479/1493/25
3/479/608/25
16 грудня 2025 року смт.Криве Озеро
Суддя Кривоозерського районного суду Миколаївської області Репушевська О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Миколаївське управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого в АДРЕСА_1 , громадянина України, паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Кривоозерським РВ УМВС України в Миколаївській області 21 лютого 2005 року, РНОКПП - НОМЕР_2 , менеджера із зовнішньо економічної діяльності ТзОВ "Кривоозерський олійний завод органік", раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
- за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №41 від 29 вересня 2025 року, ОСОБА_1 , будучи начальником 18 державно пожежно-рятувальної частини 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївської області, тобто у відповідності до пп. "д" п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції" є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", а саме щодо несвоєчасного подання без поважних причин, декларації типу "При звільненні", а саме подав таку декларацію 17 червня 2025 року, хоча зобов'язаний був подати не пізніше 15 червня 2025 року, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 не визнав вину у скоєнні адміністративних правопорушень, вказував, що перебував у вкрай складному психологічному стані, у зв'язку з сімейними обставинами, умислу в неподанні декларації не мав, пропустив строк подачі лише на два дні.
Прокурор Кучеренко М.О., вбачаючи в діях ОСОБА_1 склад адміністративних правопорушень за ч.1 ст.172-6 КУпАП, просив притягнути його до адміністративної відповідальності.
Суд, перевіривши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до положень п.9 ст.1 Закону України "Про запобігання корупції" правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до "д" п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції", ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 29 червня 2022 року №359 "Про кадрові питання" ОСОБА_1 зараховано в кадри ДСНС у спеціальному званні підполковник служби цивільного захисту, та за його згодою призначено заступником начальника 18 державно пожежно-рятувальної частини 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.
Відповідно до наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області (далі - ГУ ДСНС України у Миколаївській області) від 25 липня 2022 №222, підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_2 призначено начальником 18 державно пожежно-рятувальної частини 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області.
Відповідно до наказу ГУ ДСНС України у Миколаївській області від 16 травня 2025 №119, підполковника служби цивільного захисту, качатника 18 державно пожежно-рятувальної частини 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області ОСОБА_1 звільнено із служби з виключенням з кадрів ДСНС, з 16 травня 2025 року.
Нормами пункту 4 частини першої статті 104 Кодексу цивільного захисту України визначено, що старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту.
Абзацом шостим пункту 15 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року №593 визначено, що особам рядового і начальницького складу присвоюються такі спеціальні звання, як старший начальницький склад - майор служби цивільного захисту, підполковник служби цивільного захисту, полковник служби цивільного захисту.
На осіб начальницького складу служби цивільного захисту поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України "Про запобігання корупції" (ч.5 ст.101 Кодексу цивільного захисту України).
Пунктом 6 Загальних питань Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року №593 визначено, що особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюється дія вимог та обмежень, передбачених Законом України "Про запобігання корупції"
Таким чином, підполковник служби цивільного захисту, начальник 18 державно пожежно-рятувальної частини 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області ОСОБА_1 , будучи особою, яка відноситься до осіб начальницького складу служби цивільного захисту, згідно пп. "д" п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції" відносився до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до норм абз.1 ч.2 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
До моменту звільнення, а саме 26 березня 2025 року та 18 квітня 2025 року ОСОБА_1 підписав Пам?ятку при звільненні зі служби цивільного захисту осіб начальницького складу, посадових та службових осіб державного органу, державних службовців ДСНС України, а також Пам?ятку стосовно дотримання вимог антикорупційного законодавства персоналом (кадрами) органів та підрозділів цивільного захисту.
У роз'ясненнях щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)" від 13 листопада 2023 року №4, НАЗК зазначено, в тому числі, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов?язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз.1-3 пп.2 п.2 розділу ІІ Порядку №449/21). Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. "а", "в" - "ґ" п.2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п.1, пп. "а", "в" - "ґ" п.2 ч.1 ст.3 Закону. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності. Якщо в особи упродовж звітного періоду були підстави для подання декларації при звільненні декілька разів, кожна з них має бути подана за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями.
Припиненням діяльності, пов?язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до Порядку перевірки факту подання суб?єктами декларування декларацій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 20 серпня 2021 року №539/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 жовтня 2021 р. за №1303/36925), є останній день виконання суб'єктом декларування зазначених функцій.
Останнім днем виконання підполковником служби цивільного захисту, начальником 18 державно пожежно-рятувальної частини 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області ОСОБА_1 як суб?єктом декларування функцій держави, є 16 травня 2025 року.
Відповідно до інформації, яка міститься у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб?єктом декларування декларацію "При звільненні", за період 01 січня 2025 року - 16 травня 2025 року, ОСОБА_1 11 червня 2025 року об 17.18 год. здійснено вхід до системи за допомогою кваліфікованого електронного підпису. Нову декларацію на основі існуючої створено 11 червня 2025 року об 17.19 год., яку було частково заповнено. Наступний вхід до системи за допомогою кваліфікованого електронного підпису здійснено 17 червня 2025 року об 10.36 год. та продовжено заповнення раніше створеної декларації. Після заповнення декларацію подано 17 червня 2025 року об 12.04 год. Виправлену декларацію подано 17 червня 2025 року об 12.40 год.. Послідовність дій ОСОБА_1 свідчить про те, що ним не вчинено належних дій для своєчасного подання декларації "При звільненні".
Суд звертає увагу на те, що під поважними причинами неподання слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
ОСОБА_1 надано до суду висновок онлайн-роз'яснення (бесіда) психіатра, датована 03 липня 2025 року, однак вказане не підтверджує поважність своєчасного неподання ОСОБА_1 декларації в період з 15 червня 2025 року по 17 червня 2025 року.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується матеріалами справи, зокрема: - протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №41 від 29 вересня 2025 року; - положенням 18 державно пожежно-рятувальної частини 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївської області; - попередженням про недопущенням корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень; - роздруківкою декларації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування".
Відтак, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме, будучи начальником 18 державно пожежно-рятувальної частини 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївської області, тобто у відповідності до пп. "д" п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції" є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", а саме щодо несвоєчасного подання без поважних причин, декларації типу "При звільненні", а саме подав таку декларацію 17 червня 2025 року, хоча зобов'язаний був подати не пізніше 15 червня 2025 року.
Відповідно положень ст.23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Суд, дослідивши матеріали справи, надаючи оцінку всім зібраним доказам в їх сукупності, враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу винного, який вперше притягується до адміністративної відповідальності, щире каяття у вчиненому, відсутність обтяжуючих відповідальність порушника обставин, дійшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, дійшов висновку про необхідність накладення стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст.283, 284 КУпАП, суддя, -
Визнати винним ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення в виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 850 грн., які стягнути на користь держави (отримувач: Миколаїв. ГУК/тгсмтКриве Озеро/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37992030, номер рахунку (IBAN) UA058999980314080542000014462, код кваліфікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн. на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України(ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код кваліфікації доходів бюджету: 22030106).
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня її винесення.
Роз'яснити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, що за положеннями ч.1 ст.307 КУпАП штраф правопорушником повинен бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, протягом десяти днів з дня її винесення до Миколаївського апеляційного суду.
Суддя :