про зупинення провадження у справі
Справа 133/3191/25
11.12.2025 м. Козятин
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Дем'янової Ж.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Козятині, в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, цивільну справу за позовною заявою ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ФК ДЕБТ КОЛЛЕКШН» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
встановив:
До суду 25.08.2025 надійшла заява ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ФК ДЕБТ КОЛЛЕКШН» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.08.2025 визначено головуючого суддю Дем'янову Ж.М.
Ухвалою від 27.08.2025 відкрито провадження у вказаній справі. Розгляд справи визначено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У судове засідання учасники справи не з'явилися.
До суду 11.12.2025 року від представника відповідача адвоката - Зубань О.О. в інтересах ОСОБА_1 надійшло клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку з тим, що він перебуває у складі Збройних Сил України. До заяви додано довідку №1814 від 01.08.2025, видану Військовою частиною НОМЕР_1 про те, що ОСОБА_1 дійсно призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період та перебуває на військовій службі в військовій частині НОМЕР_1 , також долучив копію військового квитка серії НОМЕР_2 та копію посвідчення НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 .
Судом ухвалено про проведення судового засідання у відсутність її учасників.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши зміст заявленої відповідачем заяви про зупинення провадження у справі, суд дійшов такого.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Законом України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на всій території України введено воєнний стан із 05.30 год. 24.02.2022 року строком на 30 діб, який Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено. Станом на час винесення ухвали воєнний стан не скасовано.
Згідно з ст.1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Статтею 1Закону України «Про оборону України» визначено, що військове формування - це створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки; органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Відповідач у справі ОСОБА_1 є військовослужбовцем, що підтверджується довідкою №1814 від 01.08.2025, видану Військовою частиною НОМЕР_1 про те, що ОСОБА_1 дійсно призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період та перебуває на військовій службі в військовій частині НОМЕР_1 , також долучив копію військового квитка серії НОМЕР_2 та копію посвідчення НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 .
Тобто, ОСОБА_1 несе обов'язки як військовослужбовець, що свідчить про об'єктивну неможливість його участі у судовому процесі та реалізації своїх процесуальних прав щодо надання пояснень, додаткових доказів, бути присутнім у судових засіданнях.
Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру (пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Європейський суд з прав людини зауважує, що процесуальні норми призначені забезпечити належне відправлення правосуддя та дотримання принципу правової визначеності, а також про те, що сторони повинні мати право очікувати, що ці норми застосовуються. Принцип правової визначеності застосовується не лише щодо сторін, але й щодо національних судів (DIYA 97 v. UKRAINE, №19164/04, § 47, ЄСПЛ, від 21 жовтня 2010 року).
Європейський суд з прав людини зауважив, що розумність тривалості провадження повинна оцінюватись з урахуванням обставин справи та таких критеріїв як складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також важливості спору для заявника (FRYDLENDER v. FRANCE, № 30979/96, § 43, ЄСПЛ, від 20 червня 2000 року).
У постанові Верховного Суду України 07 жовтня 2015 року у справі № 6-1367цс15 зазначено, що зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення. Межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи.
В даному випадку, перебування відповідача у складі Збройних Сил України під час воєнного стану, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, є безумовною підставою для зупинення провадження у справі незалежно від її складності.
Надані до суду документи є належними та допустимим доказами перебування відповідача на військовій службі у складі Збройних Сил України під час воєнного стану.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку встановленому пунктом 2 частини першої статті 252 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Оскільки відповідач у справі проходить військову службу у складі Збройних Сил України, суд вважає, що провадження у цій справі підлягає зупиненню до припинення проходження ним такої служби.
Керуючись ст.ст.251,253-254,260 ЦПК України, суд
постановив :
Клопотання представника відповідача ОСОБА_1 , адвоката - Зубаня Олександра Олександровича про зупинення провадження у справі - задовольнити.
Провадження у цивільній справі за позовною заявою ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ФК ДЕБТ КОЛЛЕКШН» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором - зупинити до припинення проходження військової служби у складі Збройних Сил України відповідачем ОСОБА_1 .
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Жанна ДЕМ'ЯНОВА