Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/6133/25
Провадження № 3/332/2783/25
24.12.2025 м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Погрібна О.М., розглянувши матеріали, що надійшли із УПП в Запорізькій області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, командира батареї військової частини НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ,
- за ст.124, ч.2 ст.130 КУпАП, -
встановила:
08.11.2025 о 03:00 год у м.Запоріжжі, по вул.Скворцова/траса Е105 1Б, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом BMW 528X1 державний номерний знак НОМЕР_3 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку в медичному закладі у лікаря нарколога відмовився під відеофіксацію. Від керування ТЗ відсторонений, про повторність попереджений. Авто з дуже сильними механічними пошкодженнями, подальший рух неможливий. Правопорушення вчинене повторно. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП.
Крім того, 08.11.2025 о 03:00 год у м.Запоріжжі, по вул.Скворцова/траса Е105 1Б, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом BMW 528X1 державний номерний знак НОМЕР_3 , під час руху не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу контролювати його рух, своєчасно не вжив заходів для зменшення швидкості та уникнення наїзду на перешкоду, у результаті чого здійснив наїзд на автомобіль Nissan Navara державний номерний знакНОМЕР_4 (на чорному фоні), який стояв, під керуванням водія ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальні збитки. Травмованих немає. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п.12.1 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст.124 КУпАП.
Постановою судді від 16.12.2025 справи про адміністративні правопорушення за ст.124 КУпАП та ч.2 ст.130 КУпАП об'єднані в одне провадження.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення судового засідання від останнього до суду не надходило.
Суддя вважає, що були створені всі умови для реалізації права особи на доступ до правосуддя, приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 , повідомлявся про дату та час розгляду справи в суді, однак не з'явився.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Більш того, в умовах воєнного стану, з огляду на неприпустимість зупинення роботи судів та здійснення правосуддя та на розумність строків розгляду справ, суд не має чекати, що особа щодо якої розглядається справа виявить бажання з'явитись до суду за умови не повідомлення суду поважних причин своєї неявки.
Враховуючи реальні поточні обставини, що склалися у місті Запоріжжі, а також те, що робота Заводського районного суду м. Запоріжжя не припинена, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та враховуючи, що ОСОБА_1 не з'явився в призначене судове засідання, за період перебування на розгляді суду матеріалів справи не скористався правами, наданими йому чинним законодавством, передбаченими статтею 268 КУпАП, не надав пояснень щодо протоколу про адміністративне правопорушення, обставин справи й доказів на їх підтвердження, беручи до уваги той факт, що справи про адміністративні правопорушення передбачені ст.130 та ст.124 КУпАП, не віднесено до таких, які підлягають розгляду за обов'язкової присутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, вважаю можливим розгляд справи здійснювати у його відсутність, на підставі наявних документів, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення.
Вина ОСОБА_1 у вчинені інкримінованих йому адміністративних правопорушень підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 506747 від 08.11.2025 та серії ЕПР1 № 506752 від 08.11.2025 із додатком - схемою місця ДТП та фототаблицею, та додатками: ДВД дисками для лазерних систем зчитування; рапортами; рапортами, направленням від 26.07.2025 на огляд водія з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного сп'яніння з відміткою про відмову від проходження огляду; актом огляду на стан сп'яніння; поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , іншими матеріалами.
Відповідно до постанови судді Заводського районного суду Запорізької області від 11 серпня 2025 року у справі ЄУН 322/6493/25, яка набрала законної сили 21.08.2025, ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 гривень.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з вимогами ст.14 ЗУ "Про дорожній рух", учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватись вимог Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху. Крім того, ст.53 вказаного Закону передбачено, що юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України.
В пункті 1.9 Правил дорожнього руху України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до пункту 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з частиною 1 статті 130 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 2 ст.130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Адміністративним порушенням відповідно до ст.124 КУпАП визначається порушення учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.124 КУпАП та ч.2 ст.130 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Згідно з матеріалами справи про адміністративні правопорушення, що власником автомобіля BMW 528X1 державний номерний знак НОМЕР_3 є ОСОБА_4 , у зв'язку з чим застосувати додаткове стягнення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП, у вигляді оплатного вилучення транспортного засобу, неможливо.
Відповідно до довідки за підписом співробітника УПП в Запорізькій області ДПП, ОСОБА_1 отримав посвідчення водія серії НОМЕР_5 від 14.12.2023.
Беручи до уваги характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь небезпеки для суспільства даного виду правопорушення, з метою запобігання вчиненню ним нових правопорушень, є підстави застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення відповідно до ст.36 КУпАП в межах санкції, встановленої за ч.2 ст.130 КУпАП у виді штрафу, з позбавлення права керування транспортними засобами, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Згідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 40-1, 124, 130,283, 284 КУпАП, суддя,-
постановила:
ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_2 , визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124 КУпАП та ч.2 ст.130 КУпАП, застосувавши до нього адміністративне стягнення на підставі ч.2 ст.36 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40800,00 гривень (сорок тисяч вісімсот гривень 00 коп), з позбавлення права керування транспортними засобами на 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу, який не є приватною власністю порушника. (Отримувач коштів: ГУК у Зап.обл./Зап.обл./21081300; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA708999980313000149000008001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300, призначення адміністративні штрафи з метою забезпечення безпеки дорожнього руху).
Згідно з ч. 2 ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_2 , судовий збір у розмірі 605,60 гривень на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі в 10-денний строк з дня винесення постанови, апеляційної скарги.
Суддя: О.М.Погрібна