22 грудня 2025 року м. Житомир Справа № 240/206/22
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши в письмовому провадженні звіт Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 року у справі № 240/206/22 позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задоволено частково та:
- визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області, яка призвела до ненарахування та невиплати Коломієць Наталії Сергіївни в інтересах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 05.07.2021 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області провести ОСОБА_1 на її дитину - ОСОБА_2 , з 05.07.2021 нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі, що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання вказаного рішення видано виконавчий лист № 2654 2023 р. від 19.01.2023 року.
30.07.2025 року від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій вона просила встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради подати звіт про виконання рішення прийнятого у даній справі.
Ухвалою від 06.08.2025 року Житомирський окружний адміністративний суд заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 року у справі №240/206/22 задовольнив та зобов'язав Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області подати звіт про виконання рішення судового рішення протягом тридцяти днів з дати отримання цієї ухвали.
02.09.2025 року до суду надійшов звіт Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради (далі - Управління, боржник) щодо виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у цій справі.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 року у справі № 240/206/22 Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Коростенської міської ради було вчинено наступні дії: взято на облік та проведено нарахування щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , ОСОБА_1 та її неповнолітній дитині по 30.06.2025 року в розмірі 51924,44 грн.
Водночас, за твердженням боржника, нараховані суми щомісячної грошової допомоги залишаються невиплаченими з тієї підстави, що відповідно до статті 63 Закону № 796-ХІІ фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством, однак, жодним законом про державний бюджет України на відповідні роки, а також паспортом бюджетної програми за КПКВК 2501200 "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та паспортом бюджетної програми за КПКВК 2501200 "Соціальний захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини" видатки на виконання судових рішень з виплати компенсацій та допомоги відповідно до Закону № 796-ХІІ управлінню, відповідно, у 2018-2022 та 2023-2024 роках не передбачались.
Крім того, як повідомив боржник, розрахунок остаточний, оскільки відповідно до пункту 2 "Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року (зі змінами, внесеними постановою від 25.06.2025 року №765) з 01.07.2025 року розпорядником бюджетних коштів за програмами, пов'язаними із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (крім здійснення тендерних закупівель для відшкодування витрат із безоплатного харчування потерпілих від Чорнобильської катастрофи дітей та забезпечення санаторно-курортним лікуванням постраждалих громадян) є Пенсійний фонд України, тому з цієї дати виплата коштів, передбачених статтею 37 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ), не відноситься до компетенції Управління.
Розглянувши поданий звіт та доводи органу соціального захисту, суд дійшов висновку про неповне виконання ним судового рішення, однак, ухвалою від 12.09.2025 року прийняв звіт у виконаній частині та встановив новий та більш тривалий строк для подання звіту щодо виконання судового рішення - протягом трьох місяців з дня отримання суб'єктом владних повноважень зазначеної ухвали.
11.12.2025 року судом отримано від Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області (далі - Управління) новий звіт від 10.12.2025 року про виконання судового рішення у цій справі.
Поданий Управлінням звіт від 10.12.2025 року відповідає вимогам частин 2, 3 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) і поданий у встановлений судом строк.
Від стягувача заперечень щодо поданого звіту не надходило, хоча копію звіту було боржником на адресу стягувача.
Відповідно до частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на наведені положення норм права, суд вважає за можливе здійснити розгляд поданого відповідачем звіту про виконання судового рішення без повідомлення сторін в порядку письмового провадження.
Як зазначено органом соціального захисту, в частині виплати заборгованості судове рішення залишається невиконаним, оскільки Управління є бюджетною установою та у своїй діяльності керується Бюджетним кодексом України, законом про Державний бюджет на відповідний рік.
Проте, як вказує Управління, паспортом бюджетної програми за КПКВК 2501200 "Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Управлінню не передбачались у 2018-2022 роках, паспортом бюджетної програми за КПКВК 2501530 "Соціальний захист громадян, які потрапили у складні життєві обставини" не передбачалися у 2023-2024 роках, а також не передбачалися у 2025 році видатки на виконання судових рішень згідно з статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За твердженням Управління, воно неодноразово зверталося до Міністерства фінансів України, Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності, народних депутатів України з проханням виділити кошти для виконання судових рішень, на що отримувало відповіді, що бюджетних призначень для забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту населення законами про Державний бюджет на відповідні роки Мінсоцполітики не передбачено, тому відповідні видатки не передбачаються у кошторисах розпорядників бюджетних коштів та відповідних паспортах бюджетних програм.
Крім того, посилаючись на неможливість виконати судове рішення в повному обсязі, Управління зазначило, що ним оскаржено ухвалу суду від 12.09.2025 року в частині встановлення Управлінню нового строку для подання звіту про повне виконання судового рішення.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених Управлінням в основу звіту про виконання судового рішення, дослідивши докази, подані до такого звіту, а також матеріали справи, суд зазначає таке.
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на доводи боржника, викладені як у попередньому звіті, так і у звіті від 10.12.2025 року, суд дійшов висновку, що судове рішення у цій справі не досягає мети, заради якої воно було ухвалене. Подані Управлінням звіти підтверджують лише факт нарахування грошової допомоги, тоді як її виплата фактично не здійснюється протягом тривалого часу.
Водночас, суд враховує об'єктивні обставини, пов'язані з відсутністю законодавчо передбаченого бюджетного фінансування виплат за програмами соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зі зміною з 01.07.2025 року розпорядника бюджетних коштів за програмами соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим Управління втратило повноваження щодо здійснення відповідних виплат.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про необхідність прийняття поданого звіту.
Одночасно суд звертає увагу стягувача у цій справі про наявність підстав для застосування інших процесуальних механізмів, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області про часткове виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/206/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя Н.М. Майстренко