Справа № 344/22764/25
Провадження № 1-кс/344/8787/25
24 грудня 2025 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання Старшого слідчого СУ ГУНП в Івано-Франківській області підполковника поліції ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження №42025090000000111 від 03.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
Слідчий звернувся з вказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором в обґрунтування якого посилався на те, що Відділом розслідування особливо важливих злочинів СУ ГУНП в Івано-Франківській області під процесуальним керівництвом Спеціалізованої екологічної прокуратури Івано-Франківської обласної прокуратури проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025090000000111 від 03.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Кримінальне провадження розпочате Спеціалізованою екологічною прокуратурою Івано-Франківської обласної прокуратури за наслідком моніторингу відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та відкритих даних знімків з якого вбачається, що службові особи органів державної влади та місцевого самоврядування зловживаючи своїм службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди власниками земельних ділянок, діючи в супереч інтересам служби, незаконно змінюють конфігурації земельних ділянок та їх місцерозташування, що призвело до захоплення земель лісогосподарського призначення та спричинило тяжкі наслідки.
Встановлено, що земельні ділянки реєструють у Державному земельному кадастрі на підставі розробленої сертифікованими інженерами-землевпорядниками технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), а в подальшому, на підставі поданих заяв про виявлення технічної помилки у координатах поворотних точок меж земельних ділянок, змінюють місцерозташування вказаних земельних ділянок, що призводить до накладання на землі іншого землекористувача, які згідно інформаційного шару « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Публічної кадастрової карти, відносяться до земель лісогосподарського призначення.
Моніторингом відомостей Державного земельного кадастру виявлено земельні ділянки з вищеописаними порушеннями, які розташовані на території Надвірнянського району Івано-Франківської області, з наступними кадастровими номерами: 2611092001:22:002:4512, 2611092001:22:001:0485, 2611092001:22:001:0480, 2611092001:22:001:0478, 2611092001:22:001:0479, 2611092001:22:001:0484, 2611092001:22:002:0224, 2611092001:22:002:0225, 2611092001:22:002:0237, 2611092001:22:002:0270, 2611092001:22:002:0891, 2611092001:22:002:0894, 2611092001:22:002:0899, 2611092001:22:002:4537, 2611092001:22:002:0560.
Викладене свідчить про спрямованість діянь службових та фізичних осіб на протиправне заволодіння земельними ділянками лісового фонду, використання з цією метою підроблених документів, проведення незаконних реєстраційних дій, використання земель не за цільовим призначенням та інших супутніх порушень.
Відомості щодо дій з вищевказаними земельними ділянками зберігаються у Державному земельному кадастрі, який відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (надалі Закон) є єдиною державною геоінформаційною системою відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, яким відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 15 від 14.01.2015 є ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Таким чином є достатні підстави вважати, що у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , юридична адреса АДРЕСА_1 , знаходяться відомості та документ щодо вищевказаних земельних ділянок: обмінні файли; поземельні книги; відомості про службових осіб (кадастрових реєстраторів, розробників документації, інших службових осіб), які вносили дані про створення, внесення змін, видалення відомостей про координати земельних ділянок, зміну цільового призначення, перевірку документації із землеустрою та обмінних фалів, заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, зміни їх координат, зміни цільового призначення; інша інформація щодо вищевказаних земельних ділянок.
Вказані відомості та документи потрібні для встановлення осіб, які: подавали до державних кадастрових реєстраторів заяви щодо виправлення технічних помилок; вносили, змінювали та видаляли відомості про земельні ділянки; місце і час вчинення цих дій, а також дає можливість встановити інші обставини, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, тому їх необхідно вилучити у паперовому та електронному вигляді.
Сторона обвинувачення не зверталась із запитом до володільця документів в порядку ст. 93 КПК України та вважає за доцільне розглядати клопотання на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи. Іншим способом отримати вказані документи не має можливості, що унеможливить досягнення мети досудового розслідування.
Слідчий просив розгляд даного клопотання провести без виклику особи, у володінні якої знаходиться інформація, на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, та без участі сторони обвинувачення.
Особа, у володінні якої знаходяться документи в судове засідання не викликалась згідно вимог ч.2 ст. 163 КПК України.
Відповідно до ч.4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим і здійснюється в порядку, передбаченому Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання не прибули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.
Дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Ч. 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст. 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Ст. 162 КПК України визначено перелік охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а відповідно до ч. 7 цієї статі, слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення цих речей і документів.
З клопотання вбачається, що сторона кримінального провадження просить про надання тимчасового доступу до речей і документів, які підпадають під визначення охоронюваної законом таємниці.
Наданими стороною кримінального провадження матеріалами клопотання поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб (їх місцезнаходження), які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, а можливе їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до таких.
Отже, враховуючи вищенаведене та те, що інформація, яка міститься у документах про які зазначає сторона обвинувачення, надасть змогу в подальшому використовувати як докази отримані відомості, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задоволити.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України, -
Клопотання задоволити.
Надати дозвіл слідчим СУ ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , на тимчасовий доступ до речей і документів (інформації) про земельні ділянки з кадастровими номерами: 2611092001:22:002:4512, 2611092001:22:001:0485, 2611092001:22:001:0480, 2611092001:22:001:0478, 2611092001:22:001:0479, 2611092001:22:001:0484, 2611092001:22:002:0224, 2611092001:22:002:0225, 2611092001:22:002:0237, 2611092001:22:002:0270, 2611092001:22:002:0891, 2611092001:22:002:0894, 2611092001:22:002:0899, 2611092001:22:002:4537, 2611092001:22:002:0560, які перебувають у володінні та зберігаються у ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса АДРЕСА_1 , а саме:
- з можливістю копіювання у електронному вигляді на оптичні носії інформації типу CD-R, DVD-R: обмінних файлів у форматі «XML» («IN-4»); сканкопії усіх наявних в АС ДЗК документів щодо вказаних земельних ділянок (Проекти землеустрою, Технічна документація, Технічні звіти, інша документація із землеустрою, тощо), у форматі «PDF», з цифровими підписами уповноважених осіб, які їх подавали (завантажували), створювали; усіх наявних в АС ДЗК заяв (звернень) громадян, Витягів з ДЗК, які видавались, Рішень прийнятих державними кадастровими реєстраторами, Протоколів проведення перевірки електронного документа щодо вказаних земельних ділянок, з цифровими підписами уповноважених осіб, які їх подавали (завантажували), створювали; поземельних книг; журналу подій системи (безпеки), LOG-файлів; відомостей про користувачів АС ДЗК (розробників документації із землеустрою, державних кадастрових реєстраторів, адміністраторів), які вчиняли дії з вищевказаними земельними ділянками в АС ДЗК, із зазначенням: їх прізвища, імені, по батькові, логіну, адреси електронної пошти, назви дії, яку вони вчиняли, дати, часу вчинення дії, ІР-адреси, з якої входили до АС ДЗК, тощо; перелік (список) усіх дій в АС ДЗК по кожній із вищевказаних земельних ділянок (із зазначенням назви дії, дати, часу та уповноваженої особи, яка вчиняла цю дію) з моменту їх формування по даний час, а саме: подання заяв, із прикріпленими файлами; відкриття поземельної книги, створення запису з кадастровим номером, формування земельної ділянки, державної реєстрації земельної ділянки; видачі витягів з ДЗК; внесення відомостей до ДЗК про координати земельної ділянки та їх виправлення (зміну); виявлення помилок; внесення відомостей до ДЗК про зміну кадастрового номера земельної ділянки; внесення відомостей до ДЗК про категорію, цільове призначення земельної ділянки, склад угідь, вид використання та їх зміну (виправлення); внесення відомостей до ДЗК про поділ земельної ділянки; внесення відомостей до ДЗК про перевірку документації із землеустрою та обмінних фалів, подання усіх заяв (звернень) громадян щодо певних дій із земельними ділянками; видалення з ДЗК відомостей; інших наявних в АС ДЗК відомостей щодо земельних ділянок.
- з можливістю вилучення завірених копій: відомостей про користувачів АС ДЗК (розробників документації із землеустрою, державних кадастрових реєстраторів, адміністраторів), які вчиняли дії із вищевказаними земельними ділянками в АС ДЗК, із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові, логіну, адреси електронної пошти, назви дії, яку вони вчиняли, дати, часу вчинення дії, ІР-адреси, з якої входили в АС ДЗК, тощо; перелік (список) усіх дій в АС ДЗК по кожній із вищевказаних земельних ділянок (із зазначенням назви дії, дати, часу та уповноваженої особи, яка вчиняла цю дію) з моменту їх формування по даний час, а саме: подання заяв, із прикріпленими файлами; відкриття поземельної книги, створення запису з кадастровим номером, формування земельної ділянки, державної реєстрації земельної ділянки; видачі витягів з ДЗК; внесення відомостей до ДЗК про координати земельної ділянки та їх виправлення (зміну); виявлення помилок; внесення відомостей до ДЗК про зміну кадастрового номера земельної ділянки; внесення відомостей до ДЗК про категорію, цільове призначення земельної ділянки, склад угідь, вид використання та їх зміну (виправлення); внесення відомостей до ДЗК про поділ земельної ділянки; внесення відомостей до ДЗК про перевірку документації із землеустрою та обмінних фалів, подання усіх заяв (звернень) громадян щодо певних дій із земельними ділянками; видалення з ДЗК відомостей; інших наявних в АС ДЗК відомостей щодо земельних ділянок.
Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з якою у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє до 24 лютого 2026 року включно та оскарженню не підлягає.
Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.
Слідчий суддя ОСОБА_1