16.12.2025 Справа №607/25577/25 Провадження №3/607/8987/2025
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дуда О.О. розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №4 Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, слюсар ТОВ ''Дружба'', зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 ,
за ч.1 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
14.11.2025 о 21 год 20 хв ОСОБА_1 АДРЕСА_3 за місцем спільного проживання вчинив психологічне насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме висловлював погрози, образи нецензурними словами, чим могла бути завдана шкода її психічному здоров'ю, чим порушив п.14 ч.1 ст.1 Закону України ''Про запобігання та протидію домашньому насильству'' від 07.12.2017 р. №2229-VIII, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, 14.11.2025 о 21 год 20 хв ОСОБА_1 АДРЕСА_3 за місцем спільного проживання вчинив психологічне насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 , а саме висловлювався нецензурною лайкою, погрози та образи в присутності малолітньої дитини ОСОБА_3 , 2013 р.н., чим міг завдати шкоди психічному здоров'ю дитини, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Також, 14.11.2025 о 21 год 20 хв ОСОБА_1 АДРЕСА_3 за місцем спільного проживання вчинив психологічне насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 , а саме висловлювався нецензурною лайкою, погрози та образи в присутності малолітньої дитини ОСОБА_4 , 2017 р.н., чим міг завдати шкоди психічному здоров'ю дитини, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Окрім того, 14.11.2025 о 21 год 20 хв ОСОБА_1 АДРЕСА_3 за місцем спільного проживання вчинив психологічне насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме висловлювався нецензурною лайкою, погрози та образи в присутності малолітньої дитини ОСОБА_5 , 2022 р.н., чим міг завдати шкоди психічному здоров'ю дитини, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, 14.11.2025 о 21 год 30 хв ОСОБА_1 АДРЕСА_3 за місцем спільного проживання вчинив психологічне насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 , а саме висловлювався нецензурною лайкою, погрози та образи в присутності малолітньої дитини ОСОБА_5 , 2023 р.н., чим міг завдати шкоди психічному здоров'ю дитини, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Також, 15.11.2025 о 21 год 00 хв ОСОБА_1 АДРЕСА_3 за місцем спільного проживання вчинив психологічне насильство психологічного характеру відносно дружини ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме висловлював погрози, образи нецензурними словами, чим могла бути завдана шкода її психічному здоров'ю, чим порушив п.14 ч.1 ст.1 Закону України ''Про запобігання та протидію домашньому насильству'' від 07.12.2017 р. №2229-VIII, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні правопорушень передбачених ч.1 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-2 КУпАП визнав повністю.
З'ясувавши обставини справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до наступного висновку.
В силу вимог ч.ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстава для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Диспозиція ч. 2 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Відповідно до пунктів 3, 14 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно норм вказаного Закону, психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Крім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-2 КУпАП доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАД №744940 від 21.11.2025; серії ВАД №744970 від 21.11.2025; серії ВАД №744976 від 21.11.2025; серії ВАД №744977 від 21.11.2025; серії ВАД №744978 від 21.11.2025; серії ВАД №744979 від 21.11.2025; електронним рапортом ЄО №7384 від 14.11.2025; електронним рапортом ЄО №7391 від 15.11.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 14.11.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 15.11.2025; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 21.11.2025; копією свідоцтва про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 серії НОМЕР_1 ; копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 серії НОМЕР_2 ; копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 серії НОМЕР_3 ; копією свідоцтва про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 серії НОМЕР_4 .
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, оскільки він вчинив домашнє насильство та ч.2 ст.173-2 КУпАП, оскільки він вчинив діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення у відповідності до ст. 36 КУпАП України, в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення.
При накладенні адміністративного стягнення, суд, беручи до уваги характер вчинених правопорушень, обставини справи, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за вчинені правопорушення вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п.5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 9, 36, 173-2, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-2 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 680 (шістсот вісімдесят) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн в дохід держави.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови-не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується штраф в подвійному розмірі.
Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційним судом.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя Дуда О.О.