Справа № 314/2609/25
Провадження № 3/314/1450/2025
17.12.2025 м. Вільнянськ
Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Мануйлова Н. Ю., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП,
за участю захисника (в режимі відеоконференції) Рвачова О. О.,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 338433 від 22.05.2025, водій ОСОБА_1 22.05.2025 о 14:27 год. по трасі М-18 263 км керував автомобілем Hyundai Santa Fe державний номерний знак НОМЕР_3 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, різка зміна обличчя, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився. Від керування транспортним засобом відсторонений, про повторність попереджений.
Даними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Натомість у судове засідання в режимі відеоконференції з'явився його захисник - адвокат Рвачов О. О., який заперечував проти притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, просив суд закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення з таких підстав.
ОСОБА_1 погодився на пропозицію працівника поліції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу на місці зупинки транспортного засобу, тому у протоколі неправильно зазначено об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Інспектор поліції вніс до протоколу про адміністративне правопорушення недостовірні відомості, тому протокол про адміністративне правопорушення не є належним та допустимим доказом.
Крім того, ОСОБА_1 є військовослужбовцем Збройних Сил України, проходить військову службу на посаді «водія-електрика», тому його огляд на стан сп'яніння мав проводитися в порядку ст. 266-1 КУпАП, якою регламентовано огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Зокрема, огляд військовослужбовців/військовозобов'язаних проводиться посадовою особою, уповноваженою на його проведення начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу) Збройних Сил, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів. Проте, не зважаючи на дані обставини працівники поліції провели огляд водія на загальних підставах, порушивши вимоги ст. 266-1 КУпАП, тому проведений огляд вважається недійсним.
Також захисник зазначив, що огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння проведено за допомогою приладу Drager Alcotest 6820, який востаннє проходив перевірку калібровки 22.11.2024, огляд проведено 22.05.2025, тобто з порушенням встановленого в інструкції шестимісячного строку з моменту останньої повірки. Результат такого огляду не може вважатися допустимим доказом.
Крім того, захисник просив суд у випадку притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності накласти адміністративне стягнення у виді штрафу із застосуванням положень ст. 69 КК України та не позбавляти права керування транспортними засобами.
Таким чином, захисник вважав, що провадження підлягає закриттю у зв'язку з недоведенням винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Окрім зазначеного, захисник у письмовому клопотанні про закриття кримінального провадження, яке надійшло до суду 26.08.2025, зауважив, що рапорт, долучений до матеріалів справи, не може вважатися належним і допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення, оскільки він належить до внутрішніх документів МВС України. Направлення, яке наявне в матеріалах справи, не складалось працівниками поліції у присутності ОСОБА_1 , оскільки його складання не зафіксоване на відеозаписах з нагрудних камер поліцейських, також на відео відсутній факт ознайомлення ОСОБА_1 з його змістом.
Статтею 266 КУпАП передбачено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Аналогічний порядок передбачений також Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року № 1452/735 (далі Інструкція).
З аналізу зазначених норм вбачається, що у разі наявності ознак алкогольного сп'яніння у особи, яка керувала транспортним засобом, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного засобу, у разі відмови від проходження такого огляду або незгоди з його результатами, - поліцейський пропонує пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в найближчому закладі охорони здоров'я.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши захисника, суд приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджений дослідженими судом доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 338433 від 22.05.2025;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;
- результатом спеціального технічного засобу Drager Alcotest 6820 від 22.05.2025, результат 2,41 ‰;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 22.05.2025;
- відеозаписом з місця вчинення адміністративного правопорушення, яким зафіксовано факт керування ОСОБА_1 автомобілемHyundai Santa FE державний номер НОМЕР_3 . Із відеозапису встановлено, що працівник поліції оголосив ознаки алкогольного сп'яніння, які він виявив у ОСОБА_1 та які стали підставою для пропозиції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів. На пропозицію працівника поліції обрати мундштук для використання під час огляду ОСОБА_1 відповів «любий». У присутності ОСОБА_1 поліцейським було розкрито пакування мундштука. Крім того, поліцейським було відібрано контрольний забір повітря, яким спростовано наявність алкоголю у мундштуку та навколишньому середовищі. Працівник поліції повідомив, що останнє калібрування газоаналізатора Alcotest Drager було проведено 21.11.2024, свідоцтво про його повірку чинне до 24.11.2025.
Після проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу, ОСОБА_1 чітко виразив свою незгоду з результатом. Після цього поліцейський тричі пропонував ОСОБА_1 проїхати до медичного закладу для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, на що останній відмовився.
Суд вважає, що зазначені докази в сукупності є достатніми для підтвердження винуватості ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Долучений до матеріалів справи рапорт не суперечить матеріалам справи.
Доводи захисника про те, що згідно з вимогами ст.266-1 КУпАП ОСОБА_1 міг бути підданий огляду тільки посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, суд вважає необґрунтованими, оскільки положення ст.266-1 КУпАП не стосуються спеціального суб'єкту - водія транспортного засобу, а поширюються лише на військовослужбовців за вчинення військових адміністративних правопорушень, зокрема ст.172-20 КУпАП. Отже, для військовослужбовців, які керують транспортним засобом, застосовується загальний порядок проходження огляду на підставі ст.266 КУпАП, які проводять працівники поліції.
Уповноважені посадові особи органів управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України мають право складати протоколи про передбачені ст.44, ч.ч.2, 3 ст.123, ст.ст.172-10 172-20, 173, 174, 178, 182, 184-1, 185 і 185-7 адміністративні правопорушення. Даний перелік є вичерпним.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до частини 1 статті 15 КУпАП військовослужбовці за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах.
Щодо неправомірного використання «Alcotest Drager 6820» під час проведення огляду на стан сп'яніння та ймовірної похибки, суд зазначає таке.
Згідно з положеннями п.п.1,3 Розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС/МОЗ №1452/735 від 09.11.2015 поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, у тому числі і «Alcotest Drager 6820», та які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Наказом Держлікслужби № 1529 від 29.12.2014 затверджено перелік зареєстрованих медичних виробів, які вносяться до державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення, де в п.43 вказано газоаналізатори «Drager Alcotest», реєстрація та строк дії свідоцтва яких необмежений. Жодних обмежень щодо виду газоаналізатору за номером не передбачено.
Згідно з п.13 наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1747 від 13.10.2016 міжповірочний інтервал законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки для категорії «вимірювачі вмісту алкоголю в крові та повітрі, що видихується» становить 1 рік.
З роздруківки результату огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 , проведеного за допомогою приладу «Drager Alkotest 6820», встановлено, що датою калібрування приладу є 21.11.2024. Міжповірочний інтервал для категорії законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки «Вимірювачі вмісту алкоголю в крові та повітрі, що видихається» встановлено наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747, вказаний інтервал становить 1 рік, тобто до 21.11.2025, отже огляд проведено в межах зазначеного інтервалу.
Таким чином використання «Alcotest Drager 6820» здійснювалось із дотриманням вимог щодо повірки (калібрування).
Щодо клопотання захисника про застосування положень ст. 69 КК України під накладення адміністративного стягнення, суд зазначає таке.
Санкцією ч.1 ст.130 КУпАП передбачено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
При цьому чинними нормами КУпАП не передбачено можливості накладення адміністративного стягнення нижче від найнижчої межі, визначеної в санкції статті, або ненакладення одного з видів стягнень, передбаченого санкцією відповідної статті як обов'язкове.
Посилання захисника на можливість застосування ст.69 КК за аналогією закону суперечить положенням ч.4 ст.3 КК, відповідно до якої законодавцем чітко передбачено, що застосування закону про кримінальну відповідальність за аналогією заборонено.
Загальні засади призначення адміністративного стягнення, визначені ч. 1 ст. 33 КУпАП не наділяють суд правом вибору однієї із форм реалізації відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, оскільки передбачено накладення стягнення у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставини, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні, судом не встановлено. Обставини, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Враховуючи вищевикладене суд, вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КупАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Відповідно до ч. 1 п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 33,36, 40-1, 130, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу в дохід держави у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Для сплати адміністративних штрафів у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху:
Отримувач: ГУК у Запорізькій області/Запорізька область/21081300; код ЄДРПОУ 37941997; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку UA708999980313000149000008001.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.
Суддя Н. Ю. Мануйлова
17.12.2025