умовах на підставі підпункту 112.8.9 статті 112 ПКУ. Вказує, що постійні обстріли російської федерації міста Запоріжжя фактично є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили). Також посилається на постанову Верховного Суду у справі №520/23099/23. З урахуванням викладеного просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 20.10.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

03.11.2025 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№55068), в якому зазначає, що відповідальність, передбачена пунктом 124.1 статті 124 ПК України, не пов'язана із встановленням/доведенням вини платника податків у формі умислу у вчиненому діянні (дії або бездіяльності). Для притягнення до фінансової відповідальності платника податків згідно з цією нормою за загальним правилом достатнім є виявлення факту допущення платником податків порушення строку сплати узгодженої суми грошового зобов'язання. Вказує, що починаючи з 27 травня 2022 року і на період дії воєнного стану "карантинний" мораторій щодо не застосовування штрафних санкцій, зокрема за порушення вимог законодавства в частині нарахування, декларування та сплати податків, зборів, платежів, не застосовується. Законом №2260-ІХ, який набрав чинності 27 травня 2022 року, поновлена відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з ПК України та іншими законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому, поновлено Законом №2260-ІХ відповідальність за несвоєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання з плати за землю. Також зазначає, що платники податків мають право подати до податкового органу заяву щодо неможливості виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи. Позивачем на дату проведення камеральної перевірки 10.04.2025 заява про відсутність можливості виконання платником податків податкових обов'язків до контролюючого органу не подавалась. Також, ТОВ «ГРАНУМ - ЕЛІТ» сертифікат торгово-промислової палати про засвідчення форс-мажорних обставин не надано. З урахуванням викладеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно зі ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені позивачкою обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач є платником орендної плати за земельні ділянки комунальної або державної форми власності на підставі договорів оренди землі укладеними з Запорізькою міською радою, а саме:

згідно договору №201407000100160 від 08.05.2014, має в користуванні земельну ділянку для розташування адміністративної будівлі, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя вул. Фелікса Мовчановського, 98, площею 0,4595га за кадастровим номером 2310100000:07:072:0079;

згідно договору №201407000100340 від 12.08.2014, має в користуванні земельну ділянку для розташування проммайданчика, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя вул. Донецьке шосе, 2в, площею 6,2392га за кадастровим номером 2310100000:07:044:0553;

згідно договору №201507000100038 від 04.03.2015 має в користуванні земельну ділянку для розташування вертолітного виробництва, яка знаходиться за адресою: м.Запоріжжя вул. Фелікса Мовчановського, 48а, площею 1,0951га за кадастровим номером 2310100000:07:072:00029.

Позивачем несвоєчасно сплачено податкові зобов'язання з орендної плати юридичних осіб, визначені у деклараціях. Вказаний факт позивач не заперечує та зазначає, що причиною несвоєчасної сплати податків є постійні обстріли, знищення майна позивача, відмову орендарів сплачувати орендну плату.

Зокрема, відповідно до довідки позивача від 13.10.2025, загальна заборгованість АТ «Мотор Січ» та ТОВ «Вертоліти Мотор Січ» перед позивачем за оренду нерухомого майна становить 16 202 707,32 грн.

Також позивач надає докази знищення/пошкодження його майна, а саме, Витяги з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військової агресією російської федерації, акти комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації.

Відповідачем проведено камеральну перевірку ТОВ «ГРАНУМ-ЕЛІТ» з питань щодо порушення термінів сплати податків, платежів, зборів, за результатами якої складено Акт камеральної перевірки №4580/08-01-04-06/38146242 від 10.04.2025.

Відповідно до висновків Акту, під час перевірки встановлено порушення позивачем вимог п.287.3 ст.287 ПК України, а саме несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб.

За наслідками проведеної перевірки відповідачем 15.05.2025 прийняті податкові повідомлення-рішення, а саме:

№0071670406, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 103146,61 грн. за порушення п. 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст.287 та п. 124.1 ст. 124 ПК України за період 2023-2024 роки;

№0071660406, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 387447,22 грн. за порушення п. 57.1 ст. 57, п. 287.3 ст.287 та п. 124.1 ст. 124 ПК України за період 2023-2024 роки.

Не погодившись з вказаними рішеннями, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів частини 2 статті 2 КАС України, відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

З матеріалів справи встановлено, що позивач є платником орендної плати за земельні ділянки комунальної або державної форми власності та здійснював сплату узгодженої суми податкових зобов'язань із порушенням строків. Вказаний факт позивачем не заперечується.

Відповідно до п.124.1 ст.124 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Несвоєчасна податкових зобов'язань позивачем обґрунтовується форс-мажорними обставинами.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" №2260-ІХ, який набрав чинності 27 травня 2022 року, внесені зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-ІХ, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Відповідно до пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, зокрема, щодо: строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року); строків сплати грошових зобов'язань, визначених контролюючими органами, граничний строк сплати яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 1 червня 2022 року, за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року.

Підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України встановлено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, починаючи з 27 травня 2022 року і на період дії воєнного стану мораторій щодо не застосовування штрафних санкцій, зокрема за порушення вимог законодавства в частині нарахування, декларування та сплати податків, зборів, платежів, не застосовується.

Відтак, Законом №2260-ІХ поновлена відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з ПК України та іншими законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому, поновлено Законом №2260-ІХ відповідальність за несвоєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання з плати за землю.

При цьому, згідно з підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України передбачена можливість звільнення платника податків від відповідальності, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Так, Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225, затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, та Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента (далі - Порядок №225).

Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку №225, підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є: 1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації; 2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації; 3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень; 4) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами: посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи; юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи; 5) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації; 6) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Згідно з пунктом 3 розділу II Порядку №225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Пунктом 4 розділу II Порядку №225 встановлено, що до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких після дати набрання чинності цим Порядком з'явилася можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі відсутності у платника податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені пунктом 3 цього розділу, платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.

Згідно з пунктом 7 розділу II Порядку №225 платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Суд зауважує, що перевірка позивача проведена 10.04.2025, оскаржувані рішення винесені 15.05.2025, а заява про відсутність можливості виконання платником податків податкових обов'язків до контролюючого органу подана 09.10.2025.

Відтак, на момент проведення перевірки та на момент прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку щодо позивача не приймалось

Також, згідно із приписами пп. 112.8.9 п.112.8 ст.112 ПК України обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є, зокрема, вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Згідно із ст.ст. 14 та 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" передбачено, що Торгово-промислова палата України: засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб. Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки,

Отже, для висновку про неможливість певного суб'єкта господарювання виконати перед державою та іншими суб'єктами господарювання своїх зобов'язань у зв'язку із настанням форс-мажорних обставин має бути наявний сертифікат, що виданий певному суб'єкту господарювання за його зверненням.

При цьому, у позивача такий сертифікат відсутній.

Щодо посилань позивача на лист ТПП від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1, то такий лист не є сертифікатом у розумінні наведеного положення Закону, а носить інформаційний характер.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 22.05.2024 у справі №620/14203/23.

Щодо посилань позивача на постанову Верховного Суду від 11.04.2024 №520/23099/23, то суд ставиться до них критично, оскільки такої постанови не існує.

З огляду на викладене вище, оскільки позивач не надав суду доказів засвідчення наявності у нього форс-мажорних обставин, а рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку щодо нього не приймалось, то, відповідно, позивач зобов'язаний дотриматись норм чинного законодавства щодо своєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.

З огляду на наявність факту несвоєчасної сплати позивачем узгоджених податкових зобов'язань, суд вважає, що відповідачем правомірно застосовано до позивача штрафні санкції, а тому, відповідно, підстави для скасування податкових повідомлень-рішень - відсутні.

При цьому позивач не висловлює незгоди щодо математичних показників нарахованих штрафних санкцій.

Інші доводи та аргументи сторін не є визначальними для вирішення даної справи.

При цьому суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України» (заява №65518/01; пункт 89), “Проніна проти України» (заява №63566/00; пункт 23) та “Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).и повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах “Beyeler v. Italy» №33202/96, “Oneryildiz v. Turkey» №48939/99, “Moskal v. Poland» №10373/05).

З урахуванням викладеного позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Оскільки позовні вимоги задоволенню не підлягають, то судові витрати на користь позивача не стягуються .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАНУМ-ЕЛІТ» (69014, м.Запоріжжя, вул. Андрія Лободи, буд.27, код ЄДРПОУ 38146242) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовити повністю.

Судові витрати не стягуються.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 19.12.2025.

Суддя Ю.В. Калашник