24 грудня 2025 року
м. Хмельницький
Справа № 686/35766/25
Провадження № 11-сс/820/647/25
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Хмельницького апеляційного суду в складі:
головуючої судді - ОСОБА_1
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3
секретаря судового засідання ОСОБА_4
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_5 на ухвалу слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12 грудня 2025 року, якою скаргу ОСОБА_5 на бездіяльність слідчого ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР повернуто скаржнику, -
ОСОБА_5 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області зі скаргою на бездіяльність посадових осіб ТУ ДБР, розташованого у м.Хмельницькому, яка полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР.
ОСОБА_5 прохав зобов'язати слідчого ТУ ДБР, розташованого в м. Хмельницькому розглянути заву про злочин від 08.11.2025 про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. 364, 367, 376, 376-1 КК України ОСОБА_6 та ОСОБА_7 та надіслати пам'ятку потерпілого та витяг з ЄРДР.
Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12 грудня 2025 року скаргу ОСОБА_5 повернуто заявнику.
Не погоджуючись з ухвалою слідчого ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу; в апеляційній скарзі ОСОБА_5 просив скасувати ухвалу слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12 грудня 2025 року в повному обсязі та постановити нову ухвалу, якою задовольнити скаргу на бездіяльність слідчого від 03.12.2025 з зобов'язанням уповноважену особу ДБР в м. Хмельницькому внести відомості до ЄРДР. Справу просив розглянути у його відсутності.
Вислухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та матеріали судового провадження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а ухвалу слідчого судді слід залишити без змін, з наступних підстав.
В судове засідання ОСОБА_5 не з'явився, про місце дату та час розгляду справи був повідомлені належним чином, а тому колегія суддів вважає за можливе розгляд апеляційної скарги проводити у його відсутності.
Згідно з ч. 1 ст. 404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об'єктивно з'ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу.
Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Оскаржувана ухвала слідчого судді винесена з дотриманням вказаних вимог кримінального процесуального закону, містить належне мотивування і обґрунтування.
Згідно з ч. 1 ст. 404 КПК України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідно до статті 55 Конституції України, права і свободи громадянина України захищаються судом. Суть такого захисту полягає в тому, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади.
З матеріалів скарги вбачається, що на адресу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області надійшла скарга ОСОБА_5 , в якій останній просить визнати бездіяльність посадових осіб ТУ ДБР, розташованого в м. Хмельницькому, протиправною; зобов'язати уповноважених посадових осіб ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому внести відомості за заявою ОСОБА_5 про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 258-5, 209 КК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування, про що проінформувати заявника.
Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10 грудня 2025 року провадження за скаргою було відкрито для з'ясування наявності обставин, передбачених ст. 303 КПК України, зокрема і для перевірки відповідності поданої скарги вимогам щодо підсудності її Хмельницькому міськрайонному суду Хмельницької області.
На запит слідчого судді надійшло повідомлення за підписом заступника директора ТУ ДБР, розташованого в м. Хмельницькому ОСОБА_8 № 93444/14-06/25 від 10.12.2025, за змістом якого слідує, що запитувані матеріали за заявою ОСОБА_5 щодо можливих неправомірних дій суддів Звягельського міськрайонного суду надійшли до ТУ ДБР, розташованого в м. Хмельницькому 28.11.2025, обліковані у відповідних формах за № 3525зкп/х та передані на розгляд до другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Житомирі).
Із змісту означеного листа за № 93444/14-06/25 від 10.12.2025 убачається, що заяву ОСОБА_5 від 25.11.2025 було передано для розгляду до другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Житомирі).
Також, слідчим суддею було отримано копію повідомлення старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) ТУ ДБР, розташованого в місті Хмельницькому ОСОБА_9 № 3348зкп/х/14-01-02-93024/2025 від 08.12.2025, адресованого ОСОБА_10 , із якого слідує, що у внесенні відомостей до ЄРДР за заявою ОСОБА_10 щодо можливих неправомірних дій голови Баранівського районного суду Житомирської області ОСОБА_6 та прокурора Звягельської окружної прокуратури ОСОБА_7 відмовлено.
Встановлено, що до ТУ ДБР, розташованого в м. Хмельницькому ОСОБА_5 звертався із заявою від 25.11.2025 про вчинення суддями Звягельського міськрайонного суду Житомирської області кримінальних правопорушень, а ОСОБА_10 , із заявою від 08.11.2025 про вчинення суддями Баранівського районного суду ОСОБА_6 та прокурором Звягельської окружної прокуратури ОСОБА_7 кримінальних правопорушень.
У описовій частині скарги ОСОБА_5 вказує, що оскаржує бездіяльність за заявою від 25.11.2025, а у прохальній частині указує, що оскаржує бездіяльність за заявою від 08.11.2025.
Із повідомлення за підписом заступника директора ТУ ДБР, розташованого в м. Хмельницькому ОСОБА_8 № 93444/14-06/25 від 10.12.2025, слідує, що запитувані матеріали надійшли до ТУ ДБР, розташованого в м. Хмельницькому 28.11.2025, обліковані у відповідних формах за № 3525зкп/х та передані на розгляд до другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Житомирі).
Також отримано матеріали перевірки за заявою ОСОБА_10 від 08.11.2025 про вчинення суддями Баранівського районного суду ОСОБА_6 та прокурором Звягельської окружної прокуратури ОСОБА_7 кримінальних правопорушень та з'ясовано, що листом № 3348зкп/х/14-01-02-93024/2025 від 08.12.2025, за підписом старшого слідчого другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) ТУ ДБР, розташованого в місті Хмельницькому ОСОБА_9 , адресованим ОСОБА_10 , було відмовлено у внесенні відомостей до ЄРДР та розгляд заяви здійснювався уповноваженими особами другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Житомирі) ТУ ДБР, розташованого в місті Хмельницькому.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 304 КПК України скарга повертається якщо скарга не підлягає розгляду у цьому суді.
Пунктом 18 ч.1 ст.3 КПК України визначено, що слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні, та у випадку, передбаченому статтею 247 цього Кодексу, - голова чи за його визначенням інший суддя відповідного апеляційного суду. Слідчий суддя (слідчі судді) у суді першої інстанції обирається зборами суддів зі складу суддів цього суду.
Встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати кримінальне провадження щодо конкретного кримінального правопорушення. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна кримінальна справа розглядалася і вирішувалася судом законним, компетентним, незалежним і неупередженим, як того вимагають ст. 7 Загальної декларації прав людини та ч. 1 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
За допомогою правил про підсудність забезпечується також рівність всіх громадян перед законом і судом (ст. 24 Конституції України та ст. 10 КПК України). Будучи одним з проявів цієї конституційної засади, чітко встановлена законом підсудність набуває ознак суб'єктивного права людини на законного суддю, тобто права будь-якої людини знати наперед, який саме суд і в якому складі відповідно до закону правомочний здійснювати стосовно нього судове провадження, якщо така необхідність виникне.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 132 КПК України клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. Аналогічні вимоги також визначені при поданні інших клопотань слідчим (прокурором) під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Отже, колегія суддів зазначає, що клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження, або надання дозволу на проведення певних слідчих (розшукових) дій, на підставі ухвали слідчого судді, а так само скарги на оскарження рішень дій чи бездіяльності слідчого, прокурора, вчинені у конкретному кримінальному провадженні подаються до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Згідно положень ст. 38 КПК України органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) є: 1) слідчі підрозділи: а) органів Національної поліції; б) органів безпеки; в) органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства; г) органів Державного бюро розслідувань; 2) підрозділи детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 9 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» систему Державного бюро розслідувань складають центральний апарат, територіальні управління, спеціальні підрозділи, навчальні заклади та науково-дослідні установи. У складі Державного бюро розслідувань діють слідчі, оперативні підрозділи, підрозділи внутрішнього контролю та інші підрозділи. Для забезпечення виконання завдань Державного бюро розслідувань утворюється територіальне управління, розташоване у місті Хмельницькому, що поширює свою діяльність на Вінницьку, Житомирську, Рівненську, Хмельницьку, Чернівецьку області.
Станом на даний час у територіальних управліннях Державного бюро розслідувань, почали діяти слідчі підрозділи (відділи), які розташовані у всіх областях України.
Другий слідчий відділ (з дислокацією у м. Житомирі) Територіального управління ДБР, розташованого у м. Хмельницькому, фактично розташований в межах територіальної юрисдикції Богунського районного суду м. Житомира.
Отже, слідчий суддя прийшов до правильного висновку, що за правилами кримінального процесуального законодавства останній повинен звертатися із даною скаргою до Богунського районного суду м. Житомира за місцезнаходженням слідчого підрозділу(відділу) територіального управління ДБР.
З наведених підстав, доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає необґрунтованими.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги, а ухвалу слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12 грудня 2025 року необхідно залишити без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 214, 303, 404-405, 407, 419, 422 КПК України, колегія суддів, -
В задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_5 - відмовити.
Ухвалу слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12 грудня 2025 року, якою скаргу ОСОБА_5 на бездіяльність слідчого ТУ ДБР, розташованого у м. Хмельницькому щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР повернуто скаржнику - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала касаційному оскарженню не підлягає.
Судді