Справа №:755/1980/25
Провадження №: 1-кп/755/722/25
"23" грудня 2025 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102070000334 від 13.11.2023 року за обвинуваченням
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, з вищою освітою, неодруженого, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,
за участю учасників кримінального провадження:
прокурора: ОСОБА_4 ,
представника потерпілого: ОСОБА_5 ,
захисника: ОСОБА_6 ,
обвинуваченого: ОСОБА_3 ,
З Подільської окружної прокуратури м. Києва до Дніпровського районного суду м. Києва надійшов обвинувальний акт у вказаному кримінальному провадженні, за обвинувачення ОСОБА_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, переданий на розгляд судді ОСОБА_1 та ухвалою суду від 04 лютого 2025 року у даному кримінальному провадженні призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою від 01.04.2025 року у даному кримінальному провадженні призначено судовий розгляд кримінального провадження №42023102070000334 від 13.11.2023 року.
В рамках даного кримінального провадження ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, тобто у службовій недбалості, а саме в неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом громадським інтересам.
Відповідно до фактичних даних обвинувального акту обвинуваченому ОСОБА_3 інкриміноване наступне.
Відповідно до положень статуту Київського Палацу дітей та юнацтва п.1.1. Київський Палац дітей та юнацтва є комунальним підприємством позашкільним навчальним закладом, заснованим на комунальній власності територіальної громади міста Києва та підпорядкованим Департаменту освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Відповідно до п. 1.3. статуту Київського Палацу дітей та юнацтва власником Київського Палацу дітей та юнацтва є територіальна громада міста Києва, від імені якої виступає Київська міська рада.
Наказом директора Київського Палацу дітей та юнацтва (ЄДРПОУ 02141207) № 47-к від 02.04.2015 року ОСОБА_3 призначено на посаду завідувача відділу експлуатації.
В посадовій інструкції завідувача відділу експлуатації Київського Палацу дітей та юнацтва ОСОБА_3 від 01.09.2019 зазначено наступні положення.
1. Загальні положення.
1.1. Дана посадова інструкція визначає функціональні обов'язки, права і відповідальність завідувача відділом експлуатації.
1.2. Завідувач відділу експлуатації відноситься до керівників.
1.3. Завідувач відділу експлуатації призначається на посаду і звільняється від посади, в установленому чинним трудовим законодавством України порядку, наказом директора Київського Палацу дітей та юнацтва за поданням головного інженера Палацу.
1.4. Завідувач відділу експлуатації у технічно-оперативному відношенні підпорядковується головному інженеру, а в адміністративному - директору Палацу.
1.5. За відсутності завідувача відділу експлуатації, його обов'язки виконує заступник (за відсутності останнього - особа, призначена у відповідному порядку), який набуває відповідних прав та несе відповідальність за неналежне виконання покладених на нього обов'язків.
1.6. Завідувач відділу експлуатації є матеріально відповідальною особою.
2. Завдання та обов'язки. Завідувач відділу експлуатації:
2.1 Відповідає за технічно справний стан та технологічно правильну експлуатацію будівлі та приміщень Палацу його структурних підрозділів, систем електропостачання, водопостачання та водовідведення, теплопостачання, систем опалення та вентиляції;
2.2 Забезпечує безперервну та надійну роботу устаткування, обладнання, додержання їх в працездатному стані;
2.3 Проводить систематичний аналіз даних експлуатації всього комплексу Палацу;
2.4 В межах своєї компетенції розробляє плани підготовки роботи комплексу Палацу до роботи в новому навчальному році.
2.5 В межах своєї компетенції складає:
2.5.1 плани проведення поточного та капітального ремонту будівель та приміщень комплексу Палацу, для забезпечення їх ефективної експлуатації в новому навчальному році та підготовці до початку опалювального сезону;
2.5.2 проектно-кошторисну документацію для всіх проектних рішень по переплануванню, функціональному перепризначенні приміщень, заміні конструкцій, інженерних систем, благоустрою території та іншим аналогічним видам робіт;
2.5.3 техніко-економічне обґрунтування поточного, капітального ремонту, та ремонтно-реставраційних робіт.
2.6 В межах своєї компетенції контролює правильність проектно-кошторисної документації, робочих креслень їх відповідність будівельним нормам і правилам, стандартам, завданням на проектування, технічним умовам, технічним рішенням, нормам охорони праці.
2.7 В межах своєї компетенції контролює хід виконання планів ремонтів, відповідність об'ємів, термінів і якості будівельно-ремонтних робіт, а також якості застосованих матеріалів, виробів, елементів конструкцій.
2.8 В межах своєї компетенції бере участь у роботі комісії з приймання в експлуатацію об'єктів після будівельно-монтажних робіт, капітального та поточного ремонту.
2.9 Представляє Палац при спільній роботі з іншими проектними та будівельно- ремонтними організаціями в межах своєї компетенції.
2.10 Безпосередньо керує діяльністю відділу експлуатації (електротехнічної службою, теплотехнічною службою, групою поточного ремонту), контролює виконання підлеглими своїх обов'язків в повному обсязі посадових інструкцій.
2.11 В разі необхідності, виконує за дорученням директора Палацу або головного інженера Палацу інші обов'язки і повноваження, в межах своєї компетенції.
2.12 Здійснює контроль за технічним станом будівель, споруд та приміщень комплексу Палацу, шляхом проведення систематичних планових оглядів технічного стану будівлі та устаткування з використанням сучасних засобів технічної діагностики.
2.13 Перевіряє готовність комплексу Палацу до експлуатації в новому навчальному році та осінньо-зимовому періоді і уточнює обсяги ремонтно-будівельних робіт.
2.14 Відображає результати оглядів у документах з обліку технічного стану будівлі (журналах обліку технічного стану, спеціальних карток тощо), а також щорічно вносить відомості про будівлі в його технічний паспорт.
2.15 В межах своєї компетенції організовує прийом і реєстрацію заявок на запланований ремонт приміщень, заміну обладнання, усунення несправностей елементів мереж електро, -теплопостачання, складає переліки необхідних робіт з обслуговування та ремонту, веде облік ремонтних робіт.
2.16 В межах своєї компетенції разом з фахівцями проводить технічне обстеження, визначає технічний стан, фізичний і моральний знос основних фондів.
2.17 Визначає:
2.17.1 потребу в матеріально-технічних ресурсах для технічного обслуговування, ремонту та реконструкції будівель та приміщень;
2.17.2 вартість ремонтно-будівельних робіт на основі кошторисних або договірних цін.
2.18 Здійснює нагляд в межах своєї компетенції за:
2.18.1 розробкою проектною організацією проектів ремонтно-реставраційних робіт, капітального ремонту, реконструкції та проекту виконання робіт;
2.18.2 якістю та термінами виконання підрядною організацією робіт по ремонту (усуненням несправностей всіх зношених елементів, відновленням або заміною їх на більш довговічні й економічні, що поліпшують експлуатаційні показники).
2.19 Забезпечує проведення ремонтно-будівельних робіт з підготовки до нового навчального року та сезонної експлуатації.
2.20 Розробляє показники оцінки ефективності ремонту та реконструкції, шляхом зіставлення економічних і соціальних результатів з витратами, необхідними для їх досягнення.
2.21 Проводить непланові огляди після явищ стихійного характеру, які можуть викликати пошкодження окремих елементів будівель і об'єктів, після аварій у системах тепло-, водо-, електропостачання та при виявленні інших підстав.
2.22 Керує роботою робітників відділу експлуатації, надає їм завдання і контролює їх виконання.
2.23 Проводить виробничий інструктаж робітників щодо безпечних методів праці, перевіряє забезпечення робітників спецодягом, захисними засобами та пристроями.
2.24 Виконує за дорученням головного інженера Палацу інші обов'язки і повноваження.
2.25 Координує роботу з розроблення проектно-технологічної документації в системі інженерної підготовки будівельного виробництва, зведених календарних і мережевих графіків робіт, проектів виконання робіт і технологічних карт та контролює їх виконання.
2.26 Бере участь в узгодженні проектів виконання робіт, що розробляються субпідрядними організаціями, у розробленні та впровадженні автоматизованої системи управління будівництвом, комплексної механізації й автоматизації будівельних процесів.
2.27 Контролює додержання технологічної дисципліни й виконання заходів щодо підвищення якості будівництва, підготовки об'єктів до роботи в осінньо-зимовий період.
2.28 Забезпечує впровадження у виробництво досягнень науки і техніки, передових ресурсозберігаючих технологій, раціоналізаторських пропозицій, що направлені на поліпшення технології будівництва, засобів охорони навколишнього середовища.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_3 , відповідно до покладених на нього обов'язків, відповідно до ч.3 ст. 18 та примітки 1 до ст. 364 КК України, являється службовою особою.
Органом досудового розслідування інкриміновано, що ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді завідувача відділу експлуатації Київського Палацу дітей та юнацтва, являючи службовою особою, будучи уповноваженим посадовою інструкцією від 01.09.2019 року, зокрема на складання проектно-кошторисної документації для всіх проектних рішень по переплануванню, функціональному перепризначенні приміщень, зміні конструкцій, інженерних систем, благоустрою території та іншим аналогічним роботам, техніко-економічне обґрунтування поточного, капітального ремонту та ремонтно-реставраційних робіт, в межах своєї компетенції контролює правильність проектно-кошторисної документації, робочих креслень їх відповідність будівельним нормам і правилам, стандартам, завданням на проектування, технічним умовам, технічним рішенням, нормам охорони праці, визначає вартість ремонтно-будівельних робіт на основі кошторисних або договірних цін та відповідає за технічно справний стан та технологічно правильну експлуатацію будівлі та приміщень Палацу його структурних підрозділів, систем електропостачання, водопостачання та водовідведення, теплопостачання, систем опалення та вентиляції, в тому числі споруд цивільного захисту (укриття) благоустрій території структурного підрозділу Київського Палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 16А, Труханів острів, знаючи та розуміючи про необхідність вжиття заходів щодо додержання вимог законодавства, в порушення вимог Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва», Посадової інструкції, несумлінно ставлячись до своїх службових обов'язків, не вжив заходів для забезпечення аналізу та обґрунтування ціни матеріальних ресурсів, яка склалася на момент розроблення кошторисної документації та не має бути вищою за середню ціну у регіоні, хоч мав реальну можливість виконати належним чином свої обов'язки, у результаті чого, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений час, але не пізніше, 30.06.2022, склав кошторисний розрахунок з поточного ремонту споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського Палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 16А, Труханів острів, складений у поточних цінах станом на 15.06.2022 у сумі 4195012 грн.
Надалі, за результатами складення кошторисної документації на поточний ремонт споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського Палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 16А, Труханів острів, 21.07.2022, Київським Палацом дітей та юнацтва (код ЄДРПОУ 02141207) на офіційному майданчику для державних закупівель «prozorro» оголошено про проведення відкритих торгів (UA-2022-07-21-005408-f) з предметом закупівлі «поточний ремонт споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського Палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: місто Київ, вул. Труханівська, 16А, Труханів острів», код за Єдиним закупівельним словником: ДК 021:2015:45450000-6: Інші завершальні будівельні роботи.
Стороною обвинувачення в обвинувальному акті зазначено, що в подальшому, ОСОБА_3 , знаючи та розуміючи про необхідність вжиття заходів щодо додержання вимог законодавства, в порушення вимог Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва», Посадової інструкції, несумлінно ставлячись до своїх службових обов'язків, не вжив заходів для забезпечення аналізу та обґрунтування ціни матеріальних ресурсів, яка склалася на момент розроблення кошторисної документації та не має бути вищою за середню ціну у регіоні, хоч мав реальну можливість виконати належним чином свої обов'язки, у результаті чого, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений час, але не пізніше, 11.07.2022, склав кошторисний розрахунок з поточного ремонту споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського Палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 16А, Труханів острів, складений у поточних цінах станом на 15.06.2022, у сумі 4195012 грн.
Надалі, 01.09.2022, за результатами проведення зазначеної публічної закупівлі, між Київським Палацом дітей та юнацтва (код ЄДРПОУ 02141207) та ТОВ «Атенія» (код ЄДРПОУ 42963400), як переможцем публічної закупівлі укладено договір підряду №30-08Пр з поточного ремонту споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського Палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 16А, Труханів острів», код за Єдиним закупівельним словником: ДК 021:2015:45450000-6: Інші завершальні будівельні роботи з ціною договору - 4055550 грн.
Органом досудового розслідування інкриміновано, що в подальшому ОСОБА_3 , знаючи та розуміючи про необхідність вжиття заходів щодо додержання вимог законодавства, в порушення вимог Кошторисних норм України «Настанови з визначення вартості будівництва», Посадової інструкції, несумлінно ставлячись до своїх службових обов'язків, не вжив заходів для забезпечення аналізу та обґрунтування ціни матеріальних ресурсів, яка склалася на момент розроблення кошторисної документації та не має бути вищою за середню ціну у регіоні, хоч мав реальну можливість виконати належним чином свої обов'язки, у результаті чого, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у невстановлений час, але не пізніше, 02.09.2022, склав кошторисний розрахунок з поточного ремонту споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського Палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 16А, Труханів острів, складний у поточних цінах станом на 25.07.2022, у сумі 3105868,14 грн., до складу якої серед іншого було включено агрегати вентиляційно-притокові (в комплекті) вартістю 358994,26 грн.
Надалі, 02.09.2022, між Київським Палацом дітей та юнацтва (код ЄДРПОУ 02141207) та ТОВ «Атенія» (код ЄДРПОУ 42963400) укладено додаткову угоду №1 до договору підряду №30-08Пр згідно якої сторони домовилися, що ціна (вартість) даного договору складає 3060788 грн.
В подальшому, між Київським Палацом дітей та юнацтва (код ЄДРПОУ 02141207) та ТОВ «Атенія» (код ЄДРПОУ 42963400) підписано акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В № 5 за грудень 2022 року, складений 08.12.2022, згідно договору №30-08Пр від 01.09.2022, до якого включено агрегати вентиляційно-притокові (в комплекті) вартістю 358994,26 грн., які оплачені Київським Палацом дітей та юнацтва 15.12.2022 перераховано на адресу ТОВ «Атенія» згідно платіжного доручення №534 (внутрішній номер 244709322 від 14.12.2022).
Згідно висновку експерта №СЕ-19-24/41784-ТВ від 04.07.2024 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи ринкова вартість товаро-матеріальних цінностей, а саме припливно-витяжної установки «Vents» ВУТ 600 ПЕ ЕС П станом на 08.12.2022 складала 71546,88 грн.
Відповідно до висновку за результатами проведення судово-економічної експертизи, з урахуванням висновку експерта №СЕ-19-24/41784-ТВ від 04.07.2024 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи, висновок аудиторського звіту № 070-2-3-04/44 від 28.09.2023, в частині завдання матеріальної шкоди (збитків) місцевому бюджету внаслідок виконання договору підряду №30-08Пр від 01.09.2022, укладеного між Київським Палацом дітей та юнацтва (код ЄДРПОУ 02141207) та ТОВ «Атенія» (код ЄДРПОУ 42963400) щодо придбання агрегату вентиляційно-притокового (в помплекті) за завищеною вартістю, який являє собою, відповідно до протоколу огляду місця події від 05.03.2022, припливно-витяжну установку «Vents» ВУТ 600 ПЕ ЕС П, документально підтверджується у сумі 299371,86 грн., що згідно примітки до ст. 364 КК України являється істотною шкодою.
Таким чином, за твердженням органу досудового розслідування, внаслідок, неналежного виконання завідувачем відділу експлуатації Київського Палацу дітей та юнацтва ОСОБА_3 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, під час складання проектно-кошторисної документації по об'єкту «Поточний ремонт споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського Палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: м. Київ вул. Труханівська, 16А, Труханів острів», включено до кошторисної документації агрегати вентиляційно-притокові, а саме: припливно-витяжної установки «Vents» ВУТ 600 ПЕ EC, встановленої на вищевказаному об'єкті в ході виконання умов договору підряду №30-08Пр від 01.09.2023 за завищеною ціною, чим згідно з висновком судово-економічної експертизи СЕ-19/111- 24/443 86-ЕК від 20.09.2024 завдано матеріальну шкоду територіальній громаді міста Києва від імені якої виступає Київська міська рада (код ЄДРПОУ 22883141), на суму 299371,86 грн, що спричинило істотну шкоду територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради (код ЄДРПОУ 22883141).
В ході судового розгляду вказаного кримінального провадження захисник ОСОБА_3 - адвокат ОСОБА_6 заявив клопотання про закриття кримінального провадження, у зв'язку із закінченням строків давності на підставі ст. 49 КК України.
В судовому засіданні, яке відбулося 18.12.2025 року, судом було роз'яснено обвинуваченому ОСОБА_3 право заявити клопотання про закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення його до кримінальної відповідальності за вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення, також роз'яснено обвинуваченому, що закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків притягнення його до кримінальної відповідальності є нереабілітуючою підставою.
Обвинувачений ОСОБА_3 , не заперечував проти звільнення від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав та просив закрити провадження у справі.
Прокурор в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення заявленого клопотання, вказала, що кримінальне провадження може бути закрито та звільнено обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності.
Представник потерпілого - ОСОБА_5 підтримала позицію прокурора.
Заслухавши думку учасників судового процесу, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 26 КПК України суд у кримінальному провадженні вирішує питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень, а ч. 1 ст. 337 КПК України передбачає, що судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акту, крім випадків, передбачених цією статтею.
Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Як вбачається з обвинувального акта, органом досудового розслідування ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Варто зазначити, що злочин, передбачений ст. 367 КК України у вказаному випадку вважається закінченим з моменту настання наслідків, передбачених частиною 1 ст. 367 КК України. Тобто кінцевою датою вчинення кримінального правопорушення є дата проведення останньої розрахункової операції, вартістю 358 994,26 грн, здійсненої на виконання договору від 01.09.2022 року за №534 (внутрішній номер 244709322 від 14.12.2022 року), тобто 15.12.2022 року.
Тобто з моменту вчинення кримінального правопорушення, на час заявлення захисником обвинуваченого клопотання про закриття кримінального провадження на підставі ст. 49 КК України, сплинуло 3 років.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 367 КК України, класифікується відповідно до ст. 12 КК України, як нетяжкий злочин. Покарання за вказаною статтею передбачене у виді штрафу у розмірі від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправних робіт на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:
3) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.
За таких підстав, датою вчинення кримінального правопорушення обвинуваченим ОСОБА_3 є 15.12.2022 року. Обвинувачений з 15.12.2022 року по день винесення даної ухвали, 18.12.2025 року, тобто протягом більше 3 років нових злочинів не вчиняв, в розшуку не перебував, тобто не ухилявся від органів досудового слідства та суду.
Враховуючи, що з дня вчинення кримінального правопорушення, за яким обвинувачується ОСОБА_3 , минуло більше 3 років, а тому закінчилися строки притягнення його до кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:
- два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі;
- три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років;
- п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини;
- десять років - у разі вчинення тяжкого злочину;
- п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.
Згідно ч. 2 ст. 49 КК України перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила злочин, ухилилася від досудового слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з'явлення особи із зізнанням або її затримання. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення злочину минуло п'ятнадцять років.
Згідно ч. 3 ст. 49 КК України перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин середньої тяжкості, тяжкий або особливо тяжкий злочин. Обчислення давності в цьому разі починається з дня вчинення нового злочину. При цьому строки давності обчислюються окремо за кожний злочин.
У даному кримінальному провадженні у суду відсутні відомості щодо притягнення ОСОБА_3 до кримінальної відповідальності за період розгляду кримінального провадження щодо нього, тобто строк давності не переривався.
Також судом встановлено, що в даному випадку строки перебігу давності не зупинялися, так як обвинувачений ОСОБА_3 не ухилявся від органів досудового слідства та суду, що підтверджується матеріалами кримінального провадження.
Суд враховує, що кримінальне правопорушення, яке інкримінується обвинуваченому вчинено ним востаннє 01.09.2022 року, та фактично отримано перерахунок коштів 15.12.2025 року, обвинувальний акт у даному кримінальному провадженні надійшов для розгляду до Дніпровського районного суду м. Києва 03.02.2025 року, та з незалежних від суду причин, у зв'язку з хворобою обвинуваченого, не було завершено до спливу строків давності у ньому.
Тобто, аналізуючи вищевикладене, станом на дату розгляду клопотання 18.12.2025 року, із незалежних від суду причин закінчився строк притягнення ОСОБА_3 до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, визначений ст. 49 КК України.
В силу вимог п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» від 23.12.2005р. № 12 встановлено, що особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України, якщо з дня вчинення нею злочину до набрання вироком законної сили минули певні строки давності і вона не ухилялася від слідства або суду, та не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ст. 12 КК України та ст. 284 КПК України суд вправі звільнити обвинуваченого від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження закрити за підставою, передбаченою ст. 49 КК України, тобто у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено основне покарання у виді штрафу не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років, у разі якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки.
Правилами ч. 3 ст. 288 КПК України передбачено, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Таким чином, за змістом статей 284 - 288 КПК України підставами для звільнення особи від кримінальної відповідальності при розгляді справи в суді є наявність відповідної норми кримінального закону, яка передбачає таке звільнення, клопотання сторони кримінального провадження про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності та згода обвинуваченого на закриття кримінального провадження на цих підставах.
Так, наявність цих умов є правовою підставою для прийняття судом рішення про звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності. Визнання підозрюваним, обвинуваченим своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення як обов'язкової умови такого звільнення кримінальним процесуальним законом не передбачено.
Враховуючи викладене, вказані обставини свідчать про можливість звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності на підставі положень ст. 49 КК України.
Обвинуваченому ОСОБА_3 відповідно до вимог ч. 3 ст. 285 КПК України роз'яснено право на звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні наслідки закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, суть обвинувачення і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави, та можливість продовження судового провадження в повному обсязі в загальному порядку, проте, обвинувачений ОСОБА_3 просив задовольнити клопотання захисника та наполягав на його звільненні від кримінальної відповідальності у зв'язку зі спливом строків притягнення до кримінальної відповідальності, та закритті кримінального провадження.
Враховуючи зазначене та за наявності згоди ОСОБА_3 на закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, суд вважає необхідним задовольнити клопотання сторони захисту та закрити кримінальне провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42023102070000334 від 13.11.2023 року відносно ОСОБА_3 , у зв'язку із закінченням встановлених ст. 49 КК України строків притягнення останнього до кримінальної відповідальності.
Крім того, суд враховує правову позицію вищої інстанції, зокрема викладену у постанові Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 12.09.2022 року, викладену у справі №203/241/17, провадження №51-4251кмо21, в якій зазначено, що якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.
З огляду на вищевказану норму процесуального права та правову позицію Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладену у постанові від 12.09.2022 року (справа №203/241/17, провадження №51-4251кмо21), судові витрати у виді витрат на залучення експерта стягуються з обвинуваченого лише у випадку винесення судом судового рішення у виді обвинувального вироку, а тому, оскільки дане кримінальне провадження закривається, підстав для стягнення судових витрат з обвинуваченого ОСОБА_3 на користь держави немає, у зв'язку із чим такі судові витрати слід віднести за рахунок держави.
Цивільний позов у кримінальному проваджені не заявлявся.
Запобіжний захід застосований до обвинуваченого ОСОБА_3 у виді застави, слід залишити без змін до набранням ухвали законної сили.
Відповідно до ч.11 ст.182 КПК України застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу.
Враховуючи те, що підстав для звернення застави в дохід держави, внесеної за обвинуваченого ОСОБА_3 судом не встановлено, внесена заставодавцем застава підлягає поверненню.
Питання заходів забезпечення кримінального провадження вирішено, згідно положень ст. 174 КПК України.
Питання речових доказів у кримінальному проваджені вирішено, згідно положень ст. 100 КПК України.
Керуючись ст. ст. 49, 340, 365, 366 КК України, ст.ст. 284-288, 369-372 КПК України, суд, -
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_6 , про звільнення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, на підставі ст. 49 КК України, у зв'язку з закінченням строків давності - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань № 42023102070000334 від 13.11.2023 - закрити.
Цивільний позов у кримінальному проваджені не заявлявся.
Запобіжний захід ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у виді застави залишити без змін до набрання ухвали законної сили.
Після набрання рішенням законної сили, заставу в сумі 30280 (тридцять тисяч двісті вісімдесят) грн., визначену ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 24.10.2024 року, яка знаходиться на рахунку Територіального управління державної судової адміністрації України у місті Києві - повернути заставодавцю ОСОБА_3 .
Цивільний позов у кримінальному проваджені не заявлявся.
Процесуальні витрати на залучення експертів в сумі 39 017 (тридцять дев'ять тисяч сімнадцять) гривень 92 копійки: висновок експерта № СЕ-19/111-24/12459-ТВ від 03.06.2024 року в сумі 1 514,56 гривень; висновок експерта № СЕ-19/111-24/15358-КТ від 02.05.2024 року в сумі 9 087,36 гривень; висновок експерта № СЕ-19/111-24/26109-ПЧ від 01.05.2024 року в сумі 5 697,60 гривень; висновок експерта № СЕ-19/111-24/41784-ТВ від 04.07.2024 року в сумі 7 572,80 гривень; висновок експерта № СЕ-19/111-24/44386-ЕК від 20.09.2024 року в сумі 15 145,60 гривень) - віднести на рахунок держави.
Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 12.03.2024 року на системний блок «CROWN» чорного кольору, інвентаризаційний номер 101400252 - скасувати.
Речові докази у кримінальному проваджені:
- системний блок «CROWN» чорного кольору, інвентаризаційний номер 101400252, що упакований в один прозорий полімерний пакет, горловина якого опломбована полімерною стяжкою з індивідуальним номером № 7578380, який передано на зберігання до відділу поліції в річковому порту Київ Головного управління Національної поліції у м. Києві, згідно квитанції №002051 - повернути власнику;
- зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва, складений в поточних цінах станом на 15 червня 2022 року та затверджений 11.07.2022 року, на останньому аркуші якого у графі «Керівник відділу» поставлений підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва, складений за поточними цінами станом на 25 липня 2022 року та затверджений 05.09.2022 року, на останньому аркуші якого у графі «Керівник відділу» поставлений підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва, від 30.06.2022 року, в якому у графі «Керівник відділу» поставлений підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва, від 13.06.2022 року, на останній сторінці якого в графі «головний інженер проекту» та «керівник відділу» поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- локальний кошторис на будівельні роботи №02-01-01 «Поточний ремонт споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського Палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: місто Київ. вул. Труханівська, 16А, Труханів острів. Класифікація за ДК 021:2015: 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи» складений за поточними цінами станом на «25» липня 2022 року на останній сторінці якого в графі «склав» поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- підсумкова відомість ресурсів до локального кошторису №02-01-01 «Поточний ремонт споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського Палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: місто Київ. вул. Труханівська,16А, Труханів острів. Класифікація за ДК 021:2015: 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи» на останній сторінці якого в графі «склав» поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2022 року на останній сторінці якого в графі «Завідувач відділу експлуатації» поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- акт №2 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2022 року на останній сторінці якого в графі «Завідувач відділу експлуатації» поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- акт №3 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень-2 2022 року на останній сторінці якого в графі «Завідувач відділу експлуатації» поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- акт №4 приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2022 року на останній сторінці якого в графі «Завідувач відділу експлуатації» поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- акт №5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 року, на останній сторінці якого в графі «Завідувач відділу експлуатації» поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- акт №6 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2023 року, на останній сторінці якого в графі «Завідувач відділу експлуатації» поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- акт №7 приймання виконаних будівельних робіт за липень 2023 року загальною кількістю 9 арк., на останній сторінці якого поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- протокол узгодження цін на матеріальні ресурси «Поточний ремонт споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського Палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: місто Київ. вул. Труханівська,16А, Труханів острів» від 13 червня 2022 року, загальною кількістю 5 арк. на останній сторінці якого поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- дефектний акт на поточний ремонт та облаштування підвального приміщення структурного підрозділу Водна станція за адресою: місто Київ, вул. Труханівська,16А, Труханів острів, затверджений 05 вересня 2022 року на останній сторінці якого поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- дефектний акт на поточний ремонт та облаштування підвального приміщення структурного підрозділу Водна станція за адресою: місто Київ, вул. ТруханівськаДбА, Труханів острів, затверджений 13 червня 2022 року на останній сторінці якого поставлено підпис ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за вересень 2022 року, затверджений підписами директора Київського палацу Дітей та юнацтва - замовник та підрядником ТОВ «Атенія» від 20.09.2022 року на якому внизу аркуша стоїть підпис Завідувача відділу експлуатації ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- акт №1 прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) з основним текстом «ми, що нижче підписалися, представник Виконавця і представник Замовника, уклали цей акт про те, що Виконавець виконав Електромонтажні роботи (надав послуги) згідно дефектного акту на поточний ремонт споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: м. Київ, вул. Труханівська 16А, Труханів острів» на якому під текстом поставлено підписи Виконавця ТОВ «Атенія» та Замовника, що прийняв роботу, а саме ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- акт №2 прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) з основним текстом «ми, що нижче підписалися, представник Виконавця і представник Замовника, уклали цей акт про те, що Виконавець виконав Електромонтажні роботи (надав послуги) згідно дефектного акту на поточний ремонт споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: м. Київ, вул. Труханівська 16А, Труханів острів» на якому під текстом поставлено підписи Виконавця ТОВ «Атенія» та Замовника, що прийняв роботу, а саме ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- акт №3 прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) з основним текстом «ми, що нижче підписалися, представник Виконавця і представник Замовника, уклали цей акт про те, що Виконавець виконав Електромонтажні роботи (надав послуги) згідно дефектного акту на поточний ремонт споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: м. Київ, вул. Труханівська 16А, Труханів острів» на якому під текстом поставлено підписи Виконавця ТОВ «Атенія» та Замовника, що прийняв роботу, а саме ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування;
- акт №4 прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) з основним текстом «ми, що нижче підписалися, представник Виконавця і представник Замовника, уклали цей акт про те, що Виконавець виконав Електромонтажні роботи (надав послуги) згідно дефектного акту на поточний ремонт споруд цивільного захисту (укриття) та благоустрій території структурного підрозділу Київського палацу дітей та юнацтва Водна станція за адресою: м. Київ, вул. Труханівська 16А, Труханів острів» на якому під текстом поставлено підписи Виконавця ТОВ «Атенія» та Замовника, що прийняв роботу, а саме ОСОБА_3 - зберігати в матеріалах кримінального провадження органу досудового розслідування.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя: