Постанова від 22.12.2025 по справі 320/27609/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/27609/24 Суддя (судді) першої інстанції: Горобцова Я.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючий суддя Грибан І.О.

судді: Беспалов О.О.

Парінов А.Б.

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ТОВ «ПРИНТ ДРИМ» звернулось з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, у якому просило суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної податкової служби України в м. Києві в частині неподання висновку про повернення належних Товариству з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» суми коштів з відповідного бюджету у розмірі 556617 (п'ятсот п'ятдесят шість тисяч шістсот сімнадцять) гривень 95 коп., які було надміру стягнуто в примусовому порядку на підставі Рішення ГУ ДПС у м. Києві від 01.09.2023 №821/4/26-15-13-03-23;

- зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві підготувати висновок про повернення належних Товариству з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» суми коштів з відповідного бюджету у розмірі 556617 (п'ятсот п'ятдесят шість тисяч шістсот сімнадцять) гривень 95 коп. та подати його на виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві;

- в порядку ст. 382 КАС України, зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві надати звіт про виконання судового рішення на протязі 15 (п'ятнадцяти) днів з моменту набрання ним законної сили.

- стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати в розмірі 20 056,00 гривень, що складається із суми сплаченого ТОВ «ПРИНТ ДРИМ» судового збору (6 056,00 грн) та витратами на професійну правову допомогу в розмірі 14 000,00 грн згідно доданого Попереднього розрахунку судових витрат по справі.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Державної податкової служби України в м. Києві в частині неподання висновку про повернення належних Товариству з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» сум коштів з відповідного бюджету у розмірі 556617 (п'ятсот п'ятдесят шість тисяч шістсот сімнадцять) гривень 95 коп., які було надміру стягнуто в примусовому порядку на підставі Рішення ГУ ДПС у м. Києві від 01.09.2023 №821/4/26-15-13-03-23;

- зобов'язано Головне управління ДПС у м. Києві підготувати висновок про повернення належних Товариству з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» суми коштів з відповідного бюджету у розмірі 556617 (п'ятсот п'ятдесят шість тисяч шістсот сімнадцять) гривень 95 коп. та подати його на виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві.

- у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Також стягнуто з на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві понесені витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 14 000 грн.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, Головного управління ДПС у м. Києві подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив, що не перешкоджає її розгляду по суті.

Переглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги на предмет законності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, колегія суддів виходить з наступного.

Як убачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ТОВ «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068), відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, як платник податків перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у м. Києві.

Станом на 15.05.2023, згідно з даними інформаційно - комунікаційних систем контролюючого органу, за ТОВ «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068) обліковувався податковий борг по податку на додану вартість (КБК 14010100) в розмірі 329 016,00 грн., який виник в інтегрованій картці платника податків на підставі нарахувань, самостійно визначених платником податків, згідно податкової декларації від 20.04.2023 №9086280994.

У зв'язку з наявність податкового боргу у Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068) та відповідно до п. 95.5 ст. 95 Кодексу, Головним управлінням ДПС у м. Києві було прийнято рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу від 01.09.2023 №821/4/26-15-13-03-23.

В зв'язку з наявністю податкового боргу, відповідно до п. 95.5. ст. 95 Кодексу, до обслуговуючих фінансових установ Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068) було направлено платіжні інструкції на примусове списання (стягнення) коштів на всі відкриті розрахункові рахунки.

29.09.2023 засобами електронного листування з контролюючим органом в розділі «Листування - Електронний кабінет платника податків» Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068) на адресу Головного управління ДПС у м. Києві було направлено заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені на загальну суму 117 136, 34 грн. з рахунку UA 2089999803 13050029000026001 (дата сплати до бюджету - 29.09.2023, код - 14060100, МФО Казначейства 899998,ЄДРПОУ Казначейства 37993783) на рахунок UA 583808050000000026008674964 (МФО банку 380805, код ЄДРПОУ отримувача: 43457068), яка доставлена та прийнята до ГУ ДГ1С у м. Києві (Солом'янський р-н м. Києва), відповідно до Квитанції №2 від 18.10.2023 (12:38:01+03:00) за реєстраційним №35422316.

10.10.2023 засобами електронного листування з контролюючим органом в розділі «Листування - Електронний кабінет платника податків» Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068) на адресу Головного управління ДПС у м. Києві було направлено заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені на загальну суму 359 722,00 грн. з рахунку UA 2089999803 13050029000026001 (дата сплати до бюджету - 10.10.2023, код - 14060100, МФО Казначейства 899998, код ЄДРПОУ Казначейства 37993783) на рахунок UA 583808050000000026008674964 (МФО банку 380805, код ЄДРПОУ отримувача: 43457068), яка доставлена та прийнята до ГУ ДПС у м. Києві (Солом'янський р-н м. Києва), відповідно до Квитанції №2 від 11.10.2023 (13:23:04+03:00) за реєстраційним №33702037.

Головне управління ДПС у м. Києві листом від 17.10.2023 №6/26-15-04-04-04 повідомило, що згідно інформаційних ресурсів ДПС, в інтегрованій картці позивача, станом на 17.10.2023 обліковується переплата з податку на додану вартість в сумі 849 678, 34 грн., яка виникла та обліковується в ІКП в хронологічному порядку, відповідно до Порядку ведення податковими органами оперативного обліку, податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 №5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.03.2021 за №321/35943 за рахунок:

- надходжень до бюджету коштів з поточного рахунку платника, а саме: 117 136, 34 грн;

- подання уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з податку на додану вартість, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 02.10.2023 №9255916164, від 03.10.2023 №9256836720, №9256903790 на зменшення задекларованої суми ПДВ до сплати до державного бюджету 372 820,00 грн.;

- надходжень до бюджету коштів з поточного рахунку платника - 359 722,00 грн.

Разом з тим, відповідачем повідомлено, що відсутні підстави для перерахування коштів з ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068) у загальному розмірі 719444,00 грн. з бюджетного рахунку ПДВ на поточний рахунок в установі банку.

Також вказано, що заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068) від 11.10.2023 №33696637 та №33702037 оформлено без дотримання вимог, зазначених Порядком інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених см грошових зобов'язань та пені», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60, а саме:

1) не вірно зазначено код класифікації доходів бюджету, з якого повертаються кошти;

2) в заяві від 11.10.2023 №33696637 по даті сплати залишок коштів складає 117 136, 34 грн.

Вказаний лист, який був направлений на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» - вул. Машинобудівна, 50, м. Київ, 03067, повернувся на адресу Головного управління ДПС у м. Києві, з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Листом ГУ ДПС у м. Києві від 31.01.2024 №6/26-15-04-04-04 позивача повідомлено, що згідно інформаційних ресурсів ДПС, в інтегрованій картці позивача, станом на 30.01.2024 обліковується переплата з податку на додану вартість у сумі 654228,75 грн. Зазначена переплата виникла та обліковується в ІКП в хронологічному порядку, відповідно до Порядку ведення податковими органами оперативного обліку, податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 №5, за рахунок надходжень до бюджету коштів з розрахунку в системі електронного адміністрування ПДВ в погашення нарахованої платником суми податку до сплати.

Повідомлено, що відсутні підстави для перерахування коштів з ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068) у розмірі 117136,34грн., з бюджетного рахунку на поточний рахунок в установі банку.

Вказаний лист, який був направлений на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» - вул. Машинобудівна, 50, м. Київ, 03067, повернувся на адресу Головного управління ДПС у м. Києві, з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Станом на 20.02.2024, згідно даних інформаційно - комунікаційної системи контролюючого органу, на підставі платіжних інструкцій на примусове списання (стягнення) з банківських рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068) в рахунок погашення податкового боргу надійшло 885633, 95 грн.

29.02.2024 представником позивача на адресу Головного управління ДПС у м. Києві було подано заяву про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, стягнутих на підставі рішення Головного управління ДПС у м. Києві №821/4/26-15-13-03-2023 від 01.09.2023, де просив:

1) повернути надміру сплачену суму грошових зобов'язань з ПДВ в розмірі 117 136 грн. 34 коп. з рахунку UA20 8999 9803 1305 0029 0000 2600 1 (дата сплати до бюджету - 29.09.2023, код- 14060100, МФО Казначейства 899998, код ЄДРІІОУ Казначейства 37993783) на рахунок UA58 3808 0500 0000 0026 0086 7496 4 (МФО банку 380805, код ЄДРПОУ отримувача: 43457068);

2) повернути надміру сплачену суму грошових зобов'язань з ПДВ в розмірі 359 722 грн. 00 коп. з рахунку UA20 8999 9803 1305 0029 0000 2600 1 (дата сплати до бюджету - 10.10.2023, код- 14060100, МФО Казначейства 899998, код СДРГЮУ Казначейства 37993783) на рахунок UA58 3808 0500 0000 0026 0086 7496 4 (МФО банку 380805, код СДРПОУ отримувача: 43457068).

Листом від 21.03.2024 №26584/6/26-15-04-04-07 Головним управлінням ДПС у м. Києві повідомлено, що згідно інформаційних ресурсів ДПС, до Головного управління ДПС у м.Києві від Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068) надійшли заяви від 11.10.2023 №33702037 та від 18.10.2023 №35422316 щодо перерахування коштів з бюджетного рахунку податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на поточний рахунок платника в установі банку в розмірах 117136,34 грн. та 359722,00 грн. відповідно.

Також проінформовано, що за результатами розгляду вищезазначених заяв Товариству засобами поштового зв'язку (з рекомендованим повідомленням про вручення), відповідно до вимог ст.42 Податкового Кодексу, направлено листи від 17.10.2023 №96426/6/26-15-04-08 та від 31.01.2024 №6140/6/26/-15-04-04-08, з відмовами у поверненні коштів із зазначенням причин таких відмов, які було повернуто на адресу ГУ ДПС у м. Києві, з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України), у відповідній редакції, що діяла на момент спірних правовідносин.

Так, підпунктом 14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Згідно з п.87.1 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно з пп.14.1.115 п.14.1 ст.14 ПК України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

У силу положень пп.17.1.10 п.17.1 ст.17 ПК України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Статтею 43 ПК України передбачено умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.

Так, за правилами пунктів 43.1 - 43.3 статті 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на рахунок такого платника податків у банку або небанківському надавачу платіжних послуг, або на єдиний рахунок, або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Згідно п. 43.4 ст. 43 ПК України платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

У разі повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг.

Повернення у випадках, визначених законодавством, сум податку на додану вартість, контроль за справлянням яких покладено на контролюючий орган, визначений п.п.41.1.2 п.41.1 ст.41 цього Кодексу, при ввезенні товарів на митну територію України здійснюється в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п.200-1.3 ст.200-1 цього Кодексу на момент оформлення митної декларації/аркуша коригування, на підставі яких здійснюватиметься таке повернення.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцяти денного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. (п.п.43.5 - 43.6 ст.43 ПК України).

Таким чином, з правового аналізу наведених норм можна дійти висновку, що умовою повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, окрім відсутності податкового боргу у платника податку незалежно від виду боргу, є воля самого платника податків, яка виражається у подачі до відповідного контролюючого органу заяви про таке повернення.

На виконання положень ст.43 ПК України наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.

Пунктом 5 розд. І цього Порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) закріплено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, до Казначейства подається висновок відповідно до Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2019 за №370/33341.

Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60 (далі - Порядок №60) затверджено Порядок інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення (перерахування) платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені.

Так, пунктом 1 названого Порядку передбачено, що він визначає механізм інформаційного обміну: між ДПС, територіальними органами ДПС та Казначейством і територіальними органами Казначейства у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок; між територіальними органами ДПС та місцевими фінансовими органами в процесі погодження електронних висновків та/або електронних повідомлень про повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами.

Пунктом 1 розд. ІІ Порядку №60 платник податків має право на повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені з єдиного рахунка, відкритого на ім'я ДПС у Казначействі.

Заява подається платником податків до територіального органу ДПС за основним місцем обліку такого платника виключно в електронній формі через сервіс «Електронний кабінет», що функціонує відповідно до ст.42-1 розд. II ПК України, з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.

У разі повернення з єдиного рахунка помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені платник податків у заяві зазначає суму, дату сплати і реквізити з платіжної інструкції, за якими кошти перераховано на єдиний рахунок, та поточний рахунок платника податку в установі банку, на який необхідно повернути такі кошти.

Пунктами 1, 2 розд. ІІІ порядку №60 визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, пені та перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються територіальним органом ДПС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.

У заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок), та визначає напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються: на поточний рахунок платника податку в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, незалежно від виду бюджету; у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.

Відповідно до абз.2 п.5 Порядку №787 у разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС та органи Держмитслужби) орган, що контролює справляння надходжень бюджету, засобами системи Казначейства формує подання в електронній формі згідно з додатком 1 до цього Порядку та подає його до відповідного головного управління Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету, Казначейства.

При цьому заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування (п.102.5 ст.102 ПК України).

Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 321/35943 від 15.03.2021, затверджено Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків і зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі Порядок №5).

Згідно положень підпункту 7 підрозділу 2 розділу III вказаного Порядку №5 передбачено, що в інформаційній системі щодекадно формується Журнал сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху.

Журнал сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху, є доступним підрозділам, що здійснюють облік платежів, адміністрування платежів, контрольно-перевірочні заходи, погашення боргу, адміністративне та судове оскарження.

Підрозділи, які здійснюють облік платежів, адміністрування платежів, погашення боргу, контрольно-перевірочні заходи, судове оскарження не пізніше двох робочих днів після формування Журналу сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху, підтверджують повноту відображення в інформаційній системі первинних показників за напрямами роботи шляхом встановлення відповідної відмітки.

На записи, щодо яких у Журналі сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху, встановлено відповідні відмітки, накладаються кваліфіковані електронні підписи керівників (заступників керівників) зазначених структурних підрозділів.

Записи, щодо яких в Журналі сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху, накладено кваліфіковані електронні підписи керівників (заступників керівників) структурних підрозділів територіального органу ДПС, які здійснюють облік платежів, адміністрування платежів, погашення боргу, контрольно-перевірочні заходи, судове оскарження, автоматично вносяться до Журналу підтверджених сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху та підлягають списанню.

На підставі наявних записів у Журналі підтверджених сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху та підлягають списанню, підрозділ, що здійснює облік платежів, формує засобами інформаційної системи рішення керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) територіального органу ДПС або особи, яка виконує його обов'язки, про списання підтверджених сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху.

На кожне сформоване засобами інформаційної системи рішення керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) територіального органу ДПС або особи, яка виконує його обов'язки, про списання підтверджених сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху, накладається кваліфікований електронний підпис керівника територіального органу ДПС або особи, яка виконує його обов'язки, та кваліфікована електронна печатка такого органу.

Рішення керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) територіального органу ДПС або особи, яка виконує його обов'язки, про списання підтверджених сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху, на які здійснено накладання кваліфікованого електронного підпису керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) територіального органу ДПС або особи, яка виконує його обов'язки, та кваліфікованої електронної печатки такого органу, автоматично вносяться до Реєстру прийнятих рішень.

Підрозділ, що здійснює облік платежів, на підставі рішення керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) територіального органу ДПС або особи, яка виконує його обов'язки, про списання підтверджених сум помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху, списує відповідну суму.

Після проведення в інформаційній системі рішення керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) територіального органу ДПС або особи, яка виконує його обов'язки, підрозділ, що здійснює облік платежів, проводить перевірку відповідності списаної суми в ІКП (сума, розрахункові операції тощо).

З системного аналізу зазначених правових норм слідує, що на контролюючий орган покладено обов'язок вести облік грошових зобов'язань платників податків, що обліковуються більше 1095 календарних днів без руху, та передбачено списання за рішенням керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) територіального органу ДПС тієї суми переплати, що обліковується в інтегрованій картці понад встановлені законом строки.

При цьому, обов'язковою умовою списання переплати є її облік більше 1095 календарних днів без руху.

Так, предметом позовних вимог у даній справі є неповернення Головним управління ДПС у м. Києві на рахунок ТОВ «ПРИНТ ДРИМ» надміру сплачених коштів, стягнутих на виконання рішення контролюючого органу, зокрема, переплати у розмірі 556617,95 грн.

Наявність вказаної переплати відповідачем не заперечується.

З матеріалів справи вбачається, що 29.09.2023 засобами листування з контролюючим органом в розділі «Листування - Електронний кабінет платника податків», до ГУ ДПС у м.Києві було подано заяву позивача про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, а саме 117 136, 34 грн. з рахунку UA20 8999 9803 1305 0029 0000 2600 1 (дата сплати до бюджету - 29.09.2023, код - 14060100, МФО Казначейства 899998, код ЄДРПОУ Казначейства 37993783) на рахунок UA58 3808 0500 0000 0026 0086 7496 4 (МФО банку 380805, код ЄДРПОУ отримувача: 43457068), яка доставлена та прийнята до ГУ ДГ1С у м. Києві (Солом'янський р-н м. Києва), відповідно до Квитанції №2 від 18.10.2023 (12:38:01+03:00) за реєстраційним №35422316 та заяву позивача від 10.10.2023 про повернення 359 722, 00 грн. з рахунку UA20 8999 9803 1305 0029 0000 2600 1 (дата сплати до бюджету - 10.10.2023, код - 14060100, МФО Казначейства 899998, код ЄДРПОУ Казначейства 37993783) на рахунок UA58 3808 0500 0000 0026 0086 7496 4 (МФО банку 380805, код ЄДРПОУ отримувача: 43457068), яка доставлена та прийнята до ГУ ДПС у м. Києві (Солом'янський р-н м. Києва), відповідно до Квитанції №2 від 11.10.2023 (13:23:04+03:00) за реєстраційним №33702037.

Однак, за наслідками розгляду даних заяв Головне управління ДПС у м. Києві листом від 17.10.2023 №6/26-15-04-04-04 повідомило, що згідно інформаційних ресурсів ДПС, в інтегрованій картці позивача, станом на 17.10.2023 обліковується переплата з податку на додану вартість в сумі 849 678, 34 грн. Повідомлено, що відсутні підстави для перерахування коштів з ПДВ Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068) у загальному розмірі 719 444,00 грн. з бюджетного рахунку ПДВ на поточний рахунок в установі банку.

Також, вказано, що заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» (код ЄДРПОУ 43457068) від 11.10.2023 №33696637 та №33702037 оформлено без дотримання вимог, зазначених Порядком інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених см грошових зобов'язань та пені», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60, а саме:

1) не вірно зазначено код класифікації доходів бюджету, з якого повертаються кошти;

2) в заяві від 11.10.2023 №33696637 по даті сплати залишок коштів складає 117 136, 34 грн.

29.02.2024 позивач повторно звернувся до контролюючого органу з заявою щодо повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, стягнутих на підставі рішення ГУ ДПС у м. Києві №821/4/26-15-13-03-23 від 01.09.2023.

Отже, з дня виникнення переплати та до дня звернення позивача з відповідною заявою про списання коштів строк 1095 не сплинув. Відповідачем не надано суду доказів того. Що на момент звернення позивача із заявою про повернення надмірно сплачених до бюджету коштів, за останнім існував будь-який податковий борг.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що відповідно до діючого законодавства заява про повернення надміру сплачених коштів має бути подана в довільній формі з єдиною вимогою - зазначення напряму перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Листом Головне управління ДПС у м. Києві №26584/6/26-15-04-04-07 від 21.03.2024 повідомило, що ним вже було розглянуто заяви позивача про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірах 117136,34 грн. та 359722,00 грн. відповідно, за результатами вказаних заяв позивачу було направлено відповідні листи: від 17.10.2023, який повернувся на адресу Головного управління ДПС у м. Києві з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою»; від 31.01.2024, який повернувся на адресу Головного управління ДПС у м. Києві з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Наразі, вказаний лист відповідача не містить належних та об'єктивних пояснень, чому позивачу було відмовлено у поверненні надмірно сплачених грошових зобов'язань.

Судом першої інстанції встановлено, що вказаних вимог позивачем було дотримано, а саме вказано поточний рахунок платника податків у банку. На який слід перерахувати кошти.

Всі інші вимоги та заперечення апелянта колегія суддів вважає проявом зайвого формалізму.

Апелянтом не надано належних та об'єктивних пояснень, чому позивачу було відмовлено у поверненні надмірно сплачених грошових зобов'язань, в розмірі 556 617, 95 грн.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, про допущення відповідачем протиправної бездіяльності.

Враховуючи, що ТОВ «ПРИНТ ДРИМ» було дотримано передбачені ст. 43 ПК України вимоги та, з огляду на встановлені вище обставини, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції про те, що у спірному випадку належним способом захисту його порушених прав буде зобов'язання ГУ ДПС у м. Києві підготувати висновок про повернення належних Товариству з обмеженою відповідальністю «ПРИНТ ДРИМ» сум коштів з відповідного бюджету у розмірі 556 617,95 грн. та подати його на виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві.

Отже, враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційній скарзі доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.

При цьому, колегія суддів зазначає, що в частині розподілу судових витрат апеляційна скарга не містить жодних доводів, а тому суд апеляційної інстанції не вважає за необхідне надавати оцінку рішенню суду першої інстанції в цій частині.

Інша частина доводів та заперечень апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують.

Колегією суддів враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Головуючий суддя І.О. Грибан

Судді: О.О. Беспалов

А.Б. Парінов

(повний текст постанови складено 22.12.2025р.)