Рішення від 23.12.2025 по справі 160/14431/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2025 рокуСправа №160/14431/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеси О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, відповідача-2: Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень в частині, визнання неправомірною бездіяльність, зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до відповідача-1: Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (далі - відповідач-1, Виконком Новоолександрівської сільської ради), відповідача-2: Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (далі - відповідач-2, ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області), в якій позивач просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 20.02.2020 р. №5370-49/VІІ «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» та рішення від 25.11.2021 №1975/15-VІІІ «Про внесення змін до рішення сільської ради «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» від 20.02.2020 №5370-49/VІІ» в частині доповнення рішення додатком №2, згідно якого до переліку земельних ділянок комунальної власності, які підлягають інвентаризації включено за пунктом 2 «Земельну ділянку орієнтовною площею 3,700 га в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004», та в частині укладення договору на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації вказаної «Земельної ділянки орієнтовною площею 3,700га в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004»;

- визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області щодо не вжиття відповідно до ч.10 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» заходів для скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 1221481500:01:079:0014;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 1221481500:01:079:0014, зареєстровану у Державному земельному кадастрі 29.12.2021 року відділом №1 Управління у Новоукраїнському районі Головного управління Держгеокадастру Кіровоградській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що Новоолександрівська сільська рада своїм рішенням від 20.02.2020 р. включила земельну ділянку, належну ще з 2002 року фізичній особі ОСОБА_2 на праві приватної власності, а з серпня 2009 року (в порядку спадкування) - ОСОБА_3 , до переліку земель комунальної власності. Наявність реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014, внесеної на підставі технічної документації розробленої на замовлення Новоолександрівської сільської ради із зазначенням форми власності як комунальна, унеможливлює оформлення ОСОБА_1 її спадкових прав на земельну ділянку №549, оскільки неможливо внести до Державного земельного кадастру відомості про нову земельну ділянку, яка співпадає з вже наявною в кадастрі. Ані Новоолександрівською сільською радою, ані державним кадастровим реєстратором ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області не прийнято ніякого рішення направленого на вирішення чи відмову у вирішенні зазначеного питання, яке неодноразово порушувалось ОСОБА_1 у заявах направлених відповідачам. Наголошувала на тому, що через порушення органом місцевого самоврядування Новоолександрівською сільською радою Дніпровського району Дніпропетровської області положень пунктів 34 і 34-1 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування» та через свавільне віднесення вказаної земельної ділянки №549 до земель комунальної власності вона не може оформити своє право власності на вказану земельну ділянку, отримати свідоцтво про право на спадщину та внести відповідний запис про її право власності до Державного реєстру речових прав. Через невиконання вимог ч.4 ст.9, абз2 ч.10 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Головним управлінням Держгекадастру в Дніпропетровській області та не вжиття ніяких заходів для скасування державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, позивач так само не може оформити своє право власності на вказану земельну ділянку. Наведені обставини стали підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.05.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду через систему "Електронний суд" від представника відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він не погоджується з заявленими позовними вимогами, у задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі. Відзив обґрунтовано тим, що Державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 була здійснена 29.12.2021 року на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, замовником якої є Новоолександрівська сільська рада, тому, на думку відповідача-2 внесення відомостей до Державного земельного кадастру відбулося відповідно до вимог чинного законодавства. У даній справі позивачка не надала доказів наявності речового права на земельну ділянку, а також не існує судового рішення про припинення речових прав на кадастровий номер 1221481500:01:079:0014, тому правових підстав для скасування реєстрації не існує. Також зауважив, що слід розмежовувати державну кадастрову реєстрацію земельної ділянки (у Державному земельному кадастрі) та державну реєстрацію речових прав на неї (у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно). Факт внесення ділянки до Державного земельного кадастру не свідчить про виникнення або припинення права власності. Крім того зазначив, що при аналізі матеріалів поданих до суду було виявлено, що при внесенні до кадастру земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014, ймовірно, було допущено технічну помилку, яка призвела до її помилкової прив'язки до земельної ділянки кадастровим номером 1221481500:01:079:0004. Ці факти свідчать про вірогідну технічну помилку, допущену землевпорядною організацією, однак не можуть розцінюватись як протиправна бездіяльність або порушення з боку Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, оскільки останнє не є розробником технічної документації, а здійснює реєстрацію виключно на підставі поданих документів у межах повноважень, визначених законодавством. На підставі викладеного відповідач-2 вважає, що Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області не порушувало прав позивача під час проведення державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014, а всі дії були здійснені відповідно до вимог чинного законодавства.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.07.2025 року витребувано від Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області належним чином засвідчені копії доказів по справі та зупинено провадження у справі до надання витребуваних судом доказів та пояснень.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 року вдруге витребувано від Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області належним чином засвідчені копії по справі та продовжено строк зупинення провадження у справі до надання учасниками справи витребуваних судом доказів.

До суду від Виконавчого комітету Новолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області надійшла заява на виконання ухвали по справі 160/14431/25.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 року витребувано у Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області докази направлення позивачу та Головному управлінню Держгеокадастру у Дніпропетровській області документів, які були надані до суду на виконання вимог ухвали від 06.10.2025 року та продовжити строк зупинення провадження у справі до надання витребуваних судом доказів.

Ухвалою від 23.12.2025 року провадження у справі поновлено.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серія І-ДП №080205 від 25.03.2002 р. належала земельна ділянка площею 3,810 га (пай №549) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Волоської сільської Ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області. Копія акта мітиться в матеріалах справи.

Як зазначено у листі Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 04.04.2024 року №748/2-14, наданого на адвокатський запит №86 від 25.03.2024 року, згідно з наявними в сільській раді даними, відповідно до "Технічної документації із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки (паї) громадян ЗАТ ім.Котовського на території Волоської сільської ради за рахунок земель колишнього КСП ім.Котовського Дніпропетровського району Дніпропетровської області", примірник якої зберігається у ДП "Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", на підставі розпорядження голови Дніпропетровської районної державної адміністрації від 15.03.2022 року №147-р, на ім'я ОСОБА_2 виданий державний акт на право приватної власності на землю (пай №549) серії НОМЕР_1 , зареєстрований в Кризі записів державних актів на право приватної власності на землю за №619.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 09.10.2002 року серії НОМЕР_2 , виданим Волоською сільською радою Дніпропетровського району Дніпропетровської області, копія якого міститься в матеріалах справи.

Спадкоємцем належного йому майна, у тому числі і вказаної земельної ділянки, була його донька ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом виданого 09.07.2004 р. державним нотаріусом Дніпропетровської районної державної нотаріальної контори за реєстраційним №1- 1738 у спадковій справі №206-03, копія якого міститься в матеріалах справи.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 01.09.2009 року, серії НОМЕР_3 , виданим Волоською сільською радою Дніпропетровського району Дніпропетровської області, копія якого міститься в матеріалах справи.

Після смерті ОСОБА_3 Дніпровською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу №49/2017, на підставі заяв спадкоємців: доньки ОСОБА_1 , чоловіка ОСОБА_4 та сина ОСОБА_5 , що підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №66355146 та листом Дніпровської державної нотаріальної контори від 18.06.2024 року №712/02-14 "Надання інформації про коло спадкоємців", копії яких містяться в матеріалах справи.

Під час оформлення спадкових прав на вказану земельну ділянку було з'ясовано, що у Державному земельному кадастрі наявні відомості про реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Новоолександрівська сільська рада в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа 3,810 га; інформація про документацію із землеустрою на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки - технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель 05.10.2021; дата державної реєстрації земельної ділянки 29.12.2021, орган, який зареєстрував земельну ділянку: Відділ №1 Управління у Новоукраїнському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області; право власності - відсутнє. Наведені обставини підтверджуються Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-1200482762023 від 13.06.2023 року та Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-3513837872021 від 29.12.2021 року.

Розроблення вказаної технічної документації було здійснено на підставі рішення Новоолександрівської сільської ради від 20.02.2020 року №5370-49/VІІ «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області», в редакції викладеній у рішенні від 25.11.2021 року №1975/15-VІІІ «Про внесення змін до рішення сільської ради «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» від 20.02.2020 року №5370-49/VІІ», в частині доповнення рішення додатком №2, згідно з яким до переліку земельних ділянок комунальної власності, які підлягають інвентаризації включено за пунктом 2 «Земельну ділянку орієнтовною площею 3,700 га в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004».

Окрім того, підпунктом 3.1 пункту 3 рішення Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 20.02.2020 року №5370-49/VІІ доручено Виконавчому комітету Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області забезпечити укладення договору на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності.

Згідно технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель кадастровий номер 1221481500:01:079:0014, замовником технічної документації є Виконавчий комітет Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області.

Рішенням Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 10.11.2022 року №3015-25/VIII "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області" затверджено технічну документацію із землеутрою щодо інвентаризації земель Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, розроблену ПП "Земельний ресурс" згідно списку, наведеному у додатку 1, в пункті 2 якого вказана земельна ділянка кадастровий номер 1221481500:01:079:0014, площа 3,7000 га, цільове призначення 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Як зазначено у листі Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 04.04.2024 року №748/2-14, наданого на адвокатський запит №86 від 25.03.2024 року, земельна ділянка з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 сформована на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель у 2021 році на підставі рішення Новоолександрівської сільської ради від 20.02.2020 року №5370-49/VІІ «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» (в редакції рішення від 25.11.2021 року №1975/15-VІІІ «Про внесення змін до рішення сільської ради «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» від 20.02.2020 року №5370-49/VІІ»). Місце розташування та конфігурація проінвентаризованої земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 співпадає з місцем розташування та конфігурацією земельної ділянки (пай №549), яка відповідно до державного акту на право власності на землю серії І-ДП №080205, зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №619, перебуває у власності ОСОБА_2 .

Наявність реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014, внесеної на підставі технічної документації розробленої на замовлення Новоолександрівської сільської ради із зазначенням форми власності як комунальна, унеможливлює оформлення ОСОБА_1 її спадкових прав на земельну ділянку №549, оскільки неможливо внести до Державного земельного кадастру відомості про нову земельну ділянку, яка співпадає з вже наявною в кадастрі.

У зв'язку з викладеними обставинами, ОСОБА_1 зверталась до Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області із заявою від 17.10.2024 року щодо перенесення земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 до архівного шару.

Листом від 14.11.2024 року №2517/2-14 відповідач повідомив, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію у випадках передбачених п.10 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", а відповідно до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051, здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації належить до повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та державних кадастрових реєстраторів його територіальних органів.

Також, ОСОБА_1 зверталась до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області із заявами про виключення з Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку №1221481500:01:079:0014.

Листом від 05.12.2024 р. №С-275/0-337/6-24 Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повідомило, що для державної реєстрації речового права на земельну ділянку позивачу необхідно звернутися до органів чи суб'єктів, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації.

У листі від 22.01.2025 р. №С-10/0-20/6-25 Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області зазначено, що відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 розташована за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Новоолександрівська сільська рада, в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004. Категорія земель - Землі сільськогосподарського призначення. Цільове призначення земельної ділянки - 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Площа земельної ділянки - 3,8100 га. Інформація про документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель, 05.10.2021; ПП "Земельний ресурс". Замовник документації із землеустрою - Новоолександрівська сільська рада Дніпровського району Дніпропетровської області. Дата державної реєстрації земельної ділянки - 29.12.2021. Право власності - відсутнє. Також зазначено, що перенесення в архівний шар земельної ділянки передбачено лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке здійснюється у трьох випадках, передбачених п.10 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", п.114 постанови КМУ №1051 від 17.10.2012 року, інших підстав для скасування кадастрового номера земельної ділянки не передбачено. На підставі викладеного, повідомлено позивача про відсутність у державного кадастрового реєстратора територіального органу Держгеокадастру законних підстав для здійснення заходів щодо перенесення земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 до архівного шару Державного земельного кадастру.

Вважаючи протиправними рішення Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 20.02.2020 р. №5370-49/VІІ та від 25.11.2021 №1975/15-VІІІ в частині доповнення рішення додатком №2, згідно якого до переліку земельних ділянок комунальної власності, які підлягають інвентаризації включено за пунктом 2 «Земельну ділянку орієнтовною площею 3,700га в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004» та в частині укладення договору на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації вказаної земельної ділянки, а також вважаючи протиправною бездіяльність ГУ Держгеокадастру в Дніпропетровській області щодо не вжиття заходів для скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 1221481500:01:079:0014, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-ІІІ (далі - ЗК України) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з ст.126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Частиною 1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року №1952-ІV (далі - Закон №1952-ІV) зокрема передбачено, що державній реєстрації прав підлягають у т.ч. право власності, речові права на нерухоме майно, похідні від права власності - право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.

Згідно з п.1 ч.3 ст.3 Закону №1952-ІV речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними якщо реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.

Відповідно до ч.1 ст.125 ЗК України (в редакції чинній станом на 2002 рік) право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Частиною 1 ст.126 ЗК України (в редакції чинній станом на 2002 рік) визначалось, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.2 ст.126 ЗК України (в редакції Закону №1066-VI від 05.03.2009) право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується у тому числі свідоцтвом про право на спадщину.

Відповідно до ч.5 ст.1268 Цивільного кодексу України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Отже, з матеріалів справи встановлено та відповідачами не спростовано того факту, що право власності ОСОБА_2 , а після його смерті - право власності ОСОБА_3 , на земельну ділянку (пай №549) було оформлено відповідно до вимог статті 126 ЗК України в редакції, чинній на момент виникнення такого права, і в силу положень ч.5 ст.1268 ЦК України після смерті спадкодавця ОСОБА_3 зазначена земельна ділянка належить позивачці ОСОБА_1 з часу відкриття спадщини - з серпня 2009 року.

Водночас, у листі від 04.04.2024 року №748/2-14, який було надано на адвокатський запит №86 від 25.03.2024 року, Виконавчий комітет Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області визнає, що земельна ділянка з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 сформована на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель у 2021 році на підставі рішення Новоолександрівської сільської ради від 20.02.2020 року №5370-49/VІІ «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» (в редакції рішення від 25.11.2021 року №1975/15-VІІІ «Про внесення змін до рішення сільської ради «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» від 20.02.2020 року №5370-49/VІІ»). Місце розташування та конфігурація проінвентаризованої земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 співпадає з місцем розташування та конфігурацією земельної ділянки (пай №549), яка відповідно до державного акту на право власності на землю серії І-ДП №080205, зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №619, перебуває у власності ОСОБА_2 .

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктами 34, 34-1 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 27.05.1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання: регулювання земельних відносин та прийняття рішення щодо здійснення виконавчим органом сільської, селищної, міської ради державного контролю за використанням та охороною земель.

Відповідно до ч.ч.1, 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до ст.12 ЗК України (тут і надалі - в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, серед іншого, належить: а) розпорядження землями територіальних громад; д) організація землеустрою; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать: 1) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; 2) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно з ч.1 ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Відповідно до ч.2 ст.79-1 ЗК України формування земельних ділянок, зокрема, здійснюється шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом.

Частинами 3, 4 ст.79-1 ЗК України визначено, що сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Згідно з ч.5 ст.79-1 ЗК України формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідно до ч.1 ст.83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Частною 2 ст.83 ЗК України визначено, що у комунальній власності перебувають:

а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;

б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.

З аналізу вищенаведених норм права випливає висновок, що до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин на території сіл, серед іншого, належать розпорядження землями територіальних громад та організація землеустрою, в той же час землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл є комунальною власністю і такими землями, зокрема, є усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Судом встановлено, що рішенням Новоолександрівської сільської ради від 20.02.2020 року №5370-49/VІІ «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області», в редакції викладеній у рішенні від 25.11.2021 року №1975/15-VІІІ «Про внесення змін до рішення сільської ради «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» від 20.02.2020 року №5370-49/VІІ», рішення доповнено додатком №2, яким до переліку земельних ділянок комунальної власності, які підлягають інвентаризації включено за пунктом 2 «Земельну ділянку орієнтовною площею 3,700 га в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004».

Окрім того, підпунктом 3.1 пункту 3 рішення Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 20.02.2020 року №5370-49/VІІ доручено Виконавчому комітету Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області забезпечити укладення договору на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності.

На підставі наведеного вище рішення, ПП "Земельний ресурс" було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель, в тому числі «Земельної ділянки орієнтовною площею 3,700 га в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004», який присвоєно кадастровий номер 1221481500:01:079:0014.

Водночас, в Державному земельному кадастрі наявні відомості про реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Новоолександрівська сільська рада в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення 01.01 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа 3,810 га, інформація про документацію із землеустрою на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки - технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель 05.10.2021, дата державної реєстрації земельної ділянки 29.12.2021, право власності - відсутнє.

В той же час, як встановлено судом та не спростовано відповідачами, місце розташування та конфігурація проінвентаризованої земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 співпадає з місцем розташування та конфігурацією земельної ділянки (пай №549), яка відповідно до державного акту на право власності на землю серії І-ДП №080205, зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №619, перебуває у власності ОСОБА_2 .

Отже, приймаючи рішення від 20.02.2020 року №5370-49/VІІ, в редакції викладеній у рішенні від 25.11.2021 року №1975/15-VІІІ, Новоолександрівською сільською радою Дніпровського району Дніпропетровської області було протиправно включено до пункту 2 Додатку 2 Перелік земельних ділянок комунальної власності, які підлягають інвентаризації: «Земельну ділянку орієнтовною площею 3,700 га в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004», оскільки зазначена земельна ділянка в силу положень ч.5 ст.1268 ЦК України після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вважається такою, що належить позивачці ОСОБА_1 з часу відкриття спадщини - з серпня 2009 року, тобто не відноситься до земель комунальної власності.

При цьому, враховуючи лист Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 04.04.2024 року №748/2-14, наданий на адвокатський запит №86 від 25.03.2024 року та викладену у цьому інформацію, відповідачу-1 на момент прийняття рішення про укладання договору на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації зазначеної земельної ділянки, як і на момент затвердження такої технічної документації, було відомо про те, що земельна ділянка, якій присвоєно кадастровий номер 1221481500:01:079:0014 співпадає з місцем розташування та конфігурацією земельної ділянки (пай №549), яка відповідно до державного акту на право власності на землю серії І-ДП №080205 перебуває у приватній власності, а тому не відносить до земель комунальної власності.

Незважаючи на наведені обставини, рішення Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 20.02.2020 року №5370-49/VІІ, в редакції викладеній у рішенні від 25.11.2021 року №1975/15-VІІІ, було реалізовано відповідачем-1, що мало наслідком реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності від 05.10.2021 та перешкоджає ОСОБА_1 реалізувати її право на внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, яка в силу положень ч.5 ст.1268 ЦК України після смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та відкриття спадщини, вважається такою, що їй належить.

Наведені обставини, на думку суду є підставою для визнання протиправним та скасувати рішення Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 20.02.2020 р. №5370-49/VІІ «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області», в редакції викладеній у рішенні від 25.11.2021 р. №1975/15-VІІІ «Про внесення змін до рішення сільської ради «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» від 20.02.2020 №5370-49/VІІ», в частині доповнення рішення додатком №2, згідно з яким до переліку земельних ділянок комунальної власності, які підлягають інвентаризації включено за пунктом 2 «Земельну ділянку орієнтовною площею 3,700 га в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004».

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 заявлених до Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини в цій частині позовних вимог врегульовані, зокрема, Законом України від 07 липня 2011 року № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр» (далі - Закон №3613-VI), згідно з нормами статті 1 якого державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Частинами 1, 2 статті 6 Закону №3613-VI передбачено, що ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Частинами 1 та 4 статті 9 Закону №3613-VI визначено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

Статтею 16 Закону №3613-VI встановлено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера. Скасований кадастровий номер земельної ділянки не може бути присвоєний іншій земельній ділянці. Інформація про скасовані кадастрові номери земельних ділянок зберігається у Державному земельному кадастрі постійно.

Відповідно до п.4 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. №1051 ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр.

За змістом частини 1, абзаців 1, 2 частини 2, частин 9, 10 статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).

Зміст вищенаведених норм вказує на те, що державна реєстрація земельної ділянки у Державному земельному кадастрі не є тотожним поняттю «державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», вжитому у пункті 1 статті 1 Закону України від 01 липня 2004 року №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Така ж правова позиція відображена у постановах Верховного Суду від 27 липня 2022 року у справі № 640/10412/21 та від 04 травня 2022 року у справі № 817/154/18.

Окрім того, у постанові Верховного Суду від 04 травня 2022 року у справі № 817/154/18 також зазначено, що прийняття рішення щодо державної реєстрації земельної ділянки або відмови у здійсненні такої реєстрації саме собою не породжує виникнення жодних речових прав на цю земельну ділянку.

Верховний Суд у постанові від 20 травня 2022 року у справі № 802/1840/18-а сформував схожий висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах про те, що дії стосовно державної реєстрації земельної ділянки спрямовані для визначення земельної ділянки як об'єкта цивільних прав та не стосуються реєстрації речових прав на неї.

Отже, державна реєстрація земельної ділянки шляхом внесення до Державного земельного кадастру передбачених законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера є результатом реалізації органами Держгеокадастру належних їм контрольних функцій у сфері управлінської діяльності.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 11.03.2024 року у справі № 480/749/23

Як вбачається зі змісту позовної заяви, спір про речове право на земельну ділянку відсутній, адже право власності ОСОБА_2 на пай №549 визнано відповідачем-1 у листі від 04.04.2024 року №748/2-14.

В той же час, матеріалами справи підтверджено, що після його смерті - право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку (пай №549) було оформлено відповідно до вимог статті 126 ЗК України в редакції, чинній на момент виникнення такого права, і в силу положень ч.5 ст.1268 ЦК України після смерті спадкодавця ОСОБА_3 зазначена земельна ділянка належить позивачці ОСОБА_1 з часу відкриття спадщини - з серпня 2009 року.

Тоді як, в Державному земельному кадастрі наявні відомості про реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 розташованої за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, Новоолександрівська сільська рада в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004, яка співпадає з місцем розташування та конфігурацією земельної ділянки пай №549 і ці відомості були внесені в Державний земельний кадастр з огляду на рішення Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 20.02.2020 р. №5370-49/VІІ, в редакції рішення від 25.11.2021 р. №1975/15-VІІІ, яке визнано судом протиправним.

Відповідно до ч.10 ст.24 Закону №3613-VI державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

поділу чи об'єднання земельних ділянок;

якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;

ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Відповідачами у справі не доведено, що земельна ділянка з кадастровим номером 1221481500:01:079:0014 відноситься до земель комунальної власності.

Враховуючи встановлені у справі обставини та норми чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що єдиним можливим способом захисту порушених прав позивача у спірних правовідносинах є скасування державної реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 1221481500:01:079:0014, зареєстровану у Державному земельному кадастрі 29.12.2021 року відділом №1 Управління у Новоукраїнському районі Головного управління Держгеокадастру Кіровоградській області.

Водночас, суд уважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог в частині визнання неправомірною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області щодо не вжиття відповідно до ч.10 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» заходів для скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 1221481500:01:079:0014, оскільки правові підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 1221481500:01:079:0014 до цього часу були відсутні, проте такі обставини виникли на цей час.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Керуючись ч.2 ст.9 КАС України, з метою захисту порушених прав, свобод, інтересів позивача, в межах заявлених позивачем позовних вимог, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви шляхом визнання протиправним та скасування рішення Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 20.02.2020 р. №5370-49/VІІ «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області», в редакції викладеній у рішенні від 25.11.2021 р. №1975/15-VІІІ «Про внесення змін до рішення сільської ради «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» від 20.02.2020 №5370-49/VІІ», в частині доповнення рішення додатком №2, згідно з яким до переліку земельних ділянок комунальної власності, які підлягають інвентаризації включено за пунктом 2 «Земельну ділянку орієнтовною площею 3,700га в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004» та зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 1221481500:01:079:0014, зареєстровану у Державному земельному кадастрі 29.12.2021 року відділом №1 Управління у Новоукраїнському районі Головного управління Держгеокадастру Кіровоградській області.

Інші доводи не є юридично значимими та не впливають на висновки суду.

Слід зазначити, що Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (PRONINA v. UKRAINE, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Окрім того, що згідно з п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до ч. 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до ч. 1 і ч.2 ст.73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем-1 не доведено правомірність оскаржуваного рішення від 20.02.2020 р. №5370-49/VІІ, в редакції викладеній у рішенні від 25.11.2021 р. №1975/15-VІІІ, в частині доповнення рішення додатком №2, згідно з яким до переліку земельних ділянок комунальної власності, які підлягають інвентаризації включено за пунктом 2 «Земельну ділянку орієнтовною площею 3,700га в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004», тоді як позивачем належним чином та в повному обсязі доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.

В свою чергу, відповідачем-2 доведено, що правові підстави скасування державної реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 1221481500:01:079:0014, зареєстровану у Державному земельному кадастрі 29.12.2021 року відділом №1 Управління у Новоукраїнському районі Головного управління Держгеокадастру Кіровоградській області на момент звернення позивача із заявами були відсутні, проте такі обставини виникли на цей час, що є підставою для зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 1221481500:01:079:0014.

За наведених обставин та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими врегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 3633,60 грн.

Позов задоволено судом частково, що є підставою для розподілу судових витрат між сторонами, проте у позовній заяві ОСОБА_1 просила не стягувати з відповідачів на її користь відшкодування судових витрат.

За наведених обставин, суд вирішив розподіл судових витрат не здійснювати.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 257, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до відповідача-1: Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (52070, Дніпропетровська область, Дніпровський район, село Новоолександрівка, вул.Сурська, 74, код ЄДРПОУ 40201087), відповідача-2: Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (49006, м. Дніпро, вул. Філософська, 39А, код ЄДРПОУ 39835428) про визнання протиправними та скасування рішень в частині, визнання неправомірною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 20.02.2020 р. №5370-49/VІІ «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області», в редакції викладеній у рішенні від 25.11.2021 р. №1975/15-VІІІ «Про внесення змін до рішення сільської ради «Про проведення інвентаризації земель комунальної власності Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області» від 20.02.2020 №5370-49/VІІ», в частині доповнення рішення додатком №2, згідно з яким до переліку земельних ділянок комунальної власності, які підлягають інвентаризації включено за пунктом 2 «Земельну ділянку орієнтовною площею 3,700га в районі земельної ділянки з кадастровим номером 1221481500:01:079:0004».

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Дніпропетровській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 1221481500:01:079:0014, зареєстровану у Державному земельному кадастрі 29.12.2021 року відділом №1 Управління у Новоукраїнському районі Головного управління Держгеокадастру Кіровоградській області.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Звернути увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Повний текст рішення складено та підписано 23.12.2025 року.

Суддя О.М. Неклеса