Рішення від 23.12.2025 по справі 756/8874/25

23.12.2025 Справа № 756/8874/25

Унікальний номер 756/8874/25

Номер провадження 2/756/5280/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2025 року м. Київ

Оболонський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Белоконної І.В.

секретар судового засідання - Погорелової В.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Управління житлово-комунального господарства Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа: ОСОБА_4 про визнання незаконними дій органу приватизації та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом до Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, в якому просять: визнати неправомірною відмову Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, як органу приватизації, в приватизації квартири за адресою: АДРЕСА_1 , оформлену рішенням органу приватизації державного житлового фонду № 20 від 15.05.2025; зобов'язати Оболонську районну в м. Києві державну адміністрацію, як орган приватизації, приватизувати за ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , оформлену рішенням органу приватизації державного житлового фонду № 20 від 15.05.2025.

В обґрунтування заявлених вимог зазначають, що відповідно до рішення виконкому Мінської районної ради народних депутатів від 25.11.1991 № 448 однокімнатна квартира АДРЕСА_2 була закріплена, як службова за підприємством теплових мереж-1 та на підставі ордеру № 00425 на право зайняття службового приміщення надана ОСОБА_5 на сім'ю з трьох осіб: дружину ОСОБА_6 та сина ОСОБА_2 .

09.01.2003 шлюб між ОСОБА_7 та ОСОБА_5 було розірвано.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер.

В подальшому ОСОБА_7 одружилася з ОСОБА_4 . Від шлюбу у них народився ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

14.03.2025 позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до Управління житлово-комунального господарства Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про приватизацію займаної квартири. Одночасно до органу приватизації була подана нотаріально засвідчена заява ОСОБА_4 про відмову від участі у приватизації.

На момент подачі заяви про приватизацію квартири АДРЕСА_2 в квартирі були зареєстровані та постійно проживали: ОСОБА_1 (з 04.06.1992 року), ОСОБА_2 (з 04.06.1992 року), ОСОБА_4 - з 29.05.2008 року) та ОСОБА_3 (11.03.2010 року).

15.05.2025 Управлінням житлово-комунального господарства Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації прийнято рішення про відмову у приватизації квартири, оскільки Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» не передбачено можливості відмови особи, зареєстрованої у квартирі від участі у приватизації та відсутність завіреної належним чином витягу з відповідного рішення до якого надано ордер № 00425 від 11.03.1992.

Позивачі стверджують, що дії відповідача щодо відмови у приватизації є незаконними та порушують їх права на приватизацію квартири гарантовані Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 02.07.2025 відкрито загальне позовне провадження по справі.

21.07.2025 року представник Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що уповноваженим органом, який здійснює приватизацію державного житлового фонду є управління житлово-комунального господарства Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації. Оболонська районна в м. Києві державна адміністрація є неналежним відповідачем у справі.

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 07.10.2025 замінено первісного відповідача Оболонську районну в м. Києві державну адміністрацію на належного відповідача Управління житлово-комунального господарства Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації.

14.11.2025 представник відповідача - Управління житлово-комунального господарства Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації надано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позовних вимог з посиланням на те, що при винесенні рішення про відмову у видачі свідоцтва про право власності на квартиру дотримано усіх норм діючого законодавства, що регулює правові відносини у сфері приватизації державного житлового фонду.

28.11.2025 за допомогою документа сформованого в системі «Електронний суд» представник позивача ОСОБА_2 - адвокат Ковальчук Ю.О. надала до суду відповідь на відзив.

Представник позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог з відстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Третя особа ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, надані письмові докази, відповідно до вимог закону, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, заслухавши учасника судового процесу, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що 11.03.1992 ОСОБА_5 було видано ордер № 00425 на право зайняття службового житлового приміщення, а саме однієї кімнати житловою площею 17,4 кв.м. в квартирі АДРЕСА_2 , на сім'ю, яка складається з трьох осіб: ОСОБА_5 , ОСОБА_7 (дружина), ОСОБА_2 (син).

09.01.2003 шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_7 розірвано відділом реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції м. Києва, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 .

14.12.2007 ОСОБА_7 уклала шлюб з ОСОБА_4 , який було зареєстровано відділом реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції м. Києва, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 .

Від спільного шлюбу у подружжя народився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у м. Києві.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Брусилівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області серії НОМЕР_4 .

Згідно Витягу з Розпорядження Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації № 818 від 26.11.2019, виключено окрему однокімнатну квартиру АДРЕСА_3 з числа службових із закріпленням її за ОСОБА_2 . Склад сім'ї та родинні відносини: ОСОБА_2 , 1991 року народження, ОСОБА_1 (мати), 1969 року народження, ОСОБА_4 (чоловік матері), 1967 року народження, ОСОБА_3 (брат), 2009 року народження.

Як вбачається з Витягу з Реєстру територіальної громади м. Києва про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 станом на 17.03.2025 зареєстровані: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (з 04.06.1992), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (з 04.06.1992), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (з 29.05.2008) та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (з 11.03.2010).

Позивач ОСОБА_1 звернулася до керівника органу приватизації державного житлового фонду - Управління житлово-комунального господарства Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації зі заявою на приватизацію квартири АДРЕСА_2 .

Рішенням Управління житлового-комунального господарства Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації № 20 від 15.05.2025 відмовлено ОСОБА_1 у приватизації квартири АДРЕСА_2 з наступних підстав: відсутність завіреної належним чином копії витягу з відповідного рішення до якого видано ордер № 00425 від 14.03.1992; відсутність згоди на участь у приватизації квартири АДРЕСА_2 від ОСОБА_4 та документи, що його стосуються.

Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Правові основи приватизації державного житлового фонду, його подальшого використання й утримання визначені Закону України (далі - ЗУ) «Про приватизацію державного житлового фонду».

Відповідно до частини першої статті 1 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України

Частиною четвертою статті 5 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено, що право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають у цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону.

У частині десятій статті 8 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» закріплено, що органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Перелік таких випадків визначений у законодавстві і є вичерпним. До них відноситься відсутність у особи права на приватизацію (частина друга статті 1 ЗУ «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»), заборона приватизувати конкретне приміщення (частина четверта статті 1 ЗУ «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», частина друга статті 2 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду»).

Частиною 2, 3 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» визначено, що передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року № 396 затверджено Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, яким визначено порядок передачі квартир багатоквартирних будинків, одноквартирних будинків, жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовуються громадянами на умовах найму, у власність громадян.

У пункті 17 Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, визначено, що громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.

Відповідно до пункту 4 Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, передача займаних квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках, кімнат у комунальних квартирах здійснюється в приватну (спільну сумісну, спільну часткову) власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цих квартирах (будинках), жилих приміщеннях у гуртожитку, кімнатах у комунальній квартирі, у тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника.

Відповідно до пункту 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, яким визначено порядок передачі квартир багатоквартирних будинків, передбачено, що громадянин подає до органів приватизації такі документи: заяву на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним; копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім'ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо); довідку про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім'ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі; технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок; копію ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку; документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім'ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копію документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності); заява-згоду тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 та третя особа ОСОБА_4 перебувають у зареєстрованому шлюбі. Останній зареєстрований в квартирі АДРЕСА_2 з 29.05.2008, а отже користується на рівні з наймачем усіма правами і несе усі обов'язки, у тому числі і у прийнятті у приватизації житла.

При зверненні до органу приватизації державного житлового - управління житлового комунального господарства Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації зі заявою щодо приватизації квартири ОСОБА_1 не надано згоди на участь у приватизації чоловіка ОСОБА_4 та документи, що його стосуються, так як він проживає (зареєстрований) на даній житловій площі.

Суд звертає увагу, що нормами чинного законодавства не визначено такого поняття, як відмова від приватизації квартири державного житлового фонду, тому приватизація квартири державного житлового фонду здійснюється одночасно на всіх громадян, що проживають (зареєстровані) на даній житловій площі.

Судом встановлено, що при винесенні відповідачем рішення про відмову у видачі свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_2 дотримано всіх норм діючого законодавства, що регулюють правові відносини у сфері приватизації державного житлового фонду.

За наведених обставин суд приходить до висновку про необхідність відмовити у задоволенні даного позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується положенням ст. 141 ЦПК України. Судові витрати складаються зі судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПУ України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог, судові витрати не компенсуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 10,11, 12, 13, 57-61,81, 89, 133, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Управління житлово-комунального господарства Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, третя особа: ОСОБА_4 про визнання незаконними дій органу приватизації та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Белоконна