Ухвала від 23.12.2025 по справі 463/1043/25

Справа №463/1043/25

Провадження №1-кс/463/11476/25

УХВАЛА

про застосування запобіжного заходу

23 грудня 2025 року місто Львів

Слідча суддя Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання старшого слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_6 , погодженепрокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави до підозрюваного

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Тернопіль Тернопільської області, українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , не депутата, раніше не судимого

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України, -

встановила:

Старший слідчий першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_6 , як сторона кримінального провадження, звернувся з клопотанням, погодженим з прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , запобіжного заходу у вигляді застави в розмірі вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 242 240 (двісті сорок дві тисячідвісті сорок) гривень.

Слідчими Першого слідчого відділу (з дислокацією у місті Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62023140140000111 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, відомості про яке 25.08.2023 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Досудовим розслідуванням встановлено, що в період з вересня по листопад 2022 року, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_7 , який з 13.06.2007 зареєстрований як фізична особа-підприємець в АДРЕСА_2 , будучи службовою особою та обізнаним із чинним законодавством, яким встановлено правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад, у тому числі з використанням електронної системи «Prozorro», маючи стійкі та тривалі зв'язки із службовими особами ГУ ДСНС України у Тернопільській області та службовими особами АРЗ СП ГУ ДСНС України у Тернопільській області від невстановлених досудовим розслідуванням осіб, отримав інформацію про те, що у АРЗ СП ГУ ДСНС у Тернопільській області заплановано здійснити реконструкцію існуючої будівлі пожежного депо з надбудовою 2-го поверху за адресою: вул. Л. Українки, 6 вм. Тернополі очікуваною вартістю 32 870 701 гривень.

Тоді ж, у ОСОБА_7 , який маючи значний досвід з організації здійснення будівельних робіт та участі в публічних закупівлях, виник злочинний умисел спрямований на організацію вчинення протиправних дій, а саме заволодіння бюджетними коштами, виділеними АРЗ СП ГУ ДСНС України у Тернопільській області на виконання робіт по об'єкту «Реконструкція існуючої будівлі пожежного депо з надбудовою 2-го поверху - Регіонального центру управління надзвичайними ситуаціями - за адресою

вул. Л. Українки, 6 в м. Тернополі».

При цьому, ОСОБА_7 бажаючи мати значне джерело незаконного доходу, використовуючи свої лідерські якості та водночас розуміючи, що самостійно вчинити протиправне діяння спрямоване на заволодіння бюджетними коштами не зможе, вирішив ініціювати утворення стійкого об'єднання - організовану групу, з метою власного незаконного збагачення шляхом заволодіння чужим майном на свою та інших суб'єктів господарської діяльності, залучених ним користь.

Так, ОСОБА_7 діючи умисно, з корисливих мотивів, переслідуючи мету незаконного збагачення, за невстановлених обставин, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 05.12.2022, повідомив про свої наміри ОСОБА_8 , з якими перебував у дружніх відносинах, про необхідність укладення АРЗ СП ГУ ДСНС України у Тернопільській області саме із ним, тобто ОСОБА_7 , договору підряду на виконання робіт по об'єкту «Реконструкція існуючої будівлі пожежного депо з надбудовою 2-го поверху - Регіонального центру управління надзвичайними ситуаціями - за адресою вул. Л. Українки, 6 в м. Тернополі».

В свою чергу, ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді заступника начальника відділу Головного управління, діючи з корисливих мотивів, з метою власного незаконного збагачення, достовірно знаючи в силу займаної посади та трудового досвіду порядок дій та процедуру здійснення тендерних закупівель, що проводяться АРЗ СП Головного управління ДСНС України у Тернопільській області (код ЄДРПОУ 08588955), юридична адреса: 46016,

м. Тернопіль, вул. Київська, 21, а також маючи значний досвід в діяльності з організації проведення публічних закупівель та організації технічного нагляду за будівництвом, реконструкцією і капітальним ремонтом об'єктів підрозділів ГУ ДСНС України у Тернопільській області при виконання ремонтно-будівельних робіт та специфіку закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб проведення будівельних робіт та їх реальну вартість, маючи зв'язки зі службовими особами підрозділів ГУ ДСНС України у Тернопільській області у тому числі АРЗ СП ГУ ДСНС України у Тернопільській області, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 05.12.2022, більш точну дату встановити не виявилося за можливе, погодився на пропозицію ОСОБА_7 забезпечити та організувати процедуру закупівлі і в подальшому укласти відповідні договори підряду та купівлі-продажу, на підставі яких ОСОБА_7 зможе незаконно отримати бюджетні кошти від АРЗ СП ГУ ДСНС України у Тернопільській області.

Надалі ОСОБА_7 , отримавши схвалення своїх намірів

ОСОБА_8 , перейшов до наступного етапу втілення своїх намірів, а саме спільно з ОСОБА_9 розробили злочинний план заволодіння чужим майном шляхом зловживання ОСОБА_7 своїм службовим становищем, а саме коштами державного бюджету, які були виділені АРЗ СП ГУ ДСНС України у Тернопільській області.

Водночас, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 усвідомлюючи, що реалізувати спільно розроблений злочинний план щодо заволодіння чужим майном на користь ОСОБА_7 та інших суб'єктів господарської діяльності, залучених ОСОБА_7 спільно не вдасться, вирішили залучити інших осіб, у тому числі з числа службових осіб АРЗ СП ГУ ДСНС України, як розпорядника коштів та власника об'єкта запланованої реконструкції.

Так, ОСОБА_8 , задля полегшення зайняття злочинною діяльністю та досягнення бажаного результату, з відома ОСОБА_7 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 05.12.2022, залучив до даної злочинної схеми пособників - юрисконсульта АРЗ СП Головного управління ОСОБА_10 , як уповноважену особу відповідальну в АРЗ СП Головного управління за організацію та проведення процедур закупівель в електронній системі «PROZORRO», яка повинна була безпосередньо організовувати здійснення закупівель пов'язаних із виконанням робіт по об'єкту, всупереч вимогам законодавства з метою забезпечення укладення договору підряду виключно із ОСОБА_7 та договорів купівлі-продажу з іншими суб'єктами господарської діяльності, що були залучені останнім, а також залучив інженера групи матеріально-технічного забезпечення АРЗ СП Головного управління ОСОБА_11 , як уповноважену особу за організацію та проведення спрощених закупівель в електронній системі «PROZORRO», яка повинна була надавати всебічну допомогу ОСОБА_10 , опрацювати комерційні пропозиції від суб'єктів господарської діяльності, що були залучені ОСОБА_7 , які необхідні для прийняття ОСОБА_10 рішень про проведення закупівель та визначення переможцями закупівель суб'єктів господарської діяльності, що мали бути залучені ОСОБА_7 та підготовки і внесення змін до річних планів закупівель АРЗ СП ГУ ДСНС України у Тернопільській області.

В свою чергу, ОСОБА_7 , переслідуючи мету незаконного збагачення та дотримуючись злочинного плану, з відома ОСОБА_8 , з метою заволодіння чужим майном, в ході підготовки до виконання робіт по об'єкту та придбання товаро-матеріальних цінностей необхідних під час здійснення реконструкції об'єкта, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 05.12.2022, залучив до даної злочинної схеми у якості пособника та виконавця ОСОБА_12 , яка на той час була найманим працівником дружини ОСОБА_7 та з якою останній перебував у дружніх стосунках, яка повинна була здійснювати підготовку документів від імені ФОП ОСОБА_7 та, в подальшому, від свого імені та від імені інших суб'єктів господарювання, залученим ОСОБА_7 для участі в запланованих закупівлях (у тому числі і створення за необхідності нових суб'єктів господарської діяльності), а також за вказівкою ОСОБА_7 вносити відомості до документів про об'єми та вартість виконаних робіт по об'єкту та постачання будівельних матеріалів по завищених цінах для АРЗ СП ГУ ДСНС України у Тернопільській області.

Таким чином, ОСОБА_7 спільно з ОСОБА_8 , довівши до відома членів організованої групи деталі вище вказаного злочинного плану, створили внутрішньо та зовнішньо організоване стійке об'єднання, члени якого усвідомлюючи наслідки своїх суспільно-небезпечних дій, погодившись та добровільно зорганізувалися для спільної діяльності з метою вчинення особливо тяжких злочинів проти власності у складі організованої групи.

В подальшому, з метою реалізації злочинного плану, з відома членів організованої групи, 28.11.2022 юрисконсульт АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_10 , будучи уповноваженою особою із закупівель, шляхом складання та власноручного підписання протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 195 від 28.11.2022, без належного обґрунтування та документального підтвердження, всупереч вимогам постанови КМ України №1178 та Закону України «Про публічні закупівлі» вирішила здійснити закупівлю без використання електронної системи закупівель на підставі п.п. 1, абз. 2 п.п. 3, 4 п. 13 постанови КМ України №1178 за найнижчою запропонованою ціною.

Надалі, продовжуючи діяти з метою реалізації злочинного плану, 29.11.2022 юрисконсульт АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_10 , будучи уповноваженою особою із закупівель від імені АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області, за підписом начальника АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області, який не був обізнаний злочинним планом організованої групи, підготувала керівникам будівельних організацій, без зазначення конкретного адресата та адрес їх місцезнаходження, запит цінових пропозицій про надання ними комерційних пропозицій про можливість прийняти участь та подати свої комерційні пропозиції щодо вартості виконання робіт по реконструкції існуючої будівлі пожежного депо з надбудовою 2-го поверху по вул. Лесі Українки 6 в м. Тернополі, без застосування порядку проведення відкритих торгів та/або електронного каталогу за найнижчою ціною Учасника з подальшим заключенням договору підряду.

Після чого, ОСОБА_7 та ОСОБА_12 , за невстановлених досудовим розслідуванням обставин було отримано згаданий вище запит та у відповідь на нього, в період з 29.11.2022 по 01.12.2022, ОСОБА_12 на виконання спільного злочинного плану, направлено до АРЗСП ГУ ДСНС України три комерційні пропозиції від суб'єктів господарської діяльності, двоє з яких попередньо погодились надати свої дані для участі в закупівлі та не були обізнані із злочинним умислом організованої групи та одна з комерційних пропозицій була від ФОП ОСОБА_7 , яку 29.11.2022 ОСОБА_7 , на виконання спільного злочинного умислу, разом із доданими до такої пропозиції документами було підписано.

Водночас, з метою створення вигляду законності проведення процедури закупівлі та забезпечення, в подальшому, укладення договору саме із ОСОБА_7 , пропозиція останнього була підготовлена та підписана ним із ціною нижчою за дві інші пропозиції та відповідно становила 30 320 646 гривень тоді, як цінова пропозиція ПП «Проф-Тер-Буд» становила 31 518 994 гривень, а цінова пропозиція ПП «Волкас» становила 32 491 064 гривень.

У зв'язку із чим, з метою сприяння ОСОБА_7 заволодіти чужим майном, реалізовуючи злочинний план, з відома членів організованої групи, юрисконсульт АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_10 , будучи уповноваженою особою із закупівель, отримавши комерційні пропозиції, 02.12.2022 шляхом складання та власноручного підписання протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою №198 від 02.12.2022 вирішила: здійснити закупівлю за предметом, згідно коду 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи за ДК 021.2015 Єдиного закупівельного словника здійснити шляхом проведення укладення договору про закупівлю без використання електронної системи з ФОП ОСОБА_7 (РНОКПП НОМЕР_1 ), який надав найнижчу ціну та оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».

Після чого, 05.12.2022 для забезпечення оперативності здійснення координації дій учасників організованої групи, ОСОБА_8 у месенджері «Viber» було створено групу «КЕКВ 3142 Реконстр ЦУНС 2пов» до якої додано учасників організованої групи, а також працівників ГУ ДСНС України у Тернопільській області та АРЗ СП ГУ ДСНС України у Тернопільській області, які не були обізнані із злочинним умислом організованої групи.

В подальшому, у зв'язку із прийнятим, на виконання злочинного плану, уповноваженою особою ОСОБА_10 рішення від 02.12.2022 № 198, 06.12.2022 начальник АРЗ СП ГУ ДСНС України у Тернопільській області, який не був обізнаний злочинним планом організованої групи та ОСОБА_7 діючи на виконання єдиного спільного злочинного плану організованої групи уклали між АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області (замовник) та ФОП ОСОБА_7 (підрядник) договір підряду № 538 на виконання робіт з реконструкції існуючої будівлі пожежного депо з надбудовою 2-го поверху по вул. Лесі Українки 6 в м. Тернополі.

Так, відповідно до умов договору підрядник зобов'язувався відповідно до кошторисної документації, умов Договору, в межах договірної ціни та за рахунок частини матеріальних ресурсів Замовника, виконати роботи щодо реконструкції будівлі пожежного депо з надбудовою 2-го поверху, а Замовник - прийняти і оплатити такі роботи. Ціна Договору на момент підписання визначалась кошторисною документацією та договірною ціною між Сторонами та становила: 30 320 646 грн. в тому числі: 2022 рік - 9 826 069 грн.; 2023 рік - 20 494 577 грн.; 2024 рік - 0 грн.

Крім цього, відповідно до умов укладеного Договору, АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області взяло на себе зобов'язання придбати у 2022 році матеріальні ресурси (будівельні матеріали), що необхідні Підряднику на виконання робіт у кількості відповідно до розділу 8 Договору на загальну суму: 8 000 000 гривень, в тому числі ПДВ-20% - 1 600 000 гривень. Так відповідно до умов договору Замовник був зобов'язаний здійснити закупівлю частини визначених проектно-кошторисною документацією матеріальних ресурсів, необхідних Підряднику, для виконання робіт, що передбачені цим Договором. Замовник взяв на себе зобов'язання щодо закупівлі своєї частини матеріальних ресурсів, а саме: конструкцій сталевих з одного профілю; алюмінієвих та металопластикових світло-прозорих конструкцій, вікон, дверей; комплектуючих до вентильованого фасаду та навісних алюмінієвих композитних панелей; теплоізоляційних матеріалів; несучого металопрофілю.

При цьому, Ціна договору визначена твердою договірною ціною. Ціна може коригуватися тільки за взаємною згодою сторін. У разі підвищення підрядником твердої договірної ціни не передбаченого договором підряду, всі пов'язані з цим витрати, якщо інше не встановлено законом, несе підрядник (п. 3.2-3.3 Договору).

Сторони у договорі підряду можуть вносити уточнення твердої договірної ціни у разі:

- виникнення обставин непереборної сили;

- внесення змін до проектної документації;

- потреби в усунені недоліків робіт, що виникли внаслідок невідповідності встановленим вимогам проектної документації, забезпечення якою покладено на замовника;

- уповільнення темпів або зупинення виконання робіт за рішенням замовника або з його вини, якщо це викликало додаткові витрати підрядника;

- зміни законодавства з питань оподаткування, якщо це впливає на вартість робіт;

- істотного зростання (у розмірі, визначеному сторонами) після укладення договору підряду цін на ресурси, які забезпечує підрядник, а також послуг, що надаються йому третіми особами (п. 3.4 Договору).

Разом з тим, 09.12.2022 ОСОБА_8 діючи з єдиним умислом організованої гурпи, надіслав у групу «КЕКВ 3142 Реконстр ЦУНС 2пов» в месенджері «Viber» зразок договору, специфікації та установчих документів необхідних для використання в подальшому ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 під час підготовки і проведення процедур закупівель товарів необхідних для забезпечення виконання Замовником договору підряду №538 від 06.12.2022.

Поряд з цим, ОСОБА_8 було визначено «механізм» для придбання Замовником - АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області товарів, саме із застосуванням положень постанови КМ України №1178, без використання системи електронної закупівлі.

Відповідно ОСОБА_10 , будучи уповноваженою особою із закупівель, з метою реалізації злочинного плану, з відома членів організованої групи, 14.12.2022 перебуваючи в приміщенні АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області, в м. Тернопіль по вул. Київська, 21, шляхом складання та власноручного підписання протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 201 від 14.12.2022, без належного обґрунтування та документального підтвердження, всупереч вимогам постанови КМ України №1178 та Закону України «Про публічні закупівлі» вирішила здійснити закупівлю алюмінієвих навісних композитних панелей площею 650 кв.м. без використання електронної системи закупівель за найнижчою запропонованою ціною, на підставі не менше як трьох запитів потенційних учасників.

Після чого, інженер групи матеріально-технічного забезпечення АРЗ СП Головного управління ОСОБА_11 , будучи уповноваженою особою із закупівель, з метою реалізації злочинного плану, з відома членів організованої групи, 15.12.2022 від імені АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області, за підписом начальника АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області, який не був обізнаний злочинним планом організованої групи, підготувала керівникам будівельних організацій, без зазначення конкретного адресата та адрес їх місцезнаходження, запит цінових пропозицій про надання ними комерційних пропозицій щодо зазначених у запиті виробів робіт, зокрема, алюмінієві навісні композитні панелі - 650 м. кв., кронштейни 50*50*150 в кількості 6240 шт.; профіль г-подібний в кількості 1872 м.п.; профіль ф-подібний в кількості 736,32 м.п.; вітражі із алюмінієвих сплавів в кількості 110 м.кв.; профнастил ТП 75* в кількості 830,28 м.кв.; профнастил ТП 60 0* в кількості 761,25 м.кв.

В цей же день, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, ОСОБА_7 та ОСОБА_12 було отримано згаданий вище запит та у відповідь на нього ОСОБА_12 , виконуючи відведену їй роль в складі організованої групи, з відома всіх її членів здійснила підготовку цінових пропозицій від трьох суб'єктів господарської діяльності підконтрольних ОСОБА_7 .

Так, 15.12.2022 ОСОБА_12 перебуваючи в приміщенні ресторану «Черчіль» по АДРЕСА_3 , підготувала від імені трьох суб'єктів господарської діяльності, а саме ФОП ОСОБА_13 (мати ОСОБА_7 ), ПП «Тертехпанель» в особі директора ОСОБА_14 (донька ОСОБА_7 ) та безпосередньо від свого імені як фізичної особи-підприємця ФОП ОСОБА_12 комерційні пропозиції щодо вартості алюмінієвих навісних композитних панелей площею 650 кв.м. із відповідними цінами - 1 358 987,50 гривень (пропозиція ОСОБА_13 ); 1 521 000 гривень (пропозиція ПП «Тертехпанель») та 1 106 547 гривень (пропозиція самої ОСОБА_12 ).

При цьому, ОСОБА_12 з метою реалізації злочинного плану, з відома членів організованої групи, 08.12.2022 зареєструвалась фізичною особою-підприємцем, виготовила печатку та 14.12.2022 відкрила розрахунковий рахунок фізичної особи-підприємця у відділенні АТ КБ «РадаБанк».

Водночас, ціна кожної із комерційних пропозицій була завищеною по відношенню до розробленої кошторисної документації, тобто не відповідали їй. Усі вказані комерційні пропозиції, ОСОБА_12 використовуючи електронну пошту ОСОБА_7 - ІНФОРМАЦІЯ_2 о 11:33 год. 15.12.2022 надіслала уповноваженій особі АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_11 на електронну пошту - ІНФОРМАЦІЯ_3

В свою чергу, ОСОБА_11 з метою реалізації злочинного плану, приховування фактичної відсутності здійснення процедури закупівлі, з відома членів організованої групи о 11:42 год. 15.12.2022 переслала дані комерційні пропозиції на електронну пошту АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області - arz_spdsnsu@ukr.net з метою їх реєстрації по вхідній кореспонденції установи. Відповідно, в цей же день згадані вище три комерційні пропозиції були зареєстровані в АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області і за резолюціями начальника АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області, який не був обізнаний злочинним планом організованої групи, були передані для опрацювання ОСОБА_10 , яка діяла на виконання спільного злочинного плану.

В подальшому, цього ж дня 15.12.2022 ОСОБА_10 будучи уповноваженою особою із закупівель, з метою сприяння ОСОБА_7 заволодіти чужим майном, реалізовуючи злочинний план, з відома членів організованої групи, перебуваючи в приміщенні АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області в м. Тернопіль по вул. Київська, 21 та отримавши комерційні пропозиції, шляхом складання та власноручного підписання протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 210 від 15.12.2022 вирішила здійснити закупівлю за предметом, згідно коду 44170000-2 Плити, листи, стрічки та фольга пов'язані з конструкційними матеріалами, а саме алюмінієві навісні композитні панелі за ДК 021.2015 Єдиного закупівельного словника здійснити шляхом проведення укладення договору про закупівлю без використання електронної системи з ФОП ОСОБА_12 (РНОКПП НОМЕР_2 ), який надав найнижчу ціну та оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».

Після цього, у зв'язку із прийнятим, на виконання злочинного плану, уповноваженою особою ОСОБА_10 рішення від 15.12.2022 № 210, 15.12.2022 начальник АРЗ СП ГУ ДСНС України у Тернопільській області, який не був обізнаний злочинним планом організованої групи та ФОП ОСОБА_12 , яка діючи на виконання єдиного спільного злочинного плану організованої групи уклали договір купівлі-продажу №582 та підписали специфікацію до договору (додаток №1), відповідно до якого ФОП ОСОБА_12 зобов'язувалась поставити АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області алюмінієві навісні композитні панелі - 650 м. кв., вартість яких згідно договору та специфікації становила 1 106 547 гривень.

Надалі, на наступний день - 16.12.2022 ОСОБА_12 було складено видаткову накладну №3, відповідно до якої, на виконання умов договору купівлі-продажу №582 від 15.12.2022, остання передала АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області алюмінієві навісні композитні панелі площею 650 м.кв. на загальну суму 1 106 547 гривень, ринкова вартість яких станом на 16.12.2022 становила 67 1801 гривень.

Відповідно, на підставі даної накладної 19.12.2022 АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_12 , яка діяла в інтересах організованої групи було перераховано кошти на вказану суму, внаслідок чого інтересам держави в особі АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області спричинено шкоду на суму 434 746 гривень, що у 323 рази перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Крім того, продовжуючи здійснювати свою злочинну діяльність спрямовану на заволодіння організованою групою на користь ОСОБА_7 чужим майном, учасники такої групи в складі ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 забезпечили підготовку та супровід усіх необхідних документів під час реконструкції існуючої будівлі пожежного депо з надбудовою 2-го поверху по вул. Лесі Українки 6 в м. Тернополі, що дозволило останнім внести завідомо неправдиві відомості до актів приймання виконаних робіт форми №КБ-2в у яких було завищено вартість та об'єми виконаних робіт на загальну суму 1 270 918,11 гривень, що у 947 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, при наступних обставинах.

Разом з тим, ОСОБА_8 задля полегшення зайняття злочинною діяльністю та досягнення бажаного результату, з відома ОСОБА_7 , у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 14.12.2022, залучив до даної злочинної схеми пособника - фізичну особу-підприємця ОСОБА_4 , як уповноважену особу на здійснення технічного нагляду, який повинен був укласти договір з АРЗ СП ГУ ДСНС України в Тернопільській області на виконання робіт технічного нагляду по об'єкту: «Реконструкція існуючої будівлі пожежного депо з надбудовою 2го поверху Регіонального центру управління надзвичайними ситуаціями - за адресою: вул. Лесі Українки, 6 в м. Тернополі», брати участь в контролі та здійсненні (контролював, був обізнаний про хід та результати) реконструкції, засвідчувати своїм підписом та відтиском печатки завідомо неправдиві відомості, що внесені учасником організованої групи до актів приймання виконаних робіт форми №КБ-2в у яких було завищено вартість та об'єми виконаних робіт.

Відтак, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_4 діючи у змові між собою, у складі організованої групи, у період часу з листопада 2022 року по грудень 2023 року, в умовах воєнного стану, своїми умисними незаконними діями у своїй сукупності, зокрема, у незаконному укладенні договору підряду та договору купівлі-продажу товарів по завищених цінах з метою подальшого внесення недостовірних даних до актів, заволоділи бюджетними коштами у сумі 1 705 664,11 грн., внаслідок чого заподіяли шкоду інтересам держави в особі Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, що перевищує більш як на 1270 неоподаткованих мінімумів доходів громадян та відповідно до п. 4 Примітки до ст. 185 КК України, є особливо великими розмірами.

Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України, а саме у пособництві у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, вчинене в особливо великих розмірах організованою групою.

Окрім цього ОСОБА_4 , з метою реалізації спільного злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами АРЗСП ГУ ДСНС України у Тернопільській області, всупереч вимог п. 5 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури затвердженого постановою КМ України № 903 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури» від 11.07.2007, завірив вище вказаний завідомо неправдивий офіційний документ - акт примірної форми КБ-2в № 11 від 22.12.2023 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 року, своїм підписом та відтиском печатки «Інженер з технічного нагляду», чим усунув перешкоди у заволодінні бюджетними коштами.

Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, а саме у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав. Додатково пояснив, що на сьогоднішній день існує обґрунтована підозра у вчиненні підозрюваним інкримінованого йому кримінального правопорушення, яке належить до категорії особливо тяжких злочинів та за яке передбачено покарання у караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна. Обґрунтованість підозри, на думку прокурора, стверджується зібраними по справі доказами та повністю відповідає вимогам чинного законодавства та вимогам Європейського суду з прав людини щодо поняття «обґрунтованості» та «розумності».

Вважає, що в діях підозрюваного наявні ризики, передбачені ст.177 КПК України для застосування вказаного виду запобіжного заходу, а саме: є достатні підстави, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскільки за вчинений злочин передбачена відповідальність у вигляді позбавлення волі, і це вже само по собі є підставою та мотивом для підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та суду. Разом з цим, ОСОБА_4 може незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних, у цьому ж кримінальному провадженні, може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Також може вчинити інше кримінальне правопорушення, та продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, в тому числі з метою прикриття своєї злочинної діяльності, та досягнення мети вчинення злочину. Жоден інший більш м'який запобіжний захід не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.

Захисник ОСОБА_5 в судовому засіданні просила в задоволенні клопотання відмовити, застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Надала суду документи на підтвердження характеризуючи даних особи підозрюваного.

Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав думку захисника.

Заслухавши учасників процесу, оглянувши та перевіривши надані матеріали клопотання, вважаю, що клопотання слідчого підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1ст.182 КПК України, застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених частинами третьою або четвертою статті 183 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

У відповідності до ч.2 ст.177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до матеріалів клопотання 25.08.2025 до Єдиного реєстру досудового розслідування внесено кримінальне провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.

16.12.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України.

На виконання вимог положень ч.1 ст.194 КПК України судом встановлено, що надані сторонами кримінального провадження докази свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України. Зокрема, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:рапортом про виявлення кримінального правопорушення від 24.08.2023; протоколом огляду від 01.05.2024 з додатками; протоколом огляду від 07.06.2024 з додатками; довідкою про результати залучення спеціаліста Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області; висновком товарознавчої експертизи від 19.03.2025; висновком судової економічної експертизи від 07.05.2025; висновком будівельно-технічної експертизи від 15.04.2025; висновком судово-економічної експертизи від 08.05.2025І. ншими матеріалами кримінального провадження № 62023140140000111.

Оцінюючи наведені слідчим у поданому клопотанні та перелічені прокурором в судовому засіданні ризики, передбачені ст.177 КПК України, суд вважає, що з урахуванням тяжкості та специфіки кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , в діях підозрюваного наявні ризики, передбачені ст.177 КПК України: може переховуватися від органів досудового розслідування та суду; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення в якому підозрюється.

Водночас, 18.12.2025 досудове розслідування у кримінальному провадженні

№ 62023140140000111 завершено, сторонам кримінального провадження повідомлено про завершення досудового розслідування в порядку ст. 290 КПК України та надано доступ до матеріалів досудового розслідування.

Так, п. 5 ч. 1 ст. 3 КПК України встановлено, що досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотання про закриття кримінального провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 290 КПК України, визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов'язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.

Згідно з ч. 1 ст. 219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Частиною 5 ст. 219 КПК України прямо передбачено, що строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 цього Кодексу, не включається у строки, передбачені цією статтею.

Частинами 1, 3 статті 28 КПК України встановлено, що під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об'єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є: 1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо.

Судовим розглядом встановлено, що досудове розслідування завершено, стороні захисту надано доступ до усіх матеріалів досудового розслідування, повідомлення про підозру вручено шістьом особам: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_12 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_4 .

Отже, на теперішній час, у зв'язку із завершенням досудового розслідування, строк досудового розслідування не закінчився, а перервався до моменту здійснення прокурором однієї з дій, передбачених ч. 2 ст. 283 КПК України.

Третя судова палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду у постанові від 17.02.2021 (справа №344/6630/17) наголосила, що досудове розслідування, яке має наслідком звернення до суду з обвинувальним актом, має три ключові віхи: початок - визначається внесенням відомостей до ЄРДР; завершення - пов'язується з фактом відкриття матеріалів досудового розслідування підозрюваному, його захиснику відповідно до положень ст. 290 КПК України; закінчення - фіксується направленням до суду обвинувального акта. Тобто, кінцевим моментом строку досудового розслідування є його закінчення, як це передбачено у ст. 219 КПК України, яке не має точок дотику із завершенням досудового розслідування.

Таким чином, з огляду на необхідність ознайомлення з усіма матеріалами Кримінального провадження та кількість підозрюваних, з урахуванням існування ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, слідча суддя вбачає підстави для застосування запобіжного заходу у вигляді застави до підозрюваного ОСОБА_15 .

Застосовуючи до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді застави суд виходить з того, що останній підозрюється у вчиненні корупційного кримінального правопорушення, яке належить до категорії особливо тяжких злочинів та за яке передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна. Крім того, кримінальне правопорушення у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 вчинено в умовах воєнного стану, запровадженого у зв'язку із широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти Української Держави та Українського Народу та спрямоване на грубе порушення суспільних відносин у сфері службової діяльності. Вказані обставини в своїй сукупності підтверджують, що в діях підозрюваного наявні ризики, передбачені ст.177 КПК України. Жоден інший більш м'який запобіжний захід, на думку суду, не зможе запобігти вищезазначеним ризикам.

Тому з урахуванням обставин справи та долучених до матеріалів клопотання письмових документів, враховуючи тяжкість вчиненого злочину та час його вчинення (в умовах воєнного стану), суд вважає виправданим та обґрунтованим клопотання слідчого за погодженням з прокурором про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави у зв'язку з наявністю обґрунтованої підозри та з метою уникнення ризиків.

При визначенні розміру застави слідчий суддя враховує положення ч.4 ст.182 КПК України, а також відповідні висновки ЄСПЛ, надані при розгляді справи «Істоміна проти України».

Відповідно до положень п.2 ч.5 ст.182 КПК України, розмір застави визначається у таких межах: щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні особливо тяжкого злочину, - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб..

Так, у рішенні від 13.01.2022 у справі «Істоміна проти України» ЄСПЛ зауважив, що відповідно до ч.4 ст.182 КПК слідчий суддя визначає розмір застави «з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених ст.177 цього кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього». Далі Суд зазначив, що застава має на меті не гарантування відшкодування шкоди, завданої у справі, а передусім забезпечення явки особи в судове засідання. Тому розмір застави повинен оцінюватися залежно від особи, про яку йдеться, з урахуванням її матеріального стану та інших релевантних критеріїв, що свідчать на користь чи проти явки особи до суду. В ЄСПЛ наголосили, що суд повинен так само обережно й ретельно розглядати питання про застосування застави, як і вирішувати, чи є необхідним продовження тримання особи під вартою. Сума шкоди може бути одним з факторів, що виправдовує вищий розмір застави, але лише в поєднанні з іншими критеріями - серйозністю злочину, ризику втечі та ін.

З урахуванням наведеного вище, слідча суддя визначаючи підозрюваному розмір застави вважає, що така має бути співмірною із матеріальним становищем особи та вчиненим ним діянням, а також наслідками, які воно спричинило чи могло спричинити, а тому суд враховуючи обставини кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , його майновий та сімейний стан, стан здоров'я, інші дані про його особу та ризики, передбачені ст.177 КПК України, які суд вважає обґрунтованими та доведеними, а тому вважає за доцільне визначити підозрюваному заставу в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Покладаючи на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, у зв'язку із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави, то суд вважає, що слід покласти на підозрюваного обов'язки, перелік яких зазначено у прохальній частині поданого слідчим клопотання за виключенням можливості відлучастися із міста Тернопіль та можливості впливу на свідків та підозрюваних у даному кримінальному провадженні, оскільки такі не зазначені у клопотанні, що порушує принцип правової визначеності.

Керуючись вимогами статей 177, 178, 182, 186, 194, 196, 395 КПК України, -

постановила:

Клопотання старшого слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_6 , погодженепрокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави до підозрюваного ОСОБА_4 - задовольнити частково.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави.

Визначити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заставу в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 242 240 (двісті сорок дві тисячі двісті сорок) гривень.

Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що не пізніше п'яти днів з дня застосування до нього запобіжного заходу у вигляді застави він зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду.

Застава може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем).

Покласти на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такіобов'язки, передбачені ст.194 КПК України:

- прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожною вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Строк дії ухвали в частині покладених обов'язків - 2 місяці з моменту проголошення ухвали суду 23.12.2025року до 23.02.2026 року (в межах строків досудового розслідування).

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Cлідча суддя ОСОБА_16