Постанова від 23.12.2025 по справі 308/14714/25

308/14714/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.12.2025 року місто Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Придачук О.А., за участі представника Закарпатської митниці Зубенко І.І., захисника ОСОБА_1 - адвоката Радь І.І., розглянувши адміністративну справу за протоколом про порушення митних правил, що надійшла із Закарпатської митниці, відносно громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 483 МК України

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про порушення митних правил № 0683/UA305000/2025 від 25.09.2025 року з якого убачається, що 19.09.2025 року, під час зустрічі на «червоній лінії» на митному посту «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці, від словацьких колег, отримано інформацію про виявлення ними не задекларованої великої кількості іноземної валюти. Згідно попередньої інформації сума становить біля одного мільйона доларів. Зазначена валюта була прихована у спинці сидіння автомобіля марки Ауді А8 р.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 .

З метою підтвердження або спростування отриманої інформації та встановлення осіб причетних до порушення митного законодавства, в рамках Меморандуму між Державною митною службою України та Митним Директоратом Словацької Республіки щодо реалізації положень Угоди про співробітництво і взаємодопомогу в галузі митної справи від 15.06.1995 року, Закарпатської митницею на адресу митного управління Михайлівці (Словаччина) було направлено запит від 19.09.2025 року №7.7-6/20-06/11/8533.

На вказаний запит 25.09.2025 року митницею отримано відповідь зазначеного управління №492709/2025 відповідно до якої 19.09.2025 о 07:00 год. на територію пункту пропуску Вишнє Нємецьке, на автомобілі марки AUDI А8, р.н.з. НОМЕР_1 , заїхав ОСОБА_3 . Під час митного контролю водій виявляв ознаки психічного дискомфорту та видимо нервував, через що озброєний співробітник Фінансової служби вирішив провести ретельний митний контроль автомобіля. Під час огляду автомобіля, після демонтажу задніх сидінь було виявлено, що у задньому сидінні з боку водія, в пластикових пакетах знаходяться грошові кошти. Готівка на суму: 990 000,00 доларів США у вигляді банкнот 9375 шт/100 доларів США, 1047 шт/50 доларів США, 4 шт/20 доларів США, 7 шт/10 доларів США. При в'їзді на територію, особа не повідомила митній службі про перевезення готівкових грошових коштів та не надала їх з метою перевірки, тим самим порушила порядок, зазначений у ст. 3 п. 1 Регламенту № 2018/1672. Після проведення огляду на місці, водій усно заявив, що є власником зазначених готівкових грошових коштів. Наразі зазначені грошові кошти вилучені з метою встановлення їх походження.

Перевіркою отриманої інформації з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 19.09.2025 року о 06 год. 49 хв. в зону митного контролю митного поста "Ужгород-автомобільний" Закарпатської митниці в напрямку «виїзд з України» прибув автомобіль марки AUDI А8, р.н.з. НОМЕР_1 , WIN НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_4 . У вказаному транспортному засобі слідував пасажир - ОСОБА_5 .

Після проведення митних формальностей автомобіль марки AUDI А8, р.н.з. НОМЕР_1 , WIN НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_4 , виїхав з митної території України в напрямку Словаччини.

Згідно інформації наявної в АСМО «Інспектор» модулі «Облік валютних цінностей», громадянин України ОСОБА_3 валютні цінності при переміщенні через митний кордон України в напрямку «виїзд з України» 19.09.2025 року - не декларував.

Згідно з ч.1 ст. 318 МКУ митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Згідно з п.3 ч.1 ст. 491 МКУ підставами для порушення справи про порушення митних правил є офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.

Згідно з частиною третьою статті 197 МК України переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів через митний кордон України здійснюється з урахуванням вимог Закону України "Про валюту і валютні операції".

Частиною 1 статті 8 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» визначено, що транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10000 євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню митним органам, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною 3 статті 8 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» визначено, що порядок транскордонного переміщення валютних цінностей суб'єктами валютних операцій і уповноваженими установами визначається Національним банком України з урахуванням норм частини першої цієї статті.

Відповідно до пункту 5 «Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей» затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 3, фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу.

Згідно з п. 6 цього Положення, фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Відповідно до п. 18 «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» затвердженого постановою Правління Національного банку України № 5 від 02.01.2019 року фізичні особи - резиденти здійснюють валютні операції з транскордонного переміщення валютних цінностей шляхом їх вивезення/пересилання за межі України в загальній сумі, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10000 євро, на підставі документів, що підтверджують:

1) зняття цією фізичною особою готівки з власних рахунків у банках і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10000 євро;

2) придбання цією особою банківських металів у банках та/або Національному банку виключно на ту суму, що перевищує на день вивезення/пересилання в еквіваленті 10000 євро.

Відповідно до ч.5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями,внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N 8 незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення.

Відповідно до п.53 ст.4 МК України спеціально виготовлене сховище (тайник) - сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані та пристосовані з цією метою конструктивні ємності чи предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо.

Відповідно до п.57 ст.4 МК України товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Згідно мережі Інтернет (сайт «https://auto.ria.com») вартість автомобіля аналогічного/подібного автомобілю марки AUDI А8, р.н.з. НОМЕР_1 , WIN НОМЕР_2 складає 22 999 доларів США, що згідно з курсом НБУ станом на 19.09.2025 р. складає 948 681,15 грн.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_2 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) товари, а саме валютні цінності в кількості 990 000 доларів США, що за курсом НБУ станом на 19.09.2025 становить 40 836 312,00 грн.

Зазначені дії гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , митним органом кваліфіковано за ч.1 ст. 483 МК України.

Представник Закарпатської митниці підтримав протокол про порушення митних правил, вважає, що зібрані митним органом докази у справі №0683/UA305000/2025 від 25.09.2025 року, зокрема відповіді митних органів Словаччини з додатками, отримані на запит митного органу, відеозаписи митного та прикордонного контролю транспортного засобу та гр. ОСОБА_6 повністю підтверджують вину гр. ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил передбачених ч.1 ст.483 МК України. Просив суд гр. ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.483 МК України та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності громадянин України ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Радь І.І. в судовому засіданні, що відбулося 10.11.2025 року просив суд закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діянні ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушенняпередбаченого ч.1 ст.483 МК України. Вважає, що матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували переміщення ОСОБА_2 валютних цінностей саме з приховуванням від митного контролю на митниці України. Зазначив, що факт перевезення коштів у розмірі 990 тис. дол. США ОСОБА_7 не заперечується, оскільки це його кошти, однак зазначені у протоколі грошові кошти не приховувалися від митного органу України при проходженні митного контролю, але побоюючись за збереження зазначених коштів та знаходячись уже на території Словаччини, перед безпосередньо митним контролем митного органу словаччини, ОСОБА_6 сховав частину зазначених коштів у спинку сидіння автоимобіля, що і було виявлено словацькими митниками.

У подальшому у судовому засіданні , яке відбулося 23.12.2025 року, адвокат Радь І.І. просив врахувати, що Територіальним управлінням Бюро економічної безпеки у Закарпатській області розпочато та здійснюється кримінальне провадження №72025071010000038 від 29.09.2025 року за ч. 2 ст. 201-3 КК України за повідомленням митного органу №164/П/UA/305000 про протиправне діяння , що містить ознаки злочину від 25.09.2025., а тому просив суд у відповідності до вимог передбачених ст. 253 , 284 КУпАП провадження по справі щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України- закрити, а матеріали адміністративної справи №308/14714/25 передати органу досудового розслідування.

Заслухавши учасників судового провадження, дослідивши матеріали справи, суддя доходить наступних висновків.

Згідно з ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Адміністративне правопорушення - це протиправна, винна (умисна або з необережності) дія або бездіяльність, що посягає на державний чи громадський порядок, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законодавством передбачена адміністративна відповідальність.

Під адміністративним правопорушенням, як підставою адміністративної відповідальності розуміється винне протиправне діяння, яке посягає на встановлені правом і забезпечені адміністративно-правовими санкціями правила поведінки громадян і посадових осіб в сфері державного управління.

Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують дане діяння як адміністративне правопорушення і відрізняють його від інших правопорушень. Іншими словами, склад правопорушення - це встановлена правом сукупність ознак, при наявності яких анти-суспільне діяння вважається адміністративним правопорушенням.

Склад адміністративного правопорушення включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Частина 1 ст. 483 Митного кодексу України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Частиною 1 ст. 201-3 КК України, передбачено відповідальність за контрабанду, тобто переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю товарів (крім підакцизних товарів та електричної енергії), вчинену у значному розмірі.

Згідно з ч.2 ст. 201-3 КК України, передбачено відповідальність за дії передбачені 1 ст. 201-3 КК України, які вчинені за попередньою змовою групою осіб або особою, раніше судимою за контрабанду, або службовою особою з використанням службового становища, або у великому розмірі.

Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до митного Кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч.2 ст.458 МК України адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим кодексом, наступає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Згідно ч.2 ст.9 КУпАП, адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Відповідно до положень ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору, органу дізнання або досудового слідства.

Аналогічні приписи містяться у ч.1 ст. 496 МК України, згідно з якою якщо під час розгляду справи про порушення митних правил суд дійде висновку про наявність у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ознак кримінального правопорушення, він передає матеріали такої справи прокурору або органу досудового розслідування.

У судовому засіданні встановлено, що25.09.2025 р. начальником управління боротьби з контрабандоюта порушеннями митних правил ОСОБА_8 було надіслано Територіальному управлінню БЕБ у Закарпатській області повідомлення №164/П/UA/305000 про протиправне діяння , що містить ознаки злочину .

Як убачається із повідомлення Територіального управління БЕБ у Закарпатській області №23.6/03.1.21/8801-25 від 29.09.2025, за фактом зазначеним у повідомленні №164/П/UA/305000 про протиправне діяння, що містить ознаки злочину від 25.09.2025 р., Територіальним управлінням Бюро економічної безпеки у Закарпатській області розпочато та здійснюється кримінальне провадження №72025071010000038 від 29.09.2025 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 201-3 КК України.

З урахуванням вищенаведеного, суддя доходить висновку, що на даному етапі суддя позбавлений можливості дати оцінку діям громадянина України ОСОБА_2 за наслідками розгляду протоколу про порушення митних правил №0683/UA305000/2025 від 25.09.2025 року, оскільки у даному випадку убачається наявність ознак кримінального правопорушення.

Згідно з ч.1 ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил митний орган або суд, що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі; 4) про передання матеріалів справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслідування на підставі частини першої статті 496 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 527 МК України визначено, що у разі передання матеріалів справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслідування на підставі частини першої статті 496 цього Кодексу постанова про закриття провадження у справі не виноситься.

А тому зважаючи на викладене та аналізуючи зібрані по справі докази, суддя вважає за необхідне матеріали справи за протоколом про порушення митних правил щодо гр. ОСОБА_2 передати органу досудового розслідування.

Керуючись ст.ст.253,278,283,284,294 КУпАП, ст.ст.471,486,489,496,527 МК України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали адміністративної справи за протоколом про порушення митних правил №0683/UA305000/2025 від 25.09.2025 року (судова справа № 308/14714/25) запроваджені відносно громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - в порядку ст. 496 МК України, передати до органу досудового розслідування Територіального управління Бюро економічної безпеки у Закарпатській області до кримінального провадження №72025071010000038 від 29.09.2025 року.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду О.А. Придачук