24 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/12507/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо безпідставного зменшення в довідці про грошове забезпечення від 25.12.2024 вих. №10/17996 станом на 01.02.2023 відсоткового розміру премії з 395% до 153%;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області нову (виправлену) довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 в якій зазначити розмір премії 395% згідно наказу Міністра оборони України №260 від 07.06.2018 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" з урахуванням внесених до нього змін і окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 вих. №2683/з (Додаток5);
- залишити без змін розміри інших складових грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 25.12.2024 вих. №10/17996, виданій на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/16336/24 від 08.11.2024 (набрало законної сили 10.12.2024) та ухвали про внесення виправлень у судове рішення у справі 240/16336/24 від 20.11.2024 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017;
- виправлену довідку надіслати до ГУ ПФУ в Житомирській області, а копію надіслати на електронну або поштову адресу позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На думку позивача, відповідачем вчинено протиправні дії, які полягають у зменшенні у довідці станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 у справі №240/16336/24 щодо відсоткового розміру щомісячної премії до 153%. Позивач не згодний зі складовими грошового забезпечення зазначеними у цій довідці, а саме із розміром премії, вважаючи належним відсотковим розміром премії 395%, оскільки його посада, з якої він звільнився на пенсію, відповідала 20 тарифному розряду, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
23.05.2025 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначає, що посаду військовослужбовця не можна вважати відповідною, після встановлення розміру посадового окладу іншого (за рішенням суду), ніж того що діє в Збройних Силах України, оскільки відповідно до п.6 Порядку №45 відповідною вважається посада, яка за кваліфікаційними характеристиками не може перевищувати розмір грошового забезпечення визначений за відповідною посадою прирівнюється до посади, з якої особа звільнена. Зазначає, що загальний розмір грошового забезпечення за рішенням суду не може перевищувати розмір грошового забезпечення визначений за відповідною посадою діючих військовослужбовців на відповідну дату. Звертає увагу, що згідно з рішенням Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з для 20 тарифного розряду встановлено премію 153% станом на 01.01.2023 (Додаток №1). Крім того, відповідачем у відзиві зазначено про пропуск позивачем строку звернення до суду з цим позовом.
02.06.2025 на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив вх. №44833/25, в якій позивач проти доводів відзиву заперечує, позовні вимоги повністю підтримує та просить задовольнити, з підстав, що викладені у позовній заяві та цій відповіді на відзив.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Щодо викладених доводів представника відповідача у відзиві про пропуск позивачем строку звернення до суду з даним позовом, суд зазначає, що відповідачем, в порушення положень статей 166, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, клопотання про залишення позовної заяви без розгляду не викладено окремим письмовим документом із дотриманням вимог, визначених статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд звертає увагу, що відповідно до частини 2 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті.
Частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Представник відповідача до початку розгляду справи по суті оформленого належним чином та викладеного окремим письмовим документом клопотання про залишення позовної заяви без розгляду не подавав. Із клопотанням в порядку статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України про поновлення процесуального строку для подання клопотання про залишення позовної заяви без розгляду представник відповідача також не звертався.
Викладення у відзиві на адміністративний позов заяв та клопотань не передбачено чинними нормами процесуального законодавства та суперечить статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Також, суд звертає увагу відповідача на ту обставину, що згідно висновків Верховного Суду у постанові від 12.12.2023 у справі №380/1907/23 до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ та членам їх сімей, не підлягає застосуванню встановлений ч.2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 у справі №240/16336/24 позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирський області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, положень Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, а також відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.11.2024 виправлено у рішенні Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/16336/24 допущену описку, а саме зазначено дату, станом на яку має бути розрахований розмір грошового забезпечення у довідці «01.02.2023» та дату, з якої необхідно провести перерахунок пенсії «з 01.03.2023». Абзаци 2 та 3 резолютивної частини рішення суду від 08.11.2024 викладено у наступній редакції: "визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирський області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2023 для здійснення перерахунку пенсії з 01.03.2023.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2023 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, а також відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.03.2023."
07.01.2025 позивачу надіслано виконавчий лист.
На виконання цього судового рішення відповідачем складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку від 25.12.2024, складену в особовій справі №ХЗ 70095 про розмір грошового забезпечення станом на 01.02.2023 для перерахунку пенсії, відповідно до якої грошове забезпечення становить 33250,35 грн, у т.ч.: посадовий оклад 6870,00 грн, оклад за військовим званням 2040,00 грн, надбавка за вислугу років 50% 4455,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (НВОВЗ) 65% - 8687,25 грн, надбавка за таємність 10% - 687,00 грн та премія 153% - 10511,10 грн (на звороті а.с.11).
Вважаючи дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру премії до 153% протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.5 ст.17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
За змістом ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців є приписи ч.3 ст.43 та ч.4 ст.63 Закону №2262-XII.
За правилами ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Крім того, ч.18 зазначеної норми передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч.1, 2, 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Аналіз наведених вище норм права у системному взаємозв'язку свідчить, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, установлених на підставі рішення Кабінету Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Статтею 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) унормовано, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (абзац другий ч.4 ст.9 Закону №2011-XII).
Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.
Такий висновок узгоджується з позицією Верховного Суду, сформованою, зокрема, у постанові від 26.07.2023 у справі № 380/16010/21.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018, п.1 якої затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Пунктом 2 Постанови №704 регламентовано, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (п.3 Постанови №704).
Згідно з п.5 Постанови №704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Із системного аналізу приписів Постанови №704 суд дійшов висновку, що вона не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати надбавки за особливості проходження служби особовим складом та премії.
Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових щомісячних видів грошового зобов'язання, які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення. При цьому встановлення граничного розміру свідчить про те, що відповідний вид певної складової грошового забезпечення має мінімальні та максимальні кількісні показники, які можуть варіюватися, тобто не є сталими величинами.
Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260), який розроблено, зокрема відповідно до постанови №704.
Пунктом 2 розділу I Порядку №260 унормовано, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду); премія.
За змістом п.3 розділу I Порядку №260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Згідно з п.4 розділу I Порядку №260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.
Грошове забезпечення виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі військової частини на грошове забезпечення військовослужбовців (п.8 розділу I Порядку №260).
Правові засади виплати надбавки за особливості проходження служби визначені у розділі VI Порядку №260.
За правилами п.1, 2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.
Виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки (п.5 розділу VІ Порядку №260).
З приписів розділу VІ Порядку №260 суд висновує, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та може визначатися від 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та не може перевищувати 65% його розміру (окладу).
Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця залежать від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на відповідний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Розділом ХVІ Порядку №260 передбачено преміювання військовослужбовців. Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу ХVІ Порядку №260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби. Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Отже, на підставі положень Постанови №704 та Порядку №260, Міністр оборони України має право встановлювати розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби. Проте такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.
Телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 01.02.2023 №2683/з доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2023 році з 01.02.2023 встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; а також премію у розмірах згідно з додатком 2, в залежності від тарифного розряду.
Згідно з Порядком №260, що визначає порядок виплати грошового забезпечення, розмір премії позивача обраховується відповідно 20 тарифного розряду військовослужбовця (третьої особи) згідно додатку 2 до Окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 вих. №2683/з (Додаток 5).
Отже, станом на 01.02.2023: розмір премії визначений згідно 20 тарифного розряду військовослужбовця (третьої особи) - 395% (Додаток 2 до вимог Окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 вих. №2683/з).
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), згідно із п.1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Оскільки Кабінет Міністрів України у вказаній вище постанові делегував право визначати розміри посадових окладів, надбавок за особливості проходження служби військовослужбовцям та здійснювати преміювання військовослужбовців, зокрема Міністру оборони України, то наказ останнього є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку з тим, що змінює розмір складових грошового забезпечення цих осіб.
Розпорядженням Міністра оборони України до всіх військових частин та установ було направлено окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 вих. №2683/з, відповідно до якого військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту України було встановлено премії у розмірах, визначених відповідно тарифному розряду в додатках до наведеного особливого доручення на 2023 рік.
Таким чином у ІНФОРМАЦІЯ_3 не було правових підстав станом на 01.02.2023 зменшувати відсотковий розмір премії позивача, оскільки вона вже була призначена і є чинною на момент виникнення права на перерахунок пенсії за посадою, яку позивач обіймав перед звільненням, що відповідає 20 тарифному розряду, причому відповідач не заперечує приналежність посади позивача з якої він був звільнений на пенсію до 20 тарифного розряду.
Як вбачається з матеріалів розглядуваної справи, позивач оскаржує визначений відповідачем розмір премії, що на його переконання, не відповідає розмірам, встановленим дорученням Міністра оборони України, яке доведене до відома відповідача телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 01.02.2023 №2683/з.
Так, у виданій позивачу довідці від 25.12.2024 відповідач застосував відсотковий розмір премії 153%.
Суд установив, що окремим дорученням Міністра оборони України, доведеного телеграмою від 01.02.2023 №2683/з, за прирівняною посадою, яку обіймав ОСОБА_1 на час призначення пенсії станом на 01.02.2023 виплачувалась надбавка за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання.
Крім того, суд звертає увагу, що ОСОБА_1 обіймав посаду, яка відповідає 20 тарифному розряду, що не заперечується відповідачем, та для якої Додатком №2 до рішення Міністра оборони України встановлено премію у розмірі 395% посадового окладу. Тому вимоги позивача про зазначення у довідці від 25.12.2024 розміру премії 395%, оскільки така встановлена з 01.02.2023, є правомірними та такими, що підлягають до задоволення, оскільки довідка від 25.12.2024 видана про грошове забезпечення станом на 01.02.2023 (на звороті а.с.11).
Суд наголошує, що інших рішень, якими встановлено у 2023 році надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, зокрема, у розмірах, вказаних відповідачем у спірній довідці, Міністр оборони України не приймав.
Стосовно доводів відповідача на те, що окреме доручення не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням у ній премії у розмірі 395%, суд звертає увагу на те, що у зразковій справі №380/19324/23 Верховний Суд виснував, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.
Тому такі доводи відповідача суд вважає необґрунтованими.
Суд звертає увагу, що під час видачі на виконання рішення суду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка призначена відповідно до Закону №2262-ХІІ, суб'єкт владних повноважень, уповноважений здійснити видачу такої довідки, зобов'язаний враховувати, що такі складові грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовими грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України, оскільки останні не є постійними, а тому їх розміри визначаються розпорядчим актом Міністра оборони України в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.
Такий висновок релевантний правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 12.06.2024 у справі №380/9974/23.
З урахуванням проведеного аналізу норм чинного законодавства України та враховуючи позицію Верховного Суду, викладену у зразковій справі №380/19324/23, суд дійшов висновку, що у спірній довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.02.2023 відповідачу необхідно було зазначити премію у розмірі, визначеному згідно з рішенням Міністерства Оборони України (Додаток 2) від 01.02.2023 №2683/з.
Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи поведінку відповідача стосовно зменшення в довідці від 25.12.2024 вих. №10/17996 (станом на 01.02.2023) відсоткового значення такої складової грошового забезпечення, як премія, тобто зазначення її у розмірі, який не відповідає встановленому рішенням (дорученням) Міністра оборони України (Додаток 2), доведеного до відома телеграмою від 01.02.2023 №2683/з, суд виснував, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тому такі дії суд визнає протиправними, а позовні вимоги в цій частині обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідач жодними належними та допустимими доказами не довів правомірність дій щодо зменшення відсоткового значення розміру премії у довідці про розмір грошового забезпечення від 25.12.2024 вих. №10/17996, складеної на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 у справі №240/16336/24. Доводи відповідача спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та правовою позицією Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23. Тому такі міркування суд до уваги не бере.
Відповідно до п.10 ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
З огляду на викладене вище, враховуючи спосіб захисту, обраний Верховним Судом у зразковій справі №380/19324/23, з метою поновлення порушеного права позивача суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню в наступній редакції: визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення у довідці від 25.12.2024, складеної на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 у справі №240/16336/24, за особовою справою №ХЗ 70095 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2023 зменшеного розміру премії 153%; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову (виправлену) довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.02.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XIІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у якій на підставі Постанови №704, згідно наказу Міністра оборони України №260 від 07.06.2018 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" з урахуванням внесених до нього змін і окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 вих. №2683/з (Додаток5) вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії 395% посадового окладу, для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023.
Відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору та не поніс судових витрат, у зв'язку з чим суд не стягує судові витрати із відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 72, 77, 139, 143, 243-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення у довідці від 25.12.2024 (вих. №10/17996), складеної на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 у справі №240/16336/24, за особовою справою №ХЗ 70095 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2023 зменшеного розміру премії 153%.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову (виправлену) довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XIІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у якій на підставі Постанови №704, згідно наказу Міністра оборони України №260 від 07.06.2018 "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" з урахуванням окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 вих. №2683/з, у якій вказати розмір премії 395%, інших складових довідки без змін, для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін
24.12.25