Справа № 128/4508/25
"23" грудня 2025 р. м.Липовець
Суддя Липовецького районного суду Вінницької області Шпортун С.В., отримавши та розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Липовець) про скасування постанови щодо мобілізаційного розпорядження,
17.12.2025 до Липовецького районного суду Вінницької області за підсудністю на підставі ухвали Вінницького районного суду Вінницької області від 11.11.2025 надійшли зазначені вище матеріали адміністративного позову.
Вирішуючи питання про прийняття позовної заяви до провадження Липовецького районного суду Вінницької області та відкриття провадження у справі, ознайомившись із позовом та додатками до нього судом встановлено, що ОСОБА_1 на вирішення суду ставить наступні вимоги:
- визнати незаконним та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скасувати мобілізаційне розпорядження щодо нього ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скасувати розшук та виключити відповідні дані з реєстру «Резерв+» та «Оберіг», щодо нього ОСОБА_1 ;
- на період розгляду справи зупинити постанову ІНФОРМАЦІЯ_3 стосовно мобілізаційного розпорядження щодо нього ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог ч.1 ст.171 КАС України, після одержання позовної заяви суд з'ясовує, окрім інших питань - чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Підсудність - це розмежування компетенції між окремими ланками судової системи і між адміністративними судами однієї ланки щодо розгляду і вирішення справ, які належать до адміністративної юрисдикції.
Визначення компетенції різних судів системи провадиться залежно від виконуваних ними функцій, від роду (предмета) справи, суб'єктів спору, що підлягає розгляду, і місця (території), на яку поширюється діяльність певного суду.
Статтею 20 КАС України визначено розмежування предметної підсудності адміністративних справ, відповідно до якої передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, окрім інших адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною 2 зазначеної статті, передбачено, що Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
З аналізу вказаних правових норм слідує, що законодавцем чітко визначено предметну підсудність адміністративних справ.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Таким чином, обов'язковою умовою для віднесення такої справи до підсудності місцевого загального суду як адміністративного суду є наявність справи про адміністративне правопорушення, розглянутої суб'єктом владних повноважень, та прийнятого ним у цій справі рішення.
Адміністративна відповідальність - це специфічне реагування держави на адміністративне правопорушення, що полягає в застосуванні уповноваженим органом або посадовою особою передбаченого законом стягнення до суб'єкта правопорушення. Адміністративна відповідальність - це вид юридичної відповідальності, підставою для якої є адміністративне правопорушення.
Зі змісту позову та вимог поставлених на вирішення суду слідує, що позивач оскаржує рішення у вигляді мобілізаційного розпорядження та просить скасувати розшук і виключити відповідні дані з реєстру «Резерв+» та «Оберіг» внесених щодо нього.
Таким чином адміністративний позов ініційований позивачем за предметною підсудністю належать до юрисдикції окружного адміністративного суду, відповідно до приписів ч.2 ст.20 КАС України.
Ураховуючи зазначене, керуючись засадами верховенства права, адміністративна справа не може бути прийнята до провадження місцевого загального суду, як адміністративного суду, оскільки справа предметно не підсудна цьому суду, а вирішення справи по суті завідомо створює підставу для скасування прийнятого по ній судового рішення (ст.318 КАС України)
Відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Беручи до уваги викладене, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу до Вінницького окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.20, 29, 241-243, 248 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Липовець) про скасування постанови щодо мобілізаційного розпорядження - передати за підсудністю до Вінницького окружного адміністративного суду (21001, м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14).
Копію ухвали направити позивачеві за адресою, вказаною ним в позовній заяві для відома.
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Світлана ШПОРТУН