465/9286/25
3/465/3874/25
Іменем України
22.12.2025 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Чорний І.Я., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянкиУкраїни, проживаючоїза адресою: АДРЕСА_1
за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 09.10.2025 серії ЕПР1 № 477927, 09.10.2025 о 08:20, м. Львів, вул. Кн. Ольги 59 А, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем Hyundai Ioniq д.н.з. НОМЕР_1 , даючи задній хід, не переконалась що створить небезпекучи перешкоджу іншим учасникам дорожнього руху та здійснила зіткнення з автомобілем Toyota Camry д.н.з. НОМЕР_2 , який знаходився позаду та від чого автомобілі отримали механічні пошкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушилап. 10.9Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засідання вини інкримінованому їй адміністративному правопорушенні не визнала, пояснила що під'їжджаючи під школу побачила місце для паркування, зайняла позицію для початку руху заднім ходом на паркомісце. Перед початком руху переконалась що це буде безпечно та розпочала рух. Вказує що після початку руху в неї ззаду одразу в'їхав автомобіль Toyota Camry д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 .
Потерпілий ОСОБА_2 в судовому засідання пояснив, що під'їжджаючи під школу побачив автомобільHyundai Ioniq д.н.з. НОМЕР_1 який стояв, побачивши шо Hyundai розпочинає рух заднім ходом, ОСОБА_2 спробував від'їхати однак за мить відбулось зіткнення. Протокол про адміністративне правопорушення складений відносно ОСОБА_1 підтримав.
Статтею 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.
Згідно із п. 10.9 Правил дорожнього руху передбачено, під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, а судове рішення згідно закону повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
При оцінці доказів суд керується принципом «поза розумним сумнівом», а саме, що доведення вини має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, заслухавши пояснення сторін у справі, суд доходить висновку, що дії ОСОБА_1 , містять склад вказаного адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, що підтверджується дослідженими в ході розгляду справи протоколом про адміністративне порушення серії ЕПР1 № 477927від 09.10.2025, схемою місця ДТП від 09.10.2025, на якій зображено розташування транспортних засобів у момент ДТП, поясненнями ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Згідно з ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
У справі «Ізмайлов проти росії» (п. 38 рішення від 16.10.2008), Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.
Відповідно до приписів ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Згідно з примітки до статті 22 КУпАП, положення цієї статті не застосовуються до правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 121, частиною п'ятою статті 122, статтями 122-2, 122-4, частиною третьою статті 123, частинами другою - п'ятою статті 126, статтями 130, 161-1 і 173-2 цього Кодексу.
Чинний закон про адміністративну відповідальність не містить у собі визначення поняття малозначності, а також не розкриває основних його ознак.
Відтак слід дійти висновку, поняття малозначності має оціночний характер, його зміст визначається, шляхом надання правозастосовним органом (судом) оцінки усім конкретним обставинам справи.
Виходячи із загальної сутності ознак малозначності у справах про адміністративні правопорушення, слід дійти висновку, що малозначними є лише (тільки) ті адміністративні правопорушення, які не становлять великої (значної) суспільної шкоди, а також унаслідок їх заподіяння, не відбувається спричинення збитків державним та/або суспільним інтересам, чи то громадян, в залежності від характеру правовідносин.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП, при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також те, що внаслідок вчинення неюадміністративного правопорушення не було заподіяно істотної шкоди державним, приватним та суспільним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом, а також те, що суддею не встановлено жодних даних про їїпритягнення до адміністративної відповідальності раніше за вчинення аналогічних правопорушень, керуючись принципом індивідуального визначення покарання, вважаю, що на підставі ст.22 КУпАП слід звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, а справу провадженням закрити.
Керуючись ст.ст. 9, 22, 33, 268, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винноюу вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
На підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративне правопорушення, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
На постанову про адміністративне правопорушення може бути подано скаргу протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду.
Суддя І.Я. Чорний