23 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/17912/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши в письмовому провадженні заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
01.12.2025 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 , від імені якого діє представник Савицький Р.Є., про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 240/17912/24.
Заява обґрунтована тим, що згідно інформації листа Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 17.11.2025 року пенсійним органом нараховано на виконання рішення суду у цій справі 259719,92 грн., однак, як стверджує представник заявника, зазначені кошти досі не виплачені.
Просить змінити спосіб і порядок виконання рішення суду від 29.01.2025 року в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії позивачу, починаючи з 01.04.2019 року, встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення, а саме: стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь позивача різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії у сумі 259719,92 грн.
Розгляд заяви було призначено на 17.12.2025 року о 09:30 год.
Однак, в зв'язку з перебуванням судді на лікарняному з 15.12.2025 по 19.12.2025 року судове засідання для розгляду заяви перенесено на 23.12.2025 року о 09:00.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало заперечення на подану заяву, зазначивши, що на виконання судового рішення у цій справі нараховано доплату в сумі 259907,27 грн., однак, станом на 01.12.2025 року залишок заборгованості по судовому рішенню становить 259532,57грн., з врахуванням виплачених коштів в сумі 374,70 грн. Решта заборгованості, за твердженням представника пенсійного органу, буде сплачена по мірі надходження бюджетного фінансування.
В судове засідання учасники справи не прибули, про дату, хоча час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просило здійснювати розгляд заяви без участі його представника.
Дослідивши доводи поданої заяви, наявні матеріали справи, суд дійшов висновку про таке.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі № 240/17912/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволено. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні ОСОБА_1 перерахунку з 01.04.2019 його пенсії з урахуванням складових, встановлених довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.06.2024 за особовою справою № ХЗ59248 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.04.2019 його пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.06.2024 за особовою справою № ХЗ59248, з урахуванням проведених виплат.
02.12.2025 року видано виконавчий лист № 42138 2025 р. на виконання судового рішення.
Як вбачається з інформації з доданого до поданої заяви листа Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 17.11.2025 року, на виконання судового рішення у цій справі ОСОБА_1 нараховано 259907,27 грн., виплачено за минулий час 187,35 грн., залишок заборгованості становить 259719,92 грн. Повідомлено позивача про те, що виплата суми, зокрема, за вказаним рішенням буде проводитись у порядку, визначеному постановою КМУ від 14.07.2025 року № 821 "Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судового рішення".
Водночас, докази виплати нарахованої заявнику суми в повному обсязі у матеріалах цієї справи відсутні.
Згідно інформації, наданої пенсійним органом, на виконання судового рішення у цій справі позивачу нараховано доплату в сумі 259907,27 грн., однак, станом на 01.12.2025 року залишок заборгованості по судовому рішенню становить 259532,57 грн., з врахуванням виплачених коштів в сумі 374,70 грн.
Розглядаючи подану заяву, суд керується такими приписами нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
За змістом частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
В силу приписів частини 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленому раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати це рішення по суті.
Статтею 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 р. №3-рп/2003).
При цьому, під ефективним способом слід розуміти такий спосіб, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Враховуючи наведене, беручи до уваги імперативні приписи частини третьої статті 378 КАС України, суд дійшов висновку про наявність достатніх фактичних та юридичних підстав для зміни способу і порядку виконання судового рішення у даній справі
Водночас, слід зауважити, що згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ "Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Приписами пункту 4 "Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року за №28-2, передбачено, що Головне управління, відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" тощо.
Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду. Бюджет Фонду затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Інших фінансових можливостей для здійснення виплат, крім зазначених, Головне управління не має.
Поряд з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 року № 821 затверджено "Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень".
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2025 року №1152 «Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік».
Бюджет враховує видатки на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що розподілені за джерелами їх виплати (фінансування).
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за відповідною бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Оскільки у Головного управління відсутня можливість самостійно формувати бюджет та виділяти кошти із державного бюджету на фінансування пенсій, покладені судом зобов'язання на відповідача можуть бути виконані в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за відповідною бюджетною програмою.
З огляду на зазначене вище, заява підлягає задоволенню частково шляхом зміни способу і порядку виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі № 240/17912/24 на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 різниці між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії в розмірі 259532,57 грн. в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України за відповідною бюджетною програмою.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення задовольнити частково.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 року у справі у справі № 240/17912/24 із:
"Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.04.2019 його пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.06.2024 за особовою справою № ХЗ59248, з урахуванням проведених виплат"
на:
"Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії в розмірі 259532,57 грн. (двісті п'ятдесят дев'ять тисяч п'ятсот тридцять дві гривні 57 коп.) за рахунок коштів Державного бюджету України в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за відповідною бюджетною програмою.
В задоволенні іншої частини вимог заяви відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Н.М. Майстренко