Справа №: 127/11433/25
Провадження №: 1-кп/127/406/25
22 грудня 2025 року місто Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області у складі колегії суддів:
головуючого судді: ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, матеріали кримінального провадження відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024020000000025 від 05.01.2024 за обвинуваченням:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Лутугине Лутугинського району Луганської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , громадянки України, раніше несудимої,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора: ОСОБА_4 ,
захисника: ОСОБА_5 ,
ОСОБА_3 , будучи громадянкою України, приблизно на початку вересня 2023 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, усвідомлюючи вищенаведені обставини, перебуваючи на тимчасово окупованій території України - в м. Лутугине Луганській області, діючи умисно, протиправно, усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, зі своїх особистих мотивів погодилася на призначення її на посаду «голови дільничної виборчої комісії територіальної виборчої комісії Лутугинського району луганської народної республіки» для організації та проведення незаконних так званих «Выборы депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва и виборы депутатов представительных органов муниципальных образований Луганской Народной Республики первого созыва» на тимчасово окупованій території України. У подальшому, у період часу з 08 по 10 вересня 2023 року ОСОБА_3 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи на виборчій дільниці у м. Лутугине Луганської області, точну адресу встановити не вдалося, виконуючи відведену їй роль «голови дільничної виборчої комісії територіальної виборчої комісії Лутугинського району луганської народної республіки», спільно з іншими невстановленими особами, шляхом складання списків виборців, ідентифікації осіб, що прийшли на виборчу дільницю, видачі бюлетенів для голосування, підрахунку бюлетенів тощо, прийняла участь в організації та проведенні незаконних так званих «Выборы депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва и виборы депутатов представительных органов муниципальных образований Луганской Народной Республики первого созыва» на тимчасово окупованій території України.
Досудове провадження та судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався (in absentia) за відсутності обвинуваченої ОСОБА_3 , яка показів суду не надавала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду не надходило.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини від 18.05.2004 «Шомоді проти Італії», проведення заочного розгляду кримінального провадження відповідатиме принципам, закріпленим у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод (право на справедливий суд), тільки в тому випадку, якщо з боку державних органів будуть вжиті заходи забезпечення ретельної перевірки «з метою встановлення поза обґрунтованим сумнівом того, чи дійсно особа беззастережно відмовилася від свого права виступати в суді».
До початку судового процесу за відсутності обвинуваченого суд зобов'язаний переконатися, що обвинувачений був повідомлений про судовий розгляд. Контрольні механізми в галузі прав людини, які вважають судовий розгляд «in absentia» допустимим у виняткових обставинах, передбачають, що в цьому випадку суди зобов'язані ще суворіше дотримуватися права обвинуваченого на захист. До таких прав також відноситься право на допомогу адвоката, навіть якщо обвинувачений відмовився особисто бути присутнім на суді («Пелладоах проти Нідерландів»; «Пуатрімоль проти Франції»).
Положенням ст. 297-1 КПК України передбачена можливість здійснення спеціального досудового розслідування, в тому числі і щодо злочинів, передбачених ст. 111-1 КК України, який інкримінується обвинуваченій ОСОБА_3 .
В рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження, 10.01.2025 ОСОБА_3 було повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, шляхом публікації повідомлення про підозру в засобах загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, та повістки про виклик ОСОБА_3 до слідчого відділу УСБУ у Вінницькій області, однак обвинувачена до слідчого не з'явилась.
При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника ОСОБА_5 , яка була забезпечена державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області, якій і було вручено повідомлення про підозру, про що свідчить розписка наявна в матеріалах кримінального провадження.
Крім того, судом враховано, що підозрювану ОСОБА_3 постановою слідчого від 20.01.2025 оголошено у державний та міжнародний розшук.
Після чого, ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 20.03.2025 ОСОБА_3 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 19.03.2025 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у порядку глави 24-1 КПК України, у зв'язку із тим, що остання з метою ухилення від кримінальної відповідальності переховувалася від органів слідства на території російської федерації.
Вказана інформація була в подальшому опублікована в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, в газеті «Урядовий кур'єр».
Таким чином, факти систематичних викликів та повідомлень обвинувачено ї ОСОБА_3 про необхідність явки до органів досудового розслідування повністю підтверджується матеріалами кримінального провадження.
У подальшому, після надходження кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України до суду, судом було вжито всіх заходів для інформування обвинуваченої про розгляд кримінального провадження відносно неї, шляхом розміщення повідомлень, як на офіційному веб-сайті Вінницького міського суду Вінницької області, так і шляхом опублікування відповідної інформації у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, відповідно до положень ст. 297-5 КПК України.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 14.10.2025 було задоволено клопотання прокурора та постановлено здійснювати спеціальне судове провадження стосовно ОСОБА_3 у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_3 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права стати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про її наміри ухилення від кримінальної відповідальності.
У той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_3 від правосуддя суд оцінює, як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язкової участі захисника ОСОБА_5 , яка була забезпечена державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Вінницькій області.
Захисник ОСОБА_5 в ході судового провадження зазначила, що під час досудового провадження та судового розгляду вона не мала можливості поспілкуватись та погодити позицію захисту із обвинуваченою ОСОБА_3 , однак захисник ОСОБА_5 просила суд призначити обвинуваченій ОСОБА_3 покарання наближене до найнижчої межі покарання, передбаченого санкцією ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Також судом у ході судового провадження безпосередньо досліджені наступні докази надані стороною обвинувачення, а саме:
?витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 05.01.2024 за № 22024020000000025;
?повідомлення про вчинення кримінального правопорушення від 04.01.2024, з якого встановлено, що ОСОБА_3 під час проведення незаконних виборів з 08 по 10 вересня 2023 року на тимчасово окупованій території Лутугинського району Луганської області приймала активну участь у їх органзації та роботі із місцевим населенням у складі виїзних груп; при цьому, ОСОБА_3 займала посаду голови виборчої дільниці під час проведення виїзного голосування у Лутугинському районі на тимчасово окупованій території Луганської області;
?акт огляду електронної сторінки від 03.01.2024, проведеного старшим оперуповноваженим 2-го сектору відділу контррозвідки УСБУ у Вінницькій області старшим лейтенантом ОСОБА_6 , з якого слідує, що було проведено огляд відеозапису під назвою «ТК «Родной Алчевск». События.10.09.2023», тривалістю 25 хв. 31 сек., на якому відображено процес проведення незаконних виборів на тимчасово окупованих територіях Луганської області; надалі при огляді встановлено, що на 11 хв. 12 сек. по 11 хв. 22 сек. ОСОБА_3 , на посаді голови виборчої дільниці на виїзному голосуванні у Лутугинському районі на тимчасово окупованій території Луганської області, надає інтерв'ю телеканалу «Новости События», в якому розповідає про організацію незаконного виїзного голосування на тимчасово окупованій території Луганської області в Лутугинському районі;
?протокол огляду електронної сторінки від 22.01.2024, відповідно до якого здійснено відкриття відеофайлу «ТК «Родной Алчевск» События.10.09.2023», у ході огляду вказаного відеофайлу ОСОБА_3 надає інтерв'ю телеканалу «Родной Алчевск» в програмі «Новости События» та вказує (пряма мова): «Выездное голосование организовано для удобства наших избирателей, тоесть для того, чтобы максимально широко охватить все категории наших людей». Із диском до протоколу, який містить відповідні знімки з екрана, які були досліджені судом;
?протокол огляду від 29.01.2024, відповідно до якого проведений огляд інтернет джерела «Митротворець - центр досліджень ознак злочинів проти Національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнарожногопорядку» за електронною адресою: «https://myrotvorets.center/criminal/vasyuk-yuliya-leonidovna/». Під час проведення даної слідчої дії встановлено, що з 2016 року і по теперішній час ОСОБА_3 займає посаду начальника відділу культури в окупаційній адміністрації Лутугинського району. У ході переходу за вказаним визе посиланням здійснюється відкриття сторінки сайту «Миротворец» та у заголовку вказується мовою оригіналу: « ОСОБА_7 / ОСОБА_3 / ОСОБА_8 ». Надалі при огляді вказані наступні дані (мовою оригіналу): «Дата рождения: 16.09.1987, страна: Украина, адрес: Луганська обл., г. Лутугино, ул. Гагарина 3, кв. 2 варианты имени: ОСОБА_9 Verbitskaya Yuliya Leonidovna». При цьому в описі на вказаній сторінці сайту «Миротворець» зазначено наступне: «Пособник террористов. Член террористической организации ЛНР. Должность: «начальник отдела культуры администрации Лутугинского района ЛНР». Является председателем первичного отделения работников культуры ОД «Мир Луганщине» и заместителем председателя молодежного общественного движения «Молодежь за Мир». Резервист т.н. Молодежного Парламента ЛНР. Код ДРФО: 3203507763, Дата рождения: 16.09.1987. Место рождения: Луганская обл., г. Лутугино, Страница в ОК: https://ok.ru/profile/571531751845, Страница в ВК: https://vk.com/id293048476, Видео интервью: https://www.youtube.com/watch?v= 9rfAbzcl4Go, Упоминание в сети: https://lutugino.su/news/2027-opredeleny-pobeditelipervogo-etapa-konkursa-dostoyanie-respubliki-v-gorode-lutugino.html; http://miaistok.s u/na-tsentralnoj-ploshhadi-v-lutugino-rekonstruirovali-stsenu/; ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_3 ». У ході подальшого огляду вищезазначеної сторінки на сайті «Миротворець» знайдено фото сайту під назвою: «Администрация Лутугинского района Луганской народной республики» в якому у розділі під назвою: «Новости», зазначається (мовою оригіналу) «победители первого этапа конкурса «Достояние республики городе Лутугино»». В подальшому у зазначеній новині вказано, що конкурсна комісія визначила кращих номінантів конкурса серед яких визначено у номінації(мовою оригіналу) «Молодой государственн ый служащий года» ОСОБА_3 та її посаду (мовою оригіналу) «начальник отдела культуры Администрации Лутугинского района»;Із диском до протоколу, який містить відповідні знімки з екрана, які були досліджені судом;
?протокол огляду від 30.01.2024, під час якого за допомогою браузера «Google Chrome» та пошукової системи «Google» із використанням додатку «PureVPN» здійснено відкриття електронної сторінки за адресою: «https://lnr-news.ru/society/2023/12/15/300444.html», проведено відповідно огляд. У ході переходу за вказаним посиланням здійснюється відкриття сторінки сайту «Inr-news.ru та у заголовку вказується мовою оригіналу: « ОСОБА_10 начальник отдела культуры Администрации Лутугинского района». Надалі при огляді вказані наступні дані (мовою оригіналу): « ОСОБА_10 - начальник отдела культуры Администрации Лутугинского района: «После вхождения Луганской Народной Республики в состав Российской Федерации сфере культуры стали уделять повышенное внимание. Спасибо Президенту за то, что наша отрасль попала в список нацпроектов. Благодаря инициативе Владимира Путина тридцать восемь сельских учреждений культуры Лутугинского муниципального округа получили комплекты автоматизированных рабочих мест. Это практически полное обновление материально-технической базы сельских библиотек и Домов культуры за последние десятилетия. Полученное современное профессиональное оборудование поможет улучшить культурно-досуговую жизнь сельских жителей и сделать мероприятия более яркими и запоминающимися. Кроме этого, благодаря национальному проекту «Культура» музыкальная школа нашего города получила новые музыкальные инструменты, а в библиотеках значительно обновились книжные фонды». (вказана інформація опублікована 15.12.2023); Із диском до протоколу, який містить відповідні знімки з екрана, які були досліджені судом;
?протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 23.04.2024 та додаток № 1 до нього, яким є фототаблиця №1, та додаток №2 - довідку до фототаблиці № 1, згідно якого ОСОБА_11 , уважно оглянувши фотознімки, пред'явленні до впізнання, впізнав ОСОБА_3 на фото № 1 за сукупністю ознак її зовнішності;
?протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімком від 23.05.2024 та додаток №1 до нього, яким є фототаблиця №1, та додаток №2 - довідку до фототаблиці №1, згідно якого ОСОБА_12 , уважно оглянувши фотознімки, пред'явленні до впізнання, впізнала ОСОБА_3 на фото №1 за сукупністю ознак її зовнішності;
?інформаційний лист, згідно якого убачаються відомості стосовно ОСОБА_3 ,а саме дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Україна, Луганська обасть, Лутугинський район, м. Лутугине, відомості із паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
?висновок експерта № СЕ-19/102-24/10498-ФП від 10.09.2024, з якого слідує, що зображення особи жіночої статті, що міститься на кадрах відеозапису формату МР4 під назвою «ТК «Родной Алчевск. События. 10.09.2023» у часовому проміжку з 07:23 хв. по 07:33 хв. та зображення особи жіночої статі, що міститься в особовій картці ДМС України на ім'я ОСОБА_3 придатні для порівняльного ідентифікаційного дослідження. На кадрах відеозапису формату МР4 під назвою «ТК «Родной Алчевск. События. 10.09.2023» у часовому проміжку з 07:23 хв. по 07:33 хв. та на зображенні, що міститься в графічному файлі формату PDF під назвою «Васюк», зображена одна і та ж сама особа. Із дисками до протоколу, які містить відповідні знімки з екрана, які були досліджені судом;
?інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності не нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №412170990 від 07.02.2025, відповідно до якого інформація щодо ОСОБА_3 у вказаних реєстрах відсутня;
?повідомлення захиснику ОСОБА_13 та обвинуваченій від 01.04.2025 про завершення досудового розслідування;
? протокол про надання доступу до матеріалів досудового розслідування від 01.04.2025 захиснику ОСОБА_5 .
Аналізуючи всі докази у їх сукупності, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення приходить до наступного.
Згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 9 грудня 1981 року про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (ХХ) від 21 грудня 1965 року, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24 жовтня 1970 року, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16 грудня 1970 року, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; № 3314 (XXIX) від 14 грудня 1974 року, що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав.
Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
У порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки, у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 9 грудня 1981 року № 36/103, від 16 грудня 1970 року № 2734 (XXV), від 21 грудня 1965 року № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX) президент рф в. путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України.
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
У березні - квітні 2014 року в м. Луганськ та інших населених пунктах Луганської області розпочалася збройна агресія російської федерації (далі - рф) шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств рф, організації та підтримки діяльності, направленої на окупацію Луганської області та порушення територіальної цілісності України.
В окремих містах та районах Луганської області всупереч законодавству України 11 травня 2014 року проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність Луганської народної 4 республіки», за результатами якого проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «луганська народна республіка» (далі - «лнр»).
В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Луганської області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, російської федерації на території Луганської області так званої «лнр», які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015, Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької тат Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014, Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022, визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.
У період з 2014 року по теперішній час місто Лутугине Луганського району було захоплено військовослужбовцями зс рф і воно знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680- VII від 16.09.2014 та Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 22.12.2022 № 309.
Крім того, близько 5 години ранку 24 лютого 2022 року військовослужбовці зе рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин указаної території.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України 5 «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан 13 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Зазначений Указ затверджений прийнятим Верховною Радою України Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ.
У подальшому дія воєнного стану в Україні неодноразово продовжувалась. 17 серпня 2023 року набрав чинності Закон України від 27.07.2023 № 3275 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»», яким воєнний стан продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня строком на 90 діб, тобто до 15 листопада 2023 року. Таким чином з 24.02.2022 по 15.11.2023 в Україні діє правовий режим воєнного стану.
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24 серпня 1991 року, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
З метою встановлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю української влади на територіях населених пунктів Луганської області, які на теперішній час контролюються та утримуються російськими військами, представниками рф залучаються особи з числа місцевого населення Луганської області для формування органів управління, які виконують функції виконавчих органів влади на окупованих територіях.
Указом так званого «главы лнр» № УГ-159/22 від 12.03.2022 на тимчасово окупованій території Луганської області визначено адміністративно-територіальний устрій «луганської народної республіки», який відповідає адміністративно-територіальному устрою Луганської області України станом на 18.05.2014.
Крім того, «конституцією лнр» визначено, що місцеве самоврядування здійснюється громадянами шляхом референдума, виборів та інших форм прямого волевиявлення, через виборні та інші органи місцевого самоврядування. «Законом лнр» від 14 марта 2023 года № 428-III «Об образовании на территории Луганской Народной Республики городских округов и муниципальных округов, установлении их границ» створено «Лутугинский муниципальный округ Луганской Народной Республики» з адміністративним центром у м. Лутугино Луганської області. Також, згідно «закону лнр» від 30 березня 2023 року № 431-III «О наименовании органов местного самоуправления вновь образованных муниципальных образований, численности и сроках полномочий депутатов представительных органов вновь образованных муниципальных образований» визначено, що представницьким органом муніципального округу являється - рада муніципального округу. Також, ст. 2 вказаного «закону» встановлює, що чисельність «депутатів представницьких органів Лутугинського муніципального округу» становить 20 осіб. Крім того, «закон лнр» від 30 березня 2023 року № 432-III «О местном самоуправлении в Луганской Народной Республике» встановлює компетенцію представницького органу муніципального утворення, та визначає такий орган як орган влади.
Висновки суду за ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відомості щодо вказаного кримінального провадження були внесені 05.01.2024 за № 22024020000000025 на законних підставах.
Судом встановлено те, що ОСОБА_3 , приблизно на початку вересня 2023 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території України - в м. Лутугине Луганській області, діючи умисно, протиправно, усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, зі своїх особистих мотивів погодилася на призначення її на посаду «голови дільничної виборчої комісії територіальної виборчої комісії Лутугинського району луганської народної республіки» для організації та проведення незаконних так званих «Выбори депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва и виборы депутатов представительных органов муниципальных образований Луганской Народной Республики первого созыва» на тимчасово окупованій території України.
У подальшому, у період з 08 по 10 вересня 2023 року ОСОБА_3 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи на виборчій дільниці у м. Лутугине Луганської області, точну адресу встановити не вдалося, виконуючи відведену їй роль «голови дільничної виборчої комісії територіальної виборчої комісії Лутугинського району луганської народної республіки», спільно з іншими невстановленими особами, шляхом складання списків виборців, ідентифікації осіб, що прийшли на виборчу дільницю, видачі бюлетенів для голосування, підрахунку бюлетенів тощо, прийняла участь в організації та проведенні незаконних так званих «Выбори депутатов Народного Совета Луганской Народной Республики первого созыва и виборы депутатов представительных органов муниципальных образований Луганской Народной Республики первого созыва» на тимчасово окупованій території України.
Вказані обставини підтверджуються, актом огляду електронної сторінки від 03.01.2024, з якого слідує, що проведено огляд відеозапису під назвою «ТК «Родной Алчевск». События.10.09.2023», тривалістю 25 хв. 31 сек., на якому відображено процес проведення незаконних виборів на тимчасово окупованих територіях Луганської області; надалі при огляді встановлено, що на 11 хв. 12 сек. по 11 хв. 22 сек. ОСОБА_3 , на посаді голови виборчої дільниці на виїзному голосуванні у Лутугинському районі на тимчасово окупованій території Луганської області, надає інтерв'ю телеканалу «Новости События», в якому розповідає про організацію незаконного виїзного голосування на тимчасово окупованій території Луганської області в Лутугинському районі.
Крім того, відповідно до протоколу огляду електронної сторінки від 22.01.2024, відповідно до якого здійснено відкриття відеофайлу «ТК «Родной Алчевск» События.10.09.2023», у ході огляду вказаного відеофайлу ОСОБА_3 надає інтерв'ю телеканалу «Родной Алчевск» в програмі «Новости События» та вказує (пряма мова): «Выездное голосование организовано для удобства наших избирателей, тоесть для того, чтобы максимально широко охватить все категории наших людей», диск до даного протоколу був досліджений у ході судового провадження.
Також, згідно протоколу огляду електронної сторінки від 29.01.2024 слідує, що з інтернет - джерела «Митротворець - центр досліджень ознак злочинів проти Національної безпеки України, миру, безпеки людства та міжнарожногопорядку» за відповідною електронною адресою, обвинувачена ОСОБА_3 з 2016 року і по теперішній час займає посаду начальника відділу культури в окупаційній адміністрації Лутугинського району.
Відповідно до протоколу огляду електронної сторінки від 30.01.2024, слідує, що за допомогою браузера «Google Chrome» та пошукової системи «Google» із використанням додатку «PureVPN» здійснено відкриття електронної сторінки за адресою: «https://lnr-news.ru/society/2023/12/15/300444.html» та проведено відповідно огляд. У ході переходу за вказаним посиланням здійснюється відкриття сторінки сайту «Inr-news.ru та у заголовку вказується мовою оригіналу: « ОСОБА_10 начальник отдела культуры Администрации Лутугинского района». Надалі при огляді вказані наступні дані (мовою оригіналу): « ОСОБА_10 - начальник отдела культуры Администрации Лутугинского района: «После вхождения Луганской Народной Республики в состав Российской Федерации сфере культуры стали уделять повышенное внимание. Спасибо Президенту за то, что наша отрасль попала в список нацпроектов. Благодаря инициативе Владимира Путина тридцать восемь сельских учреждений культуры Лутугинского муниципального округа получили комплекты автоматизированных рабочих мест. Это практически полное обновление материально-технической базы сельских библиотек и Домов культуры за последние десятилетия. Полученное современное профессиональное оборудование поможет улучшить культурно-досуговую жизнь сельских жителей и сделать мероприятия более яркими и запоминающимися. Кроме этого, благодаря национальному проекту «Культура» музыкальная школа нашего города получила новые музыкальные инструменты, а в библиотеках значительно обновились книжные фонды» (вказана інформація опублікована в інтернет ресурсі 15.12.2023).
З висновку експерта № СЕ-19/102-24/10498-ФП від 10.09.2024 вбачається, що зображення особи жіночої статті, що міститься на кадрах відеозапису формату МР4 під назвою «ТК «Родной Алчевск. События. 10.09.2023» у часовому проміжку з 07:23 хв. по 07:33 хв. та зображення особи жіночої статі, що міститься в особовій картці ДМС України на ім'я ОСОБА_3 придатні для порівняльного ідентифікаційного дослідження. На кадрах відеозапису формату МР4 під назвою «ТК «Родной Алчевск. События. 10.09.2023» у часовому проміжку з 07:23 хв. по 07:33 хв. та на зображенні, що міститься в графічному файлі формату PDF під назвою «Васюк», зображена одна і та ж сама особа.
Відповідальність за кримінальне правопорушення у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_3 за ч. 5 ст. 111-1 КК України настає за добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, або добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території або публічні заклики до проведення таких незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території.
Суб'єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, може бути лише громадянин України.
Для доведення винуватості у вчинені вказаного кримінального правопорушення має бути доведено належними доказами у справі, що: особа є громадянином України; добровільно зайняла посаду; вказана посада пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих функцій; вказана посада обіймається у незаконних органах влади; незаконні органи влади мають бути створені на тимчасово окупованій території.
Суд зазначає, що всі вказані складові об'єктивної сторони є доведеними.
Так, з особової картки Державної міграційної служби України вбачається, що ОСОБА_3 є громадянкою України, ІНФОРМАЦІЯ_1 та отримала паспорт громадянина України. Крім того, ОСОБА_3 18.07.2014 отримала паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Факт широкомасштабного збройного вторгнення РФ на територію України 24.02.2022 встановлений резолюцією Генеральної асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п.п. 1, 3 Висновку 300(2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п.п. 17, 18 Наказу від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (Україна проти РФ) та ін.)».
Відповідно до Указу Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих в Донецькій та Луганській областях №32/109 від 07.02.2019, зокрема тимчасово окупованим є Лутугинський район Луганської області.
У кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність, відповідно до ст. ст. 39, 40 КК України, які у даному кримінальному провадженні встановлені не були.
Дослідивши наведені вище докази, суд вважає, що ОСОБА_3 добровільно приймала учать в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території.
Аналізуючи та оцінюючи усі докази в сукупності, суд приходить до висновку, що вина обвинуваченої ОСОБА_3 повністю знайшла своє підтвердження у ході судового провадження та підтверджується дослідженими у ході судового провадження доказами, які є належними, допустимими та такими, що узгоджуються між собою, а тому її дії слід кваліфікувати за ч. 5 ст. 111-1 КК України, добровільна участь в організаціях та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території.
Вирішуючи питання про призначення обвинуваченій ОСОБА_3 покарання, суд керується вимогами ст. ст. 65-67 КК України та приймає до уваги роз'яснення постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24.10.2003 «Про практику призначення судами кримінального покарання» та виходить із принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання.
Обставин, що відповідно до ст. 66 КК України пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , судом не встановлено.
Обставин, що відповідно до ст. 67 КК України обтяжують покарання обвинуваченій ОСОБА_3 судом не встановлено.
Враховуючи всі обставини справи в їх сукупності, тяжкість вчиненого злочину, особу обвинуваченої ОСОБА_3 , суд переконаний, що саме покарання у виді позбавлення волі на певний строк з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, підприємствах, установах, організаціях всіх форм власності з конфіскацією всього майна, належного на праві власності, призначене ОСОБА_3 буде необхідним та достатнім і досягне мети не лише кари ОСОБА_3 за вчинене, а й буде слугувати для її виправлення та запобігання вчинення нових злочинів як обвинуваченою, так і іншими особами.
У порядку ч. 2 ст. 124 КПК України з обвинуваченої ОСОБА_3 підлягають стягненню на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експерта.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 323, 368, 369, 370, 371, 374, 615 КПК України, ст. 65 КК України, суд
ОСОБА_3 визнати винною у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у виді 10 (десяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, підприємствах, установах, організаціях всіх форм власності строком на 15 (п'ятнадцять) років з конфіскацією всього належного на праві власності майна.
Початок строку відбування основного покарання рахувати з дня затримання ОСОБА_3 на виконання вироку.
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою застосований до обвинуваченого ОСОБА_3 , в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України - залишити без змін до моменту її затримання на виконання вироку суду.
Стягнути з ОСОБА_3 процесуальні витрати за проведену експертизу на користь держави у сумі 4 543,68 грн.
Вирок може бути оскаржений до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого п. 1 ч. 2 ст. 395 КПК України, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.
Вручити копію вироку прокурору - негайно.
Копію вироку, яка підлягає врученню ОСОБА_3 - вручити захиснику, а інформацію про вирок опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, згідно з положеннями ст. 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.
Суддя: