243/11837/25
3/243/5940/2025
Іменем України
23 грудня 2025 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Воронков Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , стрільця, солдата, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,-
У протоколі про військове адміністративне правопорушення серії ДНК/С № 2527 від 02.12.2025 року зазначено, що 02.12.2025 року о 13 год. 47 хв., солдат ОСОБА_1 військовослужбовець в/ч НОМЕР_2 виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду. В результаті проведеного огляду на стан сп'яніння, з використанням СТЗ Алконт U8300, встановлено: позитивна проба стану алкогольного сп'яніння - 1,123 ‰, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, належним чином повідомлявся про час та дату судового розгляду шляхом направлення судової смс-повістки. Причини неявки суду не повідомив, з заявою про відкладення розгляду справи до суду не звертався.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 , що не суперечить вимогам ст. 268 КУпАП.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами по справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, окрім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності. Тобто підставою для притягнення особи до відповідальності за вчинення адміністративного проступку є наявність об'єктивних і суб'єктивних ознак, тобто об'єкта, об'єктивної сторони, суб'єкта та суб'єктивної сторони.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов наступного висновку.
Порядок проходження огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначений ст. 266-1 КУпАП та Порядком направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 року № 32.
Частиною 3 ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Проте слід зазначити, що відповідальність за вказаною нормою закону настає лише у випадку дотримання встановленого законом порядку проведення огляду.
З протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ДНК/С № 2527 від 02.12.2025 вбачається, що 02.12.2025 року о 13 год. 47 хв., солдат ОСОБА_1 військовослужбовець в/ч НОМЕР_2 виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду.
Згідно з актом огляду на стан алкогольного сп'яніння № 2693 від 02.12.2025 року, такий огляд проведено у зв'язку з виявленими ознаками сп'яніння: запахом алкоголю з порожнини рота, порушенням мови та координації рухів, поведінкою, що не відповідає обстановці. Огляд здійснювався за допомогою спеціального технічного засобу - аналізатора «Алконт U8300» № 83013395. Результат тесту - позитивний, 1,123 ‰.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення, у роздруківці результату тесту до приладу, а також в акті огляду ОСОБА_1 письмово зазначив про свою незгоду з результатом проведеного огляду.
Оцінюючи вказані докази, суд виходить із наступного. Частиною 4 ст. 266-1 КУпАП передбачено, що у разі незгоди військовослужбовця на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 у протоколі, у роздруківці результату тесту та в акті огляду власноруч зафіксував незгоду з отриманим показником приладу.
За таких обставин суд констатує наявність факту незгоди ОСОБА_1 з проведеним оглядом та його результатом.
Водночас матеріали справи не містять доказів того, що після виявлення незгоди ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд у закладі охорони здоров'я, як того вимагає закон. Таким чином, було порушено порядок огляду, визначений ст. 266-1 КУпАП.
Згідно з ч. 9 ст. 266-1 КУпАП, огляд військовослужбовця, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Оскільки запропонований ОСОБА_1 порядок огляду на стан алкогольного сп'яніння не відповідає вимогам, передбаченим ст. 266-1 КУпАП, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Керуючись ст.ст.34,35,172-20,283,284 КУпАП,-
Провадження у справі про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , - закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів, з дня її проголошення.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду
Донецької області Д. В. Воронков