Справа № 459/3949/25 Провадження № 3/459/1373/2025
23 грудня 2025 року суддя Шептицького міського суду Львівської області Грабовський В.В., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Шептицького РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого на АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 130 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 01.11.2025 серії ЕПР1 № 500612 ОСОБА_1 ставиться у провину те, що він 01.11.2025, о 20:54 год., по вул. Хмельницького, 26, у м. Шептицькому, керував автомобілем «Volkswagen Touareg» д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України.
На підтвердження вчинення ОСОБА_2 вищезазначеного правопорушення, крім протоколу про адміністративне правопорушення додано: тестуванням на алкоголь до протоколу серії ЕПР1 № 500612, компакт-диск з відеозаписом події; акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 01.11.2025, рапорт працівника поліції від 01.11.2025, довідки від 05.11.2025.
Проте таке обвинувачення не знайшло свого підтвердження під час розгляду справи у суді з огляду на таке.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 своєї вини не визнав, даних про визнання ним своєї вини протокол про адміністративне правопорушення не містить, вказав, що транспортним засобом він не керував, автомобілем керувала його дружина.
Крім того, представник ОСОБА_1 - Брух А.О. подав клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП. Зазначив, що ОСОБА_1 у день події транспортним засобом Volkswagen Toureg д.н.з. НОМЕР_1 не керував, наявний у матеріалах справи відеозапис не підтверджує факт керування вищевказаним
транспортним засобом ОСОБА_1 . Крім цього, відповідно до рапорту інспектора ВРПП Шептицького РВП Підгайного Д. працівники поліції приїхали на виклик по факту вчинення дорожньо-транспортної пригоди, однак прибувши на місце події, останніми не було виявлено події ДТП, не було виявлено ушкоджень будь-яких транспортних засобів, а тому протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, працівниками поліції не складався. Отже, ОСОБА_1 не виконував функції водія і транспортний засіб не перебував у русі, тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ст.130 КУпАП, а саме факт керування транспортним засобом. Останній пройшов огляд на стан сп?яніння лише під тиском працівників поліції.
Інспектор Шептицького РВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_3 у суді пояснив, що 01.11.2025 на лінію «102» надійшло повідомлення про вчинення дорожньо-транспортної пригоди по вул. Хмельницького у м. Шептицькому. Прибувши на місце події ними було виявленого велику кількість транспортних засобів та свідків, які знаходилися біля транспортного засобу «Volkswagen Touareg», за кермом якого перебував ОСОБА_1 , двигун автомобіля був у заведеному стані. Механічних пошкоджень на автомобілях виявлено не було, тому адміністративний протокол про вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, не складався. В подальшому при спілкуванні з ОСОБА_1 йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, на що він погодився. Вказав, що не бачив, як ОСОБА_1 керував транспортним засобом, про цей факт йому повідомили свідки, відеозапис такого керування відсутній, коли він приїхав, автомобіль перебував у нерухомому стані.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу (ст. 251 КУпАП).
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували те, що поліцейські зупинили автомобіль під керуванням ОСОБА_1 чи будь-яким іншим способом самі безпосередньо виявили факт керування останнім автомобілем у зазначеному у протоколі місці та часі.
Обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, спростовуються відеозаписом нагрудної камери працівника поліції, на якому не зафіксовано факту керування транспортним засобом ОСОБА_1 . Зазначені відеофайли містять лише запис припаркованого автомобіля, в якому знаходився ОСОБА_1 та проходження ним огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Крім цього, матеріали справи не містять даних про особу, яка здійснила повідомлення про подію на лінію «102», прізвищ та імен свідків, адрес їх проживання, що унеможливлює перевірку пояснень працівника поліції щодо керування ОСОБА_1 транспортним засобом.
Касаційний адміністративний суду в складі Верховного Суду в рішенні №404/4467/16-а від 20 лютого 2019 року зазначив, що само по собі керування транспортним засобом розуміється, як технічна дія водія з метою приведення транспортного засобу в рух, зворушення з місця і, як наслідок, переміщення транспортного засобу в просторі. Експлуатація транспортного засобу передбачає використання цього транспортного засобу за призначенням, тобто з метою керування.
За відсутності доказів керування особою, яка притягається при обставинах, вказаних у протоколі, така особа в розумінні диспозиції ст. 130 КУпАП не є суб'єктом вчинення даного адміністративного правопорушення, так як відсутні докази керування ним транспортним засобом і, як наслідок, не може нести відповідальність.
Оскільки матеріали справи не містять жодного доказу керування ОСОБА_1 транспортним засобом, останній факт керування автомобілем заперечує, доходжу висновку про недоведеність порушення ним п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України, що унеможливлює притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Враховуючи вищенаведене, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані у справі докази, суд дійшов висновку про недоведення поза розумним сумнівомфакту керування ОСОБА_1 транспортним засобом 01.11.2025, о 20:54, в м. Шептицькому на вул. Хмельницького, 26, а отже, недоведеність винуватості останнього у керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, що є підставою для закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247 п. 1, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. В. Грабовський