№ 207/7839/25
№ 3/207/1487/25
24 грудня 2025 року Південний районний суд міста Кам'янського у складі
головуючого судді Погребняк Т.Ю., при секретарі Морозові В.В.,
за участю прокурора Кам'янської окружної прокуратури Тимчук В.О.,
праворушника ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи за протоколом № 173 від 24.11.2025 року, за протоколом № 174 від 24.11.2025 року, що надійшли з Управління Національної поліції в Дніпропетровській області Департаменту внутрішньої безпеки, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , колишнього поліцейського взводу №3 роти №3 ППОП “КОРД» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області, який мешкає та зареєстрований по АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за даними протоколу не притягувався,
за ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування у зв'язку зі звільненням 05.09.2024 з посади поліцейського взводу №3 роти №3 ППОП “КОРД» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області, в порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 Закону несвоєчасно 29.03.2025 о 19 год. 22 хв. та без поважних причин подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом “при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме за період з 01.01.2024 по 05.09.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування у зв'язку зі звільненням 05.09.2024 з посади поліцейського взводу №3 роти №3 ППОП “КОРД» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області, в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону несвоєчасно 18.07.2025 о 16 год. 39 хв. та без поважних причин подав декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом “щорічна» за 2024 рік після припинення діяльності,чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
Відповідно до п.п «ґ» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами на яких поширюється дія Закону є поліцейські. Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах “а» і “в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, у ОСОБА_1 в 2024 році виникли обов'язки та обмеження передбачені Законом України «Про запобігання корупції», в тому числі обов'язок щодо подання щорічної декларації за 2024 рік.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належить до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно з рішенням №2 Національного агентства з питань запобігання корупції «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 10.06.2016 зареєстрованим Міністерством юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088 із змінами згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016 року зареєстрованим Міністерством юстиції України від 19.08.2016 року за № 1153/29283 така система розпочинає свою роботу в два етапи:
перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016 для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;
- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальне та особливо відповідальне становище.
другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Подання декларацій здійснюється згідно з Законом України «Про запобігання корупції» шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search), встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2024 рік лише 18.07.2025 року о 16 год. 39 хв. і декларацію типу “при звільненні» -29.03.2025 року о 19 год. 22 хв.
Згідно з офіційною відповіддю голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 від 02.03.2017 № 03-05/4886/17 на запит Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо роботи «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Перевіркою не встановлено поважних причин несвоєчасного подання декларації.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , будучи поліцейським взводу №3 роти №3 ППОП “КОРД» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області,, згідно з п.п. «ґ» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме - 18.07.2025 року о 16 год. 39 хв. і декларацію типу “при звільненні» 29.03.2025 року о 19 год. 22 хв.,тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав повністю, пояснив, що шкодує про вчинене, просив не призначати суворого стягнення.
Прокурор Тимчук В.О. зазначила, що уповноваженим органом зібрано достатньо доказів вини правопорушника, обставин, котрі б свідчили про відсутність у його діях складу правопорушення з матеріалів справи не вбачається.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КупАП, крім визнання ним своєї вини, підтверджується зібраними у справі доказами:копією листа ДВБ НПУ № 55066-2025 від 01.10.2025; копією листа ГУНП в Дніпропетровській області № 35/926 від 05.09.2024; рапортом долучення відомостей з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search), відносно ОСОБА_1 ; роздруківкою з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій відносно ОСОБА_1 ; рапортом долучення відомостей з публічної частини «Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», відомостей з публічної частини офіційного веб-сайту АЦСК «ПриватБанк», відомостей з інтегрованої інформаційно-пошукової системи Міністерства внутрішніх справ України «АРМОР» відносно ОСОБА_1 ; роздруківкою з публічної частини «Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», роздруківкою з публічної частини офіційного веб-сайту АЦСК «ПриватБанк», роздруківкою-витягом з інтегрованої інформаційно-пошукової системи Міністерства внутрішніх справ України «АРМОР» відносно ОСОБА_1 ; копією положення про УСР в Дніпропетровській області ДСР НП України та наказом ДСР НП України.
Оцінюючи досліджені докази, а також враховуючи, що правопорушник визнав вину у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КупАП, доказів на підтвердження відсутності у його діях складу правопорушення суду не надав, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 в тому що він, як поліцейський взводу №3 роти №3 ППОП “КОРД» (стрілецький) ГУНП в Дніпропетровській області, та відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкт відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»,несвоєчасно подав щорічну декларацію за 2024 рік і декларацію типу»при звільненні», що свідчить пронаявність у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу правопорушника, суддя вважає необхідним призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у прибуток держави.
Керуючись ст. 4 Закону України "Про судовий збір", суд вважає необхідним стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 650 грн. 60 коп. на користь держави.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 283-285, 268, 294Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ОСОБА_2 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і призначити адміністративне стягнення у виді штрафу у прибуток держави у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. на користь держави.
Роз'яснити, що на підставі ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
Згідно до ч. 4 ст.307 КУпАП, документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою цієї статті, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Південний районний суд міста Кам'янського особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її представником, захисником, шляхом подачі в 10 денний строк з дня винесення постанови апеляційної скарги.
Суддя Погребняк Т.Ю.