23 грудня 2025 рокуСправа №160/33351/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу №160/33351/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
21 листопада 2025 року ОСОБА_1 в особі представника Снігур Анатолія Степановича звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області , з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005 м.Дніпро вул. Сімферопольська ,17-а ЄДРПОУ ВП 44118658) від 10.10.2025 року №2127276-2411-0462-UА12020150000050274 за 2020 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005 м.Дніпро вул. Сімферопольська ,17-а ЄДРПОУ ВП 44118658) від 10.10.2025 року №2127275-2411-0462-UА12020150000050274 за 2020 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005 м.Дніпро вул. Сімферопольська ,17-а ЄДРПОУ ВП 44118658) від 10.10.2025 року №2127278-2411-0462-UА12020150000050274 за 2021 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005 м.Дніпро вул. Сімферопольська ,17-а ЄДРПОУ ВП 44118658) від10.10.2025 року №2127277-2411-0462-UА12020150000050274 за 2021 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005 м.Дніпро вул. Сімферопольська ,17-а ЄДРПОУ ВП 44118658) від 10.10.2025 року №2127282-2411-0462-UА12020150000050274 за 2022 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005 м.Дніпро вул. Сімферопольська ,17-а ЄДРПОУ ВП 44118658) від 10.10.2025 року №2127280-2411-0462-UА12020150000050274 за 2022 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005 м.Дніпро вул. Сімферопольська ,17-а ЄДРПОУ ВП 44118658) від 10.10.2025 року №2127285-2411-0462-UА12020150000050274 за 2023 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005 м.Дніпро вул. Сімферопольська ,17-а ЄДРПОУ ВП 44118658) від 10.10.2025 року №2127283-2411-0462-UА12020150000050274 за 2023 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005 м.Дніпро вул. Сімферопольська ,17-а ЄДРПОУ ВП 44118658) за 2024 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005 м.Дніпро вул. Сімферопольська ,17-а ЄДРПОУ ВП 44118658) від 10.10.2025 року №1543314-2411-0462-UА12020150000050274 за 2024 рік.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що отримала у власність будівлю вівчарні та будівлю будинку тваринника, які віднесені до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, протягом 2020-2024 року не здавались позивачем, як власником в оренду, лізинг, позичку. Зазначає, що на даний час використовує дані об'єкти нерухомості при веденні особистого селянського господарства за функціональним призначенням. Крім того, при визначенні бази оподаткування відповідачем зважаючи, що дані нежитлові приміщення є будівлями сільськогосподарського призначення та їх площа ( база оподаткування ) у відповідності з підпунктом 266.4.1. пункту 266. 4 ст. 266 ПК України не зменшена на 180 кв. метрів, як для різних типів об'єктів нежитлової нерухомості. Вказані податкові повідомлення-рішення позивач вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню, що в свою чергу зумовило звернення до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 28.10.2025 відкрито провадження в адміністративній справі №160/33351/25 та призначено розгляд за правилами загального позовного провадження.
11.12.2025 до суду через систему «Електронний суд» від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовної заяви просив відмовити. В обґрунтування відзиву зазначив, що пільга, передбачена підпунктом «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України не може бути застосована до фізичних осіб, які проводять індивідуальну діяльність з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків. Згідно облікових даних фізична особа ОСОБА_1 не знаходилась на податковому обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області як фізична особа - підприємець. Доказів того, що позивач є фізичною особою - підприємцем до матеріалів справи не додано. Матеріали справи не містять доказів, що позивач в 2020-2024 роках займалася сільськогосподарською діяльністю, передбаченою КВЕД та здійснювала реалізацію сільськогосподарської продукції. Позивач не подавала до контролюючого органу податкові декларації про отриманий дохід від реалізованої продукції за 2020 - 2021 роки. Отже, позивач не відноситься до сільськогосподарських товаровиробників та не має права на застосування пільги передбаченої підпунктом «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України. Також зазначає, що податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) протягом 1095 календарних днів, з урахуванням періоду зупинення такого строку давності з 18.03.2020 по 31.07.2023 (включно). Отже, сам факт затримки контролюючим органом строків податкових повідомлень-рішень від 10.10.2025 є лише підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої ПК України за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання в частині нарахування штрафних санкцій та пені, однак, не може бути підставою для звільнення Позивача від обов'язку щодо сплати сум податку та визнання означених податкових повідомлень-рішень протиправними та їх скасування. Так, оспорювані податкові повідомлення-рішення було прийнято податковим органом 10.10.2025, тобто в строк, встановлений пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України.
Протокольною ухвалою суду, оголошеною у судовому засіданні 16.12.2025 із занесенням до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження в адміністративній справі №160/33351/25 та призначено розгляд справи по суті 23.12.2025 о 10:50.
В судове засідання 23.12.2025 позивач та представник позивача не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи всі учасники повідомлені належним чином, від позивача та представника позивача надійшла заява про розгляд справи без їх участі.
В судовому засіданні 23.12.2025 судом, на обговорення сторін поставлено питання щодо подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача при вирішенні зазначеного питання поклався на розсуд суду.
Так, протокольною ухвалою суду від 23.12.2025 постановлено подальший розгляд справи №160/33351/25 здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (ПН НОМЕР_1 ) перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, як платник податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, на підставі договору дарування НАА565141, р-р 1-2317, ОСОБА_1 є власником об'єкту нерухомого майна - будівля вівчарні, загальною площею 864,5 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 .
Також, згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, на підставі договору дарування НАА565142, р-р 1-2318, ОСОБА_1 є власником об'єкту нерухомого майна - будинок тваринника, загальною площею 40 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до пп. 266.7.2 та пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України, 10.10.2025 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, в автоматичному режимі сформовані податкові повідомлення-рішення форми «Ф» з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме:
- №2127276-2411-0462- НОМЕР_2 на суму 2807,09 грн, за податковий період 2020 рік; (будівля вівчарні, загальною площею 864,5 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 );
- №2127275-2411-0462-UA12020150000050274 на суму 129,88 грн, за податковий період 2020 рік; (будинок тваринника, загальною площею 40 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 .);
- №2127278-2411-0462-UA12020150000050274 на суму 3890,25 грн, за податковий період 2021 рік; (будівля вівчарні, загальною площею 864,5 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 );
- №2127277-2411-0462-UA12020150000050274 на суму 180,00 грн, за податковий період 2021 рік; (будинок тваринника, загальною площею 40 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 .);
- №2127282-2411-0462- НОМЕР_2 на суму 56 192,50 грн, за податковий період 2022 рік; (будівля вівчарні, загальною площею 864,5 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 );
- №2127280-2411-0462-UA12020150000050274 на суму 2 600,00 грн, за податковий період 2022 рік; (будинок тваринника, загальною площею 40 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 .);
- №2127285-2411-0462- НОМЕР_2 на суму 57 921,50 грн, за податковий період 2023 рік; (будівля вівчарні, загальною площею 864,5 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 );
- №2127283-2411-0462-UA12020150000050274 на суму 2 680,00 грн, за податковий період 2023 рік; (будинок тваринника, загальною площею 40 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 .);
- №2127286-2411-0462- НОМЕР_2 на суму 61 379,50 грн, за податковий період 2024 рік; (будівля вівчарні, загальною площею 864,5 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 );
- №1543314-2411-0462-UA12020150000050274 на суму 2840,00 грн, за податковий період 2024 рік; (будинок тваринника, загальною площею 40 кв. м, за адресою: АДРЕСА_1 .).
Не погодившись із такими рішеннями контролюючого органу, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовано Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Порядок справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначено ст. 266 ПК України.
Пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України встановлено, що платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно із положеннями пп.14.1.129-1 п.14.1 ст.14 ПК України об'єктами нежитлової нерухомості є будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, зокрема, господарські (присадибні) будівлі-допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо.
У відповідності до пп.266.2.1 п.266.2 ст.266 ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Базою ж оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (пп.266.3.1 п.266.3 ст.266 ПК України).
Відповідно до пп.266.3.2 п.266.3 ст.266 ПК України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Згідно пп.266.5.1 п.266.5 ст.266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Пп. 266.7.1 п. 266.7 ст. 266 ПК України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України визначено перелік об'єктів нерухомого майна, які не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
При цьому, виходячи із системного тлумачення вищевказаної норми ПК України необхідно вказати, що законодавець у кожному буквеному пункті (від "а" до "л") передбачив конкретні умови, за наявності яких нерухомість не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Кожен з визначених пп.266.2.2 п.266.2 ст.266 ПК України буквених підпунктів має прив'язку або до статусу суб'єкта, який володіє такою нерухомістю (діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування ("д"), суб'єкти господарювання малого та середнього бізнесу ("е"), сільськогосподарський товаровиробник ("ж"), громадські організації інвалідів та їх підприємства ("з"), релігійні організації ("и"), та/або до виду нерухомості, його стану, місця розташування (непридатна до проживання ("ґ"), будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів ("і"), будівлі промисловості ("є") тощо.
Згідно з пп. "ж" пп.266.2.2 п.266.2 ст.266 ПК України не є об'єктом оподаткування будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Нежитлові сільськогосподарські будівлі" (код 1271) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
У 2023 році Міністерством економіки України наказом від 16.05.2023 №3573 затверджено і введено в дію Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2023, відповідно до якого нежитлові сільськогосподарські будівлі призначені для сільськогосподарської діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, конюшні, розплідники, промислові курники, зерносховища, ангари та фермерські господарські будівлі, погреби, виноробні заводи, винні чани, теплиці, сільськогосподарські силоси тощо, віднесено до підрозділу "Інші нежитлові будівлі" (група 127 "Будівлі нежитлові інші" клас 1271 "Нежитлові сільськогосподарські будівлі").
З викладеного слідує, що до нежитлових сільськогосподарських будівель відносяться об'єкти нерухомості, які відповідно до ДК 018-2023 належать до класу 1271 "Нежитлові сільськогосподарські будівлі".
Отже, об'єкт нерухомості, належний позивачу на праві приватної власності, щодо якого контролюючим органом нараховані податкові зобов'язання, належить до будівель/споруд, призначених для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності.
Загальні підходи до визначення поняття сільськогосподарського виробника сформульовані у постановах Верховного Суду від 01.04.2021 у справі №820/6752/16, від 17.02.2021 у справі №820/3707/17, від 24.04.2020 у справі №540/2206/19, від 10.04.2020 у справі №823/1751/17.
У цих постановах Верховний Суд зазначив, що відповідно до підпункту 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 ПК України сільськогосподарський товаровиробник для цілей глави 1 розділу XIV цього Кодексу - це юридична особа незалежно від організаційно-правової форми, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власно виробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.
Тобто, визначення сільськогосподарський товаровиробник, яке міститься у підпункті 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 ПК України, застосовується для цілей глави розділу ХІV цього Кодексу - Спрощена система оподаткування, облік та звітність, тоді як в даному випадку йдеться про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (розділ ХІІ Податок на майно).
Визначення поняття сільськогосподарський товаровиробник також міститься у ст.1 Закону України "Про стимулювання розвитку сільського господарства на період 2001 - 2004 років" від 18.01.2001 р. № 2238-III, під яким мається на увазі фізична або юридична особа, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції, переробкою власно виробленої сільськогосподарської продукції та її реалізацією.
Більше того, законодавець з метою визначення осіб такими, що займаються сільськогосподарською діяльністю, вжив також поняття виробники сільськогосподарської продукції.
Так, згідно з абз.2 ст.1 Закону України "Про сільськогосподарський перепис" виробники сільськогосподарської продукції - це юридичні особи всіх організаційно-правових форм господарювання та їх відокремлені підрозділи, фізичні особи (фізичні особи-підприємці, домогосподарства), які займаються сільськогосподарською діяльністю, передбаченою класифікацією видів економічної діяльності, мають у володінні, користуванні або розпорядженні землі сільськогосподарського призначення чи сільськогосподарських тварин.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що поняття сільськогосподарський товаровиробник не суперечить його визначенню у пп.14.1.235 п.14.1 ст.14 ПК України, яке, до того ж, має чітко обмежену сферу застосування. Як наслідок, для інших випадків мають бути застосовані субсидіарно норми інших законів відповідно до положень п.5.3 ст. 5 ПК України.
Зазначене дає підстави для висновку, що в розумінні пп."ж" пп.266.2.2 п.266.2 ст.266 ПК України право на пільгу зі сплати податку мають особи (як юридичні, так і фізичні), які безпосередньо займаються сільськогосподарською діяльністю, тобто, зайняті у процесі виробництва, переробкою власно виробленої сільськогосподарської продукції та її подальшої реалізації.
Даний висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 23.09.2021 у справі № 140/2700/19.
Окрім того, з метою вирішення питання щодо наявності у позивача права на пільгу, передбачену пунктом "ж" підпункту 266.2.2. пункту 266.2 статті 266 ПК України, суду належить встановити, чи наділений він статусом сільськогосподарського товаровиробника у розумінні наведених вище норм права, та встановити факт використання позивачем спірних нежитлових будівель як об'єктів сільськогосподарської інфраструктури в межах сільськогосподарських потреб.
Саме таку правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові 04.03.2021 у справі № 500/2782/18, а тому суд відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України застосовує її до спірних правовідносин.
Більше того, у постанові від 17.02.2021 у справі № 820/3707/17 Верховним Судом наголошено, що встановлена пунктом "ж" підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України пільга стосується діяльності сільськогосподарських товаровиробників і направлена на створення сприятливих умов для її ведення, зокрема стимулювання такої діяльності та досягнення її збалансованого податкового навантаження.
Як зазначено відповідачем та не спростовується позивачем, згідно облікових даних фізична особа ОСОБА_1 не знаходилась на податковому обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області як фізична особа - підприємець.
Також, доказів того, що ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем та в 2020-2024 роках займалася сільськогосподарською діяльністю, передбаченою КВЕД та здійснювала реалізацію сільськогосподарської продукції, матеріали справи не містять.
Окрім того, інших доказів на підтвердження використання об'єктів оподаткування за призначенням у господарській діяльності позивача матеріали справи не містять.
Отже, позивач не відноситься до сільськогосподарських товаровиробників та не має права на застосування пільги передбаченої підпунктом «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України.
Суд зауважує, що сама лише належність будівель та споруд до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) не свідчить про безумовну належність їх до об'єктів, які в розумінні пункту «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України не є об'єктом оподаткування, оскільки для отримання права на пільгу, передбачену пунктом «ж» підпункту 266.2.2. пункту 266.2 статті 266 ПК України, позивачу належить використовувати такі об'єкти за призначенням як об'єкти сільськогосподарської інфраструктури в межах сільськогосподарських потреб.
Враховуючи вищенаведене, відсутні підстави вважати, що нежитлові будівлі, що належать позивачеві не є об'єктом оподаткування у розумінні підпункту «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України.
Стосовно доводів позивача, що при визначенні бази оподаткування відповідачем зважаючи, що дані нежитлові приміщення є будівлями сільськогосподарського призначення та їх площа (база оподаткування) у відповідності з підпунктом 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК України не зменшена на 180 кв. як для різних типів об'єктів нежитлової нерухомості, суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК України, база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Згідно з підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Відповідно до підпункту 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Підпунктом «в» підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості, зокрема за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку.
Згідно підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що зменшення бази оподаткування передбачене підпунктом «в» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК України, застосовується виключно до об'єктів житлової нерухомості.
Оскільки об'єкти, що належать позивачеві, є нежитловою нерухомістю, підстави для застосування такого зменшення відсутні, а доводи позивача в цій частині є необґрунтованими.
Також суд зазначає, що інші доводи сторін, вищезазначених висновків суду не спростовують.
Враховуючи вищенаведене у сукупності суд дійшов висновку, що приймаючи спірні податкові повідомлення-рішення, контролюючий орган діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначений чинним законодавством України.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись 8, 9, 72-77, 139, 242-244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17а, м. Дніпро, Дніпровський р-н, Дніпропетровська обл.,49005; ІК в ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Е.О. Юрков