Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 грудня 2025 року Справа №200/1691/23
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши у порядку письмового провадження звіт про виконання рішення у справі №200/1691/23
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.07.2023 адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано п.7 рішення Міністерства оборони України, оформлене, протоколом № 271 від 18.11.2022 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині призначення ОСОБА_1 - матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок смерті, пов'язаної із захистом Батьківщини, сержанта ОСОБА_3 в розмірі 1/2 частини 15 000 000,00 грн., в сумі 7 500 000,00 грн.
Зобов'язано Міністерство оборони України виплатити ОСОБА_1 - матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок смерті, пов'язаної із захистом Батьківщини, сержанта ОСОБА_3 недоплачену другу частину одноразової грошової допомоги 15 000 000,00 грн, в сумі 7 500 000,00 грн.
17.07.2025 до Донецького окружного адміністративного суду від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №200/1691/23, де останній просить суд: зобов'язати Міністерство оборони України у 10-денний строк з дня отримання ним ухвали суду подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №200/1691/23.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.07.2025 прийнято до розгляду заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, поданої на підставі статті 382 КАС України. Розгляд заяви вирішено проводити у порядку письмового провадження (без повідомлення сторін). Витребувано у відповідача інформацію із документальним підтвердженням щодо виконання/не виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/1691/23.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.07.2025 клопотання представника відповідача про продовження процесуального строку на надання інформації із документальним підтвердженням щодо виконання/ невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №200/1691/23 задоволено.
Продовжено Міністерству оборони України процесуальний строк на подання відповідачем інформації із документальним підтвердженням щодо виконання/ невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №200/1691/23 на 20 (двадцять) календарних днів з дати постановлення цієї ухвали.
Продовжено строк розгляду заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №200/1691/23 до отримання від Міністерства оборони України доказів, визначених ухвалою суду від 21.07.2025.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.08.2025 зобов'язано Міністерство оборони України подати до Донецького окружного адміністративного суду у тридцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/1691/23.
Відповідачем поданий звіт, де зазначено, що Міністерство оборони України вживає всіх необхідних та передбачених законодавством заходів для повного та належного виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.07.2023.
Після ухвалення Верховним Судом остаточного рішення у справі 16.07.2024, Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги, 26.07.2024 прийнято рішення (протокол № 17/с) про призначення ОСОБА_1 до виплати недоплаченої частини одноразової грошової допомоги (ОГД) у сумі 7 500 000,00 грн.
Виплата зазначеної допомоги здійснюється у спосіб та порядку, що імперативно встановлені чинним законодавством, а саме Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45
Станом на дату подання цього звіту, на рахунок ОСОБА_1 перераховано значну частину коштів, що підтверджується доданими платіжними інструкціями:
- 30.08.2024 - 1 495 344,96 грн (перший етап);
- 19.09.2024 - 4 655,04 грн;
- 23.09.2024 - 150 000,00 грн;
- 12.10.2024 - 150 000,00 грн;
- 06.12.2024 - 300 000,00 грн (за листопад-грудень 2024 року);
- 13.02.2025 - 150 000,00 грн;
- 18.02.2025 - 150 000,00 грн;
- 19.03.2025 - 150 000,00 грн;
- 30.05.2025 - 150 000,00 грн;
- 27.06.2025 - 300 000,00 грн.
Загальна сума виплачених коштів за період з серпня 2024 року по серпень 2025 року становить 2 950 000,00 грн
Судове рішення перебуває у процесі виконання. Повне виконання рішення (виплата всієї суми 7 500 000,00 грн) буде здійснено у строки та у спосіб, визначені Порядком № 45.
Орієнтовні строки виконання: повна виплата залишку ОГД буде завершена шляхом щомісячних перерахувань рівними частками протягом 40 місяців, починаючи з вересня 2024 року.
Обставини, які ускладнюють виконання: єдиною обставиною, що визначає порядок виконання, є не ускладнення, а пряма вимога законодавства (Порядок № 45), яка встановлює поетапний механізм виплати. Міністерство оборони України не має права відступити від цього порядку та здійснити виплату всієї суми одним платежем.
Вжиті заходи: Міністерством оборони України вжито всіх необхідних заходів: ухвалено рішення про призначення виплати, ініційовано механізм перерахування коштів через відповідний ТЦК та СП, здійснюються регулярні щомісячні виплати.
11.12.2025 відповідачем подані додаткові пояснення до звіту, де вказано наступне.
На підтвердження реального та послідовного виконання рішення суду повідомляємо, що 04 грудня 2025 року на адресу Східного територіального юридичного відділу надійшов лист Головного управління соціальної підтримки Міністерства оборони України № 220/13/28005 від 03.12.2025. Відповідно до змісту цього документу, Департаментом соціального забезпечення Міноборони здійснено фінансування виплат на користь ОСОБА_1 за період із серпня 2024 року по листопад 2025 року включно.
Згідно з інформацією, викладеною у зазначеному звіті Головного управління, кошти для забезпечення першого етапу (1/5 частина) та наступних щомісячних часток (до 12-го етапу включно) вже перераховано на рахунок ІНФОРМАЦІЯ_3 для подальшого їх скерування отримувачу через ІНФОРМАЦІЯ_4 . Станом на дату подання цих пояснень загальна сума профінансованих Міністерством оборони України коштів на виконання судового рішення у цій справі становить 3 750 000,00 (три мільйони сімсот п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.
Міністерство оборони України не ухиляється від виконання рішення суду, а навпаки - забезпечує його виконання у єдиний законний спосіб, передбачений для даної категорії виплат в умовах воєнного стану, що підтверджується фактом перерахування суми ОГД протягом року.
Заперечень на поданий звіт позивачем не надано.
При розгляді звіту про виконання рішення суду суд виходить з такого.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин другої, третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення (абзац другий частини першої статті 382 КАС України).
Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Абзацом першим частини першої статті 383-3 КАС України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно із частиною другою статті 383-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Судом встановлено, що звіт поданий відповідачем відповідає вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
В даному випадку суд не встановив обставин ухиляння відповідача від виконання судового рішення чи/або відсутність у нього наміру його виконувати.
Враховуючи вказані у звіті обставини, підтверджені наданими разом з ним доказами, відсутністю заперечень з боку позивача, суд, керуючись положеннями статті 382-3 КАС України вважає за необхідне:
- прийняти звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №200/2699/25;
- припинити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №200/1691/23, встановлений ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.08.2025.
При цьому, суд зазначає, що позивач при належному обґрунтуванні щодо обов'язковості здійснення судового контролю за виконанням судового рішення та наданні доказів можливого ухилення відповідачем від виконання судового рішення та створення перешкод щодо його виконання в подальшому не позбавлений права повторно звернутись до суду з заявою про встановлення судового контролю.
Керуючись статтями 241-243, 248, 256, 378, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд
Прийняти звіт Міністерства оборони України про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №200/1691/23.
Припинити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.07.2023 у справі №200/1691/23, встановлений ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.08.2025.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Суддя І.В. Буряк