ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
22.12.2025справа №910/9265/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Марченко О.В., за участю секретаря судового засідання Роздобудько В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні
справу № 910/9265/25
за позовом Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул. Хрещатик, буд. 36, м. Київ, 01001; ідентифікаційний код 04633423)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юга-Групп» (вул. Будівельників, буд. 30, м. Київ, 02100; ідентифікаційний код 32253151)
про стягнення 972 638,83 грн,
за участю представників:
позивача - Шевченко І.Є. (довіреність від 07.01.2025 №050/14-72);
відповідача - Туруті З.О. (ордер від 01.09.2025 серія ВІ №1330785).
1. Стислий виклад позовних вимог
Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації; далі - Департамент) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юга-Групп» (далі - Товариство) 679 217,06 грн безпідставно збереженого пайового внеску у сумі на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва на бюджетний рахунок бюджету розвитку спеціального фонду міського бюджету; 232 292,23 грн втрат від інфляції та 61 129,54 грн 3% річних, а всього 972 638,83 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що:
- 25.07.2022 Державною інспекцією архітектури та містобудування України (далі - Інспекція) видано сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ІУ123220715554 за проектом: «Прибудова будинку з вбудованими офісними приміщеннями та магазином непродовольчих товарів на першому поверсі та підземним паркінгом до реконструйованого будинку за адресою: вул. Будівельників, 30 у Дніпровському районі м. Києва» (далі - Об'єкт будівництва); Товариство; дата початку будівництва 14.03.2008;
- згідно з пунктом 4.1 Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.11.2016 №411/1415 (далі - Порядок), замовник, який здійснює або має намір здійснити нове будівництво або реконструкцію об'єктів (у разі збільшення загальної площі об'єкта), зобов'язаний до прийняття об'єкта в експлуатацію взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Києва, крім випадків, передбачених законодавством та цим Порядком.
- частина п'ята статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачає, що датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката - 25.07.2022;
- відповідно до підпункту 5.1.1 пункту 5.1 Порядку відповідач не звернувся до Департаменту із заявою про визначення остаточного розміру пайової участі щодо Об'єкта будівництва;
- Товариство не сплатило пайовий внесок в повному обсязі до введення Об'єкта будівництва в експлуатацію, чим порушило вимоги Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні», відповідач без достатньої правової підстави та за рахунок органу місцевого самоврядування зберіг у себе кошти, які мав заплатити як пайовий внесок у розвиток інфраструктури м. Києва, а тому зобов'язаний повернути ці кошти на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України);
- 10.05.2007 Департаментом і Товариством укладено договір пайової участі №370 (далі - Договір); останній укладено з урахуванням позитивного висновку комплексної державної експертизи проекту «Прибудова будинку з вбудованими офісними приміщеннями та магазином непродовольчих товарів на першому поверсі та підземним паркінгом до реконструйованого будинку за адресою: вул. Будівельників, 30 у Дніпровському районі м. Києва» від 19.03.2007;
- відповідно до вказаного висновку загальна площа Об'єкту будівництва становить 12 349,90 кв.м;
- на виконання Договору Товариством сплачено кошти пайової участі;
- за інформацією з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва щодо технічної інвентаризації TI01:2428-5255-9093-8969 та сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ІУ123220715554, виданого Інспекцією 25.07.2022, загальна площа Об'єкта будівництва становить 14 060,8 кв.м;
- згідно з наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 17.02.2022 №53 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» (розрахованих станом на 01 січня 2022 року)», який діяв на момент введення в експлуатацію Об'єкта будівництва, показник опосередкованої вартості спорудження житла в м. Київ становить 18 704 грн;
- розмір пайової участі (внеску) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Києва, яку Товариство повинне сплатити, становить 679 217,06 грн; у зв'язку з порушенням відповідачем грошового зобов'язання щодо сплати пайової участі позивачем нараховано 232 292,23 грн втрат від інфляції та 61 129,54 грн 3% річних.
2. Стислий виклад заперечень відповідача
Товариство 19.08.2025 подало суду відзив на позов, в якому заперечило проти задоволення позову, оскільки: площа, на яку слід розраховувати пайову участь, становить 11 411,60 кв.м, тоді як відповідач сплатив пайову участь у розрахунку на площу 12 349,90 кв.м; відповідач свій обов'язок щодо оплати пайової участі під час нового будівництва житлового будинку за адресою: вул. Будівельників, 30 у Дніпровському районі м. Києва, виконав повністю, сплативши до місцевого бюджету 2 990 000,54 грн (що позивачем не заперечується), так як на площі паркінгу пайова участь не нараховується.
3. Стислий виклад відповіді позивача на відзив
Департамент 25.08.2025 подав суду відповідь на відзив, в якій заперечив проти доводів, викладених у відзиві на позов з огляду на те, що при розрахунку розміру пайової участі на момент подання позову позивач позбавлений можливості звільняти від нарахування пайової участі площі паркінгу, обов'язковість сплати яких була установлена раніше, та, відповідно, зменшувати на ці площі неоплачені на сьогодні додаткові площі.
4. Стислий виклад заперечень відповідача на відповідь на відзив
Товариство 08.09.2025 подало суду заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначило, що усі доводи, наведені Департаментом у відповіді на відзив, є необґрунтованими, не підтверджуються належними доказами та не спростовують встановлених у справі обставин.
5. Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 08.09.2025.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.09.2025 продовжено строк підготовчого провадження; підготовче засідання відкладено на 13.10.2025.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.10.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.11.2025.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.11.2025 відкладено розгляд справи по суті на 22.12.2025.
Представник позивача у судовому засіданні 22.12.2025 оголосив вступне слово та підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача оголосив вступне слово та заперечила проти задоволення позовних вимог.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, з'ясувавши обставини, на які посилаються сторони, дослідив в порядку статей 209 і 210 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) докази у справі.
Суд після закінчення з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами перейшов до судових дебатів.
Представники сторін виступили з промовами (заключним словом), в яких посилалися на обставини і докази, досліджені у судовому засіданні.
У судовому засіданні 22.12.2025 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до статті 233 ГПК України.
Судом згідно з вимогами статей 222 і 223 ГПК України здійснювалося повне фіксування судового засідання технічними засобами та секретарем судового засідання велися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.
ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ
10.05.2007 Головним управлінням економіки та інвестицій Київської міської державної адміністрації (Головне управління економіки та інвестицій; правонаступником якого є Департамент) і Товариством (забудовник) було укладено Договір, за умовами якого:
- сплата забудовником пайової участі (внесків) на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва у зв'язку з прибудовою будинку (загальна площа квартир - 6 447,87 кв.м) з вбудованими на першому поверсі приміщеннями загальною площею 1 031 кв.м (в т.ч. офісів - 621,70 кв.м, магазину - 170,70 кв.м, фізкультурно-оздоровчих - 238,60 кв.м) та підземним паркінгом загальною площею 2 754 кв.м до реконструйованого будинку на вул. Будівельників, 30 у Дніпровському районі м. Києва (пункт 1.1 Договору);
- розмір пайового внеску згідно з розрахунками 1 - 5 становить 2 990,54 тис. грн (пункт 1.2 Договору);
- забудовник зобов'язаний:
перерахувати пайовий внесок у сумі 2 990,54 тис. грн (без ПДВ) в термін з 03.05.2007 по липень 2007 року включно, рівними частками, щомісячно, але не пізніше 28 числа на бюджетний рахунок цільового фонду спеціального фонду міського бюджету;
за три дні до сплати коштів, передбачених підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 Договору, одержати в Головному управлінні економіки та інвестицій розрахунок суми, що підлягає оплаті, скоригованої на індекс інфляції від дати розрахунку;
надати Головному управлінню економіки та інвестицій документи, що підтверджують суму сплаченого пайового внеску (пункт 2.1 Договору);
- Головне управління економіки та інвестицій зобов'язане:
за три дні до сплати коштів, передбачених підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 Договору надати забудовнику за його зверненням розрахунок пайового внеску, скоригований на індекс інфляції;
після подання забудовником документів, передбачених в підпункті 2.1.3 пункту 2.1 Договору щодо сплати пайового внеску в повному обсязі, з урахуванням положень розділу 3 та пункту 4.1 надати йому довідку, оформлену відповідно до чинного порядку;
здійснювати контроль за стягненням пені, передбаченої підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 Договору (пункт 2.2 Договору);
- у разі прострочення строків сплати пайових внесків:
забудовник сплачує пеню в розмірі 0,1 відсотка від нарахованої суми пайового внеску за кожну добу прострочення строку сплати, визначеного підпунктом 2.1.1 пунктом 2.1 Договору;
розмір несплаченої частки пайового внеску сплачується забудовником у сумі, скоригованій Головним управлінням економіки та інвестицій на індекс інфляції від дати його розрахунку (пункт 3.1 Договору);
- у разі збільшення загальної площі об'єкту забудовник повинен укласти договір з Головним управлінням економіки та інвестицій і перерахувати на бюджетний рахунок цільового фонду спеціального фонду міського бюджету пайові кошти на створення інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва за додатково створені площі (пункт 4.1 Договору);
- умови Договору можуть змінюватися тільки за письмовою згодою обох сторін (пункт 4.3 Договору);
- строк дії Договору: початок - з дати реєстрації; закінчення - з моменту виконання умов Договору у повному обсязі (абзац перший розділу 5 Договору).
Договір укладено з урахуванням позитивного висновку комплексної державної експертизи проекту «Прибудова будинку з вбудованими офісними приміщеннями та магазином непродовольчих товарів на першому поверсі та підземним паркінгом до реконструйованого будинку за адресою: вул. Будівельників, 30 у Дніпровському районі м. Києва» від 19.03.2007.
Відповідно до вказаного висновку загальна площа Об'єкту будівництва становить 12 349,90 кв.м.
Так, у період з 19.01.2016 по 20.04.2016 відповідачем було сплачено Департаменту 2 990 000,54 грн пайового внеску.
25.07.2022 Державною інспекцією архітектури та містобудування України видано сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ІУ123220715554 за проектом: «Прибудова будинку з вбудованими офісними приміщеннями та магазином непродовольчих товарів на першому поверсі та підземним паркінгом до реконструйованого будинку за адресою: вул. Будівельників, 30 у Дніпровському районі м. Києва». Замовником будівництва вказано Товариство. Дата початку будівництва - 14.03.2008.
Разом з тим, за інформацією з Реєстру будівельної діяльності Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва щодо технічної інвентаризації TI01:2428-5255-9093-8969 та Сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів ІУ123220715554, виданого Державною інспекцією архітектури та містобудування України 25.07.2022, загальна площа Об'єкта будівництва становить 14 060,8 кв.м.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Відповідно до пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461 «Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» датою прийняття в експлуатацію об'єкта є дата реєстрації декларації або видачі сертифіката.
Разом із тим, рішенням Київської міської ради від 15.11.2016 №411/1415 затверджено Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Києва (далі - Порядок), за змістом пункту 3.1 розділу ІІІ якого пайова участь є обов'язковим внеском, який замовник має сплатити до бюджету міста Києва, крім випадків, передбачених законами України та цим Порядком. Відповідно до пункту 3.3 розділу ІІІ Порядку в усіх питаннях щодо залучення коштів пайової участі Київська міська рада виступає в особі Департаменту.
Вимогами від 19.09.2024 №050/08-3405 і від 11.04.2025 №050/08-1338 Департамент у зв'язку зі збільшенням загальної площі будівництва звернувся до відповідачів з вимогою підписати розрахунки і повернути позивачу для реєстрації із відповідним зверненням у термін не більше 5 робочих днів з дня ознайомлення, але не пізніше 09.10.2024 і 29.04.2025 відповідно.
Враховуючи наведені обставини, а також зважаючи на залишення Товариством вказаних вимог Департамента без задоволення, останній звернувся до Господарського суду міста Києва з даним позовом.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI).
За статтею 1 Закону №3038-VI замовником будівництва є фізична або юридична особа, яка має намір забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону №3038-VI плануванням і забудовою територій є діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, розроблення містобудівної та проектної документації, будівництво об'єктів; реконструкцію існуючої забудови та територій; створення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури.
Відповідно до частини третьої статті 40 Закону №3038-VI (у редакції, чинній до 01.01.2020) пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Зі змісту статті 40 Закону №3038-VI (чинної до 01.01.2020) вбачається, що перерахування замовником об'єкта будівництва до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту є обов'язком, а не правом забудовника, який виникає на підставі положень закону, а положення договору лише визначають суму, що належить до перерахування. Тому укладення в таких випадках договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту, який опосередковує відповідний платіж, було обов'язковим на підставі закону.
Аналогічні за змістом висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 08.10.2019 зі справи №911/594/18, від 22.08.2018 зі справи №339/388/16-ц і від 22.09.2021 зі справи №904/2258/20.
Статтю 40 Закону №3038-VI було виключено на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» (далі - Закон №132-IX), який набрав чинності 01.01.2020.
Таким чином, починаючи з 01.01.2020 передбачений до цього статтею 40 Закону №3038-VI обов'язок замовників забудови земельної ділянки у населеному пункті щодо необхідності укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту перестав існувати.
Разом з тим, абзацом другим пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №132-IX встановлено, що протягом 2020 року замовники будівництва на земельній ділянці у населеному пункті перераховують до відповідного місцевого бюджету кошти для створення і розвитку інфраструктури населеного пункту (далі - пайова участь) у такому розмірі та порядку:
- розмір пайової участі становить (якщо менший розмір не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування, чинним на день набрання чинності цим Законом): для нежитлових будівель та споруд - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта; для житлових будинків - 2 відсотки вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування;
- замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, до якої додаються документи, які підтверджують вартість будівництва об'єкта. Орган місцевого самоврядування протягом 15 робочих днів з дня отримання зазначених документів надає замовнику будівництва розрахунок пайової участі щодо об'єкта будівництва;
- пайова участь сплачується виключно грошовими коштами до прийняття відповідного об'єкта будівництва в експлуатацію;
- кошти, отримані як пайова участь, можуть використовуватися виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури відповідного населеного пункту;
- інформація щодо сплати пайової участі зазначається у декларації про готовність об'єкта до експлуатації або в акті готовності об'єкта до експлуатації.
Пайова участь не сплачується у разі будівництва:
об'єктів будь-якого призначення на замовлення державних органів або органів місцевого самоврядування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;
будівель навчальних закладів, закладів культури, фізичної культури і спорту, медичного і оздоровчого призначення;
будинків житлового фонду соціального призначення та доступного житла;
індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, господарських споруд, розташованих на відповідних земельних ділянках;
об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів;
об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури;
об'єктів, що споруджуються замість тих, що пошкоджені або зруйновані внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру;
об'єктів, передбачених Державною цільовою програмою підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, за рахунок коштів інвесторів;
об'єктів інженерної, транспортної інфраструктури, об'єктів енергетики, зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу);
об'єктів у межах індустріальних парків на замовлення ініціаторів створення індустріальних парків, керуючих компаній індустріальних парків, учасників індустріальних парків;
об'єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до будівель сільськогосподарського призначення, лісництва та рибного господарства;
об'єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до будівель промислових;
об'єктів, які згідно з державним класифікатором будівель та споруд належать до силосів для зерна та складських майданчиків (для зберігання сільськогосподарської продукції).
Зі змісту наведених норм вбачається, що передбачений Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №132-IX порядок пайової участі замовника будівництва було впроваджено законодавцем для:
(1) об'єктів будівництва, зведення яких розпочато у попередні роки, однак які станом на 01.01.2020 не були введені в експлуатацію, а договори про сплату пайової участі між замовниками та органами місцевого самоврядування до 01.01.2020 не були укладені;
(2) об'єктів, будівництво яких розпочате у 2020 році.
Отже, у вказаних двох випадках, враховуючи вимоги підпунктів 3 і 4 абзацу другого пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №132-IX, замовник будівництва зобов'язаний протягом 10 робочих днів після початку будівництва об'єкта звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування із заявою про визначення розміру пайової участі щодо об'єкта будівництва, а також сплатити пайову участь грошовими коштами до прийняття цього об'єкта в експлуатацію.
Тобто відсутність укладеного договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту не звільняє забудовника від зобов'язання сплатити визначені суми, таке зобов'язання повинно бути виконане до прийняття новозбудованого об'єкта в експлуатацію і спір у правовідносинах щодо сплати таких сум може виникнути лише щодо їх розміру.
Аналогічна правова позиції викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.07.2022 зі справи №910/9548/21.
У зв'язку з неукладенням/відмовою забудовника від укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту або неукладенням/відмовою в укладенні додаткової угоди до такого договору, права органу місцевого самоврядування на отримання коштів на розвиток інфраструктури населеного пункту є порушеними і в органу місцевого самоврядування виникає право вимагати стягнення коштів, обов'язок сплати яких був встановлений законом.
Згідно з частиною першою статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (частина друга статті 1212 ЦК України).
У такому разі слід виходити з того, що замовник будівництва без достатньої правової підстави за рахунок органу місцевого самоврядування зберіг у себе кошти, які мав заплатити як пайовий внесок у розвиток інфраструктури населеного пункту, а отже, зобов'язаний повернути ці кошти на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.12.2021 зі справи №643/21744/19 та постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 20.07.2022 зі справи №910/9548/21 і від 13.12.2022 зі справи №910/21307/21.
Відповідно до пунктів 3.3 і 3.4 розділу ІІІ Порядку в усіх питаннях щодо залучення коштів пайової участі Київська міська рада виступає в особі Департаменту, який є єдиним органом, уповноваженим здійснювати розрахунок пайової участі та укладання, зміну та розірвання договорів про пайову участь (з урахуванням особливостей інших положень цього Порядку).
З наданого Департаментом розрахунку обсягу пайової участі (внеску) у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва вбачається, що останній здійснено, зокрема, на підставі сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, виданого Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 25.07.2022 №ІУ123220715554, дозволу на виконання будівельних робіт, виданого Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 14.03.2008 №0175-Дн, а також згідно з підпунктом 6.4.2 пункту 6.4 Порядку.
За змістом пункту 6.3 розділу VI Порядку розмір пайової участі замовника при новому будівництві або реконструкції житлових будинків (багатоквартирних житлових будинків з вбудованими, вбудовано-прибудованими та прибудованими приміщеннями) та реконструкції квартир визначається Департаментом відповідно до опосередкованої вартості спорудження житла для міста Києва, яка затверджена наказом Міністерства розвитку громад та територій України і діє на дату розрахунку.
Позивачем здійснено розрахунок пайової участі об'єкта відповідно до підпункту 6.4.2 пункту 6.4 розділу VI Порядку.
Згідно з підпунктом 6.4.2 пункту 6.4 Порядку розрахунок розміру пайової участі при новому будівництві/ реконструкції для житлових будинків (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків з господарськими будівлями) та квартир визначається за формулою:
РПУ = Sоб'єкта х Nжитл х 2 %, де
РПУ - розмір пайової участі об'єкта (грн);
Sоб'єкта - загальна площа (крім загальної площі приміщень, визначених в п. 4.2 цього Порядку) об'єкта будівництва або додатково створені площі в результаті реконструкції (кв.м);
Nжитл - норматив одиниці створеної потужності для житлових будинків, який дорівнює опосередкованій вартості спорудження 1 кв.м житлових будинків для міста Києва, яка затверджена наказом Міністерства розвитку громад та територій України і діє на дату здійснення розрахунку (грн/ кв.м).
За інформацією, що міститься в сертифікаті про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів та дозволі на виконання будівельних робіт, об'єктом будівництва є житловий будинок, загальна площа якого 14 060,8 кв.м.
Відповідно до абзацу другого підпункту 1 абзацу другого пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №132-IX розмір пайової участі становить для житлових будинків - 2 відсотки вартості будівництва об'єкта, що розраховується відповідно до основних показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.
Наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 17.02.2022 №53 «Про показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України» показник опосередкованої вартості спорудження житла у місті Києві дорівнює 18 704 грн.
Отже, розрахунок розміру пайової участі здійснюється таким чином:
РПУ = 1 815,70 (додатково створені площі) * 18 704 грн * 2% = 679 217,06 грн.
Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (стаття 625 ЦК України).
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних в порядку статті 625 ЦК України є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Таким чином, розмір пайової участі (внеску) у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Києва, який Товариство повинно сплатити за додатково створені площі (1 815,70 кв.м), становить 679 217,06 грн.
Враховуючи, що зобов'язання стосовно оплати пайового внеску відповідачами не виконано, натомість збережено у себе кошти у сумі 679 217,06 грн, які підлягають сплаті на користь Департаменту, то вимога про стягнення з Товариства безпідставно збережених грошових коштів пайової участі у сумі 679 217,06 грн на підставі частини першої статті 1212 ЦК України підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що ж до доводів Товариства стосовно того, що на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» у місті Києві діяв Порядок, пунктом 4.2 якого передбачалося, що до пайової участі у розвитку інфраструктури не залучаються замовники у разі нового будівництва на території міста Києва - паркінгів, проте Товариство сплатило пайову участь за паркінг загальною площею 2 754 кв.м, то як на момент нарахування пайового внеску Договором, так і на момент сплати відповідачем пайового внеску наведені обмеження не діяли.
Стосовно нарахованих позивачем Товариству 232 292,23 грн втрат від інфляції та 61 129,54 грн 3% річних за період з 26.07.2022 (наступний день після введення об'єкта будівництва в експлуатацію) по 25.07.2025 (дата, визначена позивачем у розрахунку), то перевіривши наведений розрахунок суд встановив, що період нарахування визначений позивачем правильно, проте суми втрат від інфляції та 3% річних розраховані неправильно.
За перерахунком суду сума втрат від інфляції становить 230 132,45 грн, а 3% річних - 61 185,36 грн.
Разом з тим, частиною другою статті 237 ГПК України при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог.
Відтак, оскільки суд не може виходити за межі заявленої позивачем до стягнення суми 3% річних, то стягненню з відповідача підлягає 61 129,54 грн 3% річних за розрахунком позивача і 230 132,45 грн втрат від інфляції за розрахунком суду; у стягненні решти суми (2 159,78 грн) втрат від інфляції слід відмовити.
За приписами статті 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору слід покласти на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 129, 233, 236 - 238, 240 та 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва
1. Позовні вимоги Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул. Хрещатик, буд. 36, м. Київ, 01001; ідентифікаційний код 04633423) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юга-Групп» (вул. Будівельників, буд. 30, м. Київ, 02100; ідентифікаційний код 32253151) про стягнення 972 638,83 грн задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юга-Групп» (вул. Будівельників, буд. 30, м. Київ, 02100; ідентифікаційний код 32253151) на користь Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул. Хрещатик, буд. 36, м. Київ, 01001; ідентифікаційний код 04633423): 679 217 (шістсот сімдесят дев'ять тисяч двісті сімнадцять) грн 06 коп. пайового внеску; 61 129 (шістдесят одну тисячу сто двадцять дев'ять) грн 54 коп. 3% річних; 230 132 (двісті тридцять тисяч сто тридцять дві) грн 45 коп. втрат від інфляції та 11 645 (одинадцять тисяч шістсот сорок п'ять) грн 75 коп. судового збору.
3. Після набрання рішенням законної сили видати відповідний наказ.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 24.12.2025.
Суддя Оксана Марченко