Справа № 296/8841/25
3/296/2142/25
"22" грудня 2025 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м.Житомира Покатілов О.Б., з участю адвоката Кравчука А.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з УПП в Житомирській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що він 09.07.2025 року о 10 год. 02 хв. в м. Житомирі по вул. Київській, 18, керував транспортним засобом Renault, д.н.з. НОМЕР_2 в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку в найближчому закладі охорони здоров'я (КНП «ОМСЦ» ЖОР), відповідно до висновку лікаря нарколога № 309 у ОСОБА_1 в сечі виявлено метадон та PVP. Фіксація проводилася на портативний відео реєстратор Моторола VВ400 № 455060, 475584, 475545.
Таким чином ОСОБА_1 обвинувачується у порушенні вимог п. 2.9.а Правил дорожнього руху України та вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що наркотичні засоби не вживає, проходить замісну терапію. 09.07.2025 року о 10 год. 02 хв. в м. Житомирі по вул. Київській, 18 він транспортним засобом не керував. Протягом тривалого часу він займається ремонтом автомобілів Таксі «Болт», в той день йому зателефонували, що автомобіль Renault, д.н.з. НОМЕР_2 зламався та є необхідність в його ремонті. Він приїхав на вул. Київську, 18 в м.Житомирі та намагався завести автомобіль, який не заводився. В цей момент до вказаного автомобіля сів невідомий чоловік, якого через декілька хвилин затримали поліцейські. Свою винуватість не визнає, оскільки автомобілем не керував.
Суд дослідив матеріали справи, а саме: рапорт заступника командира роти № 3 БУПП в Житомирській області ДПП В.Ковальова від 02.08.2025 року; висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.07.2025 року, згідно якого у ОСОБА_1 в сечі виявлено метадон та PVP, ознак алкогольного сп'яніння не виявлено; повідомлення директора КНП «Обласний медичний спеціалізований центр» Житомирської обласної ради ОСОБА_2 № 1940 від 04.04.2024 року; відеозапис, що міститься на оптичному диску, з якого вбачається, що ОСОБА_1 знаходився на водійському сидінні вказаного автомобіля, але автомобіль був нерухомий, тобто відсутні підтвердження факту керування транспортним засобом.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи, протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягується до відповідальності.
В порядку статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд доходить висновку про недоведеність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП з таких підстав.
Відповідно до положень КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами, зокрема, в стані наркотичного сп'яніння.
Так, відповідно до п.2, п.3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 409899 від 02.08.2025 року вбачається, що працівником поліції у графі «Місце скоєння та суть адміністративного правопорушення, опис установлених обставин» не зазначено, які саме ознаки наркотичного сп'яніння були виявлені у ОСОБА_1 ..
У висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.07.2025 року зазначено, що в сечі ОСОБА_1 виявлено метадон, PVP. Ознак алкогольного сп'яніння не виявлено. Суд бере до уваги, що у вказаному висновку не зазначено, що ОСОБА_1 під час огляду перебував в стані наркотичного сп'яніння. Отже, відповідно до вказаного висновку, стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 не було встановлено, лише в його сечі виявлено наркотичні речовини.
Крім того, не знайшов свого підтвердження в судовому засіданні факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Враховуючи вимоги ст.62 Конституції України про те, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, суд вважає необхідним провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.245, 247, 251, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП - закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня її винесення.
Cуддя О. Б. Покатілов