Постанова від 22.12.2025 по справі 127/14893/25

Справа № 127/14893/25

Провадження № 3/127/3185/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 року місто Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 11.05.2025 о 17:55 год. у м. Вінниця на вул. Київська, буд. 8, керував транспортним засобом «Toyota», державний номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння, проводився у встановленому законом порядку, за допомогою спеціального технічного приладу «Драгер ARLM - 0892», результат тесту позитивний - 1,82 проміле, під час безперервної відеофіксації.

Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час, день та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, що підтверджується довідками про отримання СМС-повістки, за вказаним ним номером мобільного телефону.

Крім того, інформація щодо розгляду справ про притягнення до адміністративної відповідальності доступна для ознайомлення усім заінтересованим особам і може бути безперешкодно отримана особою, яка притягається до адміністративної відповідальності за її власним бажанням на офіційному веб-сайті суду.

Суд звертає увагу, що з метою підвищення використання інструментів електронного судочинства у відправленні правосуддя Рада суддів України визначила виклики та повідомлення, обмін процесуальними документами з учасниками судових проваджень у першу чергу здійснювати за допомогою електронної пошти та/або з використанням вказаних учасниками судових проваджень мобільних телефонів (в тому числі й з використанням месенджерів, які дозволяють отримати інформацію про доставку відповідного повідомлення, процесуального документа, та отримати інформацію про їх прочитання.

Відтак, ОСОБА_1 було відомо, що судові повістки будуть йому направлятись за номером телефону, який міститься в матеріалах справи, але своїми фактичними діями він ігнорує їх отримання, що вказує на небажання брати участь в розгляді справ. За таких обставин, дії ОСОБА_1 призводять до затягування судового розгляду та впливають на розумні строки розгляду справ.

Рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» від 07.07.1989 передбачено, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження

Відтак, не проявлення належної заінтересованості у результатах розгляду справи протягом тривалого строку, не звернення до суду за інформацією щодо стану розгляду справи не може вважатись порушенням права на справедливий розгляд справи.

Враховуючи викладене, а також позицію Верховного Суду, викладену у справі № 910/9836/18 від 12.03.2019, де зазначено, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду є обов'язком не тільки для держави, а й для осіб, які беруть участь у справі, з урахуванням того, що ОСОБА_1 був обізнаний про складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, також на адресу суду від ОСОБА_1 надходили клопотання про відкладення розгляду справи, що свідчить про його обізнаність про призначення судових засідань, а тому суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .

Крім того, у ході розгляду даної адміністративної справи у ОСОБА_1 неодноразово змінювались захисники, які також неодноразово надсилали клопотання про відкладення розгляду справи, що свідчить про затягування розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

За приписами ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п. 2.9.а Правил дорожнього руху вбачається, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 327378 від 11.05.2025 слідує, що ОСОБА_1 11.05.2025 о 17:55 год. у м. Вінниця на вул. Київська, буд. 8, керував транспортним засобом «Toyota», державний номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння, проводився у встановленому законом порядку, за допомогою спеціального технічного приладу «Драгер ARLM - 0892», результат тесту позитивний - 1,82 проміле, під час безперервної відеофіксації.

До протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 327378 від 11.05.2025, доданий тест з приладу «Драгер - 0892» від 11.05.2025, з якого вбачається, що ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння, результат 1,82 проміле.

Як вбачається з акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, огляд проведений у зв'язку із виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, виражене тремтіння пальців рук, за допомогою приладу «Драгер - 0892» результат огляду на стан сп'яніння є позитивний, а саме 1,82 %, з яким ОСОБА_1 погодився.

Згідно з рапортом працівника поліції Дуки М. встановлено, що під час несення служби у складі наряду «Юнкер-109», спільно зі старшим лейтенантом поліції Колосюком М.І. та «Юнкер - Т2» у складі старшого сержанта поліції Поповича О.А. та майора поліції Штубвейна О.В., 11.05.2025 було зупинено транспортний засіб «Toyota Land Cruiser Prado», державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 у якого під час спілкування було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння шкірного покриву, тремтіння пальців рук. Огляд було проведено на місці зупинки транспортного засобу зі згоди водія у встановленому законом порядку за допомогою приладу «Драгер ARLM - 0892», результат огляду позитивний - 1,82 %. Н водія було складено протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП та вилучено посвідчення водія. Водія відсторонено від керування транспортним засобом шляхом передачі права керування водієві ОСОБА_2 .

Також, вина ОСОБА_1 підтверджується відеозаписом, долученим до матеріалів справи.

Так, долучений відеозапис починається з того, що ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції, під час спілкування із працівниками поліції водій повідомляє, що трохи вживав алкоголь (17:58), на що працівник поліції повідомляє водію про наявні у нього ознаки сп'яніння та пропонує ОСОБА_1 пройти огляд, на що ОСОБА_1 повідомляє, що «Огляд проходити не бажає, а буде домовлятись на місці!», працівники далі знову пропонують пройти огляд на стан сп'яніння, ОСОБА_1 розуміючи, що домовитись йому не вдається, погоджується пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки. Однак ОСОБА_1 знову намагається домовитись із працівниками поліції та починає демонструвати перед ними доларові купюри (18:03). Згодом все таки проходить огляд на стан сп'яніння, результат якого виявився позитивним.

Вирішуючи питання про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що виразилось у керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, суд дійшов висновку, що його вина цілком доведена. Огляд на стан сп'яніння у проводився у встановленому законом порядку, зафіксований відповідними належними доказами, які узгоджуються між собою та жодним чином не спростовані.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень правопорушником.

Суд приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ОСОБА_1 аналогічних правопорушень у майбутньому до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП з позбавленням права керування транспортними засобами.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 40-1, 130, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 гривень.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення до виконання 3 місяці.

Суддя: