Справа № 487/8058/25
Провадження № 2/487/3755/25
24.12.2025 м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва в складі головуючої судді Скоринчук К.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Миколаївкомунтранс», третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору: Приватне підприємство «ЕВАКО» про захист прав споживачів,
У Заводський районний суд м. Миколаєва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Миколаївкомунтранс», третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору: Приватне підприємство «ЕВАКО» про захист прав споживачів. Позов мотивовано тим, що 17.09.2024 Центральним районним судом м. Миколаєва у справі №490/8121/24 видано судовий наказ про стягнення з позивачки на користь КП «Миколаївкомунтранс» заборгованості за типовим індивідуальним договором про надання послуг з побутовими відходами за період з 01.02.202 по 31.07.2024. Вказаний судовий наказ ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва скасовано за заявою позивачки, оскільки такі послуги їй надає не КП «Миколаївкомунтранс», а ПП «ЕВАКО» з яким вона 01.02.2022 уклала договір. На неодноразові звернення позивачки до відповідача урегулювати вказане питання, відповідач не реагує. Оскільки позивач договір з відповідачем не укладала, однак останнім нараховано їй борг, ОСОБА_1 звернулася до суду та просить встановити фат не укладення такого договору та зобов'язання відповідача скасувати безпідставно нараховану заборгованість.
Ухвалою суду від 28.10.2025 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
13 листопада 2025 року відповідачем подано відзив. Заперечуючи проти поданого позову, відповідач зазначив, що чинним законодавством імперативно встановлено, що послуги з вивезення побутових відходів можуть бути надані виключно певним суб'єктом господарювання за умови проходження конкурсу , під час проведення якого орган місцевого самоврядування сприяє розвитку конкуренції саме на етапі проведення конкурсу. Так, за результатами проведеного на підставі Постанови КМУ від 16.11.2011 р. № 1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів» конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів та оцінювання на предмет відповідності кваліфікаційним вимогам конкурсної документації, КП «Миколаївкомунтранс» пройшло конкурсний відбір та згідно Наказу Департаменту Житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на території м. Миколаєва» від 15.06.2021 № 171 визначено виконавцем послуг із вивезення побутових відходів на території Інгульського та Центрального районів м. Миколаєва на десять років на десять років, на території Заводського району м. Миколаєва на один рік. Отримавши перемогу у конкурсі з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Заводського, Інгульського та Центрального районів м. Миколаєва, на підставі п. 31 Постанови КМУ № 1173, 23.06.2021 КП «Миколаївкомунтранс» з департаментом житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради було укладено зокрема і Договір № 339 на надання послуг з вивезення побутових відходів на території Центрального району міста Миколаєва. Договір №339 від 23.06.2021 набув чинності з 01.02.2022 р., який є моментом затвердження та набрання чинності відповідного тарифу на поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів) для виконавця послуг КП «Миколаївкомунтранс». З огляду на вищевикладене, на території зокрема Центрального району м. Миколаєва, на території якого проживає гр. ОСОБА_1 , відсутній інший виконавець послуг з вивезення побутових відходів, який виборов свою перемогу на конкурсних засадах та зокрема довів свою технічну спроможність надавати послуги з вивезення твердих побутових відходів, шляхом встановлення його відповідності кваліфікаційним критеріям (наявність матеріально-технічної бази; вартість надання послуг; досвід роботи з надання послуг з вивезення побутових відходів; наявність та кількість працівників відповідної кваліфікації). Громадяни України, які є утворювачами побутових відходів зобов'язані укласти договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами з визначеним органом місцевого самоврядування виконавцем послуг з поводження з побутовими відходами (надання послуг з вивезення твердих побутових відходів) та сплачувати відповідний.
29 грудня 2021 року, на офіційному сайті Миколаївської міської ради за посиланням https://mkrada.gov.ua/content/kp-mikolaivkomuntrans.html, КП «Миколаївкомунтранс» розмістило публічний договір приєднання, який розміщений одразу після публічної оферти до Типового індивідуального договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами на територіях Центрального, Інгульського та Заводського районів міста Миколаєва.
Пунктом 1 рішення ВК ММР від 14.08.2024 р. № 1340 «Про внесення змін та поновлення дії рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 12.06.2024 р. № 925 «Про встановлення тарифів на послуги з управління побутовими відходами» було внесено зміни та затверджено нові тарифи на послугу з управління побутовими відходами (збирання та перевезення) ( далі по тексту Рішення ВК ММР № 1340 від 14.08.2024 р.)
Новий ТИПОВИЙ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ДОГОВІР про надання послуги з управління побутовими відходами було розміщено в Новій редакції від 01.09.2024 р. на сайті Миколаївської міської ради за посилання https://mkrada.gov.ua/content/publichniy dogovir-pro-nadannya.html .
Відтак з 01 вересня 2024 року Типовий публічний договір приєднання від 29.12.2021 р. припинив свою дію.
Відповідно до статті п. 1 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції від 09.07.2023 р.) індивідуальний споживач зобов'язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом. Стаття 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції від 09.07.2023 р.) споживачі зобов'язані укласти договір про управління побутовими відходами з виконавцем послуги з управління побутовими відходами, визначеним у встановленому законодавством порядку. Відповідно до положень п. 1 ч. 2 ст. 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов'язані укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами.
Відповідно до положень абз. 8 ч. 5 ст. 13 Закону України (в редакції від 09.07.2023 р.) публічні договори приєднання про надання комунальних послуг з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
В зв'язку з призупиненням дії Рішення ВК ММР № 925 від 12.06.2024 р., що відбулось на підставі рішення ВК ММР від 24.07.2024 р. № 1260 «Про призупинення дії рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 12.06.2024 р. № 925 «Про встановлення тарифів на послуги з управління побутовими відходами», дію Типового публічного договору приєднання від 14.06.2024 р. відповідно було призупинено з 15 липня 2024 р., та в подальшому поновлено його дію з 01 вересня 2024 року та викладено в Новій редакції від 01.09.2024 р. Поновлення дії Типового публічного договору приєднання від 14.06.2024 р. з 01 вересня 2024 р., відбулось в зв'язку з прийняттям рішення ВК ММР від 14.08.2024 р. № 1340 «Про внесення змін та поновлення дії рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 12.06.2024 р. № 925 «Про встановлення тарифів на послуги з управління побутовими відходами». Відтак ТИПОВИЙ ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ДОГОВІР про надання послуги з управління побутовими відходами від 14.06.2024 р., діє в Новій редакції від 01.09.2024 р.
Відповідно до п. 3 Розділу «Загальні положення» ТИПОВОГО ІНДИВІДУАЛЬНОГО ДОГОВОРУ про надання послуги з управління побутовими відходами від 14.06.2024 р. (в новій редакції від 01.09.2024 р.), що є публічним договором приєднання, в силу норм ч. 1 ст. 25 та ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», які вказують на обов'язок споживача щодо укладення договору про надання житлово комунальних послуг» зокрема, договору про надання послуг з управління побутовими відходами та зумовлюють неможливість споживача відмовитись від укладення цього договору, прийняття споживачем оферти виконавця послуги з управління побутовими відходами за цим договором відбувається у вигляді мовчання відповідно до ч. 3 ст. 205 Цивільного кодексу України з дати набрання чинності цим договором, визначеної відповідно до норм Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідачем на законних підставах не було прийнято відмову ОСОБА_1 від ТИПОВОГО ІНДИВІДУАЛЬНОГО ДОГОВОРУ про надання послуги з управління побутовими відходами від 14.06.2024.
Враховуючи зміст абз. 8 ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» гр. ОСОБА_1 була належним чином проінформована про місце опублікування тексту договору та зобов'язана, в силу перелічених вище нормативно парових акті, які імперативно встановлюють обов'язок для споживача житлово комунальних послуг мати укладений договір з офіційним виконавцем послуг, приєднатись до ТИПОВОГО ІНДИВІДУАЛЬНОГО ДОГОВОРУ про надання послуги з управління побутовими відходами від 14.06.2024 р., викладений в Новій редакції від 01.09.2024.
Відповідач вважає, що позивачем не додано жодного доказу/документа, який підтверджує факт оплати за надані ПП «ЕВАКО» послуги з вивезення твердих побутових відходів відповідно до умов укладеного між ними договору.
Рішенням ВК ММР від 25 грудня 2024 р. № 1276 «Про встановлення тарифів на послуги з управління побутовими відходами», відповідно до пп. 1.2. якого з 01 січня 2025 року виконавцям послуг з управління побутовими відходами (збирання та перевезення), у відповідно до Рішення ВК ММР № 766 від 25.08.2021 р., передбачено плату для споживачів за надання послуг із збирання та перевезення змішаних (твердих), великогабаритних та ремонтних побутових відходів. Договір укладений між ПП «ЕВАКО» та гр. ОСОБА_1 , не відповідає умовам затвердженого Постановою КМУ № 1070 від 10.12.2008 р. та Постановою КМУ № 835 від 08.08.2023 р типового договору, та не відповідає переліку побутових відходів, вид яких підлягає обов'язковому вивезенню.
В матеріалах справи відсутні додані фіскальні касові чеки (або інші належні та допустимі докази), які підтверджують факт оплати гр. ОСОБА_1 за надані ПП «ЕВАКО» послуги, а від так в матеріалах справи відсутні докази надання послуг ПП «ЕВАКО» з вивезення твердих побутових відходів надані гр. ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про управління відходами» (набрав чинність 09.07.2023 р.) захоронення відходів здійснюється на полігонах, що відповідають вимогам законодавства та технологічне обладнання яких забезпечує захист ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, контроль викидів в атмосферне повітря, забруднення ґрунтів і підземних вод. Суб'єкт господарювання, що здійснює управління полігоном, повинен мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, а в разі захоронення небезпечних відходів - ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Відповідно до положень ст. 351 Закону України «Про відходи» (втратив чинність 09.07.2023 р.) захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.
Зібрані в процесі надання ПП «ЕВАКО» послуги з вивезення твердих побутових відходів в силу діючого законодавства повинні були в обов'язковому порядку перевезені на спеціалізований Полігон на якому здійснюється технологічний процес з захороненню побутових відходів.
Відповідно до відомостей Реєстру місць видалення відходів, який сформований Управлінням екології та природних ресурсів Миколаївської ОВА за пошуковим запитом «Реєстр місць видалення відходів Миколаївської області», територіально найбільш наближеними до м. Миколаєва, є наступні місця видалення відходів на яких може здійснюватись приймання безпечних побутових відходів для захоронення (реєстр наявний в матеріалах справи):- Полігон ТПВ, розташований за адресою: Миколаївська область, Миколаївський район, с. Весняне, вул. Нова, 1 - експлуатацію здійснює КП «Миколаївкомунтранс»;- Полігон ТПВ, розташований за адресою: Миколаївська область, Вітовський район, с. Галіцинове, вул. Степова, 1/2 - експлуатацію здійснює ТОВ «Миколаївська водна компанія»;- Місце видалення відходів, на якому здійснюється приймання та захоронення відходів від будівельних робіт, знесення та ремонту будівель і споруд, залишків обрізання дерев та догляду за посадками, розташоване за адресою: Миколаївська область, Вітовський район, с. Мішково- Погорілове, вул. Горького, 17 - експлуатацію здійснює ПП «МИЛЧА».
Починаючи з червня 2018 року по 12.11.2025 р. між КП «Миколаївкомунтранс» та ПП «ЕВАКО» відсутні будь-які господарські взаємовідносини в тому числі і договірні, предметом яких було надання послуг з захоронення побутових відходів на території Полігону ТПВ, який розташований за адресою: Миколаївська область, Миколаївський район, с. Весняне, вул. Нова, 16.
ТОВ «Миколаївська водна компанія» листом за вих. № 17 від 06.08.2024 р. у відповідь на лист КП «Миколаївкомунтранс» за вих. № 1245 від 05.08.2024 р. повідомило, що в період з 01.02.2022 р. по 31.05.2024 р. ПП «ЕВАКО» не здійснювало захоронення побутових відходів та будь-яких інших побутових відходів на території Полігону ТПВ, який розташований в с. Галіцинове, вул. Степова, 1/2. Також, було повідомлено про відсутність з ПП «ЕВАКО» жодних взаємовідносин (листи наявні в матеріалах справи).- ПП «МИЛЧА» листом за вих. № 0806/1 від 06.08.2024 р. у відповідь на лист КП «Миколаївкомунтранс» за вих. № 1245 від 05.08.2024 р., повідомило про не укладання з ПП «ЕВАКО» в період з 01.02.2022 р. по 31.05.2024 р. договорів про надання послуг на приймання безпечних відходів задля засипання кар'єру в межах с. Мішково-Погорілове сільської ради Вітовського району Миколаївської області. Також, було повідомлено про не здійснення будь-якої діяльності з ПП «ЕВАКО» в період з 01.02.2022 р. по 31.05.2024 р. (листи наявні в матеріалах справи).
КП «Миколаївкомунтранс» вважає, що ПП «ЕВАКО» не надавало послуги з вивезення твердих побутових відходів зокрема гр. ОСОБА_1 , яка мешкає по АДРЕСА_1 , через відсутність факту перевезення побутових відходів для їх подальшого захоронення в спеціалізованих місцях.
Листом КП «Миколаївкомунтранс» за вих. № 1410 від 04.07.2025 р. «Про виконання припису № 4/000006 від 05.07.2024 р. про припинення порушень прав споживачів» на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області, останнього було повідомлено про виконання в червні 2025 року Припису № 4/000006 від 05.07.2024 р. про припинення порушень прав споживачів, а саме про здійснення перерахунку розміру плати за надання послуг з поводження з побутовими відходами, який було нараховано за період з 01.02.2022 р. по 31.05.2024 р. в розмірі 5493,16 грн. гр. ОСОБА_1 , послуг, а саме за адресою: АДРЕСА_1 . за місцем надання В підтвердження здійснення перерахунку та зняття нарахувань здійснених Відповідачем за період з 01.02.2022 р. по 31.05.2024 р. в розмірі 5493,16 грн. за надання послуг з поводження з побутовими відходами, зазначеним листом КП «Миколаївкомунтранс» на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області було також надано Історію фінансового стану за період з 01.02.2022 р. по 30.06.2025 р. по особовому рахунку гр. ОСОБА_1 - № НОМЕР_1 , в якій відображено здійснений в червні 2025 року перерахунок заборгованості в розмірі мінус 5493,16 грн.
Відповідач наголосив, що його не було притягнуто до відповідальності за не виконання Припису № 4/000006 від 05.07.2024 р. про припинення порушень прав споживачів, винесений Головним управлінням Держпродспоживслужби в Миколаївській області.
Позивач просить скасувати (списати) безпідставно нараховану заборгованість за період з 01.02.2022 р. по теперішній час за послуги з вивезення твердих побутових відходів за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 .
Не зазначення в позовних вимогах конкретної суми, що підлягає скасуванню (списанню), яка нарахована за послуги з вивезення твердих побутових відходів, в період з 01.02.2022 р. по теперішній час є, на думку відповідача, неналежно обраним способом захисту свого права.
З урахуванням усіх обставин відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
26 листопада 2025 року позивачкою подано додаткові докази.
16 грудня 2025 року постановлено ухвалу про відмову у задоволенні клопотання представника відповідача Комунального підприємства «МИКОЛАЇВКОМУНТРАНС» Вецала Андрія Юрійовича про залучення Департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета позову на стороні відповідача; відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та постановлено про перехід з розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін до розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судовий розгляд на 13.00 год 24.12.2025.
17 грудня 2025 року надійшли письмові пояснення третьої особи ПП «ЕВАКО», у якому зазначено, що підприємство з 01.02.2022 по теперішній час на підставі договору №811 від 01.02.2022 надає послуги з вивезення твердих побутових відходів ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 відповідно до графіку щочетверга, обсягу, 10.8 кубометрів відходів за рік. Позивака сплачує кошти за надані послуги та заборгованості не має. На підтвердження зазначеного у поясненнях долучено письмові докази.
У судовому засіданні позивачка та її представник адвокат Корець С.В., який діє на підставі доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги від 22.04.2025 №1002, підтримали заявлені вимоги та наполягали на їх задоволенні.
У судовому засіданні представник відповідача Лазарєва Д.В., яка діє на підставі довіреності від 14.02.2025, дійсної до 14.02.2026, заперечила проти заявленого позову, підтримавши позицію, викладену у відзиві. Зазначила, що дійсно мав місце розгляд справи за позовом КП «Миколаївкомунтранс» з підстав незгоди підприємства з приписом Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області з підстав нарахування ОСОБА_1 оплати за послуги з вивезення побутових відходів за період з 01.02.2022 р. по 31.05.2024 р., в розмірі 5493, 16 грн. Оскільки рішенням суду було встановлено правомірність припису, КП «Миколаївкомунтранс» здійснило перерахунок та скасувало нараховану ОСОБА_1 заборгованість за період з 01.02.2022 р. по 31.05.2024. Однак, надалі відповідач нараховує оплату за надані позивачці послуги, оскільки після опублікування в червні 2024 року Типового договору, відповідачка у встановлені строки відмови від приєднання до такого договору не надала. Доказом того, що позивачка споживає надані відповідачем послуги є відсутність її звернення до КП «Миколаївкомунтранс» з відповідною Претензією. Також представник відповідача просила не брати до уваги подані позивачкою додаткові докази, як такі, що подані за межами процесуальних строків.
Третя особа, подавши письмові пояснення по справі, явку свого представника в судове засідання не забезпечила. Заяв, клопотань про перенесення слухання справи чи неможливість її розгляду без участі представника суду не надходило.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, суд ураховує наступне.
Судом встановлено, що 01.02.2022 позивач уклала договір на вивезення побутових відходів з ПП «Евако», який продовжено, та регулярно сплачує за послуги за цим договором (а.с.14, 15).
Разом з тим, КП «Миколаївкомунтранс» нараховує позивачці борг за надані ним послуги, посилаючись на те, що є фактично єдиним офіційним виконавцем послуг по поводженню з побутовими відходами (вивезення побутових відходів), а ОСОБА_1 приєдналася до виконання цього публічного договору в порядку «мовчазної згоди» (не надання офіційного листа у встановленні строки на розірвання договірних відносин) то ж є такою, що несе зобов'язання за цим договором в повній мірі.
Позивачка ОСОБА_1 , посилаючись на те, що відповідач їй послуг не надає та договір вона з ним не укладала, звернулася до суду з даним позовом в порядку захисту прав споживачів.
Ураховуючи заперечення відповідача проти задоволення позову з тих підстав, що позивачем не надано доказів надання їй ПП «ЕВАКО» послуги з вивезення твердих побутових відходів, а позов є безпідставним, оскільки позивачка є такою, яка приєдналася до публічного договору з КП «Миколаївкомунтранс» про надання послуги з управління побутовими відходами і їй здійснено відповідачем перерахунок розміру нарахованої плати за період з 01.02.2022 р. по 31.05.2024, суд ураховує таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
У судовому засіданні представник відповідача не заперечувала факту розгляду Миколаївським окружним адміністративним судом справи №400/6863/24 за позовом КП «Миколаївкомунтране» до Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування припису №4/000006 від 05.07.2024.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 у справі №400/6863/24, яке залишено в силі П'ятим апеляційним адміністративним судом 17.06.2025 та набрало законної сили було встановлено, що відповідно до направлення № 7 від 25.06. 2024 року в період з 25 червня 2024 року по 05 липня 2024 року працівниками Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області проводилась позапланова перевірка на підставі скарги гр. ОСОБА_1 на предмет правомірності нарахування КП «Миколаївкомунтране» плати за вивезення побутових відходів та приєднання її до публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів).
05 липня 2024 року за результатами поведеної перевірки ГУ Держпродспоживслужби в Миколаївській області було складено АКТ №00 00 06 з висновком про неправомірність дій КП «Миколаївкомунтранс» в частині нарахування ОСОБА_1 оплати за послуги з вивезення побутових відходів за період з 01.02.2022 р. по 31.05.2024 р., в розмірі 5493, 16 грн, оскільки було з'ясовано, що послуги з вивезення побутових відходів за період з 01.02.2022 р. по 31.05.2024 р. КП «Миколаївкомунтране» ОСОБА_1 не надавалися, та що приєднання гр. ОСОБА_1 до публічного договору фактично не відбулося.
05 липня 2024 року керівнику КП «Миколаївкомунтранс» було вручено під підпис Припис № 4/000006 від 05.07.2024 р про припинення порушень прав споживачів (далі - Припис), яким зобов'язали в термін до 22 липня 2024 року скасувати борг з оплати за послуги з поводження з побутовими відходами в сумі 5493, 16 грн. нарахований за період з 01.02.2022 р. по 31.05.2024 р. гр. ОСОБА_2 , яка мешкає по вул. Левського, 20, у місці Миколаїв, Комунальним підприємством «Миколаївкомунтранс», за відсутності із Споживачем договірних відносин.
КП «Миколаївкомунтранс» з Приписом не погоджувалося, наголошуючи, що є єдиним офіційним виконавцем послуг по поводженню з побутовими відходами (вивезення побутових відходів), ОСОБА_1 приєдналася до виконання цього договору шляхом мовчання-«мовчазна згода» (не надання офіційного листа у встановленні строки на розірвання договірних відносин) та у неї відсутня можливість не приєднатися до цього публічного договору, окрім як тільки подання своєчасної заяви про відмову від надання послуг. Оскільки існує публічний договір з єдиним офіційним виконавцем послуг по поводженню з побутовими відходами (вивезення побутових відходів), то ОСОБА_1 не може не користуватися цими послугами за власним бажанням.
Однак, під час розгляду справи Миколаївський окружний адміністративний суд встановив, що між ОСОБА_1 та КП «Миколаївкомунтранс» письмовий договір на вивезення побутових відходів ніколи не укладався, а між ПП « Евеко» та ОСОБА_1 з 01.02.2022 року існує діючий договір на вивезення побутових відходів і на підтвердження отримання ОСОБА_1 послуг від ПП « Евеко» були надані суду відповідні докази, що слугували ухваленню відповідного рішення.
Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Під час розгляду даної цивільної справи суд ураховує, що позивачкою належно підтверджено надання їй послуг щодо вивозу твердих побутових відходів ПП «ЕВАКО» та оплату нею таких послуг відповідним договором №811 від 01.02.2022 довідкою ПП «ЕВАКО» №18 від 19.05.2025 (а.с. 14-15), які були подані з позовною заявою, а також ці обставини встановлені рішеннями Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 та постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2025 у справі №400/6863/24. При цьому суд звертає увагу, що у своїх письмових поясненнях (а.с. 148-149) ПП «ЕВАКО» підтвердило дію укладеного з позивачкою договору №811 від 01.02.2022 на теперішній час внаслідок продовження його дії, сплату позивачкою витрат за надані послуги та відсутність заборгованості.
Натомість відповідачем доказів того, що він надає та саме він надає ОСОБА_1 послуги з вивезення побутових відходів, а ОСОБА_1 , відповідно, таку послугу споживає, суду не надано. Твердження представника відповідача, що таким доказом слугує факт не звернення позивачки до КП «Миколаївкомунтранс» з Претензією, суд оцінює критично з огляду на наявність заяв позивачки, з якими вона неодноразово звертала до відповідача з приводу небажання укладення з ним договору.
Надані відповідачем докази того, що у ПП «ЕВАКО» станом на 06.08.2024 не було жодних взаємовідносин із ТОВ «Миколаївська водна компанія» не спростовує факту надання ПП «ЕВАКО» послуг позивачці, згідно укладеного між ними договору на вивіз твердих побутових відходів.
Також відповідач просить відмовити у задоволенні позову, мотивуючи свої заперечення тим, що ним здійснено перерахунок розміру плати за надання послуг з поводження з побутовими відходами, який було нараховано за період з 01.02.2022 р. по 31.05.2024 р. в розмірі 5493,16 грн.
Однак, суд звертає увагу, що Припис № 4/000006 від 05.07.2024 про припинення порушень прав споживачів відповідача було зобов'язано саме скасувати борг, встановлений станом на час перевірки, а не здійснити його перерахунок, виходячи з неправомірності його нарахування загалом і така неправомірність була встановлена рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 у справі №400/6863/24, яке залишено в силі постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2025.
Якщо сторона не виявляла свою волю до вчинення правочину, до набуття обумовлених ним цивільних прав та обов'язків правочин є таким, що не вчинений, права та обов'язки за таким правочином особою не набуті, а правовідносини за ним - не виникли (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 №145/2047/16-ц).
Частиною першою статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про управління побутовими відходами з виконавцем послуги з управління побутовими відходами, визначеним у встановленому законодавством порядку.
Водночас, відповідно до ч. 3 ст. 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Відповідно до ч. 3 ст. 205 ЦК України у випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.
Відповідач зазначає, що позивач фактично уклала з ним договір, надавши згоду у вигляді мовчання.
Однак, зважаючи на факт укладення 01.02.2022 позивачкою договору на вивіз твердих побутових відходів з ПП «ЕВАКО», заперечення нею щодо нарахувань відповідачем їй оплати за послуги, висловлення такої позиції під час розгляду справи №400/6863/24, а також у неодноразових зверненнях з письмовими заявами до КП «Миколаївкомунтранс» (а.с. 16, 18) до вступу в дію 01.09.2024 Типового договору про надання послуг з управління побутовими відходами, та звернення її до суду з даним позовом свідчить про відсутність вираження волі позивачки на укладення договору з відповідачем шляхом мовчання.
Звернувшись до суду з даним позовом, ОСОБА_1 просить суд, зокрема, встановити факт не укладення нею з КП «Миколаївкомунтранс» Типового індивідуального договору про надання послуг з управління побутовими відходами та зобов'язати відповідача скасувати безпідставно нараховану заборгованість.
Матеріально-правові вимоги, які заявлені позивачем до відповідача стосується неправомірності здійснення КП «Миколаївкомунтранс» нарахувань за послугою, яку відповідач фактично не надає, а позивач - не отримує, а тому не має обов'язку для її компенсації, внаслідок чинних приписів нормативно-правових актів, які регулюють такий обов'язок споживача та дії відповідного постачальника чи надавача послуг. Звернувшись до суду з даним позовом, ОСОБА_1 фактично просить захистити її право як споживача, шляхом визнання відсутнім обов'язку перед відповідачем сплати боргу з 01.02.2022 за договором, який вона не укладала та оспорює через відсутність її волевиявлення на його укладення.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Факт укладення правочину через відсутність волевиявлення може бути спростований під час вирішення спору про захист права шляхом визнання обов'язку боржника за договором відсутнім. (Постанова Верховного Суду від 05 березня 2025 року у справі № 554/11260/21 (провадження № 61-5526св24).
Ухвалюючи рішення у даній справі, суд також ураховує ст. 5 ЦПК України та один із висновків, сформульованих Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12.06.2019 року при розгляді справи №487/10128/14-ц, де суд звернув увагу на те, що згідно з принципом jura novit curia («суд знає закони») неправильна юридична кваліфікація позивачем і відповідачами спірних правовідносин не звільняє суд від обов'язку застосувати для вирішення спору належні приписи юридичних норм.
Отже, оскільки позивачка договір з відповідачем з управління побутовими відходами не укладала і докази надання таких послуг відповідачем позивачці відсутні, натомість наявні докази надання таких послуг позивачці ПП «ЕВАКО» на підставі діючого договору, відповідно нарахування відповідачем оплати за фактично ненадані послуги, починаючи з 01.02.2022 і по даний час, є неправомірними, що вказує на відсутність у позивачки обов'язку їх сплати.
Водночас суд ураховує з'ясовану під час розгляду справи обставину щодо самостійного скасування відповідачем нарахованого позивачці боргу в період з 01.02.2022 по 31.05.2024 в розмірі 5493,16 грн (а.с. 56-57, 59).
З урахуванням з'ясованих в ході розгляду справи обставин, суд прийшов до висновку про відсутність у відповідача підстав для нарахування позивачці будь-яких сум за послуги (на підставі Типового публічного договору приєднання, що набрав чинності 01.02.2022, а так само 01.09.2024), які не надавалися відповідачем, за відсутністю обов'язку позивачки щодо відшкодування таких витрат внаслідок не укладення договору та не споживання послуг. За таких обставин позов підлягає задоволенню з урахуванням скасованого нарахованого боргу по 31.05.2024.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ураховуючи, що позов задоволено, а позивач звільнена від сплати судового збору на підставі ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про захист прав споживачів, відповідно з відповідача підлягає до стягнення судовий збір в розмірі 1211,20 грн на користь держави.
Керуючись статтями 7, 8, 12, 13, 141, 258-259, 264-265, 354 ЦПК України, суд
Позов задовольнити.
Визнати такими, що не підлягають сплаті ОСОБА_1 нарахування за вивезення твердих побутових відходів за адресою: АДРЕСА_1 по особовому рахунку № НОМЕР_1 , здійснені Комунальним підприємством «Миколаївкомунтранс» на підставі Типового індивідуального договору про надання послуг з управління побутовими відходами, за період з 01.06.2024 по 24.12.2025.
Стягнути з Комунального підприємства «Миколаївкомунтранс» на користь держави судовий збір 1211,20 грн судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручені у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Найменування учасників:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ;
Відповідач: КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МИКОЛАЇВКОМУНТРАНС", ЄДРПОУ: 32459822, адреса: Миколаївська область, місто Миколаїв, вулиця Ковальська, 199;
Третя особа: Приватне підприємство «ЕВАКО», ЄДРПОУ: 36881204, адреса: Миколаївська область, місто Миколаїв, вулиця Гагаріна, 25.
Суддя: К.М. Скоринчук