24 грудня 2025 рокуСправа №160/30991/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу №160/30991/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
27.10.2025 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2022 показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки у розмірі 3764,40 грн; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зробити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком, призначеної на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2022 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки у розмірі 10846,37 грн, та здійснити виплату донарахованих сум пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що з 01.02.2008 позивачу призначена пенсія на підставі Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% грошового забезпечення, оскільки позивач мала стаж державної служби 25 років 1 місяць 28 днів, стаж служби в органах місцевого самоврядування 6 років 5 місяців 16 днів, а загальний страховий стаж 36 років 3 місяці 22 дні. При проведенні масових перерахунків пенсії, перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною надбавок протягом 2008 - 2021 років, умови нарахування та виплати позивачу пенсії не змінювались. З 01.03.2022 позивача без її згоди та повідомлення відповідачем переведено на інший вид пенсії - пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при цьому для обчислення пенсії відповідачем взято за основу середній заробіток за три попередні роки (2017): за 2014-2016 роки, який становить 3764,40 грн. Позивач не погоджується з такими діями відповідача, та зазначає, що фактично позивачу з 01.03.2022 призначено інший вид пенсії - пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та при призначенні цього виду пенсії мав бути застосований середній заробіток за три попередні роки перед призначення (2022): за 2019-2021, який становить 10846,37 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/30991/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розглядати справу вирішено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
Копія ухвали отримана відповідачем, проте у встановлений судом строк відповідач не надав до суду відзив та копії документів.
На підставі частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
01.02.2008 позивачу призначена пенсія державного службовця на підставі Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 №2493-ІІІ згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії) в розмірі 90% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом органу Пенсійного фонду України № 22022 від 01.02.2008.
При проведенні масових перерахунків пенсії, перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною надбавок протягом 2008 - 2021 років, умови нарахування та виплати позивачу пенсії не змінювались, про що свідчать долучені до матеріалів справи розпорядження та розрахунки.
Пенсію, призначену на підставі Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в порядку статті 37 Закону України «Про державну службу» позивач отримувала до 28.02.2022.
З 01.03.2022 позивача переведено на інший вид пенсії - пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV відповідно до розрахунку від 14.04.2022 року.
Доказів згоди позивача та її повідомлення про переведення на інший вид пенсії відповідачем не надано.
З алгоритму розрахунку вбачається, що при розрахунку заробітку для обчислення пенсії, відповідачем взято за основу середній заробіток за три попередні роки (2017): за 2014-2016 роки, який становить 3764,40 грн.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача, та зазначає, що фактично позивачу з 01.03.2022 призначено інший вид пенсії - пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та при призначенні цього виду пенсії мав бути застосований середній заробіток за три попередні роки перед призначення (2022): за 2019-2021, який становить 10846,37 грн.
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регламентується Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-IV). Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно зі статтею 10 Закону №1058-IV особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.
Тобто, Законом № 1058-ІV передбачено такі пенсійні виплати, як пенсію за віком, по інвалідності у зв'язку з втратою годувальника та врегульовано переведення між цими видами пенсії.
Таким чином, законодавцем визначено чіткий перелік видів пенсії, що призначаються за Законом № 1058-ІV.
Відповідно до частин першої та другої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3+ ... + Кз n);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з положеннями частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.
Частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Зміст наведених норм дає підстави для висновку, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначаються за правилами Закону №1058-IV, тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
У постановах від 10.04.2019 у справі №211/1898/17 та 10.07.2018 у справі №520/6808/17 Верховний Суд зауважив, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, у випадку, коли особі було призначено пенсію за Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в порядку Закону України «Про державну службу», у подальшому, при розрахунку пенсії за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.
Відтак, при призначенні ОСОБА_1 у 2022 році пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), згідно з частиною 2 статті 40 цього Закону.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №577/2457/17.
Приймаючи до уваги вище наведене, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що на підставі частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду не те, що позовні вимоги задоволені в повному обсязі, судовий збір, сплачений позивачем за подачу адміністративного позову до суду в розмірі 1211, 20 грн, що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції №2.373984395.1 від 27.10.2025, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 255, Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2022 показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки у розмірі 3764,40 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком, призначеної на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.03.2022 із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки у розмірі 10846,37 грн, та здійснити виплату донарахованих сум пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.І. Озерянська