Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 грудня 2025 року Справа№200/6708/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Біличенко Віталія Олександровича, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про (з урахуванням уточнених позовних вимог):
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23 квітня 2025 року № 9305-7260/Б-02/8-0500/25 про проведення з 1 березня 2025 року перерахунку (індексації) пенсії позивача з застосуванням коефіцієнта збільшення 1.115 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року у розмірі 3764,40 грн (з послідовним застосуванням коефіцієнтів збільшення за 2019-2024 роки у розмірі 1.17 з 1 березня 2019 року, 1.11 з 1 травня 2020 року, 1.11 з 1 березня 2021 року, 1.14 з 1 березня 2022 року, 1.197 з 1 березня 2023 року, 1.0796 з 1 березня 2024 року) замість застосування з 1 березня 2025 року коефіцієнту збільшення у розмірі 1.115 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення пенсії позивача у 2020 році, за три попередні роки - 2017-2019 року у розмірі 7763,17 грн (з урахуванням послідовного застосування коефіцієнтів збільшення за 2021-2024 роки у розмірі 1.11 з 1 березня 2021 року, 1.14 з 1 березня 2022 року, 1.197 з 1 березня 2023 року, 1.0796 з 1 березня 2024 року);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити позивачу перерахунок (індексацію) та виплату пенсії за віком з 1 березня 2025 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії позивачу, тобто за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн, із застосуванням коефіцієнту збільшення 1.115 відповідно до постанови КМУ від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (з урахуванням послідовного застосування коефіцієнтів збільшення за 2021-2024 роки у розмірі: з 1 березня 2021 року - коефіцієнта збільшення 1.11 відповідно до постанови КМУ від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», з 1 березня 2022 року - коефіцієнта збільшення 1.14 відповідно до постанови КМУ від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з 1 березня 2023 року - коефіцієнта збільшення 1.197 відповідно до постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з 1 березня 2024 року - коефіцієнта збільшення 1.0796 відповідно до постанови КМУ від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»), із врахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 9 вересня 2025 року позовна заява залишена без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
12 вересня 2025 року до суду на виконання ухвали від 9 вересня 2025 року надійшла уточнена позовна заява.
Ухвалою суду від 17 вересня 2025 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву та докази на підтвердження зазначеного у відзиві; зобов'язано відповідача надати суду додаткові докази по справі.
30 вересня 2025 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позов та додаткові докази по справі.
2 жовтня 2025 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11 липня 2020 року,
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону 1058-IV щороку з 1 березня передбачено перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, встановлено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-ІV та п. 3 Порядку № 124 її пенсія підлягала перерахунку з 1 березня 2019 року, з 1 травня 2020 року, з 1 березня 2021 року, з 1 березня 2022 року, з 1 березня 2023 року та з 1 березня 2024 року.
27 березня 2025 року позивач через вебпортал Пенсійного фонду звернулась зі скаргою, в якій просила здійснити з 1 березня 2025 року перерахунок (індексацію) пенсії з застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1.115 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії у 2020 році за 2017- 2019 роки у розмірі 7 763,17 грн (з врахуванням коефіцієнтів збільшення 1.11, 1.14, 1.197 та 1.0796).
Рішенням від 23 квітня 2025 року за № 9305-7260/Б-02/8-0500/25 відповідач повідомив позивачу, що з 1 березня 2025 року проведено перерахунок (індексацію) пенсії з застосуванням коефіцієнта збільшення 1.115 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року у розмірі 3764,40 грн згідно з п. 5 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, з послідовним застосуванням коефіцієнтів збільшення за 2019-2024 роки у розмірі 1.17 з 1 березня 2019 року, 1.11 з 1 травня 2020 року, 1.11 з 1 березня 2021 року, 1.14 з 1 березня 2022 року, 1.197 з 1 березня 2023 року, 1.0796 з 1 березня 2024 року. Крім цього, відповідач повідомив, що у 2022-2024 роках замість проведення перерахунку (індексації) пенсії позивача з застосуванням коефіцієнтів збільшення згідно відповідних постанов Кабінету Міністрів України (від 16 лютого 2022 року № 118, від 24 лютого 2023 року № 168, від 23 лютого 2024 року № 185) до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача у 2020 році у розмірі 7 763,17 грн, до пенсії були призначені щомісячні доплати у розмірі 100 грн або 135 грн, які переглядаються при подальших перерахунках.
Згідно із протоколами перерахунку та розрахунками заробітку для обчислення пенсії під час призначення позивачу пенсії у 2020 році та до проведення перерахунку пенсії у зв'язку з її індексацією з 1 березня 2024 року відповідач визначав розмір її пенсії із застосуванням показника середньомісячного заробітку, з якого обчислено пенсію, який в свою чергу обчислювався із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії за 2017-2019 роки - 7 763,17 грн.
На переконання позивача їй протиправно не проведено перерахунок (індексацію) пенсії з 1 березня 2025 року з урахуванням коефіцієнтів 1.11 х 1.14 х 1.197 х 1.0796 х 1.115 до показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення пенсії позивача, - 7 763,17 грн (а.с. 31-38).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем позовних вимог, обґрунтовуючи це наступним.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 11 липня 2020 року як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV та при призначенні пенсії згідно ст. 40 зазначеного закону було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки, тобто за 2017-2019 роки в розмірі 7 763,17 грн.
Відповідно до даних електронної пенсійної справи позивача з 1 березня 2021 року перерахунок пенсії не проводився, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, при призначенні пенсії за віком 7 763,17 грн перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в 2021 році - 5 426,60 грн.
З 1 березня 2022 року здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку встановлено доплату «Надбавка на індексацію з 1 березня 2022 року» в сумі 135,00 грн, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні заявниці при призначенні пенсії за віком 7 763,17 грн перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в України, який враховується для обчислення пенсії в 2022 році - 6 186,32 грн.
З 1 березня 2023 року здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку встановлено доплату «Надбавка на індексації з 1 березня 2023 року» в сумі 100,00 грн та збережено доплату «Надбавка на індексацію з 1 березня 2022 року» в сумі 135,00 грн, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні заявниці при призначенні пенсії за віком 7 763,17 грн перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в 2023 році - 7 405,03 грн.
З 1 березня 2024 року здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в 2023 році 7 405,03 грн збільшено на коефіцієнт 1.0796 та склав 7 994,47 грн, встановлено доплату «Доплата до 100 грн індексації 1 березня 2024 року» в сумі 100 грн та збережено доплату «Надбавка на індексації з 1 березня 2023 року» в сумі 24,97 грн.
З 1 березня 2025 року здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні 7 994,47 грн збільшено на коефіцієнт 1.115 та склав 8 913,83 грн.
Таким чином, відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу з 1 березня 2025 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2017-2019 роки в розмірі 7 763,17 грн із застосуванням коефіцієнту збільшення 1.115, з урахуванням послідовного застосування коефіцієнтів збільшення за 2021-2024 роках (1.11, 1.14, 1.197, 1.0796), так як це суперечить чинному законодавству.
Стосовно посилань позивача на рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23 квітня 2025 року № 9305-7260/Б-02/8-0500/25 відповідач зазначив, що в матеріалах пенсійної справи відсутнє подібне рішення, в той же час Головним управлінням на звернення позивача було направлено лист-повідомлення від 23 квітня 2025 року за № 9305-7260/Б-02/8-0500/25, який не є рішенням.
Також зазначено, що із заявою про перерахунок пенсії із зазначеного питання ОСОБА_1 до Головного управління не зверталась, відповідно, рішення щодо відмови в перерахунку пенсії не виносилось.
Відповідач стверджує, що ним не порушено вимог чинного законодавства, тому просить суд відмовити позивачу у задоволенні її позовних вимог (а.с. 50-53).
У відповіді на відзив позивач зазначає, що відповідач намагається представити відмову у перерахунку (індексації) пенсії як «лист-повідомлення, а не рішення», але це рішення було надано на скаргу позивача з вимогою «провести індексацію пенсії належним чином у суворій відповідності до Конституції України, до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, до висновків і позиції Верховного Суду у питанні застосування для цілей індексації пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії конкретного пенсіонера залежно від року його звернення за оформленням пенсії, з застосуванням коефіцієнтів збільшення за 2021- 2025 роки», проте правове значення має зміст документа, а не його назва, якщо лист містить офіційну відмову у проведенні перерахунку (індексації) пенсії належним чином, він є рішенням суб'єкта владних повноважень, що підлягає оскарженню.
Посилання відповідача на лист-повідомлення від 23 квітня 2025 року як на «інформативний документ» лише підтверджує, що відповідач був обізнаний про суть вимог позивача, але умисно не виконав свій прямий обов'язок щодо перерахунку (індексації) пенсії.
Також твердження відповідача, що оскільки рішення про відмову не виносилось, то спір відсутній, є помилковим з огляду на те, що фактично не було проведено належний перерахунок (індексацію) пенсії за вказані періоди, що підтверджується відсутністю відповідних виплат та необхідністю зверненням до суду, а невиконання відповідачем свого прямого обов'язку є протиправними діями, які прямо порушують право позивача на належний рівень пенсійного забезпечення та створює спір про право, який підлягає вирішенню в суді (а.с. 89-91).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), є громадянкою України згідно із паспортом серії НОМЕР_1 від 20 червня 2001 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (а.с. 11-13).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 54).
Як вбачається з рішення ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 16.02.2023 16:17) № 050750001315 «про перерахунок пенсії», позивачу на підставі рішення суду по справі № 200/700/22 від 25 серпня 2022 року з 11 липня 2020 року призначено пенсію за віком; середньомісячний заробіток - 16519.48000; розмір пенсії за віком (ст.27) (16519,48 * 0,34833); - 5 754,23 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 4 років) - 68,48 грн; підвищення ст. 29 ч. 3 (22,5%) - 1 294,70 грн; загальний розмір пенсії - 7 117,41 грн, розмір пенсії з надбавками - 7 117,41 грн; […] (а.с. 63-64).
Відповідно до протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп призначення»):
Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 34 роки 10 місяців 9 днів (418 м);
Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 15 років 3 місяці 15 днів (183 м);
Дата вводу заробітку - 11 вересня 2020 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017 - 2019 роки) - 7 763,17 грн;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 грудня 2015 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2015 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 478.08341 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 434.31041 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 246 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 41 (межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 205 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.94343 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 204.10000 (205 - 1 + 3 / 30);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.12793 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 16519.48000 (а.с. 65-67).
Рішення (розпорядження) про проведення індексації призначеної позивачу пенсії з 1 березня 2021 року матеріали справи не містять.
За поясненням відповідача з 1 березня 2021 року перерахунок пенсії позивача не проводився, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні заявниці при призначенні пенсії за віком 7763,17 грн перевищив суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в 2021 році - 5426,60 грн (3764,40 * 1,17 * 1.11 * 1.11) (а.с. 50-53).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 16.02.2023 16:20) з 1 березня 2022 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий). Індексація заробітку»), за наслідком якого позивачу встановлено «надбавку 135 грн на індексації 1 березня 2022 року» - 135,00 грн. У рішенні зазначено: середньомісячний заробіток - 16519.48000; […] доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 4 років) - 77,36; […] загальний розмір пенсії - 7 126,29 грн, «надбавка 135 грн на індексації 1 березня 2022 року» - 135,00 грн; розмір пенсії з надбавками - 7 261,29 грн; […] (а.с. 68).
За поясненням відповідача з 1 березня 2022 року перерахунок пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії позивача, не здійснювався, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні заявниці при призначенні пенсії за віком 7763,17 грн перевищив суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в 2022 році - 6186,32 грн (3 764,40 * 1,17 * 1.11 * 1.11 * 1.14) (а.с. 50-53).
Не здійснення відповідачем з 1 березня 2022 року перерахунку пенсії, передбаченого ст. 42 Закону № 1058-IV, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії позивача підтверджується протоколом розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп 03.2022») (а.с. 65-67).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 25.02.2023 19:49) з 1 березня 2023 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)»); за наслідком якого позивачу встановлено «надбавку 100 грн на індексації 1 березня 2023 року» - 100,00 грн. У рішенні зазначено: середньомісячний заробіток - 16519.48000; […] загальний розмір пенсії - 7 132,65 грн, «надбавка 135 грн на індексації 1 березня 2022 року» - 135,00 грн; «надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2023 року» - 100,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2023 року; розмір пенсії з надбавками - 7 367,65 грн (а.с. 72).
За поясненням відповідача з 1 березня 2023 року перерахунок пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії позивача, не здійснювався, оскільки показник середньої заробітної плати при призначенні позивачу пенсії за віком (7 763,17 грн) перевищив суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії в 2023 році - 7 405,03 грн (3764,40 * 1,17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197) (а.с. 50-53).
Не здійснення відповідачем з 1 березня 2023 року перерахунку пенсії, передбаченого ст. 42 Закону № 1058-IV, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який враховується для обчислення пенсії позивача підтверджується протоколом розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп 03.2023») (а.с. 73-75).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 27.02.2024 23:08) з 1 березня 2024 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий)»); за наслідком якого середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав 17011.67000; […] загальний розмір пенсії - 7 353,40 грн; «надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2023 року» - 24,97 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2024 року; розмір пенсії з надбавками - 7 378,37 грн (а.с. 81).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 24.04.2024 17:37) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)»; за наслідком якого позивачу встановлено «надбавку 100 грн на індексації 1 березня 2024 року» - 100,00 грн. У рішенні зазначено: середньомісячний заробіток - 17011.67000; […] загальний розмір пенсії - 7 342,68 грн, «надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2023 року» - 24,97 грн; «надбавка 100 грн на індексації 1 березня 2024 року» - 100,00 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2024 року; розмір пенсії з надбавками - 7 467,65 грн (а.с. 76).
Відповідно до протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп 03.2024»):
Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 34 роки 10 місяців 9 днів (418 м);
Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 15 років 3 місяці 15 днів (183 м);
Дата вводу заробітку - 11 вересня 2020 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017 - 2019 роки) - 3 764,40 грн;
Коєфіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 2.1237025912 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796);
Збільшений на коефіцієнт показник ЗП - 7994,47 грн;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 грудня 2015 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2015 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 478.08341 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 434.31041 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 246 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 41 (межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 205 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.94343 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 204.10000 (205 - 1 + 3 / 30);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.12793 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 17011.67000 (а.с. 77-80).
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області (дата-час розрахунку: 25.02.2025 03:08) здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - «Індексація заробітку (масовий)»; середньомісячний заробіток - 18968.01000; […] розмір пенсії за віком (ст.27) (18968,01 * 0,34833); - 6 607,13 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 4 років) - 94,44 грн; підвищення ст. 29 ч. 3 (22,5%) - 1 486,60 грн; загальний розмір пенсії - 8 188,17 грн, місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2025 року; розмір пенсії з надбавками - 8 188,17 (а.с. 82).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп 03.2025»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:
Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 34 роки 10 місяців 9 днів (418 м);
Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 15 років 3 місяці 15 днів (183 м);
Дата вводу заробітку - 11 вересня 2020 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2017 - 2019 роки) - 3 764,40 грн;
Коєфіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 2.367928 (1.17 * 1.11 * 1.11 * 1.14 * 1.197 * 1.0796 * 1. 115);
Збільшений на коефіцієнт показник ЗП - 8913,83 грн;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 грудня 2015 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 грудня 2015 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 478.08341 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 434.31041 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 246 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 41 (межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 205 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.94343 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 204.10000 (205 - 1 + 3 / 30);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.12793 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 18968.01000 (а.с. 83-86).
Отже, у 2024 та 2025 роках відповідачем здійснювалась індексація призначеної позивачу пенсії шляхом збільшення на відповідні коефіцієнти показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки (3 764,40 грн).
27 березня 2025 року позивач звернулась до ГУ ПФУ в Донецькій області через вебпортал Пенсійного фонду зі скаргою (вих. № ВЕБ-05001-Ф-С-25-056727, зареєстрована за № 7260/Б-0500-2), в якій зазначила, що призначена їй пенсії по її заяві від 11 вересня 2020 року не індексувалась у 2021-2024 роках, а при проведенні індексації з 1 березня 2025 року належний коефіцієнт (1.115) був застосований до показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки (3764,40 грн) замість показника середньої заробітної плати, який був врахований при призначенні позивачу пенсії, за 2017- 2019 роки у розмірі 7 763,17 грн.
У скарзі позивач вимагала здійснити перерахунок (індексацію) призначеної їй пенсії з 1 березня 2021 року із послідовним застосуванням коефіцієнтів збільшення 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення її пенсії у 2020 році за 2017- 2019 роки у розмірі 7 763,17 грн (а.с. 19).
Листом від 23 квітня 2025 року (вих. № 9305-7260/Б-02/8-0500/25) ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило позивачу наступне.
Для розрахунку пенсії позивача враховано заробітна плата за період з 1 червня 1994 року по 30 вересня 2000 року та з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2015 року, як визначено ст. 40 Закону № 1058, середньомісячний розмір пенсії складає 16 519,48 грн (7763.17 грн - показник середньої заробітної плати за 2017-2019 роки х 2,12793 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Частиною 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
У 2021 році показник середньої заробітної плати, який враховується при обчисленні пенсії становить 5 426,60 грн, у 2022 році показник середньої заробітної плати, який враховується при обчисленні пенсії становить 6 186,32 грн, у 2023 році - 7 405,03 грн, що менше показника середньої заробітної плати, який застосований при розрахунку пенсії (7 763,17 грн), у зв'язку із чим відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 та від 24 лютого 2023 року № 168 пенсії позивача індексації у 2022 - 2023 роках не підлягала індексації, позивачу було встановлено щомісячні доплати з 1 березня 2022 року та 1 березня 2023 року, які переглядаються при подальших перерахунках.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 з 1 березня 2024 року заробітна плата перерахована у зв'язку з індексацією, показник середньої заробітної плати, який враховується при обчисленні пенсії у 2024 році, становить 7 994,47 грн, у зв'язку із чим позивачу було встановлено щомісячну доплату до пенсії з 1 березня 2024 року у розмірі 100,00 грн, яка переглядається при подальших перерахунках. Розрахунок пенсії з 1 березня 2024 року: розмір пенсії за віком (ст.27) (17011.67 х 0,34833) - 5 925,68 грн; доплата за понаднормативний стаж (за 4 роки) - 94,44 грн; підвищення ст.29 ч.3 (22.5%) - 1 333,28 грн; надбавка на індексації 1 березня 2023 року - 24,97 грн; надбавка на індексації 1 березня 2024 року - 100,00 грн; розмір пенсії з надбавками - 7 478,37 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 з 1 березня 2025 року проводився перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115, і таким чином заробіток для обчислення пенсії складає - 8 913,83 грн, середньомісячна заробітна плата для обчислення пенсії з 1 березня 2025 року складає 18 968,01 грн (8 913,83 грн (7 994,47 грн х 1.115). Розмір пенсії з 1 березня 2025 року складає - 8 188.17 грн: розмір пенсії за віком (ст.27) (18 968,01 грн х 0.34833) - 6 607.13 грн; доплата за понаднормативний стаж (4 роки) - 94,44 грн; підвищення ст.29 ч.3 (22.5%) - 1 486,60 грн (а.с. 20, 62).
Не погодившись із відповіддю відповідача на її скаргу 27 березня 2025 року, вважаючи цю відповідь рішенням про відмову у проведенні належної індексації призначеної їй пенсії, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).
За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282-ХІІ, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282-ХІІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Частиною 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 2 ч. 2ст. 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV).
З аналізу положень абз. 1 ч. 2ст. 42 Закону № 1058-IV слідує, що індексація пенсії проводиться не шляхом безпосереднього збільшення розміру призначеної пенсії, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч. 2ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону 1058-IV враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837 (про що зазначено у п. 1.1 цього Порядку) (далі - Порядок № 4-4).
Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 цей Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць (для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи) та за рік (для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону).
Постановою Кабінет Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Постанова № 124) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Пунктом 2 Постанови № 124 установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 124 передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня (включно) року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:
ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де:
Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Відповідно до п. 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку (абз. 1). Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абз. 2).
Відповідно до п. 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена ст. 25 Закону № 1058-IV на дату проведення перерахунку. Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
1 квітня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі - Постанова № 251).
Відповідно до п. 2 зазначеної постанови:
у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
22 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова № 127), пунктом 1 якої передбачено, що у 2021 році:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.11;
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абз. 2 цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону, не досягає 2200 грн, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.
16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 «Про індексацію пенсій за заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), згідно з п. 1 якої з 1 березня 2022 року:
перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.14;
у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
При цьому п. 4 Постанови № 118 установлена з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 135 грн, яка виплачується додатково до встановленої п. 2 Постанови № 127 щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 3 листопада 2022 року № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710-IX) на 2023 рік зупинено дію Закону № 1282-XII. При цьому пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX встановлено, що у 2023 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
На виконання п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), відповідно до п. 1 якої з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.197.
При цьому п. 6 Постанови № 168 встановлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV, за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком № 124, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127 та п. 4 Постанови № 118, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України від 9 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (далі - Закон № 3460-ІХ) у 2024 році ч. 2 та абз. 5 ч. 4 ст. 42, третє речення абз. 1 п. 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV […] застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185), пунктом 1 якої передбачено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.0796.
При цьому пп. 6 п. 2 Постанови № 185 визначено, що до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, які надійшли до 31 грудня 2023 року включено, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком № 124, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених п. 2 Постанови № 127, п. 4 Постанови № 118 та п. 6 Постанови № 168, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
25 лютого 2025 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209), пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115.
Підпунктом 6 ч. 2 цієї Постанови визначено, що з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1.0575;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1.046;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1.0345;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1.023.
Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», і підпунктом 6 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Верховний Суд у постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, предметом розгляду у якій були аналогічні правовідносини, встановив, що положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку № 124).
Верховний Суд вказав, що з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами під час проведення індексації пенсії повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення. Відповідні постанови Кабінету Міністрів України № 127, № 118, № 168 та Порядок № 124 підлягає застосуванню лише в частині, що не суперечить положенням Закону № 1058-IV.
При цьому Верховний Суд зазначив, що починаючи з 2020 року застосування при проведенні індексації пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124 є протиправним.
16 квітня 2025 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову у справі № 200/5836/24, в якій навів наступні висновки щодо застосування ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV під час здійснення індексації пенсій та визначення показника середньої заробітної плати для її проведення:
положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку) (п. 83);
при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 (п. 94);
Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV (п. 95);
з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV положень п. 5 Порядку № 124, є протиправним (п. 96);
абз. 1 в сукупності з абз. 2 п. 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії (п. 97).
судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований (п. 98).
з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатувала, що Управління [відповідач у справі 200/5836/24], здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1.14, 1.197, 1.0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства (п. 99).
Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як встановлено судом, розрахунок пенсії, передбачений ст. 42 Закону № 1058-IV, здійснювався відповідачем протягом 2021-2025 років із застосуванням коефіцієнтів збільшення до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що був визначений на станом на 1 жовтня 2017 року (за 2014-2016 роки) і який становить 3 764,40 грн (збільшений на відповідні коефіцієнти).
Отже, в порушення вимог ст. 42 Закону № 1058-IV під час проведення індексації призначеної позивачеві пенсії пенсійний орган не застосовував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні, тобто показник за 2017-2019 роки, який становить 7 763,17 грн.
Позивач оскаржує відмову відповідача здійснити перерахунок призначеної їй пенсії, передбачений ст. 42 Закону № 1058-IV, яка висловлена у листі від 23 квітня 2025 року (вих. № 9305-7260/Б-02/8-0500/25).
Разом із цим за висновком суду визначально право позивача на отримання пенсії у належному розмірі було порушено діями відповідача при здійсненні індексації пенсії у 2021-2025 роках.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на встановлені фактичні правові обставини та правове регулювання спірних правовідносин, з урахуванням наведених у рішенні висновків Верховного Суду, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області з проведення перерахунку (індексації) призначеної позивачу пенсії, передбаченого ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядком № 125 та відповідними постановами Кабінету Міністрів України впродовж 2021-2025 років, без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2017-2019 роки, який становить 7 763,17 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.1, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115.
Виходячи з приписів ст. 245 КАС України, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2017-2019 роки в розмірі 7 763,17 грн), із застосуванням коефіцієнтів 1.1, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115 починаючи з 1 березня 2025 року та здійснити виплату перерахованої пенсії - з урахуванням раніше виплачених сум.
Таким чином, адміністративний позов позивача підлягає задоволенню в повному обсязі.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з квитанцією про сплату № 4707-3300-6354-1619 від 1 вересня 2025 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Держбюджету України, позивачем за подання позову було сплачено судовий збір у розмірі 1 211,20 грн (а.с. 23, 27).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Беручи до уваги приписи ст. 139 КАС України та висновок суду про задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати останньої зі сплати судового збору в розмірі 1 211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 72-78, 90, 94, 139, 245, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведенні індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124, та відповідних постанов Кабінету Міністрів України впродовж 2021-2025 років без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, тобто показника за 2017-2019 роки, який становить 7 763,17 грн, збільшеного на коефіцієнти 1.1, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести з 1 березня 2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за віком при її призначенні/перерахунку (за 2017-2019 роки в розмірі 7 763,17 грн), на коефіцієнти збільшення 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115, передбачені постановами Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», від 25 лютого 2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна